האגרת השבועית של המזכירות הפדגוגית

מרץ 2016 (27) משרד החינוך

דברי מ"מ יו"ר המזכירות הפדגוגית דליה פניג

פורים - מורה - שחקן - אדם

השבוע נחוג את חג הפורים שאחד ממאפייניו הוא המנהג להתחפש. החנויות מלאות בתלבושות שונות ומשונות ובאביזרים שרק הולכים ונעשים משוכללים יותר ויותר משנה לשנה. אם פעם ההתלבטות הייתה פשוטה - בין מרדכי, לאסתר המלכה או לכלה, בימינו הרפרטואר התרחב מאוד. מדמויות טלוויזיוניות ועד לפוליטיקאים, ומחפיסת סיגריות ועד לטלפון נייד, וכל המקורי והנועז יותר – הרי זה משובח.

שאלתם פעם את עצמכם מה המקור למנהג יוצא הדופן הזה? ובכן, למנהג ההתחפשות יש רמזים כבר במגילת אסתר. המוטיבים העיקריים במגילה הם ההיפוך וההסתר. ההיפוך הוא בגורל היהודים - "והחודש אשר נהפך להם מיגון לשמחה ומאבל ליום טוב" (אסתר ט', כב), וההסתר מרומז בשם "אסתר" עצמו, המלמד על גודל ההסתר שקיים לאורך המגילה כולה. שם ה', כידוע, נעדר ממנה באופן מפתיע. הדסה, בת דודו של מרדכי, מחליפה את שמה לאסתר ומסתירה את מוצאה.

מרדכי שבתחילה יוצא בלבוש שק ואפר, הופך בהמשך את בגדיו ל"לבוש מלכות תכלת וחור ותכריך בוץ וארגמן".

בילדותי, בבית הספר, נהגנו לציין בחודש אדר את "ונהפוך הוא" בכך שתלמידים החליפו את המורים ולימדו במקומם בכתות, ואילו המורים ישבו יחד עם התלמידים ולמדו כמותם.

באותם ימים נבטה בי האהבה להוראה. הסיבה לאהבה זו מבחינתי הייתה הזיקה המשמעותית בין "אמנות התיאטרון" לבין "מלאכת ההוראה". ישנם יסודות דומים בין משחק והוראה, בין תפקיד בכיתה ותפקיד על הבמה.

האם האפשרות להביט במקצוע ההוראה דרך משקפי השחקן ולפעמים דרך משקפי הבמאי, יכולה לבסס הוראה טובה יותר?

האם כאשר מטפחים למידה משמעותית מדובר רק על המורה המנחה? ומה עם המורה העומד מול הכיתה ומספר סיפורים ומלמד באמצעותם, האם הוא לא מוביל למידה משמעותית?

חשוב להעלות את כל השאלות האלה בעת המסע הפדגוגי שאנו עוברים בתקופה זו, לשקול אותן על מנת לשמר את מה שטוב במערכת ולשפר את מה שטעון שיפור.

ומה אתכם? לְמַה אתם מתחפשים השנה?

שבת שלום ופורים שמח

אגף א' לפיתוח פדגוגי

חט"ב מנור כברי- האקתון חינוכי - לציון 20 שנה ללמידה מבוססת על תרבות של חקר

בשבוע שעבר התקיים כנס לציון 20 שנה לפריצת הדרך של חטיבת הביניים (ז-ט) "מנור כברי" בקיבוץ אילון.

מבית ספר זה צמח מרכז "כדר" המנחיל את תרבות החקר לבתי ספר אחרים. אגף א' לפיתוח פדגוגי שותף ותומך בקידום מהלכים אלה.

למפגש זה הוזמנו מורי בית הספר בעבר ובהווה, מנהלים ורכזים פדגוגיים שעובדים עם מרכז כדר ואנשי חינוך.

המטרה הייתה לשתף וללמוד מניסיונם של המשתתפים בסוגיות מהותיות לגבי תכנון עתידי.

המפגש נפתח בהרצאה מרתקת של ד"ר שמעון אזולאי, "אדם משחק משמעות" ולאחר מכן התקיים רב-שיח בדילמות כגון: מחויבות לתכנים ביחס למיומנויות, מקומה של כיתת החינוך ומקומו של חדר המורים.

