חגי תשרי

אן ושקד ו'3

חודש תשרי

תשרי הוא החודש הראשון בשנה העברית. החודש הראשון היה פעם חודש ניסן, כי בו הייתה יציאת מצרים, והחודשים נמנים לפי יציאת מצרים, . לכן חודש תשרי הוא החודש השביעי, על אף שהוא הראשון בשנה. חודש תשרי הוא תמיד חודש מלא - בן 30 ימים. מזלו של החודש הוא מזל מאזניים.

ראש השנה

ראש השנה

ראש השנה הוא חג יהודי שחל בא' וב' בחודש תשרי, שהוא החודש הראשון בשנה העברית. ראש השנה נחשב במסורת היהודית, ליום המלכת האלוהים על האנושות, וכן נחשב ליום הדין, בו נידון האדם על השנה שעברה, ונקבע מה יקרה לו בשנה הבאה. המצווה העיקרית של החג היא תקיעת שופר.

מאכלים לראש השנה

תפוח בדבש

המאכל והמנהג שהכי מזוהה עם ראש השנה היהודית. טובלים תפוח בדבש לשנה טובה ומתוקה .

ראש של דג

נאכל באופן סימלי לאחל שנהיה לראש ולא לזנב . לרוב ראש הדג מוצג לראווה על שולחן החג, אבל אוכלים דגים עסיסיים.


דג

הדג הוא סמל לפריון ובאמצעות אכילתו אנו מבקשים שתהיה לנו שנה פוריה. אכילת דגים נחשבת מקור מעולה לאומגה 3.

גזר

מסמן את הימים שבין ראש השנה ליום הכיפורים. אנחנו אוכלים גזר שנכתב מלשון ג.ז.ר על מנת שהדין שייגזר עלינו ביום כיפור לאחר עשרת ימי תשובה יהיה מתוק .

סלק

מאכל שנאכל הודות לשורש המילה סלק . ס.ל.ק , מסמל את השאיפה שיסתלקו אויבנו . את הסלק אוכלים לרוב כאשר הוא מבושל ומתובל במעט לימון ותבלינים לפי הטעם .

כרישה

הכרישה אף היא כלולה בקבוצת מאכלי ראש השנה הודות לשמה והיא מסמלת את


השאיפה שייכרתו אויבנו . יש לה טעם שדומה לבצל והיא נחשבת למאכל ירוק ובריא.

דלעת

הגיעה לקבוצת מאכלי ראש השנה הודות לשמה הארמי ‘קרע’ מסלמת את השאיפה שייקרעו אוייבנו , שהשם יקרע מעלינו את אוייבנו. הדלעת המבושלת היא מעדן של ממש ונאכלת במרק . בשנים האחרונות ניתן למצוא אותה בתפריטים של מסעדות יוקרה.

רימון

ברימון יש לפחות 613 גרגרים כמו מספר המצוות בתורה – תרי”ג מצוות . מקובל לברך

שהחיינו בעת אכילת גרגרי רימון . רצוי להיזהר מכתמי הרימון שנחשבים לכתם שקשה להוציא בכביסה . לרימון אשלגן ותכונות רפואיות ברפואה העממית.

עוגת דבש מתוקה

עוגת הדבש בדרך כלל מופיעה על שולחן הסדר בקינוח. עוגת הדבש מעושרת בטעם המתקתק של הדבש, אנחנו ממליצות לכם להכין אותה, ולשים מעל שקדים חתוכים (פרוסות שקדים) זה יוצא ממש טעים ומתוק! לשנה מתוקה!

מנהגי ראש השנה

שמחת החג

אף על פי שראש השנה הוא יום הדין, שבו עומדים כל ברואי עולם למשפט בפני בורא העולם, ובו נקבע מי לחיים ומי למוות, אין אוירה של פחד, ואף מצווה לשמוח בחג זה. אוכלים ושותים ושמחים, ואין מתענים בו, כאמור:" לכו אכלו משמנים ושתו ממתקים ושלחו מנות לאין נכון לו, כי קדוש היום לאדונינו ואל תעצבו, כי חדות ה' היא מעזכם" (נחמיה ח, י).

כתיבה וחתימה טובה

בלילה הראשון אחרי תפילת ערבית נוהגים לברך איש את רעהו בברכת "לשנה טובה תכתבו ותחתמו לחיים טובים".

כרטיסי ברכה

מנהג עתיק יומין הוא לשלוח לבני משפחה ולידידים כרטיסי ברכה מקושטים ובהם ברכות ואיחולים לקראת השנה החדשה, שתתחדש עלינו לטובה.

