המהפכה התעשייתית

המצאת האופניים

תעודת זהות

הממציא: ז'וזף ניפס

שנת ההמצאה: 1816

מקום ההמצאה: צרפת

איפה הומצאו האופניים ומי היה הממציא של האופניים?


ממציא האופניים המוקדמות הוא הצרפתי ז'וזף ניפס שבשנת 1816 בנה מעין אופניים, שמוט חיבר בין שני הגלגלים שלהם והנוסע ישב על המוט ובעט באדמה בכדי להניע אותן קדימה. בשנת 1818 שיפר הברון הגרמני קארל פון דרייס את ההמצאה ויצר "אופני דחיפה" או דרייסין, כמו שקראו להם על שמו.

אבל רק 21 שנה לאחר מכן, בשנת 1839 יצר נפח סקוטי בשם קירקפטריק מקמילן את האופניים המודרניות. הוא בנה גל ארכובה - מתקן להנעה של הגלגל האחורי באמצעות הרגליים, פעולה שאנו קוראים לה כיום "דיווש".

היו גם גירסאות שלא התפתחו, כמו "מרטיטי העצמות" של הצרפתים ארנסט מישהו ופייר ללמן, שבנו את האופניים עם הגלגל הקדמי הגדול מאד, שעליו ישירות דיווש הרוכב. האופניים הללו שהאמריקאים קראו להם "פני ורבע" (בגלל גודל הגלגלים השונה) היו קשים לרכיבה. בשל גובה הכיסא וחלוקת המשקל הגרועה שלהם הרוכבים הסתכנו בנפילה מגובה רב וחבלות. אחריהם פותחו "האופניים הבטוחות" שמזכירות את האופניים המודרניות ושווקו כך כדי להדגיש שהם בטוחים יותר מהאופניים הקודמים - "האופניים הרגילים".

בסוף המאה ה-19 הגיעו האופניים לתור הזהב שלהם - המצאות כמו הצמיג המנופח באוויר וההנעה באמצעות שרשרת, שיפרו אותם והפכו אותם לכלי רכב פופולארי מאד.
Big image

יתרונות של רכיבה על אופניים


רכיבה על אופניים הופכת (לאט אבל בטוח) לדרך תחבורה פופלרית ויעילה. מבחר גדול של אופניים, יותר רוכבים, יותר שבילים ותשתיות. נכון שהדרך עוד ארוכה בהשוואה למקומות אחרים בעולם- אבל כדי לדרבן אתכם שזו הדרך הנכונה- הנה היתרונות של אופניים ככלי תחבורה.


חסכון במשאבים מתכלים
שימוש משמעותי באופניים ככלי תחבורה משמעו צמצום בהתאם בצריכת הדלק ולכן הפחתת שימוש ופגיעה במשאבים מתכלים.

הפחתת זיהום אויר
הגדלת נפח השימוש באופניים על חשבון הפחתת השימוש ברכבים פרטיים יביא להפחתה ישירה בזיהום האוויר ובכך לשיפור בריאות הציבור.

הפחתת זיהום מים
חלקי גומי מצמיגים, נזילות שמנים ודליפת דלקים מרכבים מחלחלים למאגרי מי התהום ולנחלים וגורמים לזיהום מקורות המים והקרקע. שימוש באופניים יפחית את הזיהום שנגרם על ידי דלקים ושמנים. נכון שגם על אופניים אנחנו צריכים להשתמש בשמן ויש לנו צמיגים, אך הכמות והנפח של השימוש בחומרים אלו הוא אחוז קטן מאוד יחסית לרכב ממוצע.

בריאות וכושר
אין זמן לחדר כושר? ממהרים לחזור לסידורים בבית מהעבודה? מעבר לאופניים ככלי תחבורה יספקו לכם מסגרת יומית של פעילות פיסית מתונה ובריאה.

כלכלה

האופניים הם אמצעי תחבורה יעיל, זול ונגיש. בעזרת האופניים אנשים רבים יכולים להגיע למקומות בקלות רבה וללא צורך להשתמש בתחבורה ציבורית או מכוניות פרטיות יקרות.


(מתוך כתבה באתר של רוזן מינץ- שימור על הטבע)

Early Bicycle History in Denver
Ordinary Bicycle

חסרונות של ההמצאה לדעתנו

לדעתנו, החסרונות הקיימים באופניים הם:

- לא בטיחותי.

- דורש למידה וניסיון.

-איטיות.

- דורשת מאמץ גופני רב.