האם להעמיד לדין הורים ששכחו את

ילדיהם ברכב?

אל תגידו "לנו זה לא יקרה"

בשנה האחרונה שמענו על כמה וכמה מקרים שונים בהם נשכח ילד באוטו על ידי אחד מהוריו ומת כתוצאה מעליית הטמפרטורה ברכב, כאשר אף עובר ושב לא נחלץ לעזרתו וגם אם כן, ברוב המקרים היה זה מאוחר מידי. תופעה זו צוברת תאוצה ברחבי העולם כאשר נשאלת השאלה, האם להעניש ולהעמיד לדין את ההורה ששכח ברכב את הילד או שהמקרה עצמו, הטראומה ומה שנלווה אליה הוא עונש ונטל גדול וכבד מספיק שההורים יאלצו לסחוב עד סוף ימם.

על פי המקרים האחרונים ועדויות ההורים שהשתתפו בהם, על סבלם, הנזק למשפחה ועל רגשות האשמה הקשים שמוטלים עליהם אני סבורה כי אין צורך בהענשת הורים אלו מכיוון שהם קיבלו את עונשם לכל החיים, ומה הטעם בלהעניש את אותם הורים וכי לא עשו זאת בכוונה לפגוע בילדיהם. הדבר כבר נעשה ואין אפשרות לתקן זאת ועונש נלווה מבית המשפט בנוסף לכל מה שעובר על ההורים שהרגע איבדו את ילדיהם לא יתרום למצב ורק יהפוך את ההתמודדות לקשה יותר וכרוכה ביותר רגשות תסכול, כעס עצמי ואשמה. בנוסף, העמדה לדין זה לא מה שימנע מקרים חוזרים של שכיחת ילדים ברכב, מכיוון שזאת טעות אנוש שבאה ללא כל כוונה לפגוע ואומנם השלכותיה קשות מאוד אך כיום הורים רבים שרויים בלחץ העבודה, הבית והזמן לכן הגיוני שדבר כזה יקרה, לכל אחד מאיתנו, גם לדוגלי המשפט "לנו זה לא יקרה" הגדולים ביותר.

כחיזוק לטענתי , בשנה האחרונה, בוועדה מיוחדת ניסו להעריך אם אפשר להבחין במאפיינים ייחודיים בקבוצת המבוגרים שהיו מעורבים במקרי מוות של ילדים בשל שכחה ברכב. "זה יכול לקרות לכל אחד", נכתב בממצאי הוועדה.

"ככל שנבדק, לא תוארו מאפיינים חריגים של הורים אלה, לא בהתנהלות הכללית שלהם, לא בקשר שלהם עם הילדים. מקובל התיאור שמדובר בדרך כלל בהורים נורמטיביים", הודגש בדוח. מה שמחזק את טענתי שדבר כזה יכול לקרות לכל אחד והענשה לא תעזור ולא תמנע מצבים דומים חוזרים במקרה זה.


לסיכום, לדעתי לא צריך להעמיד לדין הורים ששכחו את ילדיהם ברכב.

Big image