מידעון ועוד הרב תחומי עמק חרוד

11.11.2021

Big picture

דבר המערכת

הפעם המידעון כמו אינסטגרם מלא בתמונות ו - story של אירועים בכיתות ז.ח.ט.י.יא.יב. כולל המלצת קריאה לשבת, מתכון לארוחת ערב, טיפ לשעת כושר, מדור חדש - 'אני ואתה נשנה את העולם' ובפינת השאלון הפעם המורה והמחנך - אורי אושנים.

שבוע טוב לקהילת עמק חרוד

מחדר החדשות

טיול גיבוש שנתון י' לסחנה

בשבוע שעבר יצאנו, תלמידי שנתון י׳, לטיול פתיחת שנה. טיילנו בעמק המעיינות, התגבשנו ככיתות, את ארוחת הערב הכנו באופן עצמאי, ישנו בשטח באוהלים, ערכנו פעילויות קבוצתיות, שיחקנו, שוחחנו ונהננו.

https://photos.app.goo.gl/bsi9nU5VgSVKJXpPA

Big picture

סמינר אקולוגי לתלמידי מגמת הביולוגיה י"א-י"ב

תלמידי מגמת הביולוגיה י"א - י"ב עברו השבוע סמינר אקולוגי במסגרת הביוחקר בשדות-ים -במרכז מגלים של אקואושן .התלמידים למדו על שימור הסביבה הימית והחופית באזורנו,

חקרו וחוו את הים התיכון , בתי הגידול ובעה"ח השונים החיים בו, בצורה חווייתית, תוך התבוננות, סיור ודיגום של הצמחיה והיצורים החיים בחוף החולי ובחוף הסלעי . הם טיילו על טבלאות הגידוד נהנו מיום נפלא של מזג אויר מושלם

Big picture

מגמת מכטרוניקה תלמידי י' - י"א סיור לימודי במפעל מטרוניקס

ביום א' 31.10.21 יצאנו מגמת מכטרוניקה תלמידי י' -י"א לסיור לימודי במפעל מטרוניקס.

במהלך הסיור חולקנו לקבוצות כאשר כל קבוצה בתורה עברה שתי תחנות:

האחת, הדרכה על ידי מהנדס שהוא המנהל טכני של המפעל אשר פרט בפנינו את כל ההליך של פיתוח מוצר ותכן הנדסי. ההסבר הציג הקשרים והיקשים מהתוכן הלימודי המוכר לתלמידים כמו מערכות בקרה, שלבי חקר שונים ויישום כיצד הדברים מתחברים ובאים לידי ביטוי במוצרי המפעל לרבות הרובוטים השונים, מערכת האזעקה למקרה שנופל פעוט למים ועוד.

השנייה, ביקור בבריכות השונות המדגימות דרישות שונות של צרכים מהמוצר, שם ביקרנו גם בחדר המכונות שהמחישו חשיבות ציוד משלים של רובוטים לפילטרים השונים.

לסיום זכינו לקבל ארוחת צהריים בקיבוץ יזרעאל תודות לילד יום-ההולדת של המגמה אדם אברמוביץ'.

תודה לזאב הקולגה היקר על הסיוע והתמיכה וכן ליובל בבאי שקפץ לביקור.

תודה לכולם על שיתוף הפעולה, לא היה קורה בלעדיכם

Big picture

כולנו רקמה אנושית אחת חיה - כיתות ז' יוצרות פאזל עץ כיתתי

בשיעור - יוצרים חיבור עיוני בשכבת ז'


הכנו פרויקט ראשון של פאזל עץ כיתתי המורכב מחלקי פאזל שכל חלק מציג ילד.ה בכיתה ואת המאפיינים שבהם בחר להציג עצמו.

הפרוייקט היה מהנה ויצירתי, ולבסוף יצא תוצאה יפה ואיכותית. כתבה נועה זולטק ז6.

