חג שמח ושבת שלום

המזכירות הפדגוגית - ניסן, מרץ 2018 (76) משרד החינוך

"איפה נעשה את הסדר? כמו בשנה שעברה" (אהוד בנאי)


שלום חברים,

תכונה רבה סובבת את האביב ואת חג הפסח. אפשר ממש לחוש זאת באוויר. "האביב בפתח" שר אהוד בנאי, "שוב חשים בריח. לא צריך שבשבת, כדי לדעת שיהיה שמח"... "איפה נעשה את הסדר? כמו בשנה שעברה".

בעשרות אלפי משפחות מתלבטים היכן לעשות את הסדר השנה, אחרים כבר החליטו לפי הסדר המשפחתי, ובתים רבים מלאים בתכונה פעלתנית ואין סופית.

https://www.youtube.com/watch?v=_PS2Lfd8XyU

מאות אלפי אנשים ונשים מנקים בשבועות האחרונים בקפידה את בתיהם. הם עוברים פינה אחר פינה, חדר אחרי מסדרון, מוציאים את השטיחים, דופקים על כריות הספות, מוציאים סוף סוף את המקרר ממקומו ובודקים מה הצטבר בפינות הבית השכוחות ושוב ממרקים ושוב שוטפים. פחי האשפה הציבוריים מלאים לעייפה בדברים שאנשים החליטו להיפטר מהם. ליד פחי האשפה הגדולים, מונחים כיסאות ישנים, מגשי נירוסטה, סדרות ספרים שהילדים שקראו אותם כבר גדלו ויצאו מן הבית.... רבים צובעים מחדש את הבית או חדרים ממנו, והחנויות מלאות בקונים המצטיידים בדברים חדשים לקראת האביב והקיץ.

מנהג הניקיון של פסח, שהחל בציווי להוציא כל חמץ מן הבית -"בל יראה ובל ימצא"- התפשט הרבה מעבר לאנשים השומרים על ההלכה והרבה מעבר לחמץ, והדבר מעוגן היטב בטבע האנושי. חג הפסח חל תמיד באביב, ובתרבויות רבות מנקים לקראת האביב, כך למשל נוהגים לנקות היטב את הבתים לקראת ה"נורוז", ראש השנה הפרסי, שחל תמיד באביב, בווייטנאם נוהגים לנקות היטב את הבית ולצבוע אותו בכמה צבעים ובמקומות רבים נוספים נוהגים לנקות היטב לקראת האביב. בשנים האחרונות אלפי אנשים בישראל (וביניהם ידידים רבים שלי) החלו גם לעשות ניקיון נפשי ופיזי לקראת חג הפסח, הם עושים ניקיון תזונתי ובריאותי ומשנים את התנהגותם בחודש שלפני החג, במה שהם מכנים "ניקיון אביב" או "הכנה לפסח".


אין ספק שהניקיון הפיסי קשור באופן עמוק לניקיון הרוחני והפנימי. כשם שבבית נעשית בחינה של הדברים המיותרים, ממה ניתן להיפטר ומה חשוב לקנות, כך גם בעולמו הפנימי של האדם הותרת דברים מאחור וההרפיה מאחיזות העבר, מאפשרת התחדשות וכניסת דברים חדשים. אבל "במה להתחיל?" שואל אלי אליהו בשירו:


במה להתחיל/ אלי אליהו

אוּלַי אֲנִי צָרִיך לְהַתְחִיל לְנַקּוֹת אֶת חַיַּי,

לְהַתְחִיל, אֲבָל בַּמֶּה לְהַתְחִיל?

אוּלַי אֲסַלֵּק פַּחַד דַּק

שֶׁהִצְטַּבֵּר עִם הַשָׁנִים

וְקוּרִים שֶׁל אַשְׁמָה

שֶׁנִטְווּ בִּדְּמָמָה בלֵילוֹת .

אוֹ אֲגַלְגֵּל תְּחִלָּה אֶת הַבְּדִידוּת

שֶכִּסְתָה אֶצְלִי מִקִּיר לְקִּיר

וַאֲנַקֶּה תַּחְתֶּיהָ,

כְּדְי שֶתָּשׁוּב וְתַּבְרִיק רִצְפָּת נַפְשִׁי

כְּאִלוּ לֹא דַּרְכוּ עָלֶיהָ

מֵעוֹלָם .

וְאוּלַי אֶדְחֶה זֹאת לְפַעַם אַחֶרֶת. אַחֲרֵי הַכֹּל ,

עֲדַיִן אֶפְשָׁר לְהַלֵּך פֹּה, וְגַּם הַחֲלוֹנוֹת ,

יֵשׁ לוֹמַר, עֲדַיִן רוֹאִים דָּרְכָּם

אֶת הָעוֹלָם...

"במה להתחיל?" שואל אלי אליהו, ואני חושב שלא כל כך משנה במה להתחיל, העיקר שנתחיל, גם בפנים וגם בחוץ. אם נתחיל וננקה, בפנים ובחוץ, החלונות שלנו יהיו נקיים יותר, נוכל לראות טוב יותר את העולם שבחוץ, וגם העולם שבפנים יהיה טהור יותר, ומוכן להתחדש ולקבל דברים חדשים.


זה הזמן לאחל חג שמח,

חג של ניקיון פנימי וחיצוני, חג של משפחה,

חג של אביב והרבה ברכה

שלכם בברכה ובתודה

מוישי

שמרו את התאריך לכנס השנתי של למידה מקוונת

המזכירות הפדגוגית מזמינה אתכם להצטרף לכנס השנתי של למידה מקוונת בהשתתפות אלפי אנשי חינוך.

שריינו את התאריך: יום רביעי, כ"ד באייר, 9.5.2018, בין השעות 21:00-16:00 ברשת.

הירשמו עכשיו

Big picture

אגף א מדעים

כנס החינוך המתמטי והמדעי הראשון

ביום ראשון, 25 למרץ, ט' ניסן התקיים באוניברסיטת תל אביב כנס החינוך המתמטי והמדעי הראשון ביוזמת אגף א' למדעים במזכירות הפדגוגית. הכנס קיבץ נציגים מהגופים המקדמים את החינוך המתמטי והמדעי בדגש על השילוב בין המחקר והפרקטיקה בהוראת מתמטיקה ומדעים. השתתפו בכנס כ-400 איש ממשרד החינוך, מהחינוך הלא פורמלי, מהאקדמיה, הרשויות, התעשייה ועוד שדנו ושמעו הרצאות על סוגיות מפתח המעסיקות את קהילת החינוך המדעי.

את הכנס פתח פרופ' אורי אלון ממכון וויצמן למדע והציג ערכי מדע כמו אמירת אמת, אמון הדדי, יכולת שהייה באי-וודאות ונדיבות בשיתוף ידע. פרופ' אלון דיברת על האופנים שבהם ערכים אלו מאחדים בין תחומי המדע ומהווים גשר בין המדענים לציבור הרחב.

ד"ר איתי אשר, מ"מ המדען הראשי במשרד החינוך הציג את הממשק בין מחקר למדיניות בחינוך ואת הדילמות והתחדשות בלשכת המדען הראשי.

לאחר מכן, התקיימו 5 מושבים מקבילים בנושאים הבאים:

1. שוויון הזדמנויות בחברה: ד"ר מיכל נחשון, מפמ"ר מדע וטכנולוגיה לכל ואורנה סומך, מנהלת יוזמת 5פי2 בארגון שיתופים, הובילו פאנל שיח פרובוקטיבי ומעניין.

