מידעון ניצנים ת"א

חודש מרץ

הורים יקרים!

האביב בפתח, ואיתו פריחה והתחדשות.


שמחים וגאים להוציא את מידעון "ניצנים" לחודש מרץ.

בחודש זה עסקנו בערך הנתינה לזולת ולסביבה.

בבית הספר קיימנו פעילויות שונות המדגישות ערך חשוב זה - מפגש הקשר הרב דורי, יום המעשים הטובים, משלוחי המנות שנשלחו לתלמידים נזקקים בפורים, אסוף התחפושות, "קפה מיה", חונכות ועוד.

גם במידעון זה השתתפו תלמידים מהשכבות השונות בכתיבה, וזהי הזדמנות מצויינת לומר להם תודה.

מאחלים קריאה מהנה,

צוות בית ספר "ניצנים"

מקהלה צעירה

תלמידי המקהלה הצעירה במופע ייחודי של צהריים, שרים ממיטב שירי ארץ ישראל, בניצוחה של ליטל.

ובהזדמנות זו נאחל לליטל היקרה את מיטב הברכות להולדת בנה הבכור.

הקשר הרב דורי

תכנית הקשר הרב דורי, הפועלת בכיתות ו' היא תכנית ערכית-חינוכית הבונה גשר בין דורי ומחזקת את הקשר בין הילדים לבין הסבים והסבתות, באמצעות סביבה טכנולוגית.

המפגשים מזמנים דיאלוג בו כל צד תורם מיתרונותיו לחיזוק הקשר. הסבים והסבתות משתפים את הילדים בסיפור אודות חפץ, תמונת ילדות, חוויית ילדות, והילדים משתמשים בידע שלהם בתקשוב על מנת לתעד ולשמר את סיפורי המורשת .

החודש התקיים מפגש הפתיחה של התוכנית במוזיאון בית התפוצות. המפגש כלל התכנסות בכיתות לימוד בהן שיתפו הסבים והסבתות בחוויות ילדות מהארץ או מהתפוצות. בהמשך נערך סיור במוזיאון אשר חשף את סיפורו היחודי של העם היהודי בתפוצות, דרך תערוכות ואמצעי המחשה מגוונים. הביקור במוזיאון הסתיים בפעילות יצירתית בה כל משתתף כתב מכתב עם מסר אישי עבור קרובו.

הלמידה ההדדית והחוויות המשותפות תרמו להבנה טובה יותר של בן הדור האחר ולהנאה גדולה מהמפגש המשותף .

יום המעשים הטובים

יום המעשים הטובים שציין השנה 10 שנים, היה הזדמנות עבורנו לעשות מעשים טובים, לפתוח את הלב ולהעניק מעצמנו למען האחר. השנה ציינו יום זה בפעילויות מגוונות, בתוך בית הספר ומחוצה לו:

כיתות א',ב' הכינו מארז מתוק למתנדבי "קריאה בהנאה", ברכות למשלוחי מנות שנשלחו לתרומה ופעילויות פורים לחונכים. תלמידי כיתות ג' סייעו בסידור מחלקת האבדות והמשחקים במסדרון, כיתות ד', ו- ו' בקרו בגנים ובבית הקשיש והכינו פעילויות לפורים, משחק בינגו ומשחקים נוספים.

כיתות ה' קיימו הפנינג פורים מהנה במיוחד ביום ההפוך.

תלמידי המועצה הכינו פעילויות יצירה לפורים עבור תלמידי בי"ס יחדיו.

תודה לחברי המועצה, ולכל התלמידים בבית ספר "ניצנים".

סדנת "דמות, דימוי ודמיון" עם האמן חנוך פיבן

במסגרת הפעילויות לעידוד קריאה להנאה, מקיימים מדי שנה במחוז ת"א יום מקוון לספרות ילדים ונוער. מטרת היום המקוון להפגיש, באופן וירטואלי, סופרים, משוררים מאיירים ויוצרים עם תלמידי בתי הספר היסודיים.

השנה התארח ביום המקוון האמן והקריקטוריסט, חנוך פיבן, בנושא דמות, דימוי ודמיון. במהלך המפגש הדגים האמן טכניקות ליצירת דיוקנאות באמצעות חפצים ממוחזרים.

תלמידי כיתות ה' בחרו דמות מתוך ספר שקראו ואהבו. לאחר שאפיינו אותה, יצרו והדביקו חפצים שהביאו מראש לכיתה על גבי קרטון ביצוע, תוך התנסות בטכניקות ובשפה המיוחדת של פיבן.

מעגלי הדברות

בהמשך לשבוע הגלישה הבטוחה ברשת, אשר צויין בבית הספר, קיימו כיתות ה׳ דיון ומעגלי שיח בשיתוף ההורים בנושא זה.

במסגרת הדיון התחלקו ההורים והילדים לקבוצות קטנות של מעגלי הידברות ושיח.

כל קבוצה קיבלה אירוע בנושא הגלישה הבטוחה כגון :

צפייה בתכנים בלתי הולמים, שיח ומפגש עם זרים דרך הרשת, אלימות מילולית ברשתות חברתיות, זכויות יוצרים ועוד...

