מאפייני המזרח התיכון

שקד אברגיל,קרן אשרי,עדן מזרחי

תהליך העיור במזרח התיכון- שקד אברגיל


תהליך העיור החל בעולם המפותח בסביבות שנת 1800 כתהליך מקביל

למהפכה התעשייתית. התהליך היה איטי ומדורג. אחוז האוכלוסייה

העירונית בכל המדינות המפותחות הוא מעל – %80. תהליך העיור הסתיים .

במזרח התיכון תהליך העיור התחיל בסביבות שנת 1950 והוא עדיין בעיצומו ,

המהפכה התעשייתית הגיעה באיחור של כ-100-150 שנה, וההגירה מהכפר

לעיר היא תופעה חדשה יחסית .

קיימים הבדלים ברמת העיור בין המדינות השונות במזרח התיכון.

הגורם העיקרי לגידול הערים ובעיקר העיר הגדולה, שהיא לרוב גם עיר

הבירה, הוא ההגירה הפנימית מהכפרים לעיר. היא גם ריבוי הטבעי הגבוה תורם

לגידול האוכלוסייה העירונית, כיוון שרוב המהגרים הם צעירים והנשים

בשנות הפריון .

סיבה נוספת לגידול הערים היא – בליעת הכפרים החקלאיים תוך כדי

התפשטות העיר .

גידול באחוזי העיור ככל שאחוז העיור גבוה יותר כך המדינה מפותחת יותר.
נתון זה מלמד על רמת חיים, על תשתיות, מסחר ושירותים יותר מפותחים.

אופנה במזרח התיכון- עדן מזרחי

במדינות מזרח התיכון נשים מדת האסלאם נוהגות להתלבש בצניעות- בגדים רחבים שמכסים את כל הגוף. לבוש נשות האסלאם מתאפיין בשמו העיקרי החג'אב. ישנם עוד סוגי לבוש כמו החג'אב לדוגמא- רעלה, צ'אדור, בורקה ועוד... נושא עיקרי בו הרבה מתעסקים הוא כיסוי גופן של נשים מוסלמיות. האפשרויות רבות מאוד: כיסוי הראש או כיסוי הפנים, הסתרת השיער והצוואר או העלמת כל אבר פרט לעיניים.

מרבית האנשים במדינות האסלאם (טוניסיה, מצרים, עיראק, לבנון ועוד) מעדיפים לראות את האישה מכוסה לחלוטין מרגליה ועד ראשה, אך לא בהכרח את פניה. נעשו כמה מחקרים לגבי לבושן ומכאן הגיעו כי מרבית מהאנשים חושבים שנשים אינן צריכות לבחור את לבושן בעצמן.

אני יודעת שחלק הלבוש במדינות האיסלאם הוא נושא המעסיק הרבה אך אינני חושבת כי כפייה על נשים איך להתלבש זהו הדבר הנכון. אישה צריכה להתלבש איך שהיא חושבת לנכון ואיך שהיא מרגישה הכי בנוח לא מכפייה של הדת או מאיומים. לבוש החגאב הוא לבוש הנובע מכפייה בכדי לדכא את הנשים בחברה המוסלמית.

לכן במדינות מערביות רבות החלו לחוקק חוקים "חוק הבורקה"- חוק הקובע שאסור ללכת עם הבורקה במקומות ציבוריים או כי אסור לכסות את כל פנייה של האישה .דוגמא: באפריל 2010, נאסרה בבלגיה ההליכה עם בורקה במקומות ציבוריים, בצרפת נחקק באוקטובר 2010 חוק נגד כיסוי מלא של הפנים במרחב הציבורי.

אני תומכת בחוק זה ומקווה כי יחולל מהפך במקומות רבים ושנשים יתלבשו כפי שהן רוצות.

Big image

הנפט במזרח התיכון - קרן אשרי

התפתחות הנפט והתעשיות הקשורות בו החלו בראשית המאה ה – 20. ב – 1960 הוקם ארגון אופ"ק-ארגון בינלאומי המורכב מ – 13 מדינות שמטרתו קביעת מדיניות לשיווק נפט וקביעת מחירו וב – 1968 הוקם ארגון המדינות הערביות המייצאות נפט.

במזה"ת, החלה אירן לראשונה בחיפוש אחר הנפט והפקתו. עם הזמן, גילו מקורות נוספים במדינות ערביות במזרח התיכון. התפוקה הכוללת של מדינות המזרח התיכון ביחד גדולה מזו של כל אזור אחר בעולם והיא מתחלקת בין מדינות גדולות כמו ערב הסעודית הנחשבת למפיקת הנפט הגדולה בעולם, לבין מדינות קטנות כמו אבו-דאבי ובחריין.

משקלו של הנפט מתוך סך הכנסות המדינות הללו הוא גדול ביותר. הכלכלה של נסיכויות המפרץ הפרסי מתבססת רק על הנפט אשר פתח את שווקי המדינות הללו לסחר בינלאומי.

חשוב לזכור כי גם מרבית עתודות הנפט העולמיות מרוכזות באזור המזרח התיכון (65%). מרבית הנפט המופק במזרח התיכון מיועד לייצוא, בשונה ממדינות אחרות המפיקות נפט ראשית לצריכה עצמית ולאחר מכן לייצוא.