Bizden Haberler

21 Ekim 2022

Big picture

TAC Öğrencilerinin Köy Okulundaki Kardeşleriyle Buluşması

134 yıldır toplum liderleri yetiştirmeyi hedeflemiş Tarsus Amerikan Koleji, bu bilinci öğrencilerine çok erken yaşlardan aşılamaktadır. Toplumuna hizmet etmeyi benimsemiş öğrencilerimiz geleceğin liderleri olarak başarılar kazanmaktadır. Tarsus Amerikan Kolejinde toplum hizmetlerinin başlangıcı okulun kurulduğu yıllara uzanır.


TAC; bugünün insanının ve gelecek nesillerin haklarının korunması, ülkenin ve insanlığın geliştirilmesi için yetenekli, eğitimli, kişilik haklarına saygılı, ülkeye ve insanlığa hizmet inancıyla donatılmış, dengeli bireyler yetiştirilmesi gereğine inanır. Bu nedenle, içinde yaşadığı topluma fayda sağlayacak gönüllü faaliyetleri özendirir.


Akademik yıl boyunca toplum hizmeti çalışmalarımızın sayısı artmakta ve yeniden şekillenmektedir.


Öğrencilerimiz bu yıl her cumartesi sabahı gerçekleştirilmesi planlanan ‘’Köy Okulu Ziyaretleri’’nin ilkini 15 Ekim tarihinde gerçekleştirdiler. Köy okulundaki kardeşleri için kitap okuma alışkanlığı edinmelerini amaçlayan kitap okuma etkinliğinin yanı sıra eğitsel faaliyetlerde de bulundular.


Toplum hizmeti projeleriyle hayatlara dokunmayı sürdürmeye devam edecek olan öğrencilerimizle gurur duyuyor, kendilerini kutluyoruz.

TAC IB CAS Öğrencileri Ormanlık Alanı Temizlerken Tarsus’un Mistik Tarihine de Tanıklık Ettiler


TAC IB CAS öğrencileri, 9000 yıllık tarihi içinde barındıran Gözlükule Höyüğü temizleme çalışmalarını bu yılda gerçekleştirdi.


Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı ve aynı zamanda Gözlükule Höyüğü Kazı Çalışmaları Başkanı Profesör Aslı Özyar ile birlikte, aynı üniversitede görevli Dr. Paolo Maranzana hocalarımız, yaklaşık 22 yıldır devam eden kazı çalışmalarıyla ilgili bilgileri, Tarsus’un gizemli tarihine yolculuk yapan öğrencilerimizle paylaştılar.


Arkeolojinin küresel bağlamdaki yeri hakkında bilgi alan öğrencilerimiz, saha temizliği etkinliğini bu yıl daha farklı bir bakış açısıyla gerçekleştirdiler. Profesör Özyar’ın öğrencilere yaptığı konuşmasında, arkeologların da aslında çöp topladığını ama bu çöplerden bilim ürettiklerine dikkat çekti. IB CAS Öğrencilerine “çöp: bir konsepttir” ödevi veren hocamız, arkeoloji biliminin gerçeklik ve fantezi arasındaki bağı konusuna da değindi.


Yaşadıkları topluma sahip çıkarak farkındalık yaratan öğrencilerimiz, ormanlık alanın temiz olmasına katkıda bulunmanın verdiği huzur eşliğinde görevlerini tamamladılar. Bu projede yer alan öğrencilerimize teşekkür ediyor ve toplum hizmetine öncülük eden öğretmenlerimize saygılarımızı sunuyoruz.

Big picture

Geleneksel Oktoberfest Kutlamaları

13. Geleneksel TAC Oktoberfest Etkinliği 19 Ekim 2022 tarihinde gerçekleşti.


Etkinlik, Çukurova Üniversitesi Alman Dili Eğitimi Anabilim Dalı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Munise Aksöz’ün ‘’Yabancı Dil ve Almanca bilmenin Avantajları’ ’ile ilgili sunumuyla başladı.


Tüm hafta devam eden etkinliğin asıl amacı, öğrencilere farklı kültürleri yakından tanıma ve sevdirmenin yanı sıra almanca konuşma fırsatı da sağlamaktı.


Farklı oyunlarla öğrencilerin eğlenceli zaman geçirmelerinde katkısı olan ikinci yabancı dil bölümüne teşekkür ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.

2022 IB puanlarına göre hayallerindeki üniversitelere yerleşen tüm mezunlarımızı tebrik ediyoruz.

2022-2023 Akademik Kadro

Öğrenmeyi hiç bitmeyecek bir serüven olarak gören 21. yüzyıl öğrenenleri, öğretmenlerimiz sayesinde okulumuzda yetişiyor. Kendilerine minnettarız ve TAC öğretmeni oldukları için gururluyuz.


İnsana ve topluma kattıkları değer kurumumuzun en büyük hazinesidir. Değerli akademik kadromuz ve çalışanlarımızla birlikte yol almanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Big picture

Her Ay ‘’bir kitap, bir öğretmen, bir söyleşi’’Değerli öğretmenlerimizin desteği ile kitapların büyülü dünyasına kapı açan kitap sohbetlerine katılmak isteyen tüm kitap severleri etkinliğimize davet ediyoruz.


Kitap sohbetlerinin detaylarını her ay düzenli olarak sizlerle önceden paylaşmayı planlıyoruz.


Sohbetlerimizde sizleri de aramızda görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.


Takipte kalın!

The Earth Prize
Değerli TAC Ailesi,


The Earth Prize, 13 ila 19 yaş arasındaki öğrencilerin katılabileceği; projeleri çevresel sorunları ele alma potansiyeli en yüksek olan takım çalışmasını ödüllendiren küresel bir çevresel sürdürülebilirlik yarışmasıdır. The Earth Prize’ın toplam ödülü 200 bin dolar değerindedir.


The Earth Prize aracılığıyla öğrencilere, kendi çevresel sürdürülebilirlik projelerini, ürünlerini, organizasyonlarını veya girişimlerini tasarlayarak gerçek değişimi etkilemek için meydan okunarak, rehberlik edilir ve ilham verilir.


The Earth Prize'ın her katılımcısı, kendilerine özel olarak tasarlanmış materyallerle çalışmalarını sürdürecek ve üniversite öğrencilerinden kişiselleştirilmiş mentorluk alacak. Ayrıca dünyaca tanınmış elçilerle etkileşim kurma ve çözümlerini küresel bir izleyici kitlesine sergileme fırsatına sahip olacaklar.


Gerçek dünyayı etkileme potansiyeline sahip olan proje yarışmayı kazanacak ve kazanan takım, okulları ve takım üyeleri arasında paylaştırılmak üzere 100.000$’lık ödülün (toplam 200.000$'lık ödülden) sahibi olacak.


Yarışmaya katılmak için lütfen aşağıdaki afişi inceleyiniz.


İyi şanslar!
TAC'de YKS Hazırlık Çalışmaları


YKS Çalışmalarımızı anlatan videoyu izlemek için lütfen aşağıdaki görsele tıklayınız. (sadece türkçe)

Tarsus Amerikan Kolejini Sosyal Medyada Takip Ediyor musunuz?

Aşağıdaki adreslere tıklayarak incelemek istediğiniz sosyal medya kanalına ulaşabilir, hesaplarımızı takip ederek etkinliklerimizden haberdar olabilirsiniz.

Big picture