Big image

חינוך גופני

האליפות הארצית של בתי הספר התיכוניים בכדורגל

בשבוע שעבר נערך משחק הגמר של אליפות בתי הספר התיכוניים בכדורגל, לתלמידים.

המשחק נערך בחיפה והשתתפו בו תלמידי תיכון היובל הרצליה ותיכון ג'מאל טרביה סח'נין.

האווירה באצטדיון הייתה נהדרת. כ- 500 תלמידות ותלמידים דאגו לעודד את הקבוצות.

באליפות הארצית זכה תיכון היובל הרצליה.

ברכות לשתי הקבוצות על משחק נאה והוגן ויישר כוח לזוכים!

Big image

אגף שפות ואגף חברה ורוח

"גאוגרפיה - אדם וסביבה" ו "ערבית ועולם הערבים והאסלאם"

ביום שלישי , 08.03.16, התקיים במט"ח כנס בינתחומי של מורי העל-יסודי בתחומי הדעת ערבית, עולם הערבים והאסלאם וגיאוגרפיה אדם וסביבה. הכנס נפתח בדבריהן של המפמ"ריות גב' סיגלית שושן וגב' פנינה גזית. קישור להזמנה:

http://cms.education.gov.il/EducationCMS/Units/Mazkirut_Pedagogit/Geographya/Hishtalmuyot/YemeyAiun/KenesMizrach.htm
במהלך הכנס האזינו המורים לנושאים המשותפים לשני תחומי הדעת כגון גבולות ותחומים, מים ונפט, דמוגרפיה והגירה, השפעת הגלובליזציה, מיעוטים ומדינות שונות כגון מצרים, ירדן, לבנון וסוריה וכן על נושאים בהן ניתן לקיים שיתוף פעולה בין שני תחומי הדעת כגון שיעורי העשרה של המורים בתחום הדעת השני, שיתוף בחומרי למידה, ימי עיון משותפים ועוד.
ההרצאות בכנס היו של בכירי המרצים בשני התחומים – פרופ' ארנון סופר, יו"ר הקתדרה לגיאואסטרטגיה באוניברסיטת חיפה ופרופ' אייל זיסר, סגן הרקטור של אונ' ת"א ומומחה בענייני סוריה. שני המרצים מצאו את הקשרים הרבים בין שני תחומי הדעת.
בנוסף, ארבעה מורים מן השדה- שניים מעולם הערבים והאסלאם ושניים מגיאוגרפיה אדם וסביבה – הציגו "טעימות" מנושאים משותפים לשני תחומי הדעת והאירו אותם מהזווית המייחדת כל מקצוע תוך כדי חדשנות פדגוגית שמתאימה לשני תחומי הדעת.

Big image

אגף מדעים

הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה - יריד עבודות חקר במגזר הבדואי

במהלך שנת הלימודים תשע"ו יתנסו, זו השנה החמישית, כלל התלמידים והתלמידות בכיתות ו' בבתי הספר היסודיים ובכיתות ט' בחטיבות הביניים בלמידה בדרך החקר המדעי ופתרון בעיות.

לסיכום תהליך הלמידה יתקיימו ירידי חקר בבתי הספר, בהם יוצגו עבודות החקר בפני קהילת בית הספר וההורים. עבודות מצטיינות יוצגו בירידי חקר עירוניים ומחוזיים, ומהן יבחרו עבודות המוצגות ביריד הלאומי מכל המחוזות

בחודשים מרץ אפריל מתקיימים ירידי חקר מחוזיים.

יריד עבודות החקר המדעי והטכנולוגי הראשון הוא של המגזר הבדואי, והוא התקיים ביום רביעי, ו' אדר ב' תשע"ו, 16 במרץ 2016,

בין השעות 14:00- 17:30 , באשכול פייס רהט במעמד נציגי עיריות מועצות ופיקוח משרד החינוך

הוראת הביולוגיה

הפיקוח על הביולוגיה גאה להציג, לרגל יום ה DNA הבינלאומי שיחול ב 25 באפריל (אמצע חופשת פסח),

אתר מיוחד חוגגים את יום ה DNA , באתר מאמרים, הרצאות, פעילויות, חידונים, סרטונים ועוד. כל מורה מוזמן לבחור בפעילות המתאימה לכיתתו וליישמה בזמן ובמסגרת המתאימים, אם בזמן שיעור רגיל בכיתה, או במסגרת "יום שיא בביולוגיה" , "יום מדעים" וכו'.

