מידעון ועוד הרב תחומי עמק חרוד

29.10-4.11.2017

Big image

לקהילת עמק חרוד שבוע טוב

בלוח השנה חלים השבוע שני ארועים היסטוריים. האחד מאה שנה להצהרת בלפור והשני יום הזיכרון לרצח יצחק רבין. הלורד בלפור שבהצהרתו המפורסמת יצר לעם היהודי את התקווה להקמת בית יהודי בא"י ורבין שהתייחס לחשיבותה של התקווה והיותה חלק בלתי נפרד מתחושת הביטחון שיש לאדם.

"ביטחון איננו רק הטנק, המטוס וספינת הטילים. ביטחון הוא גם, ואולי קודם כל, האדם – האזרח הישראלי. ביטחון הוא גם החינוך של האדם, הוא הבית שלו, הוא בית הספר, הוא הרחוב והשכונה שלו, הוא החברה שבתוכה צמח, וביטחון הוא גם התקווה של האדם"
(יצחק רבין בישיבתה הראשונה של הכנסת ה-13, 13/7/92).

יש חשיבות רבה להקנות לנוער ערכים וידע הצופים עתיד אך נשענים על העבר ובמיוחד מאורעות היסטוריים. שני האירועים שצויינו מגלמים בתוכם חזון לעתיד טוב יותר היוצא מתוך מציאות מורכבת. חשוב להפגיש את התלמידים עם המאורעות ועם הדילמות הנובעות מהבנתם. האתגר העומד לפנינו כמערכת חינוך במאה ה-21 הוא הדרך להנחלת ההיסטוריה באופן שיערב ויחבר את בני הנוער לארועים.

סיפור היסטורי מעניין, המקשר בין הלורד בלפור והצהרתו, לחלוצים ולהקמת הישובים בעמק-חרוד תוכלו לקרוא בפוסט שכתב צור אדר מבית-השיטה אבא של שירה תלמידת כיתה י"א בבית-הספר.

בהמשך המידעון תוכלו לקרוא, על הפעילויות שהתקיימו השבוע בבית הספר לציון יום השנה להירצחו של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין. פעילות נוספות בהן מעורבות התלמידים תשפיע בוודאי על יצירת החיבור והקשר לאירועים היסטוריים מתקיימים במסגרת לימודי הסחל"ב בהיסטוריה שבה התלמידים יצרו עיתון.

שבוע טוב לכולם.
לילך.

פעילויות שבוע מנהיגות וזכרון ליצחק רבין

שנתון יא- במסגרת שבוע מנהיגות וזכרון ליצחק רבין נפגשו השבוע תלמידי שנתון יא עם מפקדים בכירים פורשי צה"ל, אשר הנחו סדנה בבית הספר כחלק מתכנית ההכנה לגיוס לצה"ל. המפגש שעסק בערכי מנהיגות ותרומה משמעותית נועד הן להגביר את המוטיבציה בקרב התלמידים לשירות משמעותי בצה"ל והן לסייע להם בהפגת החששות מפניו.​


שנתון יב- סיור "בעקבות לוחמים" מטעם משרד הביטחון - תלמידי י"ב יצאו למסע בעקבות לוחמים ברמת הגולן שמטרתו חשיפה , למידה והעמקה בסיפורי גבורה מנהיגות ומורשת הקרב באזור אשר עיצבו ועדיין מעצבים את החברה הישראלית , בדגש על תפקידם ואחריותם כחיילים וכאזרחים לעתיד.

לצפייה בתמונות לחצו כאן

Big image

בשנתון י' בשיעור חינוך התמקדנו בדמותה של החברה במדינת ישראל. מהי ההגדרה לחברה הישראלית כפי שהיא מופיעה במגילת העצמאות ומהם הערכים החשובים לחברה הישראלית תוך התייחסות לכרזה שעוצבה ליום זה. התלמידים התייחסו ברצינות לפעילות ואף קיימו דיונים בקבוצות.


בשנתון ט' התקיימה פעילות "מעגלי שיח" במהלכה עסקו התלמידים בנושאים ודילמות בחברה הישראלית.

תלמידים מהשנתון הדריכו והנחו את הדיונים סביב נושאים וסיטואציות חברתיות שונות המאפיינות את החברה הישראלית. התלמידים דנו במעגלים בדרכי תגובה אפשריות אילו והיו נוכחים באותן סיטואציות, ומתוך כך לתהות ולחשוב שוב ושוב עם בני הנוער שלנו: "איזו מדינת ישראל אנחנו רוצים"?

Big image

בשנתון ח' התקיים מפגש עם אריה ברוש ממולדת, שהיה יועץ אישי של רבין ואיש סודו בשנים המכריעות.

בהמשך עסקנו השבוע בהיבטים השונים של רבין, הרצח והחברה הישראלית לאן, הוייכוח הפוליטי העומד עדיין בלב החברה הישראלית - ביחס לשטחי א"י והדרך הנכונה ליצירת הסכם כלשהו עם הפלשתינאים

(ימין , שמאל, ומה שביניהם..).

בנוסף בנינו מעגלי-שיח בכיתות, בהנחיית עמיתים - בנושא כוחם של בני-נוער להשפיע בחברה בה הם חיים - 'יוצאים מהאדישות - נוקטים עמדה'

Big image


כחלק משבוע המנהיגות יצא שנתון ז' בליווי המחנכים והצוות המקצועי המלווה אותם, לפעילות חוויתית במעיין חרוד. מטרת היום הייתה הכרות, חיזוק יחסי האמון והקירבה של הילדים עם כניסתם לבי"ס.