Big picture

ז7 שיעור אנגלית: לומדים אוצר מילים בנושא איכות הסביבה ומכינים שתילי בזיליקום צבעוניים

Big picture

שיעור כתיבה יוצרת בכיתות ט' מדי שבוע - מקבלים השראה במשכן לאומנות

Big picture

שנתון ז' - פעילות במשכן לאומנות

הביקור במשכן היה נפלא, מרתק ומסקרן. הציורים היו מיוחדים ופיתחו את הדימיון. בנוסף היצירה בסוף היתה מהנה, מלמדת ומעצימה. הציורים של יונתן גולד מלאי התלהבות וצבע. ממליצה מאד לבקר לראות ולהתרשם (שקד אכואן ז'4)
Big picture

אתגר האתגרים:

אלה מאתנו המסרבים להתמודד עם החשש ,להסתכן לא גדלים ומתפתחים, הם נשארים תקועים ונבלעים על ידי החיים. תכנית אתגרים מתמקדת בעבודה על כישורים חברתיים, מתן הזדמנויות להתמודדות עם אתגרים אישיים וקבוצתיים, מפגש עם השונה והדומה בי ובאחר ומתן הזדמנות לתרומה לקהילה.

בתמונות: ח'7 השבוע בפעילות אתגרים עם המחנכת: שגית ממן

Big picture

חקלאות 2021 ברב תחומי עמק חרוד

המורה אורן שחם עם תלמידי שנתון ז' במסגרת יוצרים חיבור- מעשי זכו השבוע לשיתוף פעולה מצד קיבוצי עין חרוד איחוד ומאוחד. שי פטרו מהאיחוד הגיע עם טרקטור לחרוש את השטח וניר גרזון מנהל גד"ש מהמאוחד שתרם זרעים. במסגרת הפרוייקט יגדלו התלמידים גידולים שונים. תודה לכל השותפים, נשמח לעוד שיתופי פעולה.

מציינים את חג הסיגד

במשך אלפי שנים נהגו בני הקהילה, לחגוג את חג הסיגד באתיופיה, בִּתְפילה וּבִֿכְֿמיהה לְציון.

עם עליית יהודי אתיופיה לְארץ האבות, המשיכו בני הקהילה את מסורת החג בִּירושלים, בירת הנצח של העם היהודי

חג הסיגד, שֶנָחוֹג בִּתְקופת הגלות של יהודי אתיופיה, בּכל המְחוזות שֶבּהם ישבה הקֶהילה, צִיֵין את הכיסופים, העֶרְגה והגעגועים העזים לְציון - וִירושלים.

הכמיהה והגעגועים באו לידי ביטוי בִּתפילות, בְּצום וּבְֿהתלכדות של בני הקהילה, בְּתקווה כי בַּשנה הבאה נתאחד עם שְאר אַחֵינו בִּירושלים.

החג נועד לציין את חידושה של הבְּרית בין הקב"ה לְעמו ישראל, שמו המֶקורי של החג הוא מחללה, שֶמשמעו בקשת מחילה (דומה משהו ליום הכיפורים).

Big picture

טיול שנתי שנתון ט' - בנגב

ביום רביעי 3.11 יצאנו ליומיים טיול.

הגענו כולנו בשעה 6:00 בבוקר, התארגנו על האוטובוסים והתחלנו בנסיעה ארוכה מאוד, מלאה בעצירות וגמלים. כשהגענו, התחלנו במסלול של נחל צפית ,שהיה קצת מאתגר אבל ממש נהנינו. היה מרגש להיות שם בעיקר אחרי האסון של המכינה וציינו זאת בטקס קצר .

בערב הגענו לחאן השיירות לאירוח ואוכל בדואי מעולה ולסיכום עברנו ערב שירה בציבור. נרדמנו עייפים אך מרוצים בתוך המאהלים.

ביום השני קמנו לארוחת בוקר מגוונת וישר אחרי, התחלנו את מסלול נחל חוורים, שהיה קליל ונחמד עם הרבה עצירות וסיפורים של יענקל'ה המדריך. משם עברנו לעין עבדת לעצירה שכבתית וארוחת צהריים. אחריה התפצלנו ומי שרצה, עלה את עין עבדת אל המצפה והיה מהמם!!! שם כבר היינו עייפים מאוד והתחלנו בנסיעה חזרה הביתה.