2. הוראת פרקטיקות מדעיות וטכנולוגיות ומיומנויות המאה ה-21: ד"ר אביבה בריינר, מפמ"ר מדע וטכנולוגיה בחינוך היסודי ובחטיבת הביניים וד"ר רוחמה ארנברג, ממונה על פיתוח תכניות הלימודים במדעים הובילו את המושב שעסק בחקירה המבוססת על מודלים ובתהליך בניית המודלים, באסטרטגיות הוראה לחינוך הנדסי ובשילוב פדגוגיה ברוח המייקר

3. למידה והערכה של פרויקטים במדע ובטכנולוגיה. את המושב הובילו פרופ' יהודית דורי, דיקאנית הפקולטה לחינוך למדע וטכנולוגיה בטכניון; ד"ר צביקה אריכא, מפמ"ר פיזיקה וסאמיה אבו חיט, מפמ"ר מדעי הסביבה. במושב הוצגה פרדיגמה חדשה לשילוב של הערכת פרויקטים בפיזיקה על ידי מורים-עמיתים, למידה חווייתית ומעורבות חברתית בפרויקטים במדעי הסביבה, מדע אזרחי וכן הקשיים ביישום פרויקטים ובביטוי של אסטרטגיות חשיבה מסדר גבוה בפרויקטים והערכתם.

4. הוראה מותאמת: ד"ר דורית נריה מפמ"ר מתמטיקה יסודי ונרית כץ, מפמ"ר מתמטיקה על יסודי הובילו את המושב בו הוצג מיזם PeTeL להוראה מותאמת אישית, הוראה דיפרנציאלית המבוססת על משימות מתמטיות פתוחות ופיתוח סכמות קוגניטיביות גבוהות של חשיבה מופשטת בהוראת המדעים.

5. מורים לב העניין: ד"ר אירית שדה מפמ"ר ביולוגיה וד"ר דורית טייטלבאום מפמ"ר כימיה הובילו את המושב שעסק בתהליכי התפתחות מקצועית של המורים בתחומי המדע השונים.

הכנס הסתיים בפאנל שעסק בעתיד החינוך המדעי ובדמות הבוגר במערכת החינוך של המאה ה-21. את הפאנל הוביל פרופ' רון מילוא ממכון וויצמן. דנה שושן-ווהל, נציגת מייקרוסופט, הדגישה את חשיבותן של מיומנויות חברתיות לצד בסיס ידע רחב ומצוינות הניבטת מכל תחום כולל התחביבים. לעומתה, פרופ' אילון סולן, מבית הספר למדעי המתמטיקה באונ' ת"א סיפר שלומדים אצלם תלמידי תיכון שקטים המתקשים לעיתים בתקשורת בין אישית והם בכל זאת מצליחים כנראה בזכות מקצועיותם והמאמץ שהם משקיעים. פרופ' סולן ביקש מהמורים שלא "לדחוף" תלמידים כאלו למיומנויות חברתיות באופן גורף. ד"ר עינת זיסמן, יועצת לחברות יישום טכנולוגיות וחברות הזנק, המליצה לשים דגש על רהיטות בהצגת תוכן מאתגר, פיתוח יכולת להעברת משוב וביקורת בונה עם יכולת חשיבה לוגית וכמותית. ד"ר זיסמן הדגישה כי כיום יש חשיבות גדולה לפיתוח כלים להתמודדות עם big data. פרופ"מ אסיה רולס, החוקרת את הקשר בין המוח למערכת החיסון בטכניון הדגישה את החשיבות ללמד את הדור הצעיר כיצד לשאול שאלות.

Big picture

הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה

יריד חקר מדעי ופתרון בעיות בטכנולוגיה של מחוז תל אביב

כנס מחוז תל אביב לעבודות חקר במדע וטכנולוגיה התקיים ביום שלישי, כ"ו באדר, 13.3.18. הכנס התקיים ב- HIT מכון טכנולוגי חולון במעמד מנהלת המחוז הגב' חיה שיטאי, מוטי ששון ראש העיר המארחת חולון, ופרופ' אדוארד יעקובוב נשיא המכון הטכנולוגי. בכנס הוצגו 55 עבודות חקר ופתרון בעיות על ידי תלמידי כיתות ה'-ט' במחוז. הכנס היה אירוע שיא של תהליך למידה מתמשך בבתי הספר ומספר ירידי חקר עירוניים במחוז. כל קבוצת תלמידים חוקרים הציגה את ממצאי החקר שלה באמצעות פוסטרים מדעיים וחלקן הוצגו גם בהרצאה על הבמה.

נושאי החקר היו מגוונים ומתחומים מדעיים שונים. כמו כן עבודות שונות עסקו בפיתוחים טכנולוגיים מרשימים כגון: גלאי בבריכה למניעת טביעה של ילדים, מתקן להסבה נוחה בליל הסדר, מטען לטלפון נייד הפועל על ידי פעולת דיווש, ופיתוח סוליות לנעלים בהשראת כף הרגל של ההיפופוטם.

ועדת הערכה התרשמה מן העבודות ושוחחה עם התלמידים על מנת לבחור את העבודות שייצגו את המחוז ביריד החקר הארצי שיתקיים בסוף מאי. הוועדה כללה נציגים ממשרד החינוך, מהאקדמיה ומהתעשייה.

התלמידים דיווחו על למידה חווייתית ומאתגרת ועל תחושות של אחריות וסיפוק.

בחלקו השני של האירוע התקיים טקס חלוקת תעודות לכלל המשתתפים. המשתתפים האזינו להרצאה מרתקת של פרופ' אמיר איילי, ראש המחלקה לזואולוגיה, בפקולטה למדעי החיים ובית הספר סגול למדעי המוח באוניברסיטת תל אביב בנושא רובוטים דמויי חרקים. הרצאה מעניינת נוספת בנושא רובוטים חברתיים ניתנה על ידי ד"ר מיכל גורדון מהפקולטה למדעים במכון הטכנולוגי חולון.

ברכות לתלמידים שעבודותיהם נבחרו לייצג את המחוז ביריד הארצי:

מביה"ס ביאליק בפתח תקווה, עבודה שנעשתה בשיתוף עם החווה החקלאית בפתח תקווה בנושא: השוואה בין גידול אקוופוני להידרופוני.

מביה"ס עלומים בקריית אונו עבודה בנושא: גלאי בבריכה. .

מביה"ס איילון בת"א עבודה בנושא: הקשר בין נפח לבין מוליכות חשמלית של לימון. .

מחט"ב ישורון פ"ת עבודה בנושא: השפעת קבוצות קצה על שחרור סלקטיבי של תרופה ממיצלה. .

מחט"ב בן צבי בקריית אונו, עבודה שנעשתה בשיתוף עם החווה החקלאית בקריית אונו בשם: ירוק מחשמל .

מחט"ב צייטלין בת"א עבודה בנושא: פיתוח סוליות לנעליים בהשראת כף רגלו של ההיפופוטם. .

כמו כן התלמידות החוקרות לילך לנגה וקשת הכט מביה"ס צייטלין בת"א זכו לקבל כל אחת מענק של מילגה לשנת לימודים אקדמית מלאה ב- HIT מכון טכנולוגי חולון שהוענקה ע"י פרופ' יעקובוב נשיא המכון.

יריד עבודות חקר מדעי ופתרון בעיות של מחוז מדרום

Big picture
Big picture

אולימפיאדת רמון לחלל לחטיבות הביניים

שלב הגמר של אולימפיאדת רמון לחלל לחטיבות הביניים התקיים בתאריך 14.3.18,

כ"ז באדר תשע"ח בקמפוס "המרכז הישראלי למצוינות בחינוך" בירושלים.

התחרות מופעלת על ידי המרכז הישראלי למצוינות בחינוך, בחסות סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה, בשיתוף הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה באגף המדעים במזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, ובסיוע הקרן להנצחה ממלכתית לזכרו של טייס החלל (האסטרונאוט) הישראלי הראשון אל"מ אילן רמון ז"ל.

