אנטארקטיקה

מגישה ניקול

תיאור אל אנטארטיקה

אנטארקטיקה היא ה יבשת שבה נמצא קוטב הדרומי של כדור הארץ. עם שטח של כ -14000000 קמ"ר אנטארקטיקה היא היבשת החמישית בגודלה אחרי אסיה,אמריקה הצפונית ו אמריקה הדרומית.

שם "אנטארקטיקה" הוא לחם של מילים "אנטי" ו "ארטיקה "כלומר "מול ארקטיקה", שהוא קוטב הצפוני.

אנטארקטיקה הוא מקום הקר ביותר בעולם, ורובה ככולה מכוסה קרח לאורך כל שנה. באנטארקטיקה אין תושבים קבע מפאת תנאי מזג אוויר קשה, אולם ממשלות רבות ברחבי העולם מחזיק בה תחנות מחקר, שחלקן מאויש כל השנה וחלקן מאויש רק בקיץ

אנטארקטיקה הוא שטח ניטראלי, אך המדינות הבאות טוען לחזקה על חלקות ביבשת: ארגנטינה, אוסטרליה ,ברזיל,צ'לה ,צרפת, ניו זילנד, נורבגיה ו בריטניה.בעבר טען לריבונות על שטחים גם מדינות דרום אמריקה ו גרמניה.

מאז שנת 1959הושעו תביעות טריטוריאליות על חלקי אנטארקטיקה ופרט למדינות תובעות ריבונות עצמן אין הכרה של מדינות אחרות זו. בריבונות ההסכמים אנטרטיקה שולל את ריבונותן של מדינות אלו על שטחים. מדינות אחרות לא טען מעולם לריבונות על השטחים באנטארקטיקה, אולם ארצות הברית ו רוסיה שומרת לעצמן, כמעצמות, את הזכות לעשות כן. יש באנטארקטיקה גם שטחים נרחבים שאף לא מדינה אחת טוען לריבונות עליהם.

תנאים ביוטים

אקלים של אנטרטיקה לא מאפשר למיני צמחים לחיות בו

בעלי חיים באנטארטיקה

עולם החי היבשתי של אנטארקטיקה מורכבת כמעט כולו מ חסרי חוליות. בין חסרי חוליות הזעירים המצויים באנטארקטיקה ניתן למנות את קרדית אבק הבית, הכינים, נמטודה, דובוני מים ה ימשוש חסר יכולת התעופה אנטארקטיקה Belgica שאורכו רק -1.2 כ סנטימטרים, הוא חיה הגדולה ביותר באנטארקטיקה שחי ביבשה בלבד. יסעור השלג(Pagodroma Nivea) הוא אחד משלושה מיני עופות המתרבים באופן בלעדי באנטארקטיקה. באנטארקטיקה בעלי חיים ימיים רבים המתקיימים בצורה ישירה או עקיפה על ה פלנקטון.בין בעלי החיים המצויים באנטארקטיקה הימיים ניתן למנות את ה פינגווינים והלוייתן הכחול ועוד ומינים של ליוויתנים אחרים שחולפים במימיי אנטארקטיקה מפעם לפעם, וכן מינים שונים של טורפים ימיים. ה פנגווין הקיסרי הוא פינגווין יחיד המתרבה במהלך החורף האנטארקטי, ו פינגוין אידיאלי (Pygoscelis adeliae) מתרבה דרומית יותר מכל מיני פינגווינים. ל פינגוויןסלעים(eudyptes chrysocome) ציצית שיער מיוחדת על ראשו מקנה לו מראה מיוחד. ה פינגוון מלכותי, ה פינגווין לבן הסנטר וה פנגויים לבן האוזן גם הוא מתרבה ב אנטארקטיקה החיים גם דובי קוטב.

Big image

תנאים א ביוטים

פני השטח

נופי האופיינים לאנטארקטיקה הוא קרחוני ענק, הרים שפסגותיהם מגיעים מעל רמה לגובה של 3 ק"מ ו קרח רב, 1.5 בעובי ק"מ ויותר, המכסה את ה אדמה. אנטארקטיקה היא יבשת הגבוהה ביותר מבין יבשות, והקריח 98% משטח מכסה. יבשת המוקפת במ'ס קמ"ר של ים קפוא. כ -90% מקרח בעולם מצוי באנטארקטיקה והוא מהווה כ -70% ממים מתוקים על פני כדור ארץ. הפשרתו של כל הקרח, שנפח עומד על כ -25 עד 30 מ'ק"מ מעוקב, תגרום לעליי הגובה על פני הים ב -60 מטרים לערך.

הזוהר הדרומי

אורות דרום ניתן לצפיית בלילות בהירים, נטול או מעוטי עננים. על מנת לצפות בם צריך להתרחק מאזורים הסובל מ"זיהומי אור ", כגון: בקרבת ערים ומקומות יישוב מואר, ולצאת אל האזורים חשוכים.
Big image

למה צריך לשמור על הסביבה

אם לא נשמור אל אנטרטיקה כל הקרח שבה תימס ובעלי החיים ימותו וגם העולם בגלל רמת המים שתימס אל כדור הארץ רמת מפלס המים תגדל והיו שתפונות רבים אנו נימחק מין העולם
מסע לסוף העולם: ערד ניר באנטארקטיקה