קישור : https://sites.google.com/site/dnamonth/

הוראת "מדע וטכנולוגיה לכל" , הוראת "מדעי הסביבה" והוראת "הגיאוגרפיה- אדם וסביבה"

יום המים הבינלאומי, World Water day 21 מרץ 2016

הפיקוח על הוראת "מדע וטכנולוגיה לכל" בשיתוף הפיקוח על הוראת "מדעי הסביבה" ובשיתוף הפיקוח על הוראת "הגיאוגרפיה- אדם וסביבה" ומרכז מורי "מדע וטכנולוגיה – לכל" במכון ויצמן, חברו יחדיו למפגש שהוא אירוע אינטרנטי לרגל "יום המים הבינלאומי" שיתקיים ב- 21 במרץ בין השעות 10:00-11:30. (יום המים הבינלאומי חל ב-22.3 יום חגיגות פורים בבתי ספר בישראל). אירוע זה יתקיים בעידודה של גב' דליה פניג, מ"מ יו"ר המזה"פ ומנהלת אגף א' לפיתוח פדגוגי.

יום המים הבינלאומי מצוין מדי שנה ב- 22 במרץ , ונועד להעלאת המודעות בעולם לחשיבות משאב המים לאנושות. יום המים הבינלאומי הינו תולדה של ועידת פסגה עולמית של האו"ם מיוני ‎1992 . בוועידה זו, אשררו 178 מדינות, ביניהן ישראל, את המסמך הסביבתי הבינלאומי "אג'נדה 21". במסמך זה קיים פירוט של העקרונות והצעדים האופרטיביים הנדרשים מהמדינות החתומות על המסמך לניהול בר קיימא של משק המים במאה ה-21, כולם רלבנטיים לניהול משק המים הישראלי, ביניהם: ניהול משק מים בראיה אינטגרטיבית והוליסטית , יצירת בסיס נתונים מקיף ברמה הלאומית המעריך את היצע ואיכות מקורות המים ושל הפעילות האנושית המשפיעה על איכותם וכמותם. נתונים אלו יאפשרו להתמודד בטווח הרחוק עם תופעות של שיטפונות, בצורות, מדבור וזיהום מים, הגנה על מקורות המים הטבעיים מפני זיהום ובחינת השלכות ההתחממות הגלובלית על נושא אספקת ואיכות המים.

אגף שפות

הפיקוח על הוראת הספרדית - ביקור מגמת ספרדית מקיף ט' במעון ויצו

ביום שני ה- 29/01/2016 תלמידי מגמת ספרדית בקרו במעון ויצו ראשון לציון.

המפגש התקיים עם נשים דוברות ספרדית יוצאות אמריקה הלטינית הנפגשות מידי שבוע לפעילות חברתית תרבותית בספרדית בהדרכת נשיאת הקבוצה גב' סלביה בן נון.

מאז לפני שלוש שנים משרד החינוך יזם את הפרויקט "האחר הוא אני", מגמת ספרדית מקיף ט' לא נטשה את הפרויקט ומבקר אצלן כל שנה וכבר הפך למסורת .

המטרה היא לשמח אותן, לצחוק אתן, ללמוד מהן תרבות שונה, לשחק אתן, להעניק להן רגעים של אושר וכיף אך בעקר להבין ולכבד את האחר.

הן קבלו אותנו בחיבה ובשמחה, כבדו אותנו בארוחת בוקר חגיגית ישראלית.

תלמידי המגמה הופיעו עם קטעי הבוסתן הספרדי, שירים וריקודים.

המשך הפעילות של קרוב לבבות הייתה פעילות דינמיט ומשחקים.

אישה מבוגרת התחפשה לנערה ותלמידה לקשישה, החליפו תפקידים ...הנערה ספרה על חיי נעוריה והמבוגרת עליה. מרגש מאוד...