קרוב ל-200 בתי-ספר וכ-3,500 תלמידים מכל רחבי הארץ החלו את התהליך.

התלמידים השתתפו לאורך השנה בחמישה שלבים. התהליך המורכב מחמישה שלבים שבמהלכם התמודדו התלמידים בחידונים מקוונים, נדרשו לענות על חידות מורכבות, לקיים פעילות בקהילה, לפעול יחד בקבוצה, לבצע התנסויות בכיתה ואף לבנות דגמים העוסקים במשימה לוויינית על פני כדוה"א.

שיאה של התחרות היה באירוע הגמר אליו הגיעו 10 בתי ספר. התלמידים פעלו במספר תחנות, בהן:

• התחרו ראש בראש במענה על שאלות בנושאי מערכת השמש וחקר החלל.

• הפגינו בקיאות בתנועת לוויינים ובכוח הכבידה המחזיק אותם במסלולם.

• השתמשו בידע שרכשו על הקרינה האלקטרומגנטית בכדי לבצע ניסוי מדעי ולנתח צילומי לוויין.

• והשיא – הם הציגו את הדגמים אותם בנו, התבקשו להשיב על שאלות מורכבות וכן להתייחס ולהפגין הבנה בניתוח דגמים שבנו בתי ספר אחרים.

במהלך האירוע שמעו התלמידים הרצאה מפי דב יוליס מתנדב מטעם עמותת SpaceIL שסיפר את סיפורה מעורר ההשראה שלSpaceIL ומשימתה להנחית חללית ישראלית ראשונה על הירח.

תעודות ציון לשבח הוענקו לבית הספר גולדה מאיר מנס ציונה ולביה"ס ויצו הדסים מאבן יהודה.

למקום השני הגיעו שני בתי ספר: חט"ב אורט תעופה וחלל ממעלה אדומים ותיכון יד ביד לחינוך דו לשוני מירושלים, בתי הספר זכו בשובר בסך 2,000 ₪ למימוש עבור פעילות העשרה חווייתית .

למקום הראשון הגיע בית הספר ירדן ממעלה אפרים וזכה בשובר בסך 6,000₪ למימוש עבור פעילות העשרה חווייתית.

Big picture

תחרות הגמר Brain Bee

תחרות הגמר Brain Bee - מדעי המוח

התחרות הישראלית הארצית למדעי המוח לתלמידי תיכון, שהינה חלק מתחרות בינלאומית הקיימת למעלה מעשור https://www.thebrainbee.org/ -, נוסדה ואורגנה זו השנה הרביעית ע"י פרופ' אילנה גוזס מהפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב (נשיאה לשעבר של העמותה הישראלית לחקר המוח ומנהלת את מרכז תל אביב לחקר המוח בתמיכת העמותה האמריקאית) בשיתוף מכון דוידסון במכון ויצמן למדע והיחידה לנוער שוחר מדע באוניברסיטת תל אביב, בית הספר סגול למדעי המוח באונ' ת"א ומרכז העל לחקר המוח ע"ש אדמס, העמותה הישראלית למדעי המוח, עמותת "בשער" - קהילה אקדמית למען החברה בישראל, וה-Society For Neuroscience (SFN) ומשרד החינוך. התלמידים מקבלים קורס אינטרנטי מקיף )שהוכן בעזרתה של ד"ר טל אירם) ומקבלים בנוסף עזרה פרטנית בדף FACEBOOK ע"י שני דוקטורנטים בחקר המוח מאוניברסיטת תל אביב (שלמה סרגוביץ׳ וגל הכהן קליימן). כמו כן, נחשפים התלמידים לחידושים בחקר המוח ביום עיון הכולל הרצאות של פרופסור גוזס (אוטיזם, אלצהיימר וסכיזופרניה - אבחון ופיתוח תרופות) וד"ר ליאנה בני עדני (רופאה מנתחת מומחית בהתפתחות המוח). לאורך השנים השתתפו בקורסים מאות משתתפים (תלמידים ומורים). בתחרות המתקיימת בשני שלבים נבחנת בקיאותם של המתחרים בנושאים שונים במדעי המוח, כגון הבסיס העצבי של החושים, זיכרון, רגשות, התפתחות, זקנה, שינה, אנטומיה של המוח ומחלות פסיכיאטריות ונוירולוגיות.

ביום חמישי האחרון, 15.3.2018 נערך אירוע גמר תחרות הישראלית הארצית למדעי המוח לתלמידי תיכון, ובו התחרו שבעה תלמידים מרחבי הארץ שהגיעו לשלב הגמר לאחר סינון ע״י מבחנים וראיונות.

Big picture

בתחרות הבינלאומית באוסטרליה לפני שלוש שנים התחרתה התלמידה רינה סבוסטיאנוב מאשדוד והצטיינה במבחנים - נמנתה על עשרת המצטיינים בעולם. בתחרות לפני שנתיים התחרה תמיר וולץ ונבחר למערכת עיתון הצעירים העולמי בחקר המוח. בתחרות העולמית שהתקיימה בשנה שעברה בארה״ב, התחרתה התלמידה שירה בן-עמי מהתיכון שליד האוניברסיטה בירושלים והגיעה למקום הרביעי והמכובד מאוד!

הזוכים השנה בתחרות הם:

מקום ראשון - יונתן יעקובוב, מקיף ג׳ ע״ש רוגוזין, אשדוד

מקום שני - אביה בורג, הכפר הירוק ע״ש לוי אשכול, רמת השרון

מקום שלישי - הדס גייר, רמות ים - בית חינוך ניסויי, מ״א עמק חפר

אגף א מורשת

תורה שבעל-פה ומשפט עברי

"תלמוד שמביא לידי מעשה" – תלמידי "בליך" למען ילדי הפליטים בסוריה

תלמדי תיכון "בליך" ברמת-גן נרתמו לסייע לילדי הפליטים בסוריה, המצויים בתת-תזונה חמורה. המיזם, בשיתוף קרן החירום של האו"ם לילדים, שם לו למטרה לגייס 14 אלף מנות מזון מצילות חיים בסכום של כ- 70 אלף שקלים.

הרעיון התגבש בשיעורי תורה שבעל-פה ומשפט עברי, במהלך לימוד הנושא "יחיד וחברה": "התלמידים התבקשו לשלב בין התכנים היהודיים שבמקורות שלנו ובין האירועים האקטואליים שקרו בסוריה, והמטרה הסופית הייתה ההתרמה הזאת" , הסביר המורה חן שריג, ממובילי המבצע.

בתמיכת מנהלת בית-הספר זהבית גולדמן, רכזת המקצוע והמורים למשפט עברי, עבדו התלמידים בצוותים, הקימו אתר ייעודי במרשתת וניהלו דף פייסבוק, שם העלו פוסטים, תמונות וסרטונים הקשורים למבצע. כמו כן הפעילו דוכן בו קראו לציבור לתרום.

הצוות מדגיש כי פרויקט ההתגייסות למען ילדי סוריה המורעבים מחנך את הנערות והנערים "להיות רגישים לאחר. לא להתעלם. לא לראות אדם בצרה, זוג עיניים בוכיות ולהתעלם, לא להמשיך הלאה. להחליש את שריר האדישות ולחזק את שריר החמלה שהוא השריר שהופך אותנו לבני אדם. להאמין בערך חיי האדם באשר הוא אדם, לפעול ולתרום למען האחר. זאת כדי שהתלמידים יאמינו שאכן יש להם כוח עצום בידיהם, שהם מסוגלים לשנות ולהשפיע על החברה, על המדינה ועל העולם שסביבם."

