Bizden Haberler

10 Aralık 2021

Big picture

Girls in TECH Maker Faire
Öğrencilerimizle birlikte okulumuzda birçok etkinlik organize ediyor ve ülkemizde organizasyonu gerçekleştirilen birçok etkinliğe aktif şekilde katılıyoruz. Ürettiğimiz proje ve çalışmaları bu etkinliklerde sergiliyoruz. Böylece öğrencilerimizin yaratıcılık, takım içinde çalışabilme, zamanı en iyi şekilde kullanma ve problem çözme yeteneklerini geliştirmelerine katkıda bulunuyoruz.


Özellikle kız çocuklarımızın da bilim ve teknolojiye daha çok ilgi duyması ve aktif olmaları amacıyla bu yıl Girls in Tech-Maker Faire etkinliği düzenledik. Bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz fuarın organizasyonunu Tarsus SEV İlkokulu, Tarsus SEV Ortaokulu ve Tarsus Amerikan Koleji Girls in Tech Kulübü öğrencileri üstlendi.


Bilim ve Teknoloji Kulübü öğrencilerinin katılımıyla 8 Aralık Çarşamba günü fuarın açılışını Robotistan kurucusu Yasin Çiçek yaptı. Pek çok farklı atölyede 3 boyutlu yazıcılar, uçak prototipleri, Arduino, mBot, Microbit, LilyPad benzeri elektronik devreler ve bileşenler, bilgisayar yazılımları, elektronik devre kullanımı, akıllı ev sistemleri, tahta işler vb. oldukça geniş bir yelpazeye sahip farklı çalışmalar, üretime dair her şey vardı. Atölye çalışmalarına katılan öğrenciler, Birleşmiş Milletlerin üzerinde durduğu küresel sorunlara da çözümler aradılar.


Yaptığımız çalışmalar ve etkinliklerle, öğrencilerimizin derslerde edindikleri kazanım ve becerileri gerçek hayata yansıtmalarını, sonucunda da üretmeyi alışkanlık haline getirmelerini amaçlıyoruz.


Video'yu izlemek için aşağıdaki görsele tıklayınız.


Diğer fotoğrafları görüntülemek için aşağıdaki fotoğrafa tıklamanız yeterli.

The Safe Space Kulübü’nden Farkındalık ÇalışmasıOkulumuzun 13 öğrenciden oluşan The Safe Space Kulübü, İnsan Hakları Haftası’nda farkındalık oluşturmak amacıyla çalışmalar yaptı. Kulüp öğrencileri, yaptıkları çizimleri kampüsün birçok alanında sergiledi.


Kulübün kurucusu 11. sınıf öğrencimiz Eylül G., toplumda sadece kadın, erkek veya çocuklara yönelik kalıpların olmadığını, birçok farklı kalıbın mevcut olduğunu vurguladı. Öğrencimiz, bu kalıplara dikkat çekmek istediklerini belirterek, yaptıkları çalışmalarla bu kalıplara maruz kalanların kendilerini kabullenmiş hissetmelerini sağlamayı hedeflediklerini ifade etti.


Okulumuzun Başdanışmanı Mr. Trujillo, The Safe Space Kulübü üyelerini odasına davet ederek, çalışmaları için teşekkürlerini sundu. Bu vesileyle kulüp üyeleri de Mr. Trujillo’ya çalışmalarıyla ilgili detayları aktarma fırsatı buldular. 11. Sınıf öğrencimiz Eylül G. yaptıkları çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:


“Geçtiğimiz yıllarda kadına karşı şiddet ile sosyal medya şiddeti konusunda çalışmalar yaptım ve okuldaki öğretmen ve öğrencilerin oldukça ilgisini çektiğini fark ettim. Bundan yola çıkarak, bu fikri bir kulübe dönüştürmenin uygun olacağını düşündüm ve insan hakları ile ilgili projeler yapmak istedim. Bunu yaparken, benim gibi bu konuyla ilgilenen başka öğrencilerin de olabileceğini düşünerek onları da dâhil etmenin ve onların da katkısını almanın daha verimli olacağına karar verdim. Yaptıklarımız daha ilk adım, şu anki çalışmalarımız daha işin başlangıcı, yapmayı planladığımız daha çok şey var. Çalışmalarımızın çizimleri Hazırlık sınıfı öğrencisi Hayat A. tarafından yapıldı. Çalışmalarımızın bu noktaya gelmesinde öğretmenimiz Ms. Seed Trujillo’nun büyük desteği oldu. Her öneriyi dikkate alıp önem veren ve imkânlar sunan okul idaresine kulüp adına saygılarımızı sunuyorum.”