הקבוצות הציגו את התוצרים במליאה וניסחו כללים לגלישה בטוחה.

היה מעניין, מעשיר, מלמד וחשוב מאוד להבנת נושא חשוב ומורכב זה.

קפה מיה

ביום שישי 11.3.16 נערך בבית הספר אירוע התרמה לילדה מיה שוורץ. ילדה אמיצה מכיתה ג' בישוב אורנית המתמודדת עם שיתוק מוחין ויוצאת לניתוח מורכב בארצות הברית.

במהלך האירוע נמכרו מאפים ממיטב הקונדיטוריות שהשתתפו באירוע ההתרמה וממשפחות שהתנדבו להכין, מגוון משחקי יד 2 שנתרמו על ידי ילדים מבית הספר, קפה מתרומת "נספרסו ישראל", ערכות יצירה, משלוחי מנות ועוד.

הנה קטע שנכתב בעמוד "המהפך של מיה" בפייסבוק:

"אני מיה, תלמידת כיתה ג' בביה"ס באורנית.

אני דומה לילדים אחרים, אבל גם שונה מהם.

אני דומה כי אני אוהבת לחייך, ללמוד ולשחק – ואני שונה כי נולדתי כתוצאה מתאונת דרכים.

לפני תשע שנים (וקצת) נפגע הרכב של אימא שלי כשהיא הייתה בשבוע ה-25 להיריון, ויילדו אותי בניתוח חירום במשקל 900 גרם...."

אנו מאחלים למיה הצלחה בניתוח ובכלל בחיים!

כתבה: גלי, ו'1

חווה חקלאית

בכל שבוע יוצאים תלמידי כיתות ב' לחווה החקלאית. בחווה נהנים הילדים מפעילות בטבע בסביבת צמחים ובעלי חיים, בדרך של חוויה והתנסות ובמגוון של נושאים והקשרים לדוגמה: חגים, עונות השנה, גידולים חקלאיים, תצורתם של בעלי חיים ועוד.

החודש נהנו הילדים מחווית האכלת בעלי חיים בעלי סלרי אורגנים שקטפו בעצמם, הרכיבו זרים מרהיבים מפרחי העדעד שקטפו ואף זכו לקחת הבייתה זרי פרחים אישיים ומלפפונים אורגנים, הישר מאדמת החווה החקלאית.

חג פורים.. חג פורים...

"חג פורים, חג פורים, חג גדול הוא לתלמידים..." כמיטב המסורת בניצנים, מועצת התלמידים תכננה שבוע פורימי, חגיגי וצבעוני במיוחד, בו כל יום קיבלו התלמידים משימה, להתחפש בהתאם לנושא מסוים: בע"ח וטבע, בנים- בנות, פיג'מות, כובעים אביזרים ותסרוקות וכן יום הפוך. התחפושות היו מגוונות ומשעשעות והשמחה הייתה רבה.

בשיאו של השבוע השמח חגגנו הפנינג פורימי בחצר בית הספר, שכלל דוכנים שונים, מתחם ייחודי לתלמידי כיתות ה-ו ובו שולחנות משחק ומשחקי מסך גדולים, עמדת D.J וצילומי מגנטים למזכרת קטנה מהאירוע.


יום הפוך

טרם יציאתנו לחופשת פורים, ציינו בבית הספר יום הפוך. יום ייחודי זה, תוכנן ע"י מועצת התלמידים, בהובלתם של ועדת חגים. ביום זה, הגיעו התלמידים הפוכים: לבשו פריטי לבוש הפוכים, התחפשו למורים וללבשו תחפושות מבולבלות.

בשני השיעורים הראשונים בבוקר, תלמידים ונציגי מועצת התלמידים לימדו בכיתות והפעילו את הילדים בפעילויות מגוונות ומהנות: בינגו פורימי, ז'אנרים של סרטים, גיבורי על, הסיפור מאחורי סופר מריו, משחקי חברה ועוד. והמורים? המורים התחפשו לתלמידים והשתתפו יפה בשיעורים, אפילו שלפעמים ניסו להפריע מעט..


בהמשך, זכו התלמידים להפסקה פעילה פורימית, עליה היו אחראים שכבת ה היקרה, אך בהתאם ליום ההפוך, הפסקה הפעילה התפרסה על פני שני שיעורים של כיף. ההפסקה כללה תחנו רבות של תסרוקות, לק לציפורניים, הכנת מסכות, כתרים, קסמים, הצגות ועוד הרבה...

בסיום, חזרנו לכיתות, קצת הפוכים, אך מאוד מרוצים.

הפסקות פעילות

אחת ממטרות החינוך היא: "לטפח מעורבות בחיי החברה הישראלית, נכונות לקבל תפקידים ולמלאם מתוך מסירות ואחריות, רצון לעזרה הדדית, תרומה לקהילה, התנדבות וחתירה לצדק חברתי במדינת ישראל" (חוק החינוך הממלכתי התשס"ד, 2004).