Big picture

תחום דעת תרבות יהודית-ישראלית

סמינר למדריכי תרבות יהודית-ישראלית

אל "ההר הירוק תמיד" - מאליהו ועד הרצל: סמינר למדריכי תרבות יהודית-ישראלית

מה הקשר בין המוחרקה בכרמל, בית הגפן בעיר התחתית של חיפה ומבט אל המפרץ ממרכז הכרמל, וכן אתר אושה העתיקה (אחת מתחנות הסנהדרין אחרי חורבן בית שני), שהחפירות בו נמצאות בימים אלו בעיצומן? אושא יחד עם אתרים נוספים בצפון מהווה אחת מן התחנות ב"שביל הסנהדרין" שייחנך על ידי רשות העתיקות לכבוד יום העצמאות ה-70 למדינה ויכלול גם נקודות וציוני דרך ללמידה בשטח ואפליקציה ייחודית.

מלבד הקרבה הגיאוגרפית ביניהם, מה שאפשר את שילובם יחד בסמינר דו-יומי לצוות ההדרכה של תרבות יהודית-ישראלית שהגיע השנה צפונה (אחרי שבשנה שעברה היה בדרום באזור שדה בוקר ובאר שבע), יש גם מכנה משותף רעיוני ביניהן: כל התחנות הללו מהוות קטעים בתוך פסיפס של גישות ומסורות ביהדות אודות היחס בין פתיחות וסגירות, בין האוניברסלי ובין הפרטיקולרי, בין יהדות שפניה וליבה אל העולם - על היתרונות והסכנות שבכך - ובין יהדות הספונה בעולמה שלה, ומעמיקה בזהותה פנימה. היה זה בית-מדרש נודד שבו המקורות הכתובים פגשו את הנוף הטבעי והאנושי שבו, מתוכו ועליו הם מספרים.

הסמינר התקיים לקראת ימי ניסן, שיא פריחת האביב, בימים שני ושלישי 12-13 במרץ, בשותפות ובתמיכת קרן פוזן ליהדות כתרבות. התחלנו את מסענו בסיפורו המקראי של אליהו הנביא, הקנאי לאמת הדתית במאבקו עם נביאי הבעל, וקורא שלא לפסוח על שני הסעיפים. דמותו עברה כידוע תהפוכות רבות ומעניינות ביצירה המאוחרת יותר, מספרות חז"ל ועד סיפורים עממיים בני זמננו, ועד להפיכתו לסבא טוב לב המבקר בבתינו בליל הסדר לשתות מכוסו, "כוס של אליהו הנביא". למדנו על ערך הנאמנות לאמת, אך גם על מחיריה. אושא ועולם חכמי המשנה בכללו מלמדים על ערכה וחשיבותה של תרבות המחלוקת, שלפיה "אלו ואלו דברי אלהים חיים". בעולמם של חז"ל ובדתות נוספות הפך אליהו לדמות המרחפת בין שמים וארץ ומנסה לתקן ולגשר בין האמת והחזון ובין המציאות. ומכאן גם אל חזון אחר: חיפה היא כידוע "עיר העתיד" שחזה הרצל אחרי ביקורו הקצר בארץ, בהיותה עיר נמל קוסמופוליטית הפתוחה לכל תרבויות העולם, כפי שהיא מתוארת באלטנוילנד. ומה מתאים מלהדגים אווירה זו של פתיחות ואופטימיות - בוודאי בשנת ה70 למדינה - מבית הגפן בוואדי ניסנס המהווה מרכז של מפגש ועשייה תרבותית משותפת בין יהודים וערבים.

ברוח זו במהלך הסמינר שוחחנו עם ד"ר איילון אידלשטיין, מרצה למחשבת ישראל ומדריך ארצי שלנו, בעקבות ספרו החדש "אמונה ופתיחות", וחידדנו את המשימות והאתגרים העומדים לפתחנו כמדריכי תרבות יהודית-ישראלית, בבואנו להטמיע ולקדם בבתי הספר את תכנית הלימודים החדשה, הנעה גם היא בין הקטבים הללו של העמקת הזהות פנימה מבלי לוותר על המבט והמעשה המכוונים גם החוצה, לקבלה ולהשפעה הדדית. וברוח ערכים אלו לחגוג גם את שנת ה-70 לישראל.

Big picture

אגף א שפות

תחום דעת ערבית

תחרות עיצוב כרזות לעידוד לימודי השפה הערבית ותרבותה

במסגרת שנת תשע"ח "שבעים שנה למדינת ישראל"

במסגרת הנושא בשנת תשע"ח, הכרזנו צוות הפיקוח וההדרכה בתחום הדעת ערבית ואסלאם על תחרות עיצוב כרזות/ פוסטר של תלמידים שנושאה "שבעים שנה למדינת ישראל" ומטרתה עידוד לימוד השפה הערבית ותרבותה.

בתחרות לקחו חלק בתי ספר שבהם מתקיימים לימודי השפה הערבית ו/או עולם הערבים והאסלאם.

בבסיס התחרות היו מטרות רבות וביניהן:

• למידה על רוחה, חזונה והישגיה של מדינת ישראל.

• עידוד "גאוות היחידה" של הלומדים באמצעות חומרי למידה מגוונים (שפה ו/או תרבות).

• פיתוח חשיבה ולמידה מעמיקה המאפשרים שימוש במכלול תכונות אישיותו של התלמיד; כושר היצירתיות והמקוריות - בהלימה לתכנית עומ"ר– ערכים, מעורבות ורלוונטיות.

• עידוד יצירת מרחב סביבתי-בית ספרי בתחום הדעת.

הכרזה הזוכה במקום הראשון שנבחרה היא הכרזה של התלמידים: קורנבליט מישל, ליאל וכטרמן ,ריבקה גיטין ודינה סוטריחין מבית הספר התיכון המקיף ע"ש "אריה מאיר" ,קרית גת.

המורה : יעל עזרא.

מקום שני בתחרות : הכרזה של התלמידים: מיגל אופנהיים , מורן ג'נח, קרן רהפלד ויותם שרמי מבית הספר תיכון עירוני ה' , תל אביב. המורה : נעמי אופק.

מקום שלישי בתחרות: הכרזה של התלמיד דניאל רצבי , מבית הספר בית חינוך תל"י ע"ש " יצחק נבון", הוד השרון. המורה: הילין זעריר.

הזוכים יקבלו תעודה ושי.

עיצוב הכרזה/הפוסטר היווה חלק מהתהליך החינוכי במערך ההוראה בכיתה.

הכרזה הזוכה תשלח לבתי הספר המלמדים ערבית ועולם הערבים והאסלאם.

כל בתי הספר שהשתתפו בתחרות, יקבלו תעודה ושי .

אנגלית

"Debating Matters To Us" טורניר סוף שנה של קהילת מורים PLC בשיח ושיג (דבייט)

טורניר סוף השנה של קהילת המורים לאנגלית PLC מתקיים זו השנה השנייה ברציפות בפסגה הרצליה ועסק בשיח ושיג (דיבייט).

18 בתי ספר תיכוניים השתתפו מכל הארץ. הטורניר המחיש את החשיבות הגדולה שיש בתירגול הדיבור באנגלית בין התלמידים. בנוסף, זה מעודד בני נוער להתמודד בתחרות בשיח באנגלית על נושאים ומחלוקות עכשוויות בצורה אינטליגנטית.

המרצה האורח היה Daniel Gindis, האחראי על אימון שגרירים Ambassador Training. הוא התחיל את הטורניר עם טיפים לבני נוער על דבייט אפקטיבי.