Başdanışmanımız Mr. Trujillo da TAC’nin insan hakları gibi projelere, özellikle kadınların güçlendirilmesi ile ilgili projelere değer verdiğini, yaptıkları çalışmalar için tüm öğrencileriyle gurur duyduğunu söyledi.

“Bir Ergen Velisi Olmak” Konulu Çevrim İçi Seminer


Hazırlık sınıfı velilerine yönelik “Bir Ergen Velisi Olmak” konulu çevrim içi seminer düzenlendi. Seminer; velilerin ergenlik döneminde bulunan çocuklarında meydana gelen fiziksel ve ruhsal değişimleri fark edebilmelerine, onların duygularını daha iyi anlayabilmelerine ve çocuklarıyla olumlu iletişim kurabilmelerine katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirildi.


Etkinliğe, Hazırlık sınıfı rehber öğretmeni Uzman Psikolojik Danışman Meryem Öztürk tarafından paylaşılan sunumla başlandı. Sunum tamamladıktan sonra katkıda bulunmak isteyen velilerin aktif katılımları sağlandı. İsteyen velilerimiz duygu ve düşüncelerini paylaştılar. “Bir Ergen Velisi Olmak” konulu sunum, 39 velinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Tarsus Amerikan Koleji’nde Bir Günde Üç Galibiyet Gururu


Tarihi spor başarılarıyla dolu okulumuz 6 Aralık 2021 günü gelen üç galibiyet haberiyle bir kez daha gururlandı. Voleybol, basketbol ve futsal branşlarında galip gelerek bir günde farklı spor alanlarında bize sevinç ve gurur yaşatan öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.


Okul Lise Futsal Takımı


Fatih Anadolu Lisesi’nde gerçekleşen Futsal maçında; Tarsus Amerikan Koleji, Çukurova Kavram Koleji’ni 8-6 yenmiştir.


Okul Lise Basketbol Takımı


Mersin Edip Buran Spor Salonu’nda gerçekleşmesi planlanan maçta; rakibin gelmemesi üzerine Tarsus Amerikan Koleji hükmen kazanmıştır.


Okul Lise Voleybol Takımı


Tarsus Spor Salonunda gerçekleşen voleybol maçında; Tarsus Amerikan Koleji, Fatih Anadolu Lisesi’ni 2-0 yenmiştir.

Masa Tenisinde Gelen Başarılar
Mersin Servet Tazegül Spor Salonu’nda 8 Aralık Çarşamba günü oynanan masa tenisi turnuvalarının ilk gün elemelerinde, Tarsus Amerikan Koleji Masa Tenisi Takımı rakiplerini yenerek, lider olarak 16’lı turlara katılmaya hak kazanmıştır. Masa Tenisi Takımımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.


Tarsus Amerikan Koleji-İçel Anadolu Lisesi: 3-2


Tarsus Amerikan Koleji-Ulaştırma Hizmetleri MTAL: 3-0


Tarsus Amerikan Koleji-Eyüp Aygar Anadolu Lisesi: 3-1

Big picture

TAC'de YKS Hazırlık Çalışmaları


YKS Çalışmalarımızı anlatan videoyu izlemek için lütfen aşağıdaki görsele tıklayınız.

Haftalık YKS Bülteni


Hafalık YKS çalışmalarının detayları için lütfen aşağıdaki görsele tıklayınız.

Big picture

Tarsus Amerikan Kolejini Sosyal Medyada Takip Ediyor musunuz?

Aşağıdaki adreslere tıklayarak incelemek istediğiniz sosyal medya kanalına ulaşabilir, hesaplarımızı takip ederek etkinliklerimizden haberdar olabilirsiniz.

Big picture