הקיץ של אביה\גילה אלמגור

מאיה גרינברג

התקופה שבה מתרחשת העלילה היא תחילת שנות ה-50 של המאה ה-20 בשנים 1950-1960. סיפור זה קרה לפני 56 שנה.


________________0 ישו_____________________1950-1960__2016

מצאתי 3 מושגים. "פרטיזונכה" שהיא נימת בוז כמו "משוגעת" כמו כן מצאתי את "גערה" שזה נזיפה ובנוסף מצאתי את "ספיחס" שזה פעולה הננקטת כתגובה לתספורת.
עכשיו אספר את תקציר הספר...

כשאמא של אביה עמדה ללדת,היא הייתה לבדה. בכוחות עצמה היא הגיעה לבית בחולים. איש לא החזיק את ידה כשכאב לה ואיש לא המתין במסדרון לדעת מה נולד. כשאביה יצאה לעולם בצרחה,אמרו לאמה:"מזל טוב! יש לך בת!תשמעי איזה קול יש לה!משקלה שני קליו ושבע מאות גרם.לא רע... כששאלו אותה:"יש לך כבר שם?" היא ענתה:"יש לי שם לבן,לא לבת..."ואז אמרה את שמו של אבי שהיה בעל צליל זר ופרצה בבכי. אחרי שנרגעה היא אמרה שהיא לא יכולה עם השם הזה ושקשה לה איתו. אם היה לה בן היא הייתה יכולה לקרוא לו אבי אבל יצאה לה בת. אז האחות שעמדה לידה הציעה את השם "אביה". אמא שאלה "איזה מן שם זה?" והאחות אמרה אביה-אבא שלה. כמו אבי-אבא שלי, אביה-אבא שלה. אמא אמרה: "שם מוזר אביה". ואחרי רגע הוסיפה: "שם יפה!"

בהמשך הסיפור אביה לא מסתדרת עם הסביבה,קשה לה להסתדר...בסוף הסיפור היא ואמה מתחילות יותר להתחבר מאשר איך שהיו פעם... הם עוברות דרך לא קלה.

הבעיה בסיפור זה שבעצם לאביה אין אבא והיא חוקרת עליו והיא חושבת שכל מיני אנשים אחרים הם אולי אבא שלה ואין לה ממש חברים והיא ואמה די סובלות...


לדעתי נקודת השיא בעלילה היא כשאביה קיללה את מיה וצעקה: "את ז מיה. הלואי שתמותי,מיה אברהמסון! את לא מלכת אנגליה- את ז בת ז!

אני הייתי ממש בהלם אחרי שקראתי את הקטע הזה מפני שלא ציפיתי שזה יקרה,אביה לא ילדה שצריכה לקלל כך.

בנוסף,אני רוצה לאפיין את אביה מפני שהיא דמות מעניינת והיא הדמות העיקרית בספר. לדעתי המעשים של אביה ברוב הספר הם מעשים לא ממש טובים מפני שהיא זרקה אבנים,קיללה,משכה בשיער לילדות ועוד.. לגבי המחשבות שלה:היא חושבת שלא אוהבים אותם בגלל זה שהיא קירחת ובנוסף בגלל אמה... ברוב הספר היא עצובה אך יש קטעים בספר של שמחה עם אמה.
כותבת הספר היא גילה אלמגור. היא שחקנית, סופרת ותסריטאית ישראלית. גילה אלמגור נולדה בפתח תקווה בשם "גילה אלכסנדרוביץ'", וגדלה בכפר סבא.ב-1952 כשהייתה בת 13 התחתנה אמה בשנית וגילה נשלחה לפנימייה בכפר הנוער "הדסים", שם למדה בחוג דרמה בהדרכת צבי רפאל. לאחר שנתיים ב-1954 החליטה להיות עצמאית ועברה לגור בתל אביב, ליד תיאטרון הבימה, ולמדה משחק בסטודיו הדרמטי של תיאטרון הבימה בתל אביב, בהדרכת צבי פרידלנד.
Big image
בזמן השנים 1950-1960 שלט בישראל דוד בן גוריון מפני שזה היה כבר אחרי קום המדינה. ב-1950 המשבר הכלכלי בישראל ומדיניות הצנע ממשיכים...

לפי הסיפור אני הבנתי שהמגורים היו לא משהו...אנשים גרו במעברות. ספר היה במעברות,כמו כן גם חנות הבגדים... היה אפשר לבלות שם או לצאת החוצה...

יום הולדת עצוב של אביה.wmv