הטורניר מהווה את שיאה של עבודה מאומצת של קהילת המורים בהובלת המורות המובילות ברברה אורי ורוז רובנשטיין . יחד כל המשתתפים הכינו את קבוצות הדבייט במשך השנה עד ליום השיא.

פעילות זו הינה חיבור נוסף המקשר את מטרות קידום מיומנות השפה הדבורה באנגלית ופעילות הדיבייט בעזרת קהילת מורים לומדת, החותרת להגשמת מטרות אלה.

מפגש בתי ספר יסודיים בתל אביב עם הסופרת דיאן שור

ביום שני השבוע, ביקרה סופרת הילדים האמריקאית דיאן שור שלושה בתי ספר יסודיים בת״א ונפגשה עם שכבות ו׳ כדי לספר להם סיפור ולדבר עימם באנגלית. המפגשים היו אינטראקטיביים וכללו הפעלות ייחודיות סביב הסיפורים שהיא כתבה. הפעילות אורגנה על ידי הפיקוח על הוראת האנגלית ושותפינו בשגרירות האמריקאית, אשר דואגים לפעילות העשרה באנגלית לקידום השפה הדבורה בבתי הספר. התלמידים הצעירים הראו התעניינות רבה, הקשיבו לסיפורים באנגלית והשתתפו בעצמם בפעילויות באופן מעורר השתאות.

Big picture

לשון עברית

ביקור בבית ספר "רעות" בחיפה

צוות המורות לעברית בבית הספר ״רעות״ בחיפה בהובלת רכזת המקצוע והמדריכה המחוזית, יהודית שכטר, והמורה קרן דוד-שביב הוא צוות חלוץ ופורץ דרך. בבית הספר מתקיימות שתי תוכניות להערכה חלופית בתחום הדעת: מיזם הכתיבה הדיגיטלי והקורס המקוון הממיר בגרות. שתי התוכניות משקפות גישות חדשניות להוראת עברית בחטיבה העליונה תוך עיסוק מעמיק בתהליכי קריאה, כתיבה והצגת דברים בעל פה (פרזנטציות) בשילוב הוראה מקוונת סינכרונית וא-סינכרונית הן בבית הספר והן מחוץ לשעות הלימודים.

בביקור שהתקיים בבית הספר נכחו ד״ר משה ויינשטוק, יו״ר המזכירות הפדגוגית, משה זעפרני, מנהל אגף שפות, תומר בוזמן, מפמ״ר עברית, וצוות מדריכות ארציות ומחוזיות. במהלך הביקור צפו בשני שיעורים - שיעור במסגרת מיזם הכתיבה בכיתה י״א ושיעור במסגרת קיוון הלמידה בכיתה י׳.

שני השיעורים הללו אפשרו הצצה לעתיד הוראת העברית במערכת החינוך: עיסוק מעמיק בקריאה ובכתיבה

באמצעים דיגיטליים מקדמי כתיבה בצד עיסוק מעמיק בדילמות ערכיות כבסיס לכתיבת מאמר ולהצגת דברים בפני קהל; למידה עצמית יחד עם למידת עמיתים תוך קיום דיאלוג מתמיד עם המורה, אשר מבחינתו עובר ממעמד מרצה פרונטלי למורה מתווך וחונך.

פיתוח התוכניות הללו במוּדל המשרדי הוא פרי עבודה מאומצת של מדריכות הפיקוח על הוראת העברית ומִנהל התקשוב.

מפגש שלהב״ת בחינוך ההתיישבותי

ערב היציאה לחופשת הפסח התכנסו מורים לעברית ורכזי מקצוע מהחינוך ההתיישבותי לכינוס מחוזי ובו הוצגו תהליכי העבודה המשותפים שנעשו במהלך השנה במסגרת שלהב״ת.

שלהב״ת, שילוב הבנה והבעה בתחומי הדעת, היא מהלך המתקיים כמעט עשור בחטיבות הביניים כחלק מתוכנית היעדים, ומטרתו ליצור שפה אוריינית משותפת למורים לעברית, העוסקים במיומנויות האורייניות כמטרה, למורים בתחומי הדעת השונים, העוסקים במיומנויות אורייניות כאמצעי ללמידה, להעברת הידע ולחקר במקצועות השונים. אגב כך מודגשת ההבחנה שבין אוריינית גנרית לאוריינות דיסציפלינרית.

במהלך הכינוס, שהובילה המדריכה המחוזית אביגיל סער, התחלקו המורים לקבוצות למידה, אשר בכל אחת מהן הוצגו שיתופי הפעולה שנעשו בין המקצועות השונים למקצוע עברית ובין המורים השונים. בתהליכים שהוצגו הושם הדגש על עקרונות הלמידה המשמעותית וניתנו דוגמאות לתוצרי למידה שונים. כל המצגות שהוצגו בכינוס יעלו לפורטל הפדגוגי בעברית וישמשו את כלל ציבור המורים.

תוכנית שלהב״ת עתידה להתרחב בשנה הבאה בכל המחוזות כחלק מיעדי המשרד לקידום קריאה וכתיבה.

הפיקוח על הוראת השפה הערבית בבתי-ספר במגזר הערבי והבדואי

מעגלי שיח עם מורי/ות השפה הערבית

בחודש מרץ ד"ר ראויה בורבארה מפמ"ר השפה הערבית ובתיאום עם הפיקוח הכולל במחוז הצפון, קיימה סדרה של מעגלי שיח יישוביים, עם המורות והמורים של השפה הערבית בבתי-ספר יסודיים וחטיבות הביניים בליווי מנהל/ת ביה"ס, ובנוכחות המפקח הכולל על בתי הספר, במסגרת המפגש רכזי המקצועות הציגו תכנית פעילות להעלאת ההישגים, וד"ר ראויה הציגה את השיטה להוראת השפה הערבית כמכלול, על-פי אסטרטגיות ומיומנויות, כמו כן דיון בקשיים בהוראה שפת האם.

Big picture

יום שיא "הכתיבה היצירתית בשפה הערבית" לתלמידי בתיה"ס במגזר הבדואי במחוז הצפון

ביום שלישי 27/3/2018 התקיים יום שיא בשם "עטים", טכס הוקרה לתלמידי בתיה"ס במגזר הבדואי אשר השתתפו במיזם הכתיבה היצירתית לשנה זו, הטכס התקיים באולמי סמיראמיס, בעיר שפרעם,

יום השפה הערבית בבי"ס תיכון חדש בכפר רינה

ביום שלישי 27/3/2018 השתתפה ד"ר ראויה בורבארה מפמ"ר השפה הערבית, ביום "השפה הערבית" בבית-ספר התיכון החדש בכפר רינה, כאשר תלמידי ביה"ס הציגו פעילויות שונות בתחום השפה הערבית, והגיע לשיאו בתחרות של התלמידים (נציגי הכיתות) בדיבור בציבור (בפומבי).

Big picture

ערבית ועולם הערבים והאסלאם

ביטאון המורים לערבית במגזר היהודי ועולם הערבים והאסלאם

הגיליון ה-46 של ביטאון המורים לערבית ולאסלאם יוצא לאור במהלך שנת הלימודים תשע''ח.

לכתיבה בביטאון חברו חוקרים מתחום השפה הערבית ועולם הערבים והאסלאם ומורים מן השטח, במטרה לחשוף את המורה למחקרים אקדמיים ולסקירות מגוונות בתחומי הלשון הערבית ותרבותה ובחקר המזרח התיכון.

את הגיליון פותח מאמרה של ד''ר סיגל גורג'י, הכולל קווים לדמותו של חתן פרס ישראל, פרופסור שמואל מורה, חוקר שירה, ספרות, תיאטרון ותרבות ערבית, שהלך לעולמו בספטמבר 2017.

