ספר שופטים - יפתח הגלעדי

מגישות:אור רשף, אוריה פרץ, בר פרידברג וסתיו סלומון כיתה: ח'2

Big image

יפתח הגלעדי שכן באזור הגלעד שבעבר הירדן המזרחי

Big image

יפתח הגלעדי וביתו

רקע כללי על השופט ותקופתו


השופטים היו מנהיגים ישראלים בתקופת השופטים ותפקידם היה להושיע את עמם או את שבטם מידי האויבים.


תקופת השופטים מאופיינת באי סדר. בתקופה זו הייתה מחזוריות מסוימת שבה עם ישראל חטא, אלוהים שלח עמים לתקוף את העם , עם ישראל הפסיקו לחטוא ואלוהים הפסיק את המלחמה.

המחזוריות מורכבת מחמישה שלבים: חטא, עונש, זעקה, ישועה, שקט.

"וַיַּעֲשׂוּ בְנֵי-יִשְׂרָאֵל אֶת-הָרַע, בְּעֵינֵי יְהוָה; וַיַּעַבְדוּ, אֶת-הַבְּעָלִים. וַיַּעַזְבוּ אֶת-יְהוָה אֱלֹהֵי אֲבוֹתָם, הַמּוֹצִיא אוֹתָם מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם, וַיֵּלְכוּ אַחֲרֵי אֱלֹהִים אֲחֵרִים מֵאֱלֹהֵי הָעַמִּים אֲשֶׁר סְבִיבוֹתֵיהֶם, וַיִּשְׁתַּחֲווּ לָהֶם; וַיַּכְעִסוּ, אֶת-יְהוָה. וַיַּעַזְבוּ, אֶת-יְהוָה; וַיַּעַבְדוּ לַבַּעַל, וְלָעַשְׁתָּרוֹת. וַיִּחַר-אַף יְהוָה, בְּיִשְׂרָאֵל, וַיִּתְּנֵם בְּיַד-שֹׁסִים, וַיָּשֹׁסּוּ אוֹתָם; וַיִּמְכְּרֵם בְּיַד אוֹיְבֵיהֶם, מִסָּבִיב, וְלֹא-יָכְלוּ עוֹד, לַעֲמֹד לִפְנֵי אוֹיְבֵיהֶם. בְּכֹל אֲשֶׁר יָצְאוּ, יַד-יְהוָה הָיְתָה-בָּם לְרָעָה, כַּאֲשֶׁר דִּבֶּר יְהוָה, וְכַאֲשֶׁר נִשְׁבַּע יְהוָה לָהֶם; וַיֵּצֶר לָהֶם, מְאֹד. וַיָּקֶם יְהוָה, שֹׁפְטִים; וַיּוֹשִׁיעוּם, מִיַּד שֹׁסֵיהֶם"תקופת השופטים התחילה בשנת 1273 לפסה"נ ועד 1003 לפסה"נ. תקופת שקדמה לתקופת השופטים הייתה תקופת האבות ותקופת המלכים והנביאים באה אחריה.

העמים שפעלו בתקופת השופטים היו: כנעני, פריזי, יבוסי, אמורי, חיווי, חיתים, גרגשי, ארם, מואב, עמון, עמלק, פלישתים, מדיין ובני קדם.

מבחינת ההיסטוריה הכלכלית תקופת השופטים מכונה גם תקופת ההתנחלות.

האירוע מתואר בספר יהושע ובספר שופטים, ומתאר את התנחלותם של שניים עשר השבטים בארץ ישראל ועבר הירדן , לאחר יציאת בני ישראל ממצרים וארבעים שנות נדודים במדבר.

התקופה שלאחר תקופה זו מכונה ''תקופת ההתנחלות'' ועד לתקופת המלכים מכונה ''תקופת השופטים''.

תעודת זהות על השופט

שם השופט: יפתח

משפחה: הגלעדי

שבט: שבט מנשה

אזור מגורים: באזור הגלעד שבעבר הירדן המזרחי

אזכורו בתנך: יפתח הגלעדי היה השופט השמיני של שבטי ישראל בתקופת השופטים. השופט שקדם לו היה יאיר הגלעדי והשופט שפעל אחריו היה איבצן מבית לחם.

משך זמן תפקודו: יפתח שפט את ישראל במשך שש שנים.

