המהפכה התעשייתית - דודי מגידוב

מסביב לעולם בשמונים יום

תקציר הסיפור

הסיפור מתחיל מפיליאס פוג, רווק מתבודד ועשיר בעל הרגלים קבועים מפטר את המשרת האישי שלו . הוא מעסיק משרת חדש בשם פספרטו.

מאוחר יותר, באותו יום, במהלך ביקורו היומי ב"ריפורם קלאב"

משוחחים חברי המועדון על הגניבה הגדולה של סכום עתק, חמישים וחמישה אלף לירות שטרלינג מ"בנק אוף אינגלד " (הבנק של אנגליה ) .

במועדון התעורר ויכוח האם ניתן יהיה לתפוס את הגנב. אחד המשתתפים ציין כי לאחר שמסילת הברזל החוצה את חצי האי ההודי הושלמה פורסמה כתבה שניתן לחצות את העולם בשמונים יום פוג, אשר לא נטל חלק בוויכוח, מעיר כי הדבר ניתן לביצוע. חבריו מתערבים עמו על 20,000 ליש"ט ופוג יוצא למסע סביב העולם במטרה לחצות את העולם בשמונים יום .

במהלך המסע השניים עוברים במדינות רבות כמו איטליה , מצרים , הודו , יפן ארצות הברית ועוד ...

ביום השביעי הבלש האנגלי פיקס המוצב בסואץ חושד שפוג הוא השודד של הבנק האנגלי ובמהלך כל הסיפור הוא רודף אחריהם בניסיון לעצור אותם .

בהודו מתאהב פוג באישה ולאחר מכן מצטרפת איתם למסע .

לבסוף מגיע פוג ללונדון חמש דקות מאוחר מידי ולמחרת מגלה שהם טעו ביום ויש להם עוד יום להגיע למועדון פוג פותח בריצה אל המועדון ומגיע עשר שניות לפני המועד ובכך מנצח בהתערבות .

Big image

המסע

Big image

מאפייני המהפכה התעשייתית והדוגמאות בסיפור

1- אמצעי התחבורה והשתפרות הטכנולוגיה : מהפכה התעשייתית התאפיינה בטכנולוגיות חדישות, ביישום של תגליות מדעיות, בפיתוח אמצעי התחבורה והתעבורה, המופעלים באנרגיות הקיטור. תהליך זה נכנס להיסטוריה בשם מיכון .

דוגמאות בסיפור :

כאשר היו צריכים פוג ופספרטו להגיע מסואץ שבמצרים להודו נסעו השניים בספינת קיטור חדישה ביותר שתפקידה להגיע במהירות לעומת זאת לפני טכנולוגית חדשות בספינות ישנות היה לוקח להם כמה חודשים להגיע .

דוגמא נוספת היא כאשר השניים נסעו מסן פרנסיסקו במזרח ארצות הברית לניו יורק שבמערב ארצות הברית ברכבת קיטור חדשנית .

2- המעמדות (בורגנות ופרולטריון) : בעקבות בעקבות המהפכה התעשייתית נוצרו בחברה שני מעמדות עיקריים: בורגנות פרולטריון . בני מעמד הבורגנות עסקו בעיסוקים עירוניים מגוּונים: היו בהם בעלי מפעלים, בנקאים, סוחרים, וגם בעלי מקצועות חופשיים: מהנדסים, רופאים, מדענים, מורים, עיתונאים, וכן בעלי מלאכה. מעמד הבורגנות מתאפיין בפערים חברתיים, כלכליים ותרבותיים גדולים בין חבריו.

מקובל לחלק את מעמד הבורגנות לשלוש קבוצות: בורגנות גבוהה, בעלי מקצועות חופשיים, וזעֵיר בורגנים (הבורגנות הנמוכה ) המעמד השני היה הפרולטריון (מעמד הפועלים ) שאלה היו הפועלים בעצם שעבשו בתנאי בבתי החרושת והמפעלים מעמד זה היה מעמד נמוך שחי בעוני ולא היה לו רכוש כלל.

דוגמא בסיפור :

בסיפור לא אמרו בפירוש שפוג היה ממעמד הבורגנות אך היו כמה סימנים לכך

פוג היה אדם עשיר והיה לו כסף להעסיק משרת

בנוסף פוג הלך למועדון גנטלמנים שזה לא דבר שמיועד למעמד הפועלים ורק עשירים ומעמד הבורגנות הלכו למועדונים מסוג זה

חיי הילדים - אז והיום

במאה ה19 לא הייתה תקשורת כמו שקיימת היום כמו הטלפונים המחשבים הטלוויזיה , הילדים במאה ה19 היו הרבה יותר בחוץ כי היה פחות מה לעשות בנוסף הילדים בגיל 5 כבר הלכו לעבוד ופירנסו ללא תנאי עבודה ללא זכויות.

ילדים לא למדו בבית ספר כי לא היה חוק חינוך חובה אז הילדים לא היו משכילים כמו היום.

בנוסף היום אודות הטכנולוגיה והאמצעיים הילדים יכולים לדעת הרבה יותר דברים וללמוד יותר דברים דרך הטכנולוגיה , כיום ילדים יכולים להכיר ילדים אחרים דרך המון אפליקציות ותוכנות , ילדים יכולים לדעת מה קורה בצד השני של הגלובוס. לעומת המאה ה19 שהילדים לא היו נגישים לכלום ולא ידעו דברים שקורים מחוץ לעיירה.

Big image