בגיליון זה, היוצא לאור בשנת ה-70 למדינת ישראל, ייחדנו חלק מהמאמרים לבחינת יחסי מדינת ישראל והעולם הערבי, ולעיסוק בסיפורן של הקהילות היהודיות בארצות האסלאם.

פרופסור אייל זיסר סוקר את השינויים שחלו בעמדות העולם הערבי כלפי מדינת ישראל לאורך שבעת העשורים מיום הקמתה, צבי גבאי סוקר את קורות הקהילות היהודיות שבמדינות הערביות שבהן חיו, וכותב על חשיבות שימור מורשת יהודי ערב והנחלתה לדורות הבאים.

פרופסור גבריאל מ' רוזנבאום מציג את שפתם של היהודים במצרים במאה ה-20, תוך סקירת התכונות הלשוניות הייחודיות לה, בתחומי ההגה, הצורות ואוצר המילים, וד''ר ירון פרידמן מספר על קרב כרבלא, שבו נרצח חוסין בן עלי, נכדו של הנביא מֻחמד, ומתאר את אירועי הטבח המזוויעים ואת תחושות האבל והזעזוע שבאו בעקבותיהם.

ברוריה הורביץ, מתרגמת רב המכר 'בית יעקוביאן' מאת עלאא' אלאסואני, משתפת את הקורא בתובנות ובחוויות של העוסקים במלאכת התרגום מערבית לעברית, וד''ר אלון פרגמן מציג את כתיבתן של סופרות ערביות לאחר מאורעות "האביב הערבי", בתקופה המתאפיינת בשפע יצירות ספרותיות הנכתבות בידי נשים, שהחליטו להשמיע את קולן באופן גלוי.

בגיליון מוצעים למורים ולתלמידים רעיונות חדשים להוראת השפה והתרבות הערבית בבתי הספר, באמצעות שימוש בקריקטורות, כמו כן מובאת יחידה להוראת הסיפור 'מחבואי כניעה' מאת הסופרת הסורית הַיְמַא אלְמֻפְתִי. הגיליון כולל סקירת ספרים חדשים מתחום הוראת הלשון הערבית וחקר המזרח התיכון, ומוצגים בו ספרי לימוד חדשים להוראת הערבית בבתי הספר העבריים.

Big picture

אגף א חברה ורוח

בתאריך כ"ה אדר תשע"ח , .12.03.2018 קיים אגף רוח וחברה את ישיבת האגף בעיר תל אביב.

במסגרת הישיבה סיירו אנשי הצוות בשביל העצמאות- סיור בעקבות סיפור העצמאות ומגילת העצמאות בתל אביב. הסיור מספר את סיפור הקמת המדינה במקומות בהם "הכל התחיל" בעיר העברית הראשונה. בנוסף המסיירים יכולים לראות את האתרים השונים שעברו שימור ובצדם המגדלים המספרים את הסיפור של החדשנות והכלכלה בתל-אביב של היום. הסיפור מראה ציוני דרך בסיפור היהודי והישראלי. המסלול מסומן על המדרכה בפס מתכת ובקרוב תועלה אפליקציה ובה הדרכה המלווה את התחנות השונות במסלול. הסיור מתאים למשפחות, למחנכים וגם לכתות של תלמידים, התכנים משתלבים היטב בתוכנית בהיסטוריה, באזרחות בגיאוגרפיה ובספרות.

הסיור כולל התייחסות לערכים דמוקרטיים , יהודיים וציוניים בתחנות היסטוריות שונות, ביניהן מגדל שלום- הגמנסיה העברית הרצליה, בית עקיבא אריה וייס מייסד העיר תל אביב, כיכר גוטמן ומזרקת הפסיפס, הקיוסק הראשון , הפנס והדליג'אנס בצומת הרצל-רושטילד, הגרלת הצדפים, פסל דיזינגוף, מגדל המים ואנדרטת המייסדים, מוזיאון ההגנה- בית משפחת שרת וגולומב, בית הכנסת הגדול בתל אביב וכמובן- היכל העצמאות.

Big picture

היסטוריה במגזר הדרוזי

רוח האדם בתקופת "השואה" - יום עיון למורי היסטוריה במגזר הדרוזי, במרכז יד ושם

סיפור שואת העם היהודי הוא אחד מרגעי השפל בתולדות האנושות וראוי לו כי יילמד ויועבר מדור לדור. הסיפור צריך להילמד בכל מקום שבו שואפים לחנך לחברת מופת ערכית, חברה שבה הקבלה והחמלה, הדאגה לאחר, כבוד ושוויון ערכו עומדים כנר לרגליה.

אחת המטרות המרכזיות בהוראת היסטוריה במגזר הדרוזי, הטמעת הוראת "השואה" כמאורע היסטורי ייחודי לעם היהודי והנחלת תודעת זכר "השואה" .

העקרונות העומדים בבסיס העשייה החינוכית, למידה משמעותית בשני ממדים: הממד הקוגניטיבי-ידע היסטורי, והממד הרגשי- התנסות חווייתית, רגשית וחברתית. בכדי ליישם הראייה החינוכית הזאת, בשיתוף פעולה עם מרכז "יד ושם", ביום ששי 16.3.2018, השתתפו מורים להוראת היסטוריה במגזר הדרוזי ביום עיון ביד ושם, שכלל הרצאה, סיור במתחם המרכז ובמוזיאון, במסגרת השתלמות בנושא "הנחלת ערכים דרך הוראת "השואה" שמתקיימת בפסג"ה מג'אר.

Big picture

בתאריך כ'ה אדר תשע"ח , .12.03.2018 קיים אגף רוח וחברה את ישיבת האגף בעיר תל אביב.

במסגרת הישיבה סיירו אנשי הצוות בשביל העצמאות- סיור בעקבות סיפור העצמאות ומגילת העצמאות בתל אביב. הסיור מספר את סיפור הקמת המדינה במקומות בהם "הכל התחיל" בעיר העברית הראשונה. בנוסף המסיירים יכולים לראות את האתרים השונים שעברו שימור ובצדם המגדלים המספרים את הסיפור של החדשנות והכלכלה בתל-אביב של היום. הסיפור מראה ציוני דרך בסיפור היהודי והישראלי. המסלול מסומן על המדרכה בפס מתכת ובקרוב תועלה אפליקציה ובה הדרכה המלווה את התחנות השונות במסלול. הסיור מתאים למשפחות, למחנכים וגם לכתות של תלמידים, התכנים משתלבים היטב בתוכנית בהיסטוריה, באזרחות בגיאוגרפיה ובספרות.

הסיור כולל התייחסות לערכים דמוקרטיים , יהודיים וציוניים בתחנות היסטוריות שונות, ביניהן מגדל שלום- הגמנסיה העברית הרצליה, בית עקיבא אריה וייס מייסד העיר תל אביב, כיכר גוטמן ומזרקת הפסיפס, הקיוסק הראשון , הפנס והדליג'אנס בצומת הרצל-רושטילד, הגרלת הצדפים, פסל דיזינגוף, מגדל המים ואנדרטת המייסדים, מוזיאון ההגנה- בית משפחת שרת וגולומב, בית הכנסת הגדול בתל אביב וכמובן- היכל העצמאות.

אגף א אמנויות

תיאטרון

מפגש של תלמידים ומורים לתאטרון ממחוז תל אביב והמרכז

בתאריך ה 19 במרץ 2018, התקיים בתיכון "אהל שם" מפגש של תלמידים ומורים לתאטרון ממחוז תל אביב והמרכז.