גרסא חדשנית של מגילת אסתר... אישה מויצו התנדבה לשחק את קלאופטרה שבעצם הייתה אסתר המלכה המתחננת לפני המן הרשע (שודד ים) שלא יהרוג את היהודים... מצחיק עד דמעות.

לקראת הסוף שרנו ורקדנו כולנו ביחד, תלמידי המגמה העניקו להם שי צנוע וגם הן מסרו לתלמידים מזכרת.

החוויה הייתה מיוחדת וערכית.

יום למידה של אגף שפות בנושא יחסי יהודים ודרוזים

בתאריך 14/3/16 יום שני, ד' אדר ב' תשע"ו, התקיים יום למידה של אגף שפות אשר עסק ביחסי יהודים ודרוזים.

היום החל בביקור במצפור ע"ש חלל צה"ל יוסף מועדי ז"ל, בנם של סמיר ושל חברתנו לעבודה הגב' וופא מועדי, מפמ"ר ערבית לדרוזים, חייל גולני אשר נפל במילוי תפקידו במבצע 'עופרת יצוקה' בשנת 2009. המצפור נחנך בינואר השנה.

המשך היום בסיור באתרים יהודים ודרוזים בפקיעין, הועלה על נס סיפור השמירה של הדרוזים על האוכלוסיה היהודית בישוב בפרעות של סוף שנות ה-30 של המאה הקודמת. סבו של מר איאד מוהנא, המדריך הארצי להוראת עברית לדרוזים, היה בין ראשוני המגינים.

פרידת אגף שפות מד"ר ג'ודי שטיינר, מפמ"ר אנגלית

פרידה מד"ר ג'ודי שטיינר, מפמ"ר אנגלית הפורשת, התקיימה בתאריך 14/3/16, ד' אדר ב' תשע"ו. נשא דברים בשבחה מר משה זעפרני, מנהל אגף שפות, אשר העלה על נס את פועלה רב השנים של ג'ודי לקידום השפה האנגלית וציין את המסירות, האחריות והחשיבה הפדגוגית שהביאו לידי כך שמעל 40% מהנבחנים לבגרות באנגלית נבחנים ברמה של 5 יחידות לימוד. ד"ר האני מוסא ציין עד כמה ג'ודי טבעה את חותמה וסיכם בשיר שחיבר לכבודה, חברי האגף שיתפו את הערכתם לג'ודי מעומק הלב.

אגף רוח וחברה

מדעי החברה והמטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים

ביום ג', 15.3.16 שודר במסגרת האקדמיה ברשת משדר מיוחד לרגל יום הצרכן הבינלאומי.

במשדר התארחו נציגת משרד החינוך, נציג המועצה הישראלית לצרכנות , נציגת מועצת תלמידים ונציג ועד ההורים.

המשדר התמקד בחשיבות הקניית כישורים וערכים של ביקורתיות, אחריות אישית וחברתית והוגנות בכל הקשור לצרכנות ובעיקר, צרכנות בני נוער.
Big image

המטה לחינוך אזרחי וחיים משותפים

יום המעשים הטובים בכפר הנוער אשל הנשיא

תלמידה אחת מנהיגה 1300 תלמידים לעשייה חברתית במבצע: "ואהבת לרעך כמוך"

תלמידה אחת מתוך 1300 תלמידים באשל הנשיא החליטה להוביל עשייה של כפר נוער שלם. אלה צרי, תלמידה בשכבה י' בכפר הנוער אשל הנשיא, החליטה להוביל פעילות ענקית הנפרשת על פני שבוע ימים אינטנסיביים ברוח יום המעשים הטובים ורתמה את ההנהלה והתלמידים למבצע "ואהבת לרעך כמוך".

במסגרת הפעילות שהחלה השבוע, תלמידי כפר הנוער אשל הנשיא מתנדבים לא רק בקהילה אלא גם בתוך הכפר "כי נתינה ועזרה הדדית מתחילה קודם כל בבית, בין התלמידים והחניכים"

יום המעשים הטובים , נועד להעלות את המעשים הטובים לראש סדר היום הציבורי בישראל ובעולם. ביום זה, מאות אלפי משתתפים מכל רחבי הארץ בוחרים לעשות טוב ולפעול למען מטרה שהם בוחרים ולמען האחר בכדי לקדם את רוח ההתנדבות והערבות ההדדית בחברה הישראלית כיום.