לסיכום מאוד נהנינו, התגבשנו אחד עם השני וצברנו חוויות.

כיתה ט'3 - הכוכבים של אורן.

מוזמנים לצפות בקליפ שצילם וערך המורה דורון דויטש

School trip - The Desert

"נעים להכיר" - השאלון

והפעם עם המורה והמחנך ... אורי אושנים

אורי מורה בבית-הספר משנת 1989 , רכז צוות חינוך-גופני משנת 1997 , מחנך כיתה י"ב 8 , נשוי לרותי הנפלאה, אבא לשלוש בנות- שי , גל ותום, בוגרות ביה"ס שלנו וסבא לשלוש נכדות. לא סופי


נולדתי בירושלים בשכונת מוסררה, ברחוב הלני המלכה בשנת 1960, למדתי בבי"ס יסודי 'סוקולוב' ברחוב הנביאים ותיכון למדתי בביה"ס 'רנה קסין'. אני באתי מבית צנוע וכאן פגשתי חברים רבים ממעמד אחר . בצבא הייתי מט"ק שיריון , ובמילואים הראשונים השתתפתי במלחמת לבנון הראשונה 1982.


איך נהיית מורה?

מכיתה ח', אני חושב, כבר ידעתי שאני רוצה להיות מורה לחינוך-גופני . מייד אחרי הצבא, בספטמבר כבר התחלתי ללמוד ב'וינגייט' מורה לחינוך-גופני וכאן הכרתי את רותי אשתי , מורה נהדרת לחנ"ג ודמות מרכזית בבית-הספר היסודי שנים רבות. למדנו יחד ובסיום הלימודים, נישאנו וחיפשנו מקום כפרי יפה לחיות בו . היינו מדריכים של קבוצת נוער ב'בני-ברית' והגענו למושב-שיתופי מולדת. התאהבנו, וכשביקשנו להקלט התקבלנו בזרועות פתוחות. תחילה מספר שנים – הייתי קצת חקלאי – ברפת, בפרדס , בלול , עשיתי גם רישיון לטרקטור , אבל רציתי מאד להיות מורה. כך התחלתי בשנת 1988 ללמד חינוך-גופני בביה"ס היסודי , כעבור שנה הוזמנתי לביה"ס שלנו 'עמק-חרוד' . כך פיניתי את מקומי לרותי ואני התחלתי ללמד כאן אצלנו שנים רבות . מרגע ראשון הייתי מחנך כיתות, כיתה טכנולוגית, כיתות חט"ב ואח"כ כיתות חטיבה-עליונה. מאז שנת 1997 ברצף – אני רכז צוות חנ"ג. נהנה מאד ושמח מכל העשייה החינוכית .

זכרון מעניין מהילדות?

בכיתה ה' המחנכת שלי שלחה אותי לחדר-מורים לעזור לכתוב את התעודות של הילדים. אז עוד כתבו הכל בכתב-יד. זוכר זאת כחוויה יפה ומעצימה. בכיתה י"ב יצאנו חבורה של תלמידי י"ב ללוות טיול-שנתי של כיתות ט' , הרגשנו בוגרים, שסומכים עלינו, אהבתי מאד

ספר על הרומן שלך עם 'הפועל ירושלים' בכדורגל

מאז שאני זוכר את עצמי אני בכדורגל , אני אוהד הקבוצה מגיל 8 (!), זו היתה קבוצה מדהימה שהביאה לנו הרבה גאווה והצלחה, עד שבשנות ה – 90 נקלעה למשבר מתמשך והגיעה לליגה ג'. אנו האוהדים, לא יכולנו לשאת את המצב, ביוזמה משותפת נאספנו כ – 100 איש, בשנת 2007, לטכס עצה. החלטנו לקחת את גורלנו בידינו ולהקים קבוצה חדשה בשם 'הפועל קטמון' , כל אחד נתן 1000 ₪ ועם שותפים נוספים יצאנו לדרך – קבוצת כדורגל בניהול האוהדים (!). יצאנו אט-אט מהתחתית מליגה ג' , והיום אנו כבר בליגת-העל , בנוסף גם כבר קנינו מחדש את השם ההיסטורי – היום אנו שוב 'הפועל ירושלים' החדשה, בבעלות האוהדים . זה סיפור ייחודי. אני מעורב, שותף, נוכח בכל המשחקים , מקדיש לכך זמן והתרגשות. זו הנשמה שלי , אי-אפשר להסביר זאת , זה כוח-על שמניע אותי .

