בנגקוק

מגישים: עמית בוזגלו, איתי מנשה, ותום שפר

בנגקוק היא בירת תאילנד. היא עיר סואנת ומודרנית, והמרכז הפוליטי, החברתי, והכלכלי של כל תאילנד. יש בה קניונים ענקיים, שווקים סואנים, סמטאות צפופות, שדרות ענקיות, מקדשים, פסלים ונהרות. הא אחת הערים הגדולות והמעניינות ביותר בעולם.

בנגקוק בלילה. כפי שניתן לראות, היא עיר סואנת ומודרנית

Big image

טופוגרפיה של בנגקוק

העיר בנגקוק נמצאת בעיקול של נהר צ'או פאריה. אורכו הכולל של הנהר הוא 372 ק"מ. באגן הנהר, שסובב את בנגקוק, נמצאים נהרות רבים המובילים למפרץ בנגקוק, 30 ק"מ דרומית מהעיר. בנגקוק היא אחת הערים הגדולות בעולם. היא משתרעת על שטח של 1,568.737 קמ"ר.

אמצעי תחבורה בבנגקוק

יש בבנגקוק כמה אמצעי תחבורה מרכזיים (פרט למוניות)-

Skytrain (סקייטריין)- זאת המקבילה הבנגקוקית לרכבת תחתית- בדיוק כמו רכבת תחתית- רק בגובה. מסילות הרכבת נמתחות מעל רחובות העיר, ובזמן הנסיעה אתה רואה את מראות העיר מתחתיך. ההגעה לתחנות הרכבת היא דרך מעלית או מדרגות (הן נמצאות בגובה, מן הסתם).

סירת אוטובוס (taxi boat)- בנגקוק בנויה על עיקול של נהר צ'או פראיה, וקרוב למפרץ תאילנד- ולכן לא מפתיע שאחד מאמצעי התחבורה בעיקריים בבנגקוק הוא על המים. יש שירות מיוחד של סירות- אוטובוס שמסיע אנשים ברחבי הנהר. הנסיעה בסירת- אוטובוס מהנה אפילו יותר מהנסיעה בסקייטריין.

טוקטוק- כמו קולנועית קטנה ופתוחה שנוסעת ברחובות העיר במהירות. זה כנראה אמצעי התחבורה הזול ביותר- ובלי ספק הכיפי ביותר והצורה הטובה ביותר להתנייד בעיר. בניגוד לשני אמצעי התחבורה הקודמים, בטוקטוק אפשר להתמקח על המחיר בשביל להגיע למחיר הרצוי.

אוכלוסיית בנגקוק

נכון לשנת 2010, יש במטרופולין בנגקוק כ- 14,565,547 אנשים. בעיר עצמה יש כ- 8,280,925 איש. מתוך כלל האוכלוסייה בתאילנד, 75% הם תאים, 11% הם סינים, 3.5% הם מלאים, ו-10.5% אחרים. מבחינה דתית, 95% מהאוכלוסייה בודהיסטים, 4% מוסלמים, ו- 1% נוצרים. תושבי בנגקוק עצמה מהווים כ- 10% מכלל האוכלוסייה בתאילנד.
Big image

רבים מהאנשים בבנגקוק ובתאילנד בכלל הם נזירים בודהיסטים. התאילנדים מכבדים אותם מאוד.

ענפי תעשיה

בנגקוק היא המרכז הכלכלי הבלתי- מעורער של תאילנד, ואחד מהמרכזים הכלכליים החשובים ביותר באסיה. לראיה, בשנת 2009 הייתה בנגקוק לעיר השנייה הכי יוקרתית בדרום מזרח אסיה, אחרי סינגפור. הנהר, שעליו כבר דיברנו מקודם, מאפשר לה להיות נמל. לפיכך, מוצרי היצוא העיקריים של העיר הם מזון מעובד, עצים, ובדים. יש בבנגקוק גם הרבה מפעלים, לדוגמה מטחנות אורז, מפעלי מלט, מנסרות, ומספנות. בנגקוק היא גם מרכז תכשיטים מפורסם בעולם כולו, ומתקיים בה סחר גדול בכלי ברונזה וכסף.

אקלים בבנגקוק

Big image
הקלימוגרף למעלה מראה לנו את האקלים בבנגקוק. העמודות הירוקות מסמלות את כמות המשקעים הממוצעת לחודש, והנקודות האדומות מסמלות את הטמפרטורה הממוצעת בחודש. לפיכך, ניתן לראות כי כמות הממטרים גבוהה (זה נקרא גשם טרופי- היום יכול להיות בהיר, יכולה להיות טמפרטורה גבוהה- ועדיין ירד גשם). גשם טרופי נמשך בדרך כלל זמן קצר, לפעמים אפילו כמה דקות. לאחר מכן, מזג האוויר מתבהר שוב.

משאבי טבע בבנגקוק

כפי שכבר ציינתי, בנגקוק בנויה על עיקול של נהר, ונהרות רבים שזורמים לידה הופכים אותה למעין סוג של עיר נמל. המים מהווים תפקיד חשוב באורח חייה של תושבים רבים של בנגקוק- רבים מהם דגים בנהרות, וזה מקור הפרנסה העיקרי שלהם. התושבים העניים של בנגקוק- ויש הרבה כאלה- בונים את בתיהם מפחונים לאורך גדותיו של הנהר. חלקם אף גרים בסירות נהר.

בנגקוק לא נמצאת בגובה רב מעל פני הים- רק 2 מטר, וזאת גם אחת מהסיבות שהיא עלולה לסבול מהצפות אם הקרחונים בקטבים יימסו. עד שזה יקרה, בנגקוק סובלת מהצפות לאחר גשמים כבדים, ומהצפות גדולות אף יותר בתקופת המונסון.

אוכל רחוב בבנגקוק

הבישול התאילנדי הוא אחד מהמטבחים המפורסמים ביותר בעולם, ותיירים שבאים לתאילנד אוכלים הרבה פעמים במסעדות תאילנדיות. הבישול התאילנדי כולל בבסיסו פירות ים, אטריות, אגרולים, עוף ואורז.

מאכלי רחוב תאילנדיים נפוצים הם אננס על מקל, ראש חזיר צלוי, אגוז קוקוס שפותחים ושותים את המיץ עם קש, וחרקים ושלל מעופפים מצופים בפירורי לחם.