מסעות הצלב

יהלי גרינברג וענבר כהן

מה היו האירועים שהובילו לקריאת האפיפיור בשנת 1095?

  • מן המאה ה-10 לספירה נדדו שבטים טורקים- סלג'וקים ממרכז אסיה, וכבשו את פרס, סוריה, מצרים וארץ-ישראל. בשנת 1073 כבשו את ירושלים. הכובשים המוסלמים הִקשו על עולי רגל נוצרים לפקוד את המקומות הקדושים להם בעיר. השבטים האלה איימו גם לכבוש את קוֹנסטַנטינוֹפּוֹל, בירת ביזנטיון הנוצרית. לכן פנה קיסר ביזנטיון אל האפיפיור אוּרבַּן השני, וביקש ממנו לקרוא למאמינים הנוצרים לבוא להגנת הבירה.

מהו המניע הגלוי למסעות הצלב?

  • ואכן, בוועידת הכנסייה, שהתכנסה בעיר קלֶרמוֹן שבצרפת (1095), הודיע האפיפיור שהוא נענֶה לבקשת קיסר ביזנטיון. האפיפיור קרא לאבירים במערב, ובמיוחד בצרפת, לצאת למסע צבאי במטרה להציל את ירושלים ואת קוֹנסטַנטינוֹפּוֹל מידי המוסלמים. כדי לשכנע אותם הוא הזכיר בנאומו את הסכנה הנשקפת לבירת ביזנטיון מצד המוסלמים, והוסיף ותיאר גם את סבל הנוצרים בירושלים, שכבר נמצאים תחת שלטון המוסלמים. האפיפיור קרא לאבירים לשחרר מידי המוסלמים את הקבר הקדוש, קבר ישו בירושלים. האפיפיור נענָה לבקשת הסיוע של קיסר ביזנטיון לא רק ממניעים דתיים; היו לו עוד מטרות. באותה תקופה היה סכסוך בינו לבין קיסר גרמניה, והאפיפיור האמין שמסע כזה יסייע לו לצבור כוח ולגבור על קיסר גרמניה. ועוד, האפיפיור קיווה שהמסע למזרח יסייע לו להרחיב את השפעתו גם על הנוצרים שבמזרח, שלא ראו בו מנהיג דתי.

כיצד ניסה האפיפיור לשכנע את המאמינים לצאת למסע? בחנו את המילים בהן השתמש.

  • האפפיור אמר שהמוסלמים מאיימים על קונסטנטינופול וכך קנה את נאמנותם של המאמינים ביציאה למסעות הצלב. הוא בעצם עיוות קצת את המציאות על מנת שיפעלו על פי דבריו.

מיינו את הגורמים הללו לגורמים שדחפו צלבנים מאירופה וגורמים שמשכו אותם למזרח.גורמי דחיפה מאירופה:

גידול האוכלוסייה באירופה גרם להגירה בתוכה וממנה.


גורמי משיכה למזרח:

חיפוש אחר מקורות מחייה חדשים.

חיפוש אחר סחורות מהמזרח

חיפוש אחר שווקים חדשים.

אמונה דתית עמוקה.

רצון להציל את המקומות הקדושים.

תקווה לזכות בגמול רוחני.

מהו מקור הכינויים הללו? איזה מבין הגורמים למסעות קשור לכינויים הללו?

  • המסעות כונו "מסעות הצלב" והמשתתפים - "צלבנים". נוצרים אלו נקראו צלבנים, גם בעקבות הלבוש שהם לבשו: שריון ומגן ועליו סמל צלב גדול.

מה ההבדלים בין הקבוצות השונות של הצלבנים לפי התמונות שבקישור?

  • ההבדלים בין התמונות:


-תמונה עם הצלבנים האיכרים- הם לא היו מוגנים חסרי שיריונות ולא מסודרים מבחינת לחימה ושיטות התקפה והגנה.


