אוכלוסיית הנוצרים בישראל

מאת ניב כהן ושלו רביד

מהי הנצרות?

הנצרות היא אחת משלוש הדתות אברהמיות המרכזיות, והדת בעלת מספר המאמינים הגדול בעולם.‏

הדת הנוצרית נוסדה בארץ ישראל לפני כאלפיים שנה, והתבססה על הנצרות הקדומה הדמות המרכזית בנצרות היא ישו הנוצרי הנחשב בה למשיח ישראל, והן להתגלות אלוהית ישירה בדמות אדם ולכן גם לאלוהים עצמו.

התפשטות הנצרות

במהלך התקופה הקולוניאלית, מימי הביניים ועד אמצע המאה ה-20, התפשטה הנצרות אל הקולוניות שהקימו הכובשים מאירופה ברחבי העולם וכיום רוב הנוצרים הם תושבי מדינות שמחוץ לעולם המערבי. מספר הנוצרים נאמד כיום כ-2.3 מיליארד מאמינים.‏

הנוצרים בישראל

הנוצרים בישראל הם תושבי ישראל בני הדת הנוצרית, לפלגיהם השונים.

מספר הנוצרים בישראל בסוף שנת 2013 נאמד בכ-161 אלף כך שהם מונים כ-2% מקרב אזרחי מדינת ישראל, מתוכם כ-80% הם ערבים נוצרים. היתר הם נוצרים אשר עלו לישראל עם בני משפחתם היהודים במסגרת חוק השבות וילדיהם‏ כמו כן יש מספר מועט של מהגרי עבודה או חברי סגל כנסייתי קבוע וחלקם בני קבוצות אתניות לא-ערביות(כגון ארמנים)

מימין- כנסייה כנסיית פרנציסקנית על הר האושר

יישובים ישראלים עם אוכלוסייה נוצרית

  • מעיליא (99.8%)
  • פסוטה (99.8%)
  • עיילבון (70.7%)
  • ג'ש (גוש חלב) (64.2%)
  • כפר יאסיף (52.6%)
  • ראמה (50.4%)

חלוקה לקבוצות

את הנוצרים בארץ ישראל ניתן לחלק לשלוש קבוצות עיקריות‏‏‏:

קדומים כלומר שייכים לעדות קדומות - צאצאי קהילות נוצריות שהיו במקום לפני הכיבוש ערבח, רובם משתייכים לכנסיות מונופיזיטיות ואורתודוקסים.

בינוניים, רובם קתולים - מתנצרים מקרב האוכלוסייה המקומית לאחר מסעי הצלב וחברי סגל כנסייתי קבוע (כגון נזירים).

חדשים - נוצרים שהיגרו לארץ ישראל מסיבות שאינן קשורות לדת וצאצאיהם.

מצוות הדת:

הדת הנוצרית אינה דורשת קיום מצוות, אלא עשיית מעשים טובים ואמונה בישועה על ידי בן האלוהים – ישו. הנצרות מחלקת את ציבור מאמיניה לשני חלקים: הרוב, שהם המאמינים מן השורה, מחויבים בחובות מעטות; ואילו המיעוט, אנשי הכנסייה, מקדישים את כל חייהם לעבודת האל ונושאים בחובות רבות, שביניהן תיווך בין עדת המאמינים לבין האל.


לבוש אדם דתי:

למנהיג לבוש מיוחד, עוטה כתונת שחורה/לבנה וחובש כובע המסמל את מעמדו.עונד על החזה צלב גדול. לנזירות כיסוי ראש לבן ושמלות שחורות. למאמין הפשוט אין בגד מיוחד.

ציונות נוצרית

ציונות נוצרית היא תופעה דתית הנפוצה בחלקים שונים של העולם הנוצרי, בפרט בקרב נוצרים פרוטסטנים. התופעה כוללת אמונה של אנשים נוצרים שעליית היהודים לארץ והקמת המדינה היהודית בארץ היא חלק הכרחי מתהליך הגאולה הנוצרי. הבסיס לאמונתם הוא תפיסה תאולוגית שעל-פיה שיבתו של ישו אל העולם לא תיתכן אלא אם ישובו היהודים לארץ ישראל, ויחדשו את שלטונם על הארץ, כפי שהיה בימיו של ישו.

הנוצרים בצה"ל

עד היום ערבים-נוצרים שביקשו להתגייס עשו זאת בעצמם, ופנו באופן עצמאי אל רשויות הצבא. ב2014 צה"ל התחיל לשנות את דרך פנייתו אל הערבים-הנוצרים, ולשלוח אליהם "צווי התנדבות" בהם ייקראו להגיע אל לשכת הגיוס ולהתחיל את המיונים לצבא. הצווים לא יחייבו את הצעירים, אך בצבא סבורים שיעודדו צעירים נוספים לשרת בצבא. בצה"ל הסבירו כי המהלך נועד קודם כל כדי ליידע את הצעירים אודות מסלולי הגיוס הפתוחים בפניהם, ועל הליך הגיוס עצמו.