גזענות במאה ה-21 במדינת ישראל

ילדה ממוצא אתיופי ספגה קריאות גזעניות מצד נהג על צבע עורה

נקראה "קופה" ובויישה

ילדה ממוצא אתיופי טוענת שנהג האוטובוס אשר מסיע אותה מבית הספר הביתה קרא לעברה "קופה, לכי לגן חיות". הילדה הושפלה מול ילדים רבים מבית ספרה אשר צחקו עליה בשל מילות הגנאי שהנהג הטיח בה. הילדה אמרה בתגובה: "אני לא רוצה ללכת מחר לבית הספר, כל החברות שמעו וייצחקו עליי". בנוסף לכך הילדה ירדה בתחנה מוקדמת שלא כמתוכנן בשל שפחדה שהנהג יכה אותה.

אלו הם גידופים בעלי אופי גזעני אשר פוגעים בזכות האדם הבסיסית לשוויון והזכות לכבוד ושם טוב, ולכן הוגשה תביעת לשון הרע בסך 139,800 ש"ח.

מה ההגיון המוסרי שלנו אומר?

האם זה הגיוני שנהג ייצעק לעבר ילדה במילות גנאי גזעניות? האם הגיוני שייקרא לה 'קופה'? האם הגיוני שעברו הרבה מאוד שנים ועדיין קיימת גזענות נגד אתיופים?

לא!

איך שלא מסתכלים על זה- זה לא נתפס!

משתמשים בקריאה לאדם כקללה בשל מוצא האתני של משפחתו! נכון שקיים חוק ונכון שיש זכויות ועוד הרבה מאוד דברים נכונים אבל זה לא עוזר. הדברים האלו צריכים להפוך לערכים שנמצאים בכול אדם, דרך החינוך.

גם כשמנסים לעשות משהו נגד זה אז מתקוממים נגד זה, כך קרה גם בכנסת! הצעת חוק כנגד הגזענות הוגשה על ידי ח"כ עיסאויי פריג' (מרצ), וביקשה להפוך את החינוך נגד גזענות לפרוייקט לאומי בבתי הספר. על פי הצעת החוק, בכל כיתה הייתה אמורה להיות מוקדשת שעת לימודים אחת בשבוע לפעילות חינוכית בנושאי סובלנות, מודעות לתופעות גזעניות וההתמודדות עמם. ההצעה נדחתה בכנסת ברוב של 39 מול 36 חברי כנסת.