אירופה

יבשת של היסטוריה ותרבות.

רקע על היבשת:

אירופה היא יבשת מבחינה היסטורית ותרבותית ותת יבשת מבחינה גאוגרפית. היא נמצאת בחלקה המערבי ביותר של יבשת העל אירואסיה,שבחצי הכדור הצפוני. בצפונה אירופה גובלת באוקיינוס הקרח הצפוני,במערבה-באוקיינוס האטלנטי,במזרחה-בהרי אורל ובים הכספי. ובדרומה- בים השחור ובים התיכון.


אירופה מורכבת מכ-50 מדינות, כאשר רוסיה היא הגדולה ביותר, וקריית הותיקן היא הקטנה ביותר. אירופה משתרעת על כ10,180,000 קמ''ר, והיא היבשת השישית בגודלה בעולם, עם זאת היא אחת היבשות המאוכלסות בעולם- כ731 מיליון נפשות בערך חיים באירופה.


באירופה ובמיוחד ביוון העתיקה נולדה תרבות המערב, ששיחקה תפקידים דומיננטים בעניינים גלובליים החל מהמאה ה16, במיוחד מראשית הקולוניאליזם.


נוסף על כך, שתי מלחמות העולם התמקדו בעיקר באירופה.

במהלך המלחמה הקרה, אירופה חולקה לאורך מסך הברזל של נאט''ו במערב וברית ורשה במזרח. האינטגרציה האירופית הובילה להיווצרותה של מועצת אירופה והאיחוד האירופי במערב אירופה. ששתיהן התרחבו בהדרגה מזרחה עם מהפכת סתיו העמים ונפילת ברית המועצות בתחילת שנות ה90

מרכיבים חיים ודוממים של הסביבה:

מרכיבים חיים- באירופה ניתן למצוא בע''ח רבים כגון דובים וזאבים בצפון, פרפרים, ציפורים, ועוד..


מרכיבים דוממים- באירופה ניתן למצוא צמחים רבים כגון חלמית, חרדל לבן, חיננית רב שנתית (לבן), חצב מצוי, חרדל השדה, טופח מצוי, חרצית.

בנוסף, ניתן למצוא באירופה ימים רבים כמו הים התיכון, הים השחור ועוד.

חשיבותה של הסביבה

אירופה יבשת חשובה ועלינו לשמור עליה מכמה סיבות:


ראשית, מהסיבה הכלכלית- אירופה היא מרכז עולמי לתיירות, את אירופה מבקרים מיליוני תיירים מדי שנה, והם מכניסים כסף למדינות שביבשת.

בנוסף לכך, ביבשת זו גרים ועובדים מאות מיליוני בני אדם, אם לא נשמור על היבשת הזאת, פרנסה של מאות מיליוני אנשים תיעלם, וכנראה ניחשף למקרים נוספים של רעב עולמי וכדומה.


שנית, שמירה על איכות הסביבה- באירופה מינים רבים של צמחים ושל בעלי חייים- אם לא נשמור על היבשת הזאת, כל המינים יכחדו. כשאנו כורתים יערות, אנחנו בעצם הורסים בתי גידול של מאות בעלי חיים!!

סרטון המתאר את הגבעות היפות של יבשת אירופה

גבעות יפות של אירופה
Big image
Big image

זאב מצוי ( או זאב אפור), אחד מבעלי החיים ביבשת אירופה