כמיטב המסורת, גם השנה תלמידי כיתות ג' אחראים על הכנת הפסקות פעילות לכלל תלמידי ביה"ס.

התלמידים מגלים מעורבות חברתית בכך שהם מקבלים על עצמם תפקיד בית ספרי- תרומה לקהילת ביה"ס .

תהליך ההכנה של ההפסקות הפעילות הוא לא פחות חשוב מהתוצר עצמו ולכן תכנון ההפסקה מתבצע בכיתות עם המחנכות .

התלמידים מגבשים את הפעילויות תוך תכנון המטרות, הכנת רשימת ציוד ועזרים וחלוקת תפקידים.

הקבוצות המפעילות מתחלפות בכל מספר שבועות וכך מתפתחים קשרים חברתיים בין ילדי הכיתה כולה.

ההתרגשות לפני כל הפסקה פעילה הינה רבה ויתרה מכך, תחושת ההצלחה והגאווה המלווה בכל פעם מחדש מעצימה את כל השותפים לעשייה.

שיעור עברית- משפרים את הכתיבה שלנו


במסגרת שעורי שפה, אנו עוסקים גם בהעשרת אוצר המלים.

המורה אורלי בוחרת מילים מסיפור, משל או כתבה, אנחנו מעתיקים מהלוח את המילים, לפי הסדר. עם המילים הללו אנחנו כותבים סיפור מהדמיון שלנו.

כלל חשוב מאוד הוא שצריך לכתוב את הסיפור עם המילים הללו ובסדר שבו הן מופיעות. עלינו להשתמש בכל הכללים שלמדנו, להשתמש במילות קישור, בשמות תואר ולהוסיף דו-שיח בין הדמויות.

בשיעור שאחרי כן אנו מקריאים את הסיפורים שכתבנו בכיתה. כל אחד והסיפור הדמיוני שלו. מעניין לשמוע סיפורים שונים שכל אחד כתב מאותה רשימת מילים. רק אז אורלי מחלקת לנו את הסיפור המקורי.


כתבה: קורן, ד'1

בית חם - כיתה ד'2

כיתות ד', קיימו מפגשי "בית חם" , במפגשים הכינו הילדים בבתי המארחים פעילויות מהנות ומלמדות לכלל תלמידי הכיתה:

משחק רביעיות בנושא נתינה, אקורדיון מחמאות לכל ילד, פעילות בנושא נתינה, במהלכה נערכה הכרות עם עמותות שונות. הכנת בחידון משעשע בנושא פורים, והמחזת מגילת אסתר ולמדו על קרנבלים בעולם.

כתבו: תלמידי כיתה ד2

תלמידי תיכונט מלמדים - מדפסת תלת מימד

במהלך החודש הגיעו לכיתות ד' תלמידים מ"תיכונט" כדי ללמד על טכנולוגית המדפסות התלת ממדיות ואפשרויות השימוש בהן. הם הדגימו את תהליך ההדפסה, למדו כיצד מתכננים דגם, ואפשרו לתלמידים להתנסות בתכנון מחזיק מפתחות.


כתבו:תלמידי כיתה ד2

האם יש חייזרים?

ביום האחרון של חודש מרץ זכינו לשמוע הרצאה מרתקת של יונתן מורג (בן דודה של תמר מכיתה ד'2 ) בנושא אסטרונומיה והתנאים הדרושים להתפתחות חיים מחוץ לכדור הארץ.

יונתן העביר שיעור בעזרת מצגת מרתקת ובדרכו הנעימה והשקטה עורר התעניינות רבה בקרב ילדי שכבת ד', שהשתתפו באופן פעיל, הראו ידע רב ושאלו שאלות מעוררות מחשבה בנושא.

טיול שנתי - כיתות ו'

תלמידי כיתות ו' יצאו לטיול שנתי באזור הכרמל.

כל כיתה, הוצמדה למדריך או מדריכה שהסבירו והדריכו אותם על קורות המקום אליו הגיעו.

הטיול התקיים בצפון הארץ והתמקד בשלושה אתרים :

בית שערים, אתר ארכיאולוגי חשוב שנקרא: נקרופוליס ושמשמעותו: עיר המתים. במקום זה היה ישוב יהודי בתקופת בית שני. בין האנשים החשובים שחיו ונקברו שם היה יהודה הנשיא, שהקים שם את הסנהדרין.

נחל השופט- נחל איתן שזורמים בו מים בכל ימות השנה ונחל קטיע- ובו שני גשרי חבלים התלויים בין שמיים וארץ.

נהנו מאד ללמוד דברים חדשים, ללכת במסלולים ולראות נופים יפים. כמובן שנהנינו להיות ביחד ולחוות חוויות משותפות לפני שנפרדים.

כתבה: נגה, כיתה ו'1

חונכות כיתות א'

כאות הערכה לפועלם של החונכים ולעבודה המאומצת שהשקיעו לאורך מחצית השנה, הכינו תלמידי כיתות א' פעילות לחונכים בנושא פורים.

הפעילות כללה משחקים, עבודות יצירה, תשבצים ודפי עבודה.