Bizden Haberler

2 Aralık 2022

Big picture

TAC’de “TAC 2027 Stratejik Planı’’ ve “TAC Mezunu Profili” Çalışmaları Başladı


TAC olarak kendimizi sürekli iyileştirmek ve geliştirmek önceliklerimizdendir. Dünya genelinde her alanda değişen şartlara ve bununla birlikte hızla ilerleyen dijital dünyaya da en iyi şekilde hazır olduğumuzu gururla paylaşabiliriz.


Dünya genelindeki değişimleri dikkate alarak okulumuzun vizyon, misyon ve hedeflerini yeniden gözden geçirme, düzenleme ve hatta belki de yeniden yazma ihtiyacımız olabileceğini düşünmekteyiz. Bir okulun vizyon ifadesi, ilham vericidir ve okulun neyi başarmak istediğini belirleyen bir unsurdur. Misyon ifadesi, vizyonunda öngördüklerini nasıl gerçekleştireceğini açıklamaya yardımcı olur. Hedefler ise misyonun nasıl hayata geçirileceğinin belirli yollarını tanımlar. Bununla ilgili olarak “TAC 2027 Stratejik Planı’nın yanı sıra, “TAC Mezunu Profili” belgesinin de oluşturulması ile yol alınması planlanmaktadır. Bu süreçte gözden geçirme, düzenleme ve yeniden yazma gibi değerlendirmelerde, sevgili öğrencilerimizin, çalışanlarımızın, velilerimizin, mezunlarımızın ve vakıf yöneticilerimizin görüşlerini içeren, tüm paydaşlarımızın dahil olduğu bir çalışma programı hazırlanmıştır. Bu süreçte herkesin katkısını sağlamak ve okul toplumu olarak yaptığımız çalışmaları sentezlemek amacıyla yapılandırılmış çalışmalarda farklı paydaş gruplarının çalışmalarına liderlik edeceğimi mutlulukla paylaşıyorum.


Şu ana kadar olduğu gibi ayrıcalıklı bir eğitim kurumu olmaya devam etmemizi sağlayacak bu sürecin büyük emek gerektirecek uzun vadeli bir çalışma olacağının bilincindeyiz.


Önümüzdeki, birkaç ay içerisinde yapılması planlanan dört toplantının ilk bölümüne bu hafta başlanmıştır. Veli, mezun ve çalışanlar ile başlamış olan toplantılara verilen destek ve gösterilen ilgili için tüm TAC Ailesine teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Amanda Sunderman

Başdanışman

Öğrenci Birliğinden Yüzleri Gülümseten Bir Etkinlik ‘’NO Backpack Day’’


Öğrenci Birliği tarafından organize edilen ‘’NO Backpack Day’’ oldukça eğlenceli görüntülere sahne oldu. Okul çantasına alternatifler getirilmesi beklenen günde, yaratıcı kullanım şekilleri dikkat çekti. Gitar kılıfı, ayakkabı kutusu, sepet, kuş kafesi hatta tava ile gelen öğrenciler okul bahçesini renklendirmeyi başardılar. Yüzleri gülümseten görüntülere vesile olan günün sonunda önümüzdeki yılda aynı kampüsü paylaştığımız Tarsus SEV Ortaokul ve Tarsus SEV İlkokul Öğrencilerinde dahil etmeyi planladıklarını açıklayan Öğrenci Birliğine, bu güzel düşüncelerinden dolayı teşekkür ediyor, bir sonraki etkinliklerini heyecanla beklediğimizi paylaşmak istiyoruz.