תכונות מיוחדות: יפתח מתואר בתנ"ך כגיבור חיל. במשך תקופת כהונתו כשופט ניתן לראות שהייתה לו אישיות סמכותית וכריזמטית, והרבה אנשים התקבצו אליו והוא הנהיג אותם.

בנוסף, ניתן לראות שגם כאשר באו אליו הזקנים, הוא לא התפשר, ודרש את המגיע לו, ועמד על שלו.

מצד שני, גם במקרא וגם בחז"ל, ניתן לראות שהוא לא מחל על כבודו: כשבאו אליו בני אפרים לא ניסה לפייס אותם, אלא מיד יצא נגדם למלחמת אחים.

Big image

בתו של יפתח הגלעדי

מקורות מידע:

ויקיפדיה - יפתח הגלעדי

ספר התנ''ך

האוייב הכובש

בני ישראל שועבדו על ידי עם עמון- בני עמון במשך שמונה עשרה שנה.

עמון הוא עם קדום אשר יצא מהמדבר הסורי-ערבי באלף ה-2 לפנה"ס והקים ממלכה בעבר הירדן במאה ה- 13 לפני הספירה; בירת עמן הייתה רבת עמון. על פי המסופר במקרא בספר בראשית, העמונים הם צאצאי בני עמי "בן בתו הצעירה של לוט". הנחש העמוני מלך על בני עמון בתקופת שאול ודוד ונזכר כמי שתקף את אנשי יבש גלעד. בין עמון לישראל שררה שינאה ולהם היסטוריה של סכסוך גבולות שגרמו לאיסור מוחלט לנישואים עם עם בני עמוני ומואבי.

Big image

גבולות ממלכת עמון (בצבע סגול):

נחל היבוק והגלעד והבשן בצפון, נחל חשבון ומואב בדרום, הירדן במערב, והמדבר במזרח.

תרשים זרימה

Big image
Big image

שאלות חקר

שאלה 3: באיזה אופן היו חייו של יפתח הגלעדי שליליים/נבזיים ?

יפתח הגלעדי נולד לאישה זונה ולכן החשיבו אותו נחות ופחות טוב מכולם במשפחה וגרשו אותו.

"וְיִפְתָּח הַגִּלְעָדִי, הָיָה גִּבּוֹר חַיִל, וְהוּא, בֶּן-אִשָּׁה זוֹנָה… וַיְגָרְשׁוּ אֶת-יִפְתָּח, וַיֹּאמְרוּ לוֹ לֹא-תִנְחַל בְּבֵית-אָבִינוּ--כִּי בֶּן-אִשָּׁה אַחֶרֶת, אָתָּה." (שופטים פרק יא' פסוקים א'-ב')


יפתח נדר נדר לאלוהים שהאדם הראשון שיצא לקראתו אחרי המלחמה, הוא יקריב אותו לעולה לאלוהים. לצערו, האדם הראשון שיצא לקראתו הייתה ביתו היחידה והוא הקריב אותו לעולה.

" וַיָּבֹא יִפְתָּח הַמִּצְפָּה, אֶל-בֵּיתוֹ, וְהִנֵּה בִתּוֹ יֹצֵאת לִקְרָאתוֹ, בְּתֻפִּים וּבִמְחֹלוֹת: וְרַק הִיא יְחִידָה, אֵין-לוֹ מִמֶּנּוּ בֵּן אוֹ-בַת. לה וַיְהִי כִרְאוֹתוֹ אוֹתָהּ וַיִּקְרַע אֶת-בְּגָדָיו, וַיֹּאמֶר אֲהָהּ בִּתִּי הַכְרֵעַ הִכְרַעְתִּנִי, וְאַתְּ, הָיִית בְּעֹכְרָי; וְאָנֹכִי, פָּצִיתִי פִי אֶל-יְהוָה, וְלֹא אוּכַל, לָשׁוּב. לו וַתֹּאמֶר אֵלָיו, אָבִי פָּצִיתָה אֶת-פִּיךָ אֶל-יְהוָה--עֲשֵׂה לִי, כַּאֲשֶׁר יָצָא מִפִּיךָ: אַחֲרֵי אֲשֶׁר עָשָׂה לְךָ יְהוָה נְקָמוֹת, מֵאֹיְבֶיךָ--מִבְּנֵי עַמּוֹן"

(שופטים פרק יא' פסוק לד'-לו')


שאלה 7: האם האדם עשה טעויות או קיבל החלטות שגויות? אם כן מה הן היו? כיצד הייתם אתם נוהגים אחרת?