לבוש חדש

נוהגים ללבוש בגד חדש בחג, ויש המקפידים ללבוש לבן - סמל לטוהר.

שיר לראש השנה

דף חדש / מירי צללזון
בראש השנה נפגשות
מה מוזר
שנה של אתמול
.ושנה של מחר

-כל מה שעבר
חלף ונגמר

אך הכל עוד אפשר
להתחיל ממחר
כי נפתח דף חדש

לא ישן משומש
–לא כתוב מקושקש
דף חלק ולבן, בלי כל כתם ממש

…דף חדש
!שריחו, הוא כריח תפוח בדבש
שירים לילדים לחגים, ראש השנה עם רינת גבאי ומימי

יום כיפור

יום כיפור

יום כיפור 2015

צום יום כיפור הוא אירוע השיא של הגת היהודית. הוא מצויין ביום צום , תענית ותפילה על


ידי היהודים בארץ ובעולם . ביום זה מושבתת תנועת המכוניות בכבישים וילדים נוהגים לנסוע על גבי אופניים לטיולים.

תאריכי יום כיפור 2015

כניסת הצום ביום ט’ תשרי תשע”ו 22/09/2015

יציאת הצום ביום י’ תשרי תשע”ו 23/09/2015

מקור החג יום כיפור

בספר התורה , בשני חומשי התורה – ויקרא ובמדבר מופיע אזכור ליום כיפור בהקשר של תענית נפש וגוף , שביתה ממלאכה והקבת קורבנות כפי שנאמר וַיְדַבֵּר יְהוָה אֶל מֹשֶׁה לֵּאמֹר. אַךְ בֶּעָשׂוֹר לַחֹדֶשׁ הַשְּׁבִיעִי הַזֶּה יוֹם הַכִּפֻּרִים הוּא.

מנהגי יום כיפור

כפרות – בעבר היה נהוג להקריב קורבן או לשחוט תרנגול ככפרה עבור חטאים של אדם. מבצע הכפרה , רב בדרך כלל , היה מסובב את בעל החיים 3 פעמים סביב ראשו של האדם המבקש כפרה והיה חוזר 3 פעמים על המשפט “זה התרנגול ילך למיתה ואני אלך ואכנס לחיים טובים ארוכים ולשלום”. את התרנגול היו תורמים בוספו של דבר לעניים לסעודה. כיום במקום תרנגול נהוג לתת תרומה כספית.

צום ותענית – צום יופ הכיפורים הוא מלווה את יום הכיפור ומעת הכניסה של יום כיפור ועד יציאת יום כיפורים. מדובר בתום מלא , ללא אוכל ושתיה מטרת הצום היא לאפשר התרכזות בתפילה והתבוננות פנימית של האדם ולאפשר זמן לחשבון נפש פנימי ותפילות.

ארוחה מפסקת בט’ בתשרי לקראת הצום – ארוחה זו מציינת את התחלת הצום. על מנת לאפשר לגוף להערך ולהכין עתודות אנרגיה לצום נערכת הארוחה המפסקת הכוללת מאכלים שונים ושתיה. משפחות רבות המתאספות ליום הצום מנצלות את הארוחה מהפסקת למפגש משפחתי שלאחריו יוצאים בחברותא לבית הכנסת.

הדלקת נרות – נהוג להדליק נרות חג ונרות נשמה בערב יום הכיפור. לרוב מדובר בנרות

יום כיפור - סליחה אם פגענו!

חג סוכות

חג סוכות

סֻכּוֹת הוא חג הנחגג במשך שבעה ימים, בין ט"ו לכ"א בתשרי, ובו מצווה כל יהודי לשבת בסוכה. יום החג הראשון הוא יום טוב , ואחריו שישה ימי חול המועד. סוכות הוא החג השלישי מבין שלוש הרגלים המופיעים בתנ"ך, פעם היו בני העם עולים לירושלים בחג הסוכות. בלשון התורה, החג נקרא בתורה בשם חג הַסֻּכֹּת, אולם בספרי הנביאים והכתובים ובלשון ח"זל הכינוי חג סתם, משמעותו חג הסוכות. בנוסף נקרא החג בתורה בשם חג האסיף, מפני שבו אוספים את התבואה מן השדה‏, והוא נבדל מחג הקציר (שבועות), שבו אמנם קוצרים את התבואה, אך זמנו מוקדם לסוכות שכן לאחר הקצירה, משאירים את התבואה להתייבש בשדה עד סוכות. האיסוף מתבצע בסוכות שכן אם תושאר עוד בשדות היא עלולה להתקלקל עקב הגשמים.