הדגש היה על למידה התנסותית פעילה של הילדים, תוך כדי מפגש עם הטבע והתמודדות עם אתגרים פיזיים ומנטאליים ברמות קושי ומורכבות שונות בתחנות שעברו.


הפעילות התקיימה כסיפור בסגנון "מסע הגיבור"- סיפור שיש בו גיבור, מטרה, מכשול/ אתגר וכוחות שעוזרים ומסייעים בהתמודדות. לאורך כל היום התקיים שיח סביב בחינה של היכן הילדים רואים את עצמם, מהו המקום הנוח ומה מאתגר עבורם.

בסוף היום הכינו הילדים פיתות ואכלו ככיתה ממה שהביאו.

היום היה חווייתי, מוצלח, עם אווירה טובה, שיתוף פעולה מלא של הילדים והמון מצב רוח טוב.

Big image

לומדים היסטוריה בסחל"ב

תלמידי שנתון י"א קיימו השבוע את המטלה הראשונה לשנה"ל הנוכחית במסגרת תכנית סחל"ב ( סקרנות, חשיבה , למידה בהנאה ) המחליפה את הבגרות המסורתית בהיסטוריה ומשלבת הוראה ברמות חשיבה גבוהות, מטלות הערכה חלופית ומבחן בגרות עם חומר פתוח.

המטלה עסקה בעליית הנאצים לשלטון והמעבר מדמוקרטיה לדיקטטורה בשנים 1939-1919 והתלמידים התבקשו, לאחר חקר מקדים, ליצור עיתון המתאר את אחד האירועים שליווה את התהליך. בתום העבודה והצגת העיתונים נערכה תערוכה בכיתה ובה נתבקשו התלמידים למשב את עבודות עמיתיהם.

התלמידים הפגינו רצינות, אחריות ויצירתיות והגישו מטלות נהדרות. כל הכבוד! ( הערכת המטלה מהווה חלק מציון בגרות של התלמידים). צוות היסטוריה.

Big image
Big image

כדורסל ליגת תיכונים


בנות סיבוב 4 - למרות סגל חסר, עקב פציעה של שתי שחקניות, נלחמו הבנות נגד הקבוצה החזקה של ביה"ס אוסטרובסקי רעננה ורק בסוף המשחק שהיה צמוד לכל אורכו נגמר הכוח והבנות הפסידו 65:52.

לחצו לצפייה בתמונות מהמשחק.

בנים שלב שמינית הגמר משחק מספר 1 מתוך 2 נגד ביה"ס אחד העם פתח תקווה - ניצחון ענק 71:48 שבוע הבא ביום חמישי הגומלין אצלנו.

Big image

ליגת בתי הספר בניווט ספורטיבי

לתחרות הראשונה של ליגת בתי הספר בניווט ספורטיבי שהתקיימה בפארק רבין במגדל העמק יצאו 18 חברה מכיתות ז' עד י. בנים וגם בנות. הייתה תחרות מלהיבה ומאתגרת.
Big image

"דיאלוג דרך קולנוע" גם מעבר לים


כתב יובל בריל:

בתחילת השבוע חזרתי מוושינגטון, בירת ארה"ב, אליה נסעתי במסגרת משלחת של "קרן אברהם", ארגון ישראלי הפועל לקידום חיים משותפים ודיאלוג בין ערבים ויהודים. מגמת הקולנוע שלנו משתתפת מזה שלוש שנים בפרוייקט "דיאלוג דרך קולנוע", במסגרתו נפגשים תלמידי י"א שלנו עם תלמידי מגמת התקשורת בבית הספר הפטריאכלי-לטיני ביפיע. בסדרת מפגשים לאורך השנה מכירים התלמידים זה את זה ומתנסים ביצירה קולנועית משותפת. שיאו של התהליך הוא סמינר של יומיים בו מפיקים התלמידים סרטים קצרים יחד. החידוש השנה יהיה צד שלישי לפרוייקט: כיתה מבית הספר היהודי CESJDS בוושינגטון, שתלמד במקביל על יחסי יהודים וערבים בישראל ותנהל מספר פגישות מקוונות עם התלמידים שלנו. בהתאם לכך, הביקור שלי כלל פגישות עם צוות בית הספר היהודי בוושינגטון ללמידה משותפת ותיאום שיתוף הפעולה וכן מפגשים עם בעלי תפקידים וגופים שונים בפדרציה היהודית של וושינגטון (ארגון המאגד את כל הארגונים היהודיים) התומך בפרוייקט. וכמובן אי אפשר בלי סיורים באתרים המרשימים ובמוזיאונים הרבים בעיר. היה זה שבוע גדוש ועמוס ומלא בלמידה וחוויות. כל הצדדים מחכים מאוד לשיתוף הפעולה עליו ודאי נדווח בהמשך השנה.


בתמונה נראים תלמידי קולנוע בעת צילום קליפ השבוע בביה"ס.

Big image

בניית רחפנים במסגרת רצועת הבחירה

בימים אלו תלמידי שנתון ט' עוסקים בבניית רחפנים במסגרת החשיפה שמציע בית הספר למקצועות הטכנולוגיים לקראת התיכון. התלמידים מיישמים ידע בחשמל, אלקטרוניקה מחשוב ובקרה במטרה לבנות רחפנים. נמשיך לעדכן על ההתקדמות בקרוב !

Big image
Big image