Big image

מקדמים שיח פתוח בנושאים רגישים וקונפליקטואלים

לפני כחודש , בהמשך ליום זכויות האדם , הקלטנו משדר עם השופט צבי סגל בנושא חופש הביטוי.

להלן קישור להרצאה:

https://www.youtube.com/watch?v=nDzFKo5sJsg

את ההזמנה למשדר ליווה סרטון העוסק בניהול השיח בכיתה בהקשר של חוזר המנכלית תשעה/1.

מצ"ב קישור לסרטון:

https://www.youtube.com/watch?v=MYaUFSIIW9I

נשמח אם כל אחד ואחת מכם ישלב את הסרטון באתר המפמ"ר שלו

חופש הדיבור: הרצאה מאת השופט צבי סגל

אגף אמנויות

מפגש מספר 3 קהילת "אמנויות מחוללות למידה"

ביום שלישי ה- 1.3.2016 התקיים המפגש השלישי של קהילת "אמנויות מחוללות למידה" שהיא קהילה של מנהלים ומורים ב-20 בתי ספר לאמנויות ברחבי הארץ.

המפגש התקיים בבית ספר כצנלסון בחולון, בית הספר אשר מוביל ייחודיות בתיאטרון כמנוף לשינוי, הציג בסיור סביבות למידה מושקעות, שיעורים ויוזמות קהילתיות. החשיבה והתפיסה הבינתחומית של לימודי התיאטרון עם מקצועות הליבה הודגמו בסיור מעורר השראה זה.

בהמשך המפגש התקיים שיח סביב "שולחנות עגולים" בהם דנו המשתתפים בתכניות בינתחומיות וכיצד לייצר חיבור פנימי של צוות בית הספר, התלמידים והקהילה כולה.

המפגש הסתיים בפאנל מרתק בהנחייתה של הגב' אפי וישניצקי לוי, מפמ"ר תאטרון, ובהשתתפות מר רן בראון, חוקר מחול ומר לב טוכנר, אמן מומחה בעל 39 שנים ניסיון של הוראת אמנות.

הפאנל שעסק במעבר "ממעשה לתיאוריה". הציג שיח מעניין ואפשר חשיבה על ההמשך המשותף שלנו כקהילה.

Big image

החינוך לאמנויות בחברה הערבית

בחודש האחרון התקיימו ביקורים בבתי הספר היסודיים במגזר הערבי המשתתפים במיזמים שהפיקוח על האמנויות והמוזיקה במגזר הערבי יזם, מלווה ומוביל.

יומיים של סיורים ומפגשים עם מנהלים, מורים לאמנויות ,מנהלי מחלקות חינוך וראשי רשויות המבקשים לקדם את האמנויות בבית הספר ובקהילה אותם הם מובילים.

ביקורים אלה הם במסגרת שיתוף הפעולה המתמשך בין האגף לאמנויות לבין אגף א' לחינוך ערבי, הנועד לחזק את המטרה המשותפת ,קידום תחומי האמנויות עבור התלמידים בחברה הערבית.

22 בתי ספר קבלו תקציב עבור הוראת אמנויות ופיתוח מיזמים ייחודיים שילמדו באופן, מקצועי את תחומי האמנויות: מוזיקה, אמנות פלסטית, מחול, תאטרון. פעילויות אלה זוכות להכרה ולהד ההולך וגדל בקרב החברה הערבית.

Big image

יום האישה הבינלאומי

את יום האישה הבינלאומי 2016 בחרנו לקיים בנגב,הדרמנו כדי להכיר מקרוב נשים העוסקות באמנות וחינוך בפזורה הבדואית. היה זה המפגש השלישי מבין חמשת המפגשים המתקיימים בפיתוח המקצועי של אגף אמנויות.

Big image
Big image

תמונת הרקע

תמונתו של פרנץ פרנקן הצעיר מהמאה ה17 - אחשורוש והמן במשתה אסתר

Ahasver und Haman beim Gastmahl der Esther