נלסון מנדלה

משימה בעברית על דמות מופת

Big image

מי הוא היה?

נלסון מנדלה נולד ב-18 היולי 1918 ומת ב-5 לדצמבר 2013.

נלסון היה בן לשבט "הת'מבו" הדוברים את שפת "הק'וסה".

בגיל 16 כשעבר את טקס המילה כמסורת השבט הוענק לו השם "דָלִיבּוּנגָה" שפירושו "מייסד הבונגה"

משמעות שמו האפריקאי "רוֹלִיהְלַאלַה" היה "תלישת ענף עץ"הכונה היא "עושה צרות".

אבי "הנרי מגדאדלה מנדלה" היא ראש הכפר בילדותו של נלסון ועם מות אביו נלסון היה מיועד לכהן הצ'יף במקומו בבוא היום.

דרכו לעורך דין

בחר נלסון מנדלה ללמוד משפטים,הוא החל את לימודיו בפורט בייר ואולם לאחר שהשתתף בשביתת סטודנטים הושעה מהלימודים וסולק מהמוסד.

בשנת 1940 הוא השלים את לימודיו בהתכתבות והתמחה במשרד עורכי דין ביוהנסבורז ונרשם ללימודי תואר ראשון במשפטים.

כיצד הוא תרם לעולם?

בשנת-1942 הצטרף מנדלה לשורות מפלגת השחורים הנקראה הקונגרס הלאומי האפריקאי או בקיצור ANC שנתיים לאחר מכן הוא סייע להקמת ליגת הנוער של הקונגרס הלאומי האפריקאי.

ב-1952 הוא נסע ברחבי דרום אפריקה וארגן פעילות מחאה נגד חוקי ההפרדה הגזעית המפלים נגד השחורים, המהווים את הרוב במדינה,על מעשה זה הוא הועמד לדין על חלקו בארגון המחאה ונידון לעונש מאסר על תנאי ולאחר מכן הוטל עליו צו הגבלה, שאסר עליו לצאת מאזור יוהנסבורג למשך חצי שנה, בתקופה זו הוא טווה תוכנית לביזור מבנה ההקונגרס הלאומי האפריקאי לתאים מחתרתיים.

לאחר השיחרור מהכלא

מנדלה כבר נכנס פעמים רבות לכלא אבל מה קרה כאשר תקופת המכלאות שלו נגמרה?

נלסון הובילו את דרום אפריקה לפירוק משטר ההפרדה הגזעית ולעריכתן של בחירות דמוקרטיות אמיתיות ראשונות ב־1994שבהן הותר לראשונה לאזרחים שחורים וצבעוניים (בני תערובת) להצביע,על פעילותם זאת זכו מנדלה מנדלה בשנת 1993 בפרס נובל לשלום.

בבחירות שנערכו בין 26 ל-29 באפריל 1994 זכה ה־הקונכרס הלאומי האפריקאי לרוב בפרלמנט, אולם רוב קטן משני שליש מהחברים הדרוש לשנות את החוקה. ב־9 במאי בחר בקייפטאון הפרלמנט החדש במנדלה לנשיאה השחור הראשון של דרום אפריקה.

אחת מהפעולות הראשונות שלו כנשיא הייתה הקמת ועדת האמת והפיוס בראשות חתן פרס נובל לשלום דזמונד טוטו, אשר חקרה את עוולות תקופת האפרטהייד הן מצד השלטון הלבן והן מצד ארגוני ההתנגדות השחורים תוך מתן חנינה למי שהודה בפשעיו.

לאחר פרישתו מן הנשיאות ב־1999 הוא הפך מעורב במספר רב של ארגונים חברתיים וארגונים העוסקים בזכויות אדם.

קשריו עם היהודים וישראל

בשנות ה-40, קיבל התמחות במשרד עורכי-דין בבעלותו של יהודי בשם לזר סידלסקי, ומנדלה זכר זאת לחיוב כל ימיו, ואף הגיע (לאחר שהתמנה לנשיאות דרום-אפריקה) לנחם את המשפחה לאחר פטירתו של סידלסקי.


יחסו לסכסוך הישראלי-פלסטיני

נלסון אמר כי הוא "מבין היטב מדוע ישראל כבשה אדמות אלו (יהודה ושומרון). הייתה מלחמה." אך מנגד התנגד לכיבושם המתמשך ואף הצהיר בביקור בעזה כי "אין טעם לדבר על שלום כל עוד היא (ישראל) עדיין מחזיקה בשטחים"‏. הוא האמין שערפאת רצה בשלום עם ישראל וראה בו דמות הירואית. עם פטירת ערפאת ספד עליו ואמר כי "ערפאת היה אייקון ואחד הטובים בעולם".

מנגד, מנדלה סיפר שספרו של מנחם בגין "המרד" היווה מקור השראה עבורו והוא תיאר את דוד בן-גוריון כמנהיג משכמו ומעלה. הוא הביע סימפטיה לעם היהודי ולמדינת ישראל, ואמר כי "למרות הסבל והקשיים האדירים שפקדו את העם היהודי ומדינת ישראל לאורך השנים, תמיד שמתם דגש מיוחד על החינוך וההשכלה, וזהו סוד הצלחתכם. אני קורא לבני עמי לראות זאת כמודל לחיקוי.