-התמונה עם הצלבנים אבירים- היו מוגנים בטוחים בדרך הלחימה שלהם ( כנראה בגלל הניסיון שלהם) והיו ערוכים מאוד למלחמה ולמסע.

באיזו עיר נפגשו הכוחות במסע הצלב הראשון? זהו את ירושלים על המפה.

הכוחות במסע הצלב הראשון נפגשו בקונסטנטינופול.
Big image

מיהם הצלבנים ומיהם המוסלמים בתמונה? כיצד ניתן לזהות?

החיילים מצד ימין בתמונה הם המוסלמים וה החיילים מצד שמאל שבתמונה הם הנוצרים, ניתן לזהות זאת לפי הלבוש,הנוצרים לובשים שריונות ומגנים בעוד שהמוסלמים לובשים רק גלאביות.

באילו קשיים נוספים נתקלו הצלבנים בדרכם?

ההכנות ליציאה למסע היו ממושכות ורבות, הצלבנים היו זקוקים לכסף רב כדי למַמֵן את הוצאות הדרך, והאבירים שביניהם היו צריכים לממן גם סוס וכלי נשק; קסדה, חרבות ומָגִנים. לכן בעלי האדמות שביניהם מכרו חלק מאדמותיהם או החכירו אותן, וחסרי הרכוש עבדו וחסכו כסף כדי להשתתף במסע.


במהלך המסע נתקלו הצלבנים בקשיים רבים: ליוצאים לדרך לא היו מפות שיסייעו להם למצוא את דרכם לעתים נאלצו לשלם למורה דרך מקומי כדי שיוביל אותם. מפעם לפעם תקפו אותם שודדים, וכדי להתגונן מפניהם התקבצו הצלבנים חבורות- חבורות וסייעו אלה לאלה. אחרים הצטרפו לאבירים חזקים, וכך זכו לביטחון במסעם בדרכים. לא אחת מתו הסוסים מרעב או מקשיי המסע בדרכים משובשות, והאבירים המשיכו את המסע ברגל.


המסע לירושלים ארך זמן רב. לדוגמה: מסע מניקֵיאה לאנטיוכיה, מרחק של כ-720 ק"מ נמשך כארבעה חודשים. גם ההפלגה בים הייתה מסוכנת: אוניות תעו וטבעו וצלבנים רבים שלא היו רגילים לטלטולי המסע בים, חלו ומתו.


ככל שהתרחקו הצלבנים מבתיהם, הכביד עליהם המחסור במזון; הם התקשו להשיג מזון ומים נקיים לשתייה, ואכלו בעיקר לחם יבש ובשר מומלח (המלחת הבשר הייתה שיטה לשמר אותו). בשני המסעות הראשונים מתו יותר צלבנים ברעב מאשר בקרבות. צלבנים עניים וחסרי כסף גנבו כדי להתקיים והטילו פחד על התושבים במקומות שהגיעו אליהם. אפילו קיסר ביזנטיון, שביקש עזרה מן האפיפיור, זירז את הצלבנים לעזוב את ממלכתו.

אילו קשיים עמדו בפני הצלבנים בניסיונותיהם לכבוש את ירושלים? באילו אמצעים נלחמו הצלבנים במוסלמים? איזה מבין האמצעים הללו ניתן לזהות בתמונה?

כפי שנאמר לעיל לצלבנים היו קשיים רבים והם לחמו באויביהם בעזרת כלים רבים ומגוונים כגון:

אבנים כבדות, אייל ברזל, אש ומגדלי מצור (מגדלים עשויים עץ שעברו את גובהם של החומות).

בתמונה ניתן לראות את האבנים הכבדות ואת מגדלי המצור.

מהו האירוע המתואר בתמונה? מה הייתה משמעותה של כנסיית הקבר לצלבנים?

בתמונה ניתן לראות את בניית כנסיית הקבר בירושלים מחדש.

כנסיית הקבר מהווה את מקום צליבתו, קבורתו ותחייתו של ישו.

מקום זה הוא מקום קדוש לנוצרים ולצלבנים.

מסעי הצלב