המפגש כלל הופעה של תלמידי מגמת התאטרון ב"אהל שם" שהציגו קטע ממופע מחווה לציון שבעים שנה למדינה. וסדנאות מעורבות בנושאים כמו יצירת אנסמבל, מעבדת תאטרון ככלי לבחירות משותפות, תאטרון שירה – מטקסט לירי ליצירה דרמטית ועוד. בסדנאות השתתפו תלמידים ומורים ובסופם הציגו את תוצרי הסדנאות. לתלמידי ומורי התאטרון היה זה מפגש מעשיר, מלמד וחווייתי תוך חיזוק הקשר בין תלמידי ומורי התאטרון.

ומפי מורה שהשתתפה "היה מרגש לראות את הילדים שהתחילו כזרים אולי אפילו מתחרים איך לאט הופכים לשותפים ליצירה ואפילו לחברים עם מכנה משותף מדהים. לקבל יום מעשיר כזה לבוא כאורח ולמצוא עצמי גם כשותפה ליצירה. אשמח לקחת חלק במפגשים כאלה בשנים הבאות".

Big picture

"מצמיחים מנהיגים באמנויות": כנס ראשון לחונכי סטאז' בהוראת אמנויות

מכון מופ"ת, יום רביעי כ' אדר תשע"ח, 7.3.2018

כתבו: יעל מירו ולנה בר-מאיר, רפרנטיות סטאז' באמנויות

ביום רביעי האחרון התכנסו באולם הכנסים של מכון מופ"ת חונכים, מדריכים, רכזי סטאז', מנחי סטאז' באמנויות במכללות, מפקחים ומפמ"רים לשיחה, דיון ולימוד עמיתים.

את הכנס פתחו ד"ר צביה צוקרמן, מלווה רפרנטית סטאז' באמנויות, מלי ליבוביץ, אחראית על קורסי חונכים ומיקי בנאי מנהלת אגף אמנויות.

בכנס הוצגו:

• מודל קליטת המתמחים הייחודי לאמנויות המותאם למאפיינים ולצרכים של כל אחד מתחומי האמנויות

• המסגרות המאושרות לסטאז' באמנויות הנמצאות בהלימה לתפיסת האמנויות כתחומי דעת משמעותיים בתכנית הלימודים הבית ספרית, ומכוונות לתפיסת המורה לאמנויות כמורה שווה זכויות במרחב החינוכי.

• קורסי החונכים לאמנויות בגישה המערכתית שהחלו בשנת 2003 והכשירו עד היום 120 חונכים לאמנויות אליהם יתווספו השנה עוד כ- 40 חונכים המשתתפים בקורסי חונכים במכללת לווינסקי ומכללת דוד ילין.

• תערוכת כרזות מתמחים בהוראה "מסע מאיר" במכללת בית ברל העוסקת בפרשנות מאתגרת למבעים של מורים בראשית דרכם. הפרויקט הוצג על ידי שרה הורוביץ והגר קאופמן מהמכללה האקדמית בית ברל.

לאחר הצגת הנושאים השונים, התכנסו המשתתפים לשיחה ודיון עם המפמ"רים לאמנויות ועם רפרנטיות סטאז' באמנויות. הדיון עסק בסוגיות מהשטח שהציגו החונכים, המדריכים רכזי הסטאז', מנחי הסדנאות והמפקחים, והונחה על ידי ד"ר נירה על-דור המובילה את קורסי חונכים באמנויות בגישה המערכתית.

בסיום הכנס הוצגו בפני המשתתפים שני יעדים מרכזיים לשנת הלימודים הבאה:

פתיחת קורסי חונכים באמנויות בפריסה ארצית

זאת בכדי לאפשר למורים מנהיגים להשתלם קרוב למקומות העבודה שלהם ולמקום המגורים, לפגוש מורים מנהיגים עמיתים מתחומי האמנויות ולזמן בנייה של מנהיגות מקומית באמנויות.

הוצאת קול קורא לחונכים בסיפור, כרזה, סרטון ושיר

זאת בכדי לתעד את מעשה החניכה הייחודי לאמנויות באמצעות תוצרים אמנותיים.

תודה לכל המשתתפים בכנס

ותודה מיוחדת לד"ר שרה זילברשטרום, מנהלת אגף התמחות וכניסה להוראה,

למיקי בנאי, מנהלת אגף אמנויות,

ולמפמ"רים לאמנויות: ליזה שלום, בצלאל קופרווסר, הילה קובריגרו-פנחסי ואפי וישניצקי.

Big picture

תחום דעת מחול

בחינות בגרות ארציות של עבודות הגמר במחול

השבוע נערכו בחינות בגרות ארציות של עבודות הגמר במחול. השנה ניגשו 40 תלמידות לבגרות במסלול זה - מספר שיא מזה שנים.

התלמידות הגיעו מכל חלקי הארץ, מרמת-הגולן ועד אילת והציגו ערב-רב של נושאים מרתקים, פרי בחירתן, הקשורים קשר משמעותי לחייהן ולאישיותן.

עבודות הגמר במחול הן על-פי רוב עבודות משולבות - הכוללות חלק עיוני ומעשי, כך שהתלמידים מתנסים בתהליכי חקר מעמיקים ומייצגים את הידע שצברו בכתב, בשיחה בעל-פה וביצירת כוראוגרפיה מקורית שלהם. לאור המספר ההולך וגדל של תלמידים הבוחרים באפיק זה לבגרות, נערכו השנה שני מועדי היבחנות שנפרשו על-פני 4 מקצים. ישר כוח למנחים ולתלמידיהם.

Big picture

אמנות חזותית

השבוע נפתחה השתלמות החגים של הפיקוח על האמנות החזותית, בנושא

"המבע האמנותי של זהויות בחברה הישראלית" המפגש הראשון נערך בגלריית אום אל פחם, מנהל הגלריה סעיד אבו שקרה פתח את היום ושיתף את המורים בסיפור המרגש של הקמת הגלריה, שבעתיד תהפוך למוזיאון. המורים ביקרו בתערוכתו של אבנר כץ, ובשתי תערוכות נוספות של הצלמים אמירה זיאן ודניאל צ'צ'יק. הם התנסו ויצרו בשתי סדנאות בהנחייתם של איריס ויורם אפק ולאחר מכן הקשיבו לאמנית אמירה זיאן שסיפרה על תהליכי יצירתה.

ביום השני המשכנו את ההשתלמות בסמינר הקיבוצים.

פתחנו את היום עם הרצאתו של פרופ' נמרוד אלוני בנושא האמנויות שמחייות אותנו. המשכנו במפגש עם האמנית הצעירה, נירית טקאלה. השתתפנו בסדנאות יצירה בהנחייתם של איריס ויורם אפק וסיימנו עם הרצאתה של ד"ר טלי גביש, דיקנית הפקולטה לאמנויות בסמינר, בנושא חינוך ורב תרבותיות באמנות שבסיומה נערך פאנל בהשתתפות סטודנטים לאמנויות מהסמינר, ששיתפו את המורים בעבודותיהם ובתהליך היצירה.

שני מפגשים נוספים בחודש יולי.

מוזיקה

יום עיון וקונצרט "מאלפים לאלופים -פסיפס ישראלי"

בסימן הוקרה למורים למוזיקה מבתי הספר היסודיים

לפני היציאה לחופשת הפסח התקיים בכפר סבא יום עיון למורים למוזיקה, שהסתיים בשיאו בקונצרט. יום העיון הפך למסורת ונערך מידי שנה. ביום זה שבשיאו הקונצרט מובאת לידי ביטוי המוזיקה ככלי חינוכי רב מערכתי.

יום העיון אפשר התבוננות רחבה על המוזיקה בהיבטים חינוכיים רבים כדוגמת: רב תרבותיות, שילוב של אוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים, ערב ומערב ועוד. כמו כן, ביום זה באו לידי ביטוי סגנונות מגוונים ואמנות מתחדשת וחדשה.