Big picture

Uluslararası ROBOTEX Yarışması


IB Öğrencimiz Efe İnan, Estonya’da düzenlenen uluslararası robotik yarışmasına katıldı. Yarışmanın Konferans bölümünde, canlı yayında konuşmacı olarak yer almayı başaran Efe ‘Elektrikli Araçların Seyir Halindeyken Şarj Edilmesi’ isimli projesini sunma fırsatını en iyi şekilde değerlendirdi. Bizleri gururlandıran bu çalışmasından dolayı öğrencimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Big picture

TAC MUN Kulübü öğrencileri, TIMUN 2022 Konferansı'nda Okulumuzu Başarıyla Temsil Etti


TAC MUN kulübü öğrencileri, 2 yıl aradan sonra ilk yüz yüze TIMUN konferansında okulumuzu başarıyla temsil etti. Konferansa 9 öğrenci ile katılan TAC ekibi İngilizce becerileri ile göz doldurdu. Suudi Arabistan’ı temsil eden öğrencilerimiz, küresel sorunlarda bu ülkenin yeri ve konumunu detaylı analiz etmelerinin sayesinde, grup tartışmalarında güçlü konuşmalarıyla dikkat çekti. Bu tür konferansların amaçlarının başında, öğrencilere kendine güven ve araştırma becerilerini geliştirme fırsatı sunmak gelmekte. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendiren öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri

“Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri” ile ilgili sunum 25 Kasım 2022 tarihinde Haydar Gofer Oditoryumunda Hazırlık sınıfları ile gerçekleşti.


2019 yılında Birleşmiş Milletler’in 23. Gençlik Kurulu (Youth Assembly) çalıştayında Türkiye’yi New York’ta temsil eden ve şu anda GIZ’de (Alman Uluslararası İş Birliği Kurumu) danışman olarak görev yapan Yağmur Acıoğlu Genç ile canlı bağlantı kurulması öğrencilere kafalarındaki soru işaretlerini giderme fırsatı sundu. Sunuma ayrı bir renk katan canlı bağlantıda Genç, öğrencilerin konuyla ilgili farkındalık kazanmalarını da sağladı.


Öğrencilerin vaka örnekleri görmelerini, etkili dinleme becerilerini geliştirmelerini ve aynı zamanda etkili iletişim kurmalarını amaçlayan bu etkinlik Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Aslı Akın tarafından organize edildi. Bu organizasyonda emeği geçen başta Yağmur Acıoğlu Genç olmak üzere herkese teşekkür ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.

Kibrin Tarihi Kitabının Yazarı Ari Turunen ve Kitabın Çevireni Özge Acıoğlu Canlı Yayınla Kitap Sohbetleri Etkinliğimize Katıldı


“Bilmişlik taslayan biri olarak ben kimim ki, başkalarının yaptığı işleri ve yanılgılarını eleştiriyorum? Kibir öyle bir şeydir ki, herkese musallat olabilir. Kesinlikle kibirli olmadığını ileri sürmek de kibirdir. Zaten bu durum birçok kadim kültürün destanlarında, mitlerinde ve tragedyalarında da görülür”.


Bir Öğretmen, Bir Kitap söyleşi etkinliklerinin ilki 29 Kasım Salı günü gerçekleşti. Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Özlem Özdemir seçmiş olduğu Kibrin Tarihi isimli kitap ile ilgili paylaşımlarda bulunurken kitabın yazarı Ari Turunen ve çevireni Özge Acıoğlu da canlı yayınla etkinliğie konuk oldu. Kitaplar, yazarlık deneyimi, çeviri serüveni ve kitabın Türkiye’de basımı ile ilgili soruları yanıtlayan konuklarla keyifli ve öğretici sohbetler gerçekleştirildi.


Kitap sohbetlerinin bir sonraki konuğu Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Çağrı Solak, John Steinbeck’in ünlü eseri “Fareler ve İnsanlar” kitabı üzerine söyleşisi ile öğrenci ve öğretmenleri Korkut Beriker kütüphanesinde buluşmaya hazırlanıyor. Takip etmeye devam edin!

Big picture
Big picture

Spor Etkinlikleri

Lise Genç A Futsal Takımımız Mersin Okul Sporları 2. Tur Müsbakalarında


Tarsus İlçe Okul Sporları Müsabakalarında Lise Genç A Futsal Takımımız rakibine karşı oynadığı maçta 8 – 3 üstünlük sağlayarak Mersin Okul Sporları 2. Tur Müsabakalarına katılmaya hak kazandı.


