סיור במקום שיעור

מגישים: אריאל אופיר, יותם שניט, אלדור נמיר ועדן קמפו

Brain Concentration Music Training

שיעור שמש

"אומנם ניתן לבצע התנסויות רבות בחדרי הכיתות, במעבדות ובאמצעים אחרים הקיימים בבית הספר.

עם זאת, מספר גדול של מושגים, מיומנויות התנסות, אלא בסביבתם הטבעית, דהיינו מחוץ לכיתה"

(מתוך דוח הוועדה לסביבת הלימוד החוץ-כיתתית, האגף לתכניות החוץ כיתתית, האגף לתכניות לימודים 1998)


יש הטוענים כי שיעור שמש תורם וגורם להקשבתם של התלמידים, ויש הטוענים ששיעור שמש גורם לאי-קשב ובלגן.


לדעתנו, "שיעור שמש" יכול להוות תחליף מצוין לשיעור בכיתה רגילה, אך גם יכול להיות בזבוז זמן, הכל כמובן תלוי בהכנה מראש של מערך השיעור. אנו מאמינים כי זהו מרכיב קריטי בהצלחתו של השיעור.


זאת ועוד, אנו סבורים כי היציאה מהכיתה הסגורה, מהווה שינוי מרענן, אך החסרונות המרכזיים גורמים להרבה הסחות דעת מסביבנו: ילדים משחקים בכדור, רעש, חרקים וכו'… יחד עם זאת, שמנו לב למספר חסרונות מרכזיים ב"שיעורי השמש", למשל: חוסר במקום נוח לישיבה או לכתיבה, התנהגות הכיתה וכמו כן בעיות עם מזג האוויר (חום, קור, גשם) וכו'...


לא כל יום יכול המורה להוציא את התלמידים שהוא מלמד לפעילות או שיעור בחוץ. קרה כבר למורים רבים בשנות הוראתם, שרצו להוציא את כיתתם לשיעור מחוץ לכותלי הכיתה, אך מזג האוויר לא אפשר זאת. אי אפשר לדעת בוודאות, אם הם צריכים להעביר מערכת שיעור שלמה בחוץ או שיעבירו שיעור בנושא אחר לגמרי בכיתה. זה קשה מאוד להסתמך באופן זה על תחזיות, כי יכול להיות שהן לא יהיו תמיד נכונות או שיהיה חם/קר מדי בשביל לצאת וזה גורם לאכזבה גדולה של התלמידים.


מן האמור לעיל, עולה כי אין ספק שמערכת שיעורים מודרנית וחדישה היא הדבר החשוב עבורנו, אך מסקנתנו היא ששיעור מחוץ לכיתה, הוא מאוד מסורבל, לא מתוכנן היטב ולא כל כך נוח ולכן הוא לא יעיל יותר משיעור בתוך הכיתה.

יום מערכת של למידה בחוץ

מוגש למורה:

מירי בר-כוכבא (שמיר)

בית ספר:

סביון גני יהודה