הרעיונות מעוררי ההשראה אשר הוצגו אפשרו לזהות הזדמנויות, לעצב תפיסת עולם ולבנות אופני חשיבה מקוריים, המתאימים למקום ולסיטואציה בהם המורים מלמדים .

בקונצרט החגיגי, שמתקיים זו השנה הרביעית ומוקדש לזכרה של מפמ"ר מוזיקה בשנים 2002-2014, ד"ר יעל שי ז"ל, הוצגו תוצרים מוזיקליים איכותיים, המהווים את חלון הראווה של התפיסה החינוכית של הפיקוח על החינוך המוזיקלי ונותן ביטוי לאותם רעיונות חינוכיים ולקידומם.

כמו כן הוצגו בקונצרט יוזמות חינוכיות בתחום המוזיקה והועלו על נס מורים מצטיינים למוזיקה מבתי הספר היסודיים מכל שבעת המחוזות ברחבי הארץ, מורים מעוררי השראה ופורצי דרך בתחומם .

בקונצרט הופיעו הרכבי מוזיקה שונים ביניהם: תזמורת הנוער הלאומית של משרד החינוך, הרכב כלי ההקשה "טרמולו", מקהלת בית ספר שר "הוברמן" עם תזמורת בית הספר מנגן, הרכב רוק- פופ המשלב ילדים בעלי צרכים מיוחדים, האחים הפסנתרנים דנה ונועם בנגלס- זוכי תחרות "פסנתר לתמיד" , והסיום המרגש של הערב עם מתי כספי אשר ביצע שניים משיריו מלווה בתזמורת הנוער הלאומית לכלי נשיפה.

היה זה ערב מהנה, איכותי ומעורר גאווה !

Big picture

קהילת מורים לומדת במגמות המוזיקה

זו השנה השנייה בה מקיים הפיקוח על החינוך המוזיקלי מפגש קהילה לומדת של מורי מגמות המוזיקה.

מטרת המפגש היא: הצגה ובחינה של שיטות הלמידה וההערכה החלופית שנלמדו במסגרת ההשתלמויות השנה. השאלה העיקרית שעמדה במרכזו של המפגש : כיצד שיטות אלה מיושמות בכיתה והאם הלמידה החלופית אפקטיבית?

ארבעה מורים הציגו דוגמאות שונות מההוראה בכיתה:

יעל מינץ ויובל טבצ'ניק הציגו את ההשתלמות החדשה שפותחה השנה-תלקיט (פורטפוליו) מוזיקה. בתלקיט התלמיד מוערך על פי הלמידה ועל פי תיק העבודות. תיק העבודות הסופי מורכב מעבודות נבחרות, מגוונות, שהוגשו ושופרו לאורך השנה. מרכיב משמעותי בתיק העבודות הן שאלות הרפלקציה עליהן התלמידים מתבקשים לענות.

יובל התמקד באופן הלמידה: הוא הציג ציר זמן מתוכנן היטב וסדרה של משימות מרובדות בתחום האלתור לכיתות אותן הוא מלמד בתיכון מטרו-וואסט ברעננה.

רינה כלף הציגה למידה מבוססת פרויקטים (PBL) בנושא הפיוט במסגרת היחידה הבית ספרית במגמת המוזיקה בתיכון בן-צבי בקרית-אונו. למדנו מרינה כמה תובנות חשובות בתחום זה: תשומת לב רבה לנושא החלוקה לקבוצות- נושא מרכזי ומהותי ב-,PBL המשמעות של שיתוף פעולה בין מורי המגמה להצלחת הפרויקט ותכנון מדוקדק וחסר פשרות של ערב השיא של ה PBL – ערב התוצרים. עוד ראינו שכאשר האחריות ללמידה מוטלת על התלמידים הדבר מניב (לרוב) תוצאות מפתיעות.

ענבל שלאור- המלמדת בתיכון יהוד- הציגה גם כן שיתוף פעולה מעניין ומוצלח בינה ובין מורה אחר במגמה בהוראת היחידה הבית ספרית- העוסקת בעיבוד. תחילה, התלמידים התנסו בכתיבת עבודת חקר (בקבוצות) -הכוללת שאלת חקר, דיון מסקנה ורפלקציה, ואחר כך הם פנו לחלק של כתיבת העיבוד. אם כך, הציון ביחידה הבית ספרית ניתן על מגוון של מרכיבים והלמידה הפכה למשמעותית ומעשירה למדי לתלמידים.

אנו מקווים להפוך מפגשים אלה לאירועים קבועים שייתנו למורים הזדמנות להיפגש זה עם זה, וללמוד זה מזה דרך ההתנסות בשיעורים.

הזמנה לאירוע של הפיקוח על החינוך המוזיקלי "שרים ומנגנים 70 " עם התזמורת הפילהרמונית

מצ"ב ההזמנה לאירוע של הפיקוח על החינוך המוזיקלי "שרים ומנגנים 70 " עם התזמורת הפילהרמונית .

על מנת שנוכל לשריין לכם מקומות אנא מלאו את הפרטים בקישור שמופיע בהזמנה.

לנוחיותכם, בהזמנה מפורטים כל פרטי האירוע.

נוכחותכם תכבדנו .

חג שמח בצלאל
Big picture

אגף א לפיתוח פדגוגי

הפדגוגיה הדיגיטלית בחינוך הערבי

שבוע מתוקשב במדע וטכנולוגיה בשלב היסודי

השבוע התקיים "שבוע מתוקשב במדע ובטכנולוגיה" לבתי הספר היסודיים במגזר הערבי כפרי של שיתוף פעולה בין הפיקוח על הוראת תחום מדע וטכנולוגיה בבתי-ספר יסודיים במגזר הערבי בהובלת ד"ר חמד טרביה והפיקוח על הפדגוגיה הדיגיטלית בחינוך הערבי במטרה לקדם את הישגי הלומדים בתחום המדע והטכנולוגיה תוך טיפוח שילוב הפדגוגיה הדיגיטלית בהוראה ולמידה, והטמעת מיומנויות המאה ה- 21 והעשרת מאגר המשימות בערבית.

פיתוח המשימות, הפעילויות והמשחקים נעשו באמצעות מחולל "הכיתה האינטראקטיבית", ע"י מדריכות המדע והטכנולוגיה אשר קיבלו הדרכה, ליווי ותמיכה במסגרת הפיתוח המקצועי ומפגשי צוות ההדרכה ממדריכי הפדגוגיה הדיגיטלית.

במהלך השבוע תלמידי כתות א'-ו' לומדים במסגרת שיעורי המדעים תכנים דיגיטליים באמצעות פעילויות ומשחקים באופן חוויתי.

Big picture

שאיפתנו היא שהמדריכים והמורים יפתחו בעצמם פעילויות באמצעות המחולל "הכיתה האינטראקטיבית" שדומה לשאר הסביבות ( itest, ...) ולהעצים את מאגר הפעילויות.

המפמ"רים והמפקחים המקצועיים מוזמנים לפתח מיזמים וימי שיא מקוונים על ידי שילוב תכנים וכלים דיגיטליים. עזרה וייעוץ בנושא – מובטחים!!!

קישור לפעילויות

תמונת הרקע

"נקיון פסח" - תמונה מתוך ה"הגדה המוזהבת" סירקה 1320. כל המשפחה עסוקה בנקיון פסח. האם מנקה את התקרה, הבת את הרצפה והאב והבן עסוקים בביעור חמץ. בהגדה הזו נמצאות תמונות נוספות (בספריה הבריטית) המתעדות את מנהגי פסח בקהילה היהודית באותו מקום ותקופה. המקור כנראה בקטלוניה ספרד.


לשימוש חופשי public domain

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Golden_Haggadah_cleaning.jpg