Юрій Кондратюк (Олександр Шаргей)

український учений-винахідник - піонер ракетної техніки

Big picture
ЯК УКРАЇНЕЦЬ ВЧИВ NASA ЛІТАТИ. 4 серія "Книга-мандрівка. Україна".

Юрій Кондратюк - українець, ім'я якого написано золотими літерами в музеї НАСА

Юрій Кондратюк – український вчений зі світовим ім'ям, новатор, першопроходець, піонер космонавтики. Він був автором безлічі продуктивних ідей, гіпотез і відкриттів, що багато в чому випередили свій час. По суті, Юрій Кондратюк виявився не тільки великим мрійником, але і неабияким теоретиком, який зумів на початку ХХ століття обґрунтувати можливість і навіть необхідність космічних польотів. Всі пропозиції Кондратюка, викладені в його роботах, були згодом реалізовані на практиці.

Серед наукових проектів, автором яких виступив український вчений-самородок, можна назвати такі:

  • проектування найпотужнішої в Радянському Союзі Кримської вітроелектростанції (ВЕС);
  • в рукописі «Про міжпланетні подорожі» (1925 р.) Ю. Кондратюк найбільш повно і докладно (не тільки для свого часу, але і для наступних років) описав теоретичну можливість космічних польотів;
  • його книга «Завоювання міжпланетних просторів» стала справжнім бестселером серед фахівців і вивчалася як в СРСР, так і в Сполучених Штатах. Його запрошував до співпраці Сергій Корольов, а американці згодом запозичили не одну ідею.
Кондратюк Юрій Васильович

Цікаві факти про Юрія Кондратюка

  • Справжнє ім'я і прізвище піонера космосу були Олександр Гнатович Шаргей. Юрієм Кондратюком вчений був змушений назватися заради конспірації, бажаючи уникнути переслідування за участь у білогвардійському русі. Його мачуха Олена Петрівна Карєєва здобула йому документи свого померлого знайомого, студента Юрія Васильовича Кондратюка. У 1921 році, відразу після закінчення Громадянської війни, коли мільйони людей загинули, пропали безвісти або стали біженцями, загубитися у великій країні під чужим ім'ям було неважко;
  • батьком вченого був Ігнатій Бенедиктович Шаргей – дворянин польського походження католицького віросповідання. Мати, Людмила Львівна Шліпенбах, – спадкоємиця древнього аристократичного роду, що бере початок від шведських баронів. Саме її далекого предка О. С. Пушкін згадував у своїй поемі «Полтава»:
  • «Пальбой отбитые дружины,

    Мешаясь, падают во прах.

    Уходит Розен сквозь теснины,

    Сдается пылкий Шлипенбах…»;

  • Кондратюк був заарештований за будівництво найбільшого в країні елеватора «Мастодонт». Його звинуватили у шкідництві, бо не вірили, що елеватор зможе вмістити в себе таку кількість зерна і не розвалитися (Юрій Васильович побудував його без застосування цвяхів). Однак споруда благополучно простояла до самого кінця СРСР і була розібрана тільки в 1990-х роках;

  • всі книги по космонавтиці Ю. Кондратюк написав, перебуваючи далеко від великих наукових центрів і бібліотек. Всі свої роботи вчений видав за власний рахунок.

  • Юрій Кондратюк змушений був відмовитися від дуже привабливої ​​пропозиції працювати в науково-дослідній лабораторії С. Корольова, оскільки побоювався ретельної перевірки своєї біографії органами НКВС (вони контролювали діяльність вчених) і, відповідно, розкриття факту підміни документів;

  • «Траса Кондратюка» – найбільш енергетично вигідна траєкторія космічного польоту на Місяць – використовувалася американськими астронавтами в проекті «Аполло». У 1969 році один з керівників американського космічного проекту Джон Хуболт зазначив: «Кондратюк приблизно 50 років тому розрахував, що схема відділення останнього модуля від космічного корабля-носія є в енергетичному відношенні кращим способом посадки на Місяць».

Юрий Кондратюк ("Рожденные в Украине")

Про автора

Ірина Манєвська, викладач фізики і астрономії, Державний навчальний заклад "Бердянський центр професійно-технічної освіти"