מהו התחביב הכי משמעותי שלך כיום?

בכל בוקר יום-יום שנים אני בשעה 7:15 מתייצב לאימון בחדר-כושר של ביה"ס, לפני יום הלימודים . כמובן אני גם מקדיש זמן למשפחה שלנו – לבנות ולנכדים שגרים קרוב ורחוק, אנו מרבים לטייל ולבלות יחד

אם היו נותנים לך שעה היכן בעולם היית הכי רוצה להיות?

החלום שלי לבקר פעם בחודש באיצטדיון כדורגל באירופה, כל פעם איצטדיון אחר, לשבת לראות משחקים של כל קבוצות העילית.

משהו מיוחד שלא יודעים עליך

יש לי משמעת עצמית מטורפת – בכל דבר אני בודק את הגבולות שלי – בספורט, בתזונה. אני אוהב מאד סדר וניקיון – מקפיד מאד בבית ובכל מקום שאני נמצא . יקה אמיתי

מה אתה אוהב בבית-הספר?

אני אוהב את האנשים, התלמידים, העובדים והמורים. זה הדרייב שלי

Big picture

ליגת התיכונים לבתי הספר לתלמידים ותלמידות - בכדורסל

נבחרת הבנות:

בנות עמק חרוד משלימות ניצחון כפול תוך שבוע על רוטברג רמה"ש ומבטיחה את המקום השני בבית. שבוע הבא משחק אחרון בשלב הבתים בכפר סבא.

https://photos.app.goo.gl/F9ctmakALvjpNx228

נבחרת הבנים:

עמק חרוד בנים משיגה את המקום הראשון בבית המוות של ליגת העל לתלמידים (בית ד) לאחר ניצחון משכנע על הגימנסיה ראשל"צ במחזור הסיום של שלב הבתים והיא מסיימת את הבתים המוקדמים במאזן הטוב ביותר מבין כל 16 הנבחרות בית הספר על אף היותה בבית הקשה מכולם, והיא תהיה מדורגת בכל השלבים הבאים.

בשלב שמינית הגמר תפגוש נבחרת הבנים את ליאו בק מחיפה.

https://photos.app.goo.gl/3XAGTD844irkdEuSA

תודה גדולה לרום שקד על הצילומים

Big picture

נבחרת הקט-רגל באליפות בתי הספר

נבחרת ביה"ס בקט-רגל התחילה את דרכה באליפות הארץ לתיכונים בקט-רגל. הנבחרת מורכבת מתלמידי שנתונים י"א-י"ב ומאמן אותה מאמן-העל האגדי אבשלום רייבי.
Big picture

אליפות שנתון ט' בקט-רגל - בהפסקה פעילה

למשחק הגמר הגיעו ט'3-ט'5. המשחק הסתיים בניצחון 1:0 ט'5
Big picture
Big picture

מה מתבשל היום?

מאת השפית נועם מור-יוסף (ט'7)

מתכון לפיצות*


(שתי פיצות M)

לבצק-

500 גרם קמח פיצה/רב תכליתי

25 גרם שמרים טריים/ כף שמרים יבשים

1 כף סוכר

1 כפית מלח

3/4 כוס שמן זית

2 כוסות מים חמימים


לרוטב-

שמן זית בנדיבות

3-4 שיני שום כתוש

340 גרם מחית עגבניות

מלח ופלפל לפי הטעם

חופן עלי בזיליקום ואורגנו


לתוספות-

400 גרם גבינת מוצרלה


זיתים/ תירס/ בצל/ כל תוספת שאוהבים


אופן ההכנה:

נתחיל בהכנת הבצק-


בקערה קטנה נניח שמרים, סוכר ומים, נניח בצד ל10 דקות.

בקערת מיקסר עם וו לישה נניח קמח, שמן זית ותערובת השמרים, נפעיל עד איחוד.