Lise Genç A Hentbol Takımımız Mersin 4. sü oldu


Mersin Okul Sporları Müsabakalarında Lise Genç A Hentbol Takımımız Mersin 4. sü oldu.


Kız Voleybol Takımızın Mersin Galibiyeti


Mersin Okul Sporları Lise Genç A Kız Voleybol 1. tur maçında rakibine karşı oynadığı maçta

2 – 0 üstünlük sağladı.


Gösterdikleri başarıdan dolayı sporcularımızı tebrik ediyor başarılarının devamını diliyoruz. Bu süreçte emeği geçen Beden Eğitimi Öğretmenlerine ve Antrenörlerine de saygılarımızı sunuyoruz.

Öğrenci ve Öğretmenler Arası Voleybol ve Futbol Müsabakaları


Öğretmenler Günü kutlamaları kapsamında düzenlenen voleybol ve futbol müsabakalarında maçlar bu sefer öğrenci ve öğretmenler arasında oynandı. Cumhuriyet Cup futbol şampiyonu olan “Ciğersiz İdman Yurdu FC” takımına karşı ve Voleybol Şampiyonu “Bir şey Yok” takımına karşı oynayan öğretmenler, zorlu mücadelerini keyifle tamamladılar. Öğretmenleriyle eğlenceli ve coşkulu zaman geçirme fırsatı yakalayan öğrencilerin mutluluğu gözlerden kaçmadı. Tüm katılımcıları tebrik ediyoruz.

Big picture
Big picture

IB Broşürümüz güncellenmiştir


Güncellenmiş IB Broşürü için görsele tıklamanız yeterli.

The Earth Prize

Değerli TAC Ailesi,


The Earth Prize, 13 ila 19 yaş arasındaki öğrencilerin katılabileceği; projeleri çevresel sorunları ele alma potansiyeli en yüksek olan takım çalışmasını ödüllendiren küresel bir çevresel sürdürülebilirlik yarışmasıdır. The Earth Prize’ın toplam ödülü 200 bin dolar değerindedir.


The Earth Prize aracılığıyla öğrencilere, kendi çevresel sürdürülebilirlik projelerini, ürünlerini, organizasyonlarını veya girişimlerini tasarlayarak gerçek değişimi etkilemek için meydan okunarak, rehberlik edilir ve ilham verilir.


The Earth Prize'ın her katılımcısı, kendilerine özel olarak tasarlanmış materyallerle çalışmalarını sürdürecek ve üniversite öğrencilerinden kişiselleştirilmiş mentorluk alacak. Ayrıca dünyaca tanınmış elçilerle etkileşim kurma ve çözümlerini küresel bir izleyici kitlesine sergileme fırsatına sahip olacaklar.


Gerçek dünyayı etkileme potansiyeline sahip olan proje yarışmayı kazanacak ve kazanan takım, okulları ve takım üyeleri arasında paylaştırılmak üzere 100.000$’lık ödülün (toplam 200.000$'lık ödülden) sahibi olacak.


Yarışmaya katılmak için lütfen aşağıdaki afişi inceleyiniz.


İyi şanslar!

Aylık YKS Bülteni


Aylık YKS çalışmalarının detayları için lütfen aşağıdaki görsele tıklayınız.

TAC'de YKS Hazırlık Çalışmaları


YKS Çalışmalarımızı anlatan videoyu izlemek için lütfen aşağıdaki görsele tıklayınız. (sadece türkçe)

Tarsus Amerikan Kolejini Sosyal Medyada Takip Ediyor musunuz?

Aşağıdaki adreslere tıklayarak incelemek istediğiniz sosyal medya kanalına ulaşabilir, hesaplarımızı takip ederek etkinliklerimizden haberdar olabilirsiniz.

Big picture