נזקי העישון והאלכוהול

כיצד האלכוהול, הסמים והסיגריות משפיעים עלינו מבחינות שונות?

מתי הכל התחיל?

לפי מחקר הנערך במשך שלוש שנים על מתבגרים נראה שהשכבות החברתיוית בהן רווח הסמים בישראל הוא הגדול ביותר הן שכבות הנוער המתבגר, לרוב גילאים 10-17 ומעלה.

נערים בגיל ההתבגרות אשר שותים, מעשנים ומשתמשים בסמים מושפעים יותר מגורמים סביבתיים.

הגורמים לבני נוער להשתמש בסמים הם :


  • 1. חסכים רגשיים - בחברה כיום כאשר ההורים כמעט ואינם נמצאים בבית עם ילדיהם עקב בצורך לדאוג לפרנסת המשפחה, הם אינם נוהגים לשוחח איתם בתדירות גבוהה. כך מתפתח חסך רגשי שילדים אינם יודעים כיצד להתמוד איתו, כתוצאה מכך הילדים פועלים באופן מסויים, כמו שימוש בסמים, בכדי לעורר את הוריהם וזוהי דרכם לקרוא לעזרת ההורים.
  • 2. גרויים - בני הנוער חשים בצורך רב להתנסויות חדשות וחווים גירויים שונים המביעים בהם סקרנות. יש בהם יצר הרפתקנות בלתי נשלט ואף רצון לקחת סיכונים שהם אינם יודעים את ההשלכות שלהם, חשיפת בני הנוער לאינטרנט ולטלוויזיה ללא פיקוח מביאה את בני הנוער לשימוש בסמים שכן בדעתם הסמים מביאים להתרוממות רוח והרגשה של שחרור.
  • 3. נורמה חברתית - השימוש בסמים בחברתנו גובר עם הזמן והופך לסוג של נורמה חברתית שמביאה את הקטינים להשתמש בסמים או להתנסות לראשונה כדי להיות מקובל

ההשלכות

לכל דבר בחיינו יש השלכות מסויימות ובמקרים של שימוש בסמים הן :

1. השלכות חברתיות - התרחקות ממעגלים חברתיים קודמים: האדם שמשתמש בסמים מתרחק מהמעגל החברתי שסבב אותו, הוא מחפש את חברתם של אנשים שמבינים אותו ונמצאים באותו מצב כמוהו והם המכורים האחרים. במקביל גם החברים במעגל החברתי הקודם מתרחים מהמכור בגלל שהוא משתנה ונמצא בעולם משלו , הוא יכול להתנהג בצורה מביכה, אלימה או לא נעימה.

2. השלכות כלכליות - הילד שמשתמש בסמים בדרך כלל מתמרן את הריו כדי להשיג כסף לסמים בנוסף לכך במקום לבזבז כסף על דברים חיוניים הוא מבזבז אותו על סמים . עם זאת הסמים עולים כסף רב ולפעמים ילדים שאין להם כסף לסמים עושים דברים רעים כדי להשיג את הכסף הזה.

3. השלכות נפשיות - הסמים משפיעים על האדם גם מחינה מנטאלית, ההתמכרות מסכנת את כושר התפקוד השכלי של האדם ומשפיעה על היכולת הקוגנטיבית שלו בכך שהיא פוגעת ביכולת חשיבותו של האדם, ביכולת החישה - ראיה ושמיעה, והיא פוגעת בתפיסה שלו עם הסביבה. עם זאת ההתמכרות גורמת לפגיעה בזיכרון וליקויים בתפוסי התקשורת, לפגיעה בדיבור ולחוסר