בכ"ב בתשרי, מיד בסיום חג הסוכות, נחוג חג שמיני עצרת שהוא חג בפני עצמו והמצוות המיוחדות של חג הסוכות (הסוכה, נטילת לולב וכו,) אינן חלות בו. סוכות הוא החג היחיד ביהדות שאין לו מאפייני אוכל משלו, אם כי מקובל להרבות בו באכילת פירון שהשתבחה בהן הארץ.

מנהגי חג סוכות

אושפיזין – חג הסוכות מתאפיין באירוח וקבלה של האחר. האושפיזין הם אבות האומה היהודית אברהם, יצחק, יעקב, משה, אהרן, יוסף ודוד . כיום מנהיגי המדינה ובייחוד הנשיא נהוגים לציים את חג סוכות על ידי הזמנת נציגים מכל הדתות ומכל קצוות החברה בישראל לסוכנה בבית הנשיא.
הושענות – תפילות הנאמרות בבית הכנסת וביעות בקשה ותקווה לקבלת ישועות כגון התפילה לשנה גשומה וברוכה במשק המים.
הושענא רבה – תפילות אחרונות לזכר מצוות ערבה במקדש, והוא “חיבוט ערבה” – מחברים יחד 5 ענפי של צמח ערבה, וחובטים אותם על הקרקע . הסופר שלום עליכם הזכיר את מנהג הרבות החבוטות באחד מסיפוריו הידועים על מוטיל בין פייסי החזן
שמחת בית השואבה.

ארבעת המינים

בחג הסוכות נהוג לבצע מנהג נטילת לולב יחד עם ארבעת המינים של החג אתרוג, לולב, הדס וערבה. בארץ קמים שווקים מיוחדים לארבעת המינים ובמקומות כגון בני ברק וירושלים כדאי להגיע לשוק ארבעת המינים בערב החג ולהנות מחוייה יוצאת דופן של ריחות ועמים של מאכלים וארבעת המינים

אתרוג – פרי הדר שיש לו טעם ויש לו ריח , מסמל תורה ומעשים טובים

לולב – פרי התמר אין ריח אך יש לו טעם , מסמל אנשים לומדי תורה שאינם עושים מעשים טובים

הדס – שיח נפוץ שיש לו ריח ואין לו טעם , מסמל אנשים שעושים מעשים טובים אך אינם לומדים תורה

ערבה – שיח על גדות נחלים שאין לו ריח ואין לו טעם , מסמל את האנשים שאינם לומדים תורה ואינם עושים מעשים טובים

במנהג נטילת לולב מחזיקים ( ישנן צורות שונות של החזקה ) את הלולב ואת ארבעת המינים ומברכים את הברכה

שירים לילדים לחגים, סוכות עם רינת גבאי ומימי

חג שמחת תורה

חג שמחת תורה

חג שמחת תורה מסיים את ארבעת חגי תשרי והוא מציין את סיום קריאת חמשת חומשי התורה . נהוג לציין את שמחת תורה 2015 בהקפות עם ספרי תורה סביב במות ובבתי כנסת. בחלק מהערים מפעילות הרשויות המקומיות שמחות בבמות עירוניות בהם ניתן להקיף במה עם ספר תורה מהודר.

חג שמחת תורה מצוין בכל שנה בחג שמיני עצרת בתאריך כ”ב בתשרי בארץ ישראל ובכ”ג בתשרי ביתר המקומות בעולם.

יום ראשון כ”א תשרי ערב הושענא רבה כניסת החג: 18:03
יום שני חג שמחת תורה כ”ב תשרי צאת חג שמחת תורה 2015 : 18:59
יום שלישי כ”ג תשרי אסרו חג שמחת תורה 2015

הפרשה האחרונה בתורה המציינת את חג שמחת תורה היא פרשת וזאת הברכה, ביום שבת שלאחריה קוראים בבית הכנסת את הפרשה הראשונה בתורה, פרשת בראשית.

מנהגי שמחת תורה

הקפות – ההקפות הן שיאו של חד שמחת תורה , בחלק מהמקומות אף נהוג לגבות תרומות עבור הזכות להוציא את הספר מהארון , ואז מקיפים את הבמה בשירה וריקודים . חג שמחת תורה הוא חג שמח ובמקורות השונים מצווה לשמוח בו ולהרבות בשירה ובריקודים .

דגל לשמחת תורה – בערב החג ילדים נוהגים להסתובב עם דגלים הנקראים דגל לשמחת תורה. לרוב דגלים אלו נושאים סמלים של החג כגון ספר תורה ומספר פסוקי תורה לגיל הרך.

רינת גבאי ומימי, חגי ישראל - סוכות - מחרוזת שמחת תורה

שנה טובה ומתוקה משקד ואן :)