הזכות להליך הוגן

גילי דלח

הגדרת הזכות להליך הוגן:

בתהליכי אכיפת החוק וההעמדה לדין המטרה היא שייעשה צדק ויינקטו פעולות הוגנות כלפי חשודים ונאשמים, באופן שבו הסמכויות המצויות בידי גורמי אכיפת החוק - המשטרה , התביעה (פרקליטות) ובתי משפט - לא ינוצלו לרעה. זכות של אדם שלא ייגרמו לו פגיעות לא מוצדקות במהלך אכיפת החוק כלפיו והעמדתו לדין.

מקור 1: מתוך חומש ויקרא פרשת קדושים

"לֹא-תַעֲשׂוּ עָוֶל, בַּמִּשְׁפָּט--לֹא-תִשָּׂא פְנֵי-דָל, וְלֹא תֶהְדַּר פְּנֵי גָדוֹל: בְּצֶדֶק, תִּשְׁפֹּט עֲמִיתֶךָ." (ויקרא פרק י"ט פסוק ט"ו):

דיין שמשנה את האמת במשפט נקרא: עוול, שנאו, חרס, תיעבה, משוקף.

אסור להצדיק את העני מתוך רחמים.

אסור להצדיק את העשיר מפני הכבוד.

יש לדון דין צדק עפ"י האמת!

כמו החוק גם בתורה כתוב שאסור להטות את המשפט לצד אחד, אסור לקחת שוחד וחייב לדון בצדק - הליך הוגן.

מקור 2: מתוך ההכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות האדם

כל אדם זכאי מתוך שוויון גמור עם זולתו, למשפט הוגן ופומבי של בית דין בלתי תלוי וללא משוא פנים בשעה שבאים לקבוע זכויותיו וחובותיו ולברר כל אשמה פלילית שהובאה נגדו.

הסבר:

כל אדם זכאי לשיוויון במשפט הוגן של בית משפט ובלי הפליה כשקובעים את דינו.

מקרה של פגיעה בזכות: החייל אלעד סלע

אחרי שבועות של חקירה מאומצת החייל אלעד יעקב סלע בן ה-25, תושב ההתנחלות בת עין שבגוש עציון, הוא החשוד בהדלפת מידע מסווג לגורמי ימין קיצוני.

הוא נעצר לפני מספר שבועות. מחקירתו עלה החשד, כי החייל העביר מידע על התנהלות כוחות הצבא ומידע על מעצרים צפויים של פעילי ימין. כמו כן הוא הדליף על פי החשד, מידע על פעילות מבצעית נגד פעילי טרור פלסטינים.

החייל אשר עצור כבר למעלה משלושה שבועות, הועבר ביממה האחרונה ממתקן השב"כ שם נחקר, לבית החולים בילינסון בעקבות בעיה רפואית דחופה שהתגלתה. במהלך הלילה נותח החייל וזאת ללא ידיעת משפחתו וללא שהותר לו להיות מלווה על ידם.

הסבר הפגיעה: הזכות של החייל נפגעה בכך שבגלל החקירות והעינויים הוא אושפז בבית החולים וישר לאחר ניתוחו לקחו אותו שוב לחקירות והתעלמו מבעיתו הרפואית.

זכות האדם מס' 11: אנחנו תמיד חפים מפשע כל עוד לא הוכחה אשמתנו

הסבר הפגיעה בסרטון:

הילדה בסרטון התעלמה מהזכות של כל אדם שעד שקובעים שהוא באמת חייב הוא חף מפשע, שבלי הוכחות היא האשימה אותו והעליבה ברבים שהוא גנב לה את הפלאפון. לאחר זה מישהי מצאה את הפלאפון שלה והבינה שהוא היה חף מפשע ולא גנב אותו.

הבעת עמדה אישית לגבי הזכות:


אני בחרתי את הזכות להליך הוגן.

אני סבורה שזכות זו היא חשובה מאוד מכיוון שלפעמים מאשימים אנשים סתם במשהו שהם לא עשו והזכות אומרת שכל עוד לא הוכיחו שאדם הוא חייב אז הוא חף מפשע.

לדוגמא במקרה של הילד בסרטון שהאשימו אותו סתם שגנב את הפלאפון בלי עדים ובלי הוכחות ובסוף התברר שהוא בכלל לא גנב אותו.

מזה מבינים שמאוד חשוב להקפיד על הזכות להליך הוגן.