שביטים

מגישים: רועי,רוי,איתי

מה זה שביט

שביט אינו כוכב ואף לא כוכב-לכת. זהו גרם שמימי קטן, עשוי קרח ואבק, המקיף את השמש הרחק הרחק מעבר למסלולו של פלוטו. כאשר שביטים קרבים לשמש - הם נראים בעלי ראש זוהר וזנב ענק.

התנגשות בשביט

האם קיימת האפשרות שכוכב שביט יתנגש בכדור-הארץ?
כיום, כך סבורים החוקרים, הסיכוי להתנגשות קטן ביותר! רוב ההתנגשויות בשביטים אירעו בעבר הרחוק, כשכדור-הארץ היה עדיין צעיר. התנגשויות אלה, על-פי סברה אחת, אפילו תרמו תרומה נכבדה להתפתחות החיים על-פני כדור-הארץ.
על-פי סברה זו השביטים הם שהביאו לכדור-הארץ את המים ואת הגזים שבאטמוספירה שלנו. ייתכן שהם גם הביאו עמם תרכובות שונות של חומרים שסייעו ליצירת החיים

לב שחור

זהו גרעינו של שביט האלי, כפי שצולם על-ידי החללית ג'יוטו. הגרעין נראה כהה מאוד מלבד אזורים מסוימים, שמהם פורץ אור בהיר.
שביט האלי הוא "כדור שלג מלוכלך" - מעין תערובת של אבק, קרח וגזים קפואים. רוב שטחו של הגרעין מכוסה בחומר שחור דמוי זפת או אספלט. נראה, שזאת תרכובת המכילה את היסודות: חמצן, מימן ופחמן.
במקומות שבהם המעטה השחור נסדק, השמש מאדה את הקרח והוא מתפרץ כמו הר געש של אור.

השביט האלי

שנים רבות חשבו האסטרונומים כי השביטים מופיעים ונעלמים במרחבי החלל. רק במאה ה-17 הצליח מדען אנגלי בשם אדמונד האלי להוכיח שיש שביטים אשר חוזרים "לבקר" אותנו.
בשנת 1682 הוא צפה בהופעתו של שביט, שהרשים מאוד את בני זמנו. הוא בדק מתי נצפו שביטים בעבר, ערך מספר חישובים פשוטים וקיבל תוצאה מעניינת... האלי ניבא שהשביט שראה, יחזור כעבור 76 שנים. הוא לא זכה לראות את השביט - אך השביט הגיע בדיוק כפי שחישב! מאז נקרא השביט על שמו.