לבסוף נוסיף את המלח ונפעיל שוב 10 דקות עד קבלת בצק רך ודביק.

נכסה ונתפיח שעה.


לרוטב-


במחבת עם שמן זית נטגן שום כתוש,

נוסיף את מחית העגבניות ונביא לרתיחה קלה,

נניח עלי בזיליקום, אורגנו ונוסיף מלח פלפל.

נבשל כ- 20 דקות על להבה נמוכה.


להרכבת הפיצה-

מחממים תנור ל220 מעלות טורבו.

לאחר התפחת הבצק נחלק ל-2 חלקים שווים ,

ונניח על משטח מקומח (הבצק אמור להיות דביק)

נשאיר את הבצק לנוח על השייש 15 דקות.

לאחר המנוחה נפתח את כל חלק מהמרכז כלפי חוץ בצורת עיגול, בצורה שנוציא את האוויר לשוליים של הפיצה.

נעביר בזהירות לתבנית מרופדת בנייר אפייה.

בעזרת כף נמרח שכבה יפה מהרוטב במרכז ונפזר מעל מוצרלה ותוספות.

מכניסים לתנור ל10 דקות.

בתאבון

Big picture

מדור חדש - אני ואתה נשנה את העולם / איך משפיעים ?

לפני כשבועיים השתתפנו, תלמידי כיתה י' מכפר יחזקאל, בצעדת האקלים בתל-אביב, מתוך דאגה ורצון לעתיד טוב יותר. התפעלנו מכמות האנשים התומכים בניסיון לפתור את משבר האקלים. אנחנו רוצים שתבינו כמה הנושא חשוב ונסו כמה שאתם יכולים לשפר את הרגלי הצריכה שלכם - משימוש בכלים רב-פעמיים במקום חד"פ ועד לצריכת אופנה אקולוגית וסביבתית. גם המדינה צריכה לעשות שינוי, זה ברור, אבל השינוי צריך להתחיל מכל אחד ואחת מכם שרוצים עתיד טוב יותר ,כדי שנוכל לחיות את חיינו בכדור הזה עם אוויר צלול וטבע לא מזוהם

הטיפ השבועי אורח חיים בריא עם טלי וירדן

לפני שבוע היינו ביום ההליכה העולמי, במהלך השבוע קיימנו בשיעורי חינוך גופני הליכות ספורטיביות ועכשיו הגיע העת לעבור לריצה!

מתעצלים לצאת מהבית? החום מקשה עליכם ואתם לא במוד? עכשיו אפשר לרוץ גם בבית. שולחים לכם סרטון של ריצה בטבע משולבת בתרגילי כח וכל זה בסלון שלכם. תהנו

ריצת אתגר 14 דקות

ספרים רבותי ספרים – המלצות של תלמידים – והפעם ... ליאור ביטרני ט'2

קיצור תולדות הזמן/ מאת סטיבן הוקינג (מן המפץ הגדול עד חורים שחורים)

הספר קיצור תולדות הזמן הוא ספר מאתגר ביותר, שכולל 256 עמודים. הספר עוסק באסטרופיזיקה והוא מתאים למי שמתעניין בנושא וסקרן. הספר מדבר על כל דבר, מקוונטים עד חורים שחורים . הספר מדבר בחלקו גם על הישגיהם של המדענים: אלברט איינשטיין, גלילאו גליליי ואייזיק ניוטון. הספר מדבר על איך עובד היקום ומה ידוע לנו עליו עד עכשיו (למרות שחלק מהתאוריות הופרכו כיוון שהספר יצא בשנת 1988). הספר נכתב על ידי פרופסור סטיבן הוקינג, אשר היה גדול המדענים של אותה תקופה (גם היום) . הספר מדבר על כל התיאוריות הגדולות כמו היקום המתפשט ועיקרון האי וודאות של ורנר הייזנברג. הספר מעניין מאוד ונותן ידע כללי רחב מאוד ונותן הסברים טובים על דברים שאולי לא הבנתם. אמנם את הספר לא ניתן למצוא יותר בחנויות אבל כן ניתן להוריד אותו באייפד.

Big picture