לפי דעתנו יפתח הגלעדי עשה טעויות רבות ולא חשב על השלכות מעשיו.


הטעות הגדולה ביותר שעשה הייתה לנדור נדר שבסופו של דבר הביא למותה של ביתו היחידה.

"וַיִּדַּר יִפְתָּח נֶדֶר לַיהוָה, וַיֹּאמַר: אִם-נָתוֹן תִּתֵּן אֶת-בְּנֵי עַמּוֹן, בְּיָדִי. לא וְהָיָה הַיּוֹצֵא, אֲשֶׁר יֵצֵא מִדַּלְתֵי בֵיתִי לִקְרָאתִי, בְּשׁוּבִי בְשָׁלוֹם, מִבְּנֵי עַמּוֹן--וְהָיָה, לַיהוָה, וְהַעֲלִיתִיהוּ, עֹלָה."


ההחלטה השנייה השגויה שהחליט הייתה לא לשתף פעולה עם בני אפרים במלחמה נגד בני עמון. דבר אשר הוביל את בני אפרים לאיים לשרוף את ביתו של יפתח. בסופו של דבר יפתח החליט לטבוח בבני אפרים ולהרוג את כולם.

"וַיִּצָּעֵק אִישׁ אֶפְרַיִם, וַיַּעֲבֹר צָפוֹנָה; וַיֹּאמְרוּ לְיִפְתָּח מַדּוּעַ עָבַרְתָּ לְהִלָּחֵם בִּבְנֵי-עַמּוֹן, וְלָנוּ לֹא קָרָאתָ לָלֶכֶת עִמָּךְ--בֵּיתְךָ, נִשְׂרֹף עָלֶיךָ בָּאֵשׁ. וַיֹּאמֶר יִפְתָּח, אֲלֵיהֶם, אִישׁ רִיב הָיִיתִי אֲנִי וְעַמִּי וּבְנֵי-עַמּוֹן, מְאֹד; וָאֶזְעַק אֶתְכֶם, וְלֹא-הוֹשַׁעְתֶּם אוֹתִי מִיָּדָם." (שופטים פרק יב' פסוק א'-ב')

"וַיִּקְבֹּץ יִפְתָּח אֶת-כָּל-אַנְשֵׁי גִלְעָד, וַיִּלָּחֶם אֶת-אֶפְרָיִם; וַיַּכּוּ אַנְשֵׁי גִלְעָד אֶת-אֶפְרַיִם, כִּי אָמְרוּ פְּלִיטֵי אֶפְרַיִם אַתֶּם--גִּלְעָד, בְּתוֹךְ אֶפְרַיִם בְּתוֹךְ מְנַשֶּׁה. וַיִּלְכֹּד גִּלְעָד אֶת-מַעְבְּרוֹת הַיַּרְדֵּן, לְאֶפְרָיִם; וְהָיָה כִּי יֹאמְרוּ פְּלִיטֵי אֶפְרַיִם, אֶעֱבֹרָה, וַיֹּאמְרוּ לוֹ אַנְשֵׁי-גִלְעָד הַאֶפְרָתִי אַתָּה, וַיֹּאמֶר לֹא. וַיֹּאמְרוּ לוֹ אֱמָר-נָא שִׁבֹּלֶת וַיֹּאמֶר סִבֹּלֶת, וְלֹא יָכִין לְדַבֵּר כֵּן, וַיֹּאחֲזוּ אוֹתוֹ, וַיִּשְׁחָטוּהוּ אֶל-מַעְבְּרוֹת הַיַּרְדֵּן; וַיִּפֹּל בָּעֵת הַהִיא, מֵאֶפְרַיִם, אַרְבָּעִים וּשְׁנַיִם, אָלֶף." (שופטים פרק יב' פסוק ד'-ה')


כדי למנוע את טעותו הראשונה של יפתח אני הייתי מתירה את הנדר משום שלפי חז"ל יפתח היה רשאי להתיר את נדרו כי לא התכוון להקריב בשר אדם כאשר נדר.

וכדי למנוע את הטעות השנייה הייתי קוראת גם לבני אפרים להשתתף במלחמה וכך גם מונעת את הסכסוך ואת הצורך בטבח.


שאלה 11: מהו בעיניך גיבור? האם האדם שלכם הוא גיבור? במה מתבטאת גבורתו או חוסר גבורתו. במה שונה הגיבור מסלבריטי?

גיבור הוא אדם שפועל לטובת הכלל והאנשים שלו. גיבור יכול להיות אדם חזק מבחינה פיזית או אדם חלש מבחינה פיזית; לא כל גבורה דורשת כוח פיזי. הגבורה דורשת אומץ. הגיבור צריך להיות דבק במטרתו, ולא לוותר בקלות, למרות הקשיים שעומדים בדרכו. הגבורה של אדם מתגלה בתחומים שונים של החיים, ולא רק בשדה הקרב. בנוסף, הגבורה דורשת שליטה עצמית והקרבה.


לדעתנו יפתח הגלעדי היה גיבור. גבורתו התבטאה בהנהגתו של בני ישראל אל המלחמה נגד בני עמון וניצחונם של בני ישראל. בנוסף הקרבת ביתו היחידה לאלוהים הוכיחה את האומץ, הגבורה ועמידתו במילתו.


סלבריטי בעברית הוא ידוען. הידוען הוא אדם מפורסם או מוכר בציבור לרוב עקב פעילותו בתחום הפוליטיקה, הבידור, הדוגמנות או הספורט. לרוב קיימת התעניינות בחייהם האישיים של ידוענים רבים, ולעתים הדבר מלווה בהטרדות. עם זאת סלבריטי הוא אינו גיבור מכיוון שלא כל גיבור מפורסם במעשיו ולא אחרי כל גיבור מתאספים אנשים שמתעניינים בחייו האישיים.

מסלול טיולים + ארכאולוגיה

יפתח הגלעדי הוא השופט שעליו בחרנו לעבוד והוא פעל באזור הגלעד, בעבר הירדן המזרחי.שזה בעצם שבט גד מתוך 12 השבטים.

באזור הגלעד ניתן לראות הרבה נופים מרהיבים: נחל יבוק, מאגרי מים שונים, פריחות שונות וגם קיבוץ הגלעד וחוות יאיר שנמצאות באזור . ניתן לראות שאזור הגלעד הוא אזור הררי. שם המקום נקשר למילה הערבית ג'לעד שמשמעותו גס, קשה, ייתכן על שום אופיו ההררי.

לפני העליה לקיבוץ גלעד, אנחנו פונים ימינה, עוברים גבעת רקפות מקסימה בחורף, ממשיכים עד שנתקלים בזרם קטן שמרצד לו בשמש אביבית (כן כדאי ללכת לשם באביב) יורדים מהאוטו ועושים דרכם למעלה, מעבר לשער הברזל הרעוע, מעבר למאגר מי קולחין המצחין, ואז רואים את מאגר גלעד , חשוב להוסיף שהנוף מדהים. מאגר הגלעד,מאגר טבעי שמתמלא כל חורף, עם צוק גבוה בצידו המערבי.

דרכים נוספות:

עולים לרמות השופט ממחלף אליקים בואדי מילח (מילק), נוסעים מזרחה עד לגלעד נסיעה של בערך 20 דקות. לפני העליה לגלעד, פונים ימינה בחנית עפר גדולה עם גזלן קבוע של פיתות דרוזיות וכאלה. ממשיכים 400 מטר ופונים ימינה על דרך עפר בין השדות עד שמגיעים לכניסה למאגר מי קולחין, עוברים את שער הברזל הישן מימין והולכים מעבר למאגר הקולחין עד שמגיעים למאגר גלעד.

דרך נוספת: בדרך לגלעד, עוברים את קיבוץ דליה. משער הקיבוץ ממשכים לנסוע עם הכביש וסופרים כ2.9 ק"מ. הכביש עושה עיקול חד, וממש לפני עיקול חד נוסף נראה (בסוף מניית ה-2.9 קילומטר) פניה לדרך עפר ברורה לכיוון ימין. הדרך, העוברת בשולי גבעה מיוערת ממשיך ישר כ-900 מטרים עד שמגיעים למאגר המדהים.

באזור הגלעד יש גם אתרים ארכאולוגים. חוות יאיר היה אזור מיושב, חוות כלומר שטחים חקלאים מתוחמים וערים שגבולן מוגדר וידוע, באזור הבשן או באזור החלק הצפוני של הגלעד, מדרום לנהר הירמוך, בעבר הירדן המזרחי בתקופת המקרא. נכלל בנחלת שבט מנשה.השם חוות יאיר, נקבע על שם איש הצבא יאיר בן מנשה, כך משתמע מהפסוקים בספר מדבר; ואילו בספר שופטים משתמע שעל פי שמו של השופט יאיר הגלעדי מהעיר קמון הסמוכה; קמון זוהתה במאה ה-20 ביישוב הערבי קם. חוות יאיר הוזכרו בתנ"ך בהקשרם של מספר אתרים חופפים או סמוכים. על פי המסופר בספר במדבר כבש יאיר בן מנשה את האזור מידי האמורים:" וַיֵּלְכוּ בְּנֵי מָכִיר בֶּן מְנַשֶּׁה גִּלְעָדָה וַיִּלְכְּדֻהָ וַיּוֹרֶשׁ אֶת הָאֱמֹרִי אֲשֶׁר בָּהּ: וַיִּתֵּן מֹשֶׁה אֶת הַגִּלְעָד לְמָכִיר בֶּן מְנַשֶּׁה וַיֵּשֶׁב בָּהּ: וְיָאִיר בֶּן מְנַשֶּׁה הָלַךְ וַיִּלְכֹּד אֶת חַוֹּתֵיהֶם וַיִּקְרָא אֶתְהֶן חַוֹּת יָאִיר:"

ל פי ספר דברי הימים א' פרק ב, יאיר היה נכדו של חצרון, נכד יהודה, ונינו של מכיר בן מנשה. בהמשך תואר כי חוות יאיר נלקחו ממלכות ישראל כאשר הובסה במלחמה עם ממלכות ארם וגשור.

" כב וְאַחַר, בָּא חֶצְרוֹן אֶל-בַּת-מָכִיר אֲבִי גִלְעָד, וְהוּא לְקָחָהּ, וְהוּא בֶּן-שִׁשִּׁים שָׁנָה; וַתֵּלֶד לוֹ, אֶת-שְׂגוּב. כב וּשְׂגוּב, הוֹלִיד אֶת-יָאִיר; וַיְהִי-לוֹ, עֶשְׂרִים וְשָׁלוֹשׁ עָרִים, בְּאֶרֶץ, הַגִּלְעָד. כג וַיִּקַּח גְּשׁוּר-וַאֲרָם אֶת-חַוֹּת יָאִיר מֵאִתָּם, אֶת-קְנָת וְאֶת-בְּנֹתֶיהָ--שִׁשִּׁים עִיר;"

באזור הגלעד יש אזכור לפעולותיו של יפתח הגלעדי.בתקופת השופטים פקדו את אזור עבר הירדן קרבות ומלחמות אשר גרמו בין היתר להעברת החוות של יאיר בן מנשה מן הבשן דרומה אל הגלעד. כחלק מאותם קרבות הנהיג יפתח הגלעדי את בני הגלעד למלחמה על עמון (שופטים יא), אשר הוליד סכסוך קשה ביניהם לבין אנשי אפרים (שופטים יב, 1-6). מאוחר יותר שימש הגלעד ארץ מסתור לאנשים נמלטים, דוגמת דוד והעיר יבש גלעד ודוגמת איש-בשת, ובזמנים מאוחרים יותר שימשו מחנים ופנואל באזור היבוק כערי מפלט. דרגת הקושי של המסלול באזור הגלעד היא נמוכה והמסלול מומלץ לילדים מגיל 4+.

אתר טיולי - מאגר גלעד - http://www.tiuli.com/point_info.asp?point_id=151 .
Big image
Big image
Big image
Big image

אקטואליה והנצחה

בעיר אשקלון ובעיר ראשון לציון, בארץ ישראל קיימים רחובות על שמו של יפתח הגלעדי. רחובות אלו מיועדים להנצחתו.
Big image

בנוסף, קיים שיר המיודע להנצחת ביתו של יפתח הגלדעדי אשר הוקרבה על ידו.

את השיר כתב שאול טשרניחובסקי.בַּת יִפְתָּח הַגִּלְעָדִי


וַתָּשָׁב אֶל-אָבִיהָ וַיַעַשׂ לָהּ אֶת-נִדְרוֹ אֲשֶּׁר נָדָר, וְהִיא לֹא יָדְעָה אִישׁ (שופטים, י"א, ל"ט).לִי הָיְתָה אִמִּי אוֹמֶרֶת: "לֹא תִשְׁהִי פֹּה עִמָּדִי,

יִמְהָרֵךְ אַבִּיר שִׁבְטֵנוּ – בַּת יִפְתָּח הַגִּלְעָדִי".

לִי הֶחֱנִיפוּ אַמְהוֹתֵינוּ: "מַה יָפִית בְּנִזְמֵי דְדָן!

מִי כָמוֹךְ יָפָה בָּאָרֶץ מִבְּאֵר שֶׁבַע וְעַד דָּן!"

לִי בַחֲלָקוֹת שִׁית שָׁתוּ הַשְּׁפָחוֹת: "יָהּ שַׂהֲדִי,

בַּבָּנוֹת תְּאֻשְּׁרִי, גְּבִרְתֵּנוּ, בַּת יִפְתָּח הַגִּלְעָדִי!"

לָחֲשׁוּ לִי רֵעוֹתֵינוּ: "אֲהֵבוּךְ – עֵת עַל שִׁכְמִי

עִם כַּדִּי אֵרֵד הָעַיְנָה – כָּל בְּחוּר גִּלְעָד עַמִּי"...

לִי סִפְּרוּ בִּדְמִי הַלַּיְלָה גִּלְיוֹנַי – לִי לְבַדִּי:

"אַתְּ, רַק אַתְּ חֲלוֹם כָּל נַעַר גְּדוּד יִפְתָּח הַגִּלְעָדִי"...

לִי לָאַט רְאִי הַנְּחֹשֶׁת, רְאִי צִידוֹן: "אַתְּ יָפְיָפִית...

מַנְגִּינָה בָּעָם – עֵינַיִךְ מִמִּצְפָּה וְעַד מִנִּית...

לִי נִבָּא יוֹדֵעַ נַחַשׁ: "תְּאֻשְּׁרִי – אָרִים יָדִי!

גְּדִי-הַיְקָר לְיִפְתָּח קְצִינֵנוּ בֶּן גִּלְעָד הַגִּלְעָדִי".

לִי יָקְדוּ עֵינֵי הָעֶלֶם גֶּחָלִים: "הֱיִי שֶׁלִּי,

הַיָּפָה בְּאַיְלוֹת הַשַּׁחַר, אוֹר יוֹמִי, מִקְסַם לֵילִי!"

נִתְקַיְּמוּ חֲלֹמוֹתַיִךְ... לְבָדָד, בִּלְבוּשׁ בִדי,

הָרַכָּה וְהַמְעֻנֶּגֶת – בַּת יִפְתָּח הַגִּלְעָדִי,

וּבְאֵין אָב, אֵין אִישׁ, אֵין יֶלֶד יִתְרַפֵּק עָלַי: אִמִּי...

הַיָּפָה וְהַמְּאֻשֶּׁרֶת בַּבָּנוֹת, כָּל בְּנוֹת עַמִּי.


צַוָּארִי הִתְוָה הַתֶּלֶם, קֹדֶם זְמָן צָמַק הוֹדִי.

הֲלָזֹאת תָּמְהוּ רוֹאַיִךְ: "בַּת יִפְתָּח הַגִּלְעָדִי!"

אַהֲבָה... בְּחַגְוֵי הַסֶּלַע יְסוֹבֵב הַיּוֹן יוֹנָה,

מְרַדֵּף אַיָּל אַיֶּלֶת בְּעוֹנָתָהּ וּבְאוֹנָהּ.

וּבְשָׁמְעִי רוֹעֵה הָעֵדֶר הַמְחַלֵּל לְשֶׂה וּגְדִי,

"מִי שׁוֹמַעַת?" – תֶּהֱמֶה נֶפֶשׁ בַּת יִפְתָּח הַגִּלְעָדִי.

קוֹל בּוֹצֵר אֶשְׁמַע מִכֶּרֶם, שִׁיר שֶׁל אֹשֶׁר, שִׁיר תְּחִנָּה,

"מִי אֶשְׁאַל, מִי הַמְאֻשֶּׁרֶת, בִּשְׁבִילָהּ זֶה, לְמַעֲנָהּ?"

אוֹי, לְמִי אַתְּ תִּתְגַּעְגָּעִי, הַשָּׁרָה, עוֹדָה עֲדִי?"

לֹא יָדַעְתִּי זֹאת, אָנֹכִי – בַּת יִפְתָּח הַגִּלְעָדִי.

אִישׁ בָּא שָׁב, יוֹרֵד לְשָׁעַר מֵהַכּוֹת בַּצַּר מַכָּה,

אֲנַחֵשׁ: "אֵי הַפִּלֶּגֶשׁ הַצְּעִירָה לוֹ מְחַכָּה?"

קוֹל בּוֹכִים אֶשְׁמַע, קוֹל יֶלֶד, – לֹא בָּכָה, שָׂחַק יַלְדִּי,

לֹא חָלְצָה שַׁד לַתִּינוֹקֶת בַּת יִפְתָּח הַגִּלְעָדִי!

בִּמְחוֹלוֹת בָּנוֹת תֵּצֶאנָה... קוֹל חָתָן וְקוֹל כַּלָּה...

לִי לֹא שָׁרוּ וְלֹא שַׁרְתִּי לְבִתִּי הָאֲמוּלָה.

עַל הָרַי אֶתְעֶה רוֹקֶמֶת חֶזְיוֹנִי לֹא-קָם, בַּדִּי,

אֶל תִּפְאֶרֶת הַכִּנֶּרֶת, אֶל הֲדַר הַגִּלְעָדִי.

לֹא אָהַבְתִּי, לֹא יָקַדְתִּי אֲהוּבָה בְּחֵיק אִישִׁי...

אֱלֹהַי רָצָה הַנֶּדֶר, אֲבִיבִי לוֹ וְאִשִּׁי.

אֵין לִי אָב, אֵין אִישׁ, אֵין יֶלֶד עַל הָרַי וּבְמוֹעָדִי,

לַיָּפָה וְלַמְּאֻשֶּׁרֶת – בַּת יִפְתָּח הַגִּלְעָדִי...

*את המידע על הרחובות באזורים שונים בארץ חיפשנו ב"google map" ואת השיר על בתו של יפתח הגלעדי מצאנו ב״שירונט״.

משוב העבודה


חילקנו את העבודה בצורה שווה והוגנת וכל אחד תרם חלק בהכנתה .


אוריה פרץ-
נהניתי מאוד מהתהליך של עשיית העבודה , והיה נורא כיף לעבוד במחשבים בדרך חוויתית במקום ללמוד בדרך רגילה בכיתה.
בנוסף, למדתי עוד דברים על השופט יפתח שלא ידעתי לפני ובכללי על ספר שופטים.
במהלך העבודה היו חלקים שהיו לי קשים כמו החלק של מסלול הטיולים שקצת התקשיתי למצוא את המידע עליו בגוגל והיו חלקים פחות קשים כמו העבודה ב smartart.

סתיו סלומון-
העבודה הייתה מהנה ומסקרנת. את העבודה עשיתי עם עוד שלוש בנות והתחלקנו לזוגות, בשביל לעבוד בצורה שווה והוגנת. היו חלקים שהיו קצת קשים בעבודה כמו למצוא את המידע בשביל להשלים את המשימות. היה כיף לעשות את העבודה ואני חושבת שמשימות מתוקשבות זאת דרך עדיפה מאשר ללמוד בכיתה.


בר פרידברג-
תהליך הכנת העבודה היה מהנה ומאתגר.

היו חלקים שבהם התקשינו למצוא את המידע באינטרנט אז חיפשנו בספר התנ"ך. היו גם חלקים בהם היו חילוקי דעות בענייני העבודה אך לבסוף הצלחנו להגיע לפשרה. אני נהנית לעבוד בדרך מתוקשבת יותר מאשר עם הספרים בכיתה.

בתחילת העבודה אני לא ידעתי שהיה שופט הקרוי יפתח הגלעדי, אולם למדתי רבות עליו ועל הדברים שעשה בזמן היותו שופט.


אור רשף-
תהליך העבודה היה מהנה, מאתגר, מסקרן, קשה וכייף.

לפי דעתי עבודה בקבוצות היא עבודה עם למידה משמעותית יותר מאשר למידה ביחידים. בתהליך יצירת העבודה עמדו בפנינו קשיים רבים שהובילו לוויכוחים ולבסוף לפתרון שכולל את כל הדעות של חברי הקבוצה.

אני למדתי הרבה מהעבודה על השופט יפתח הגלעדי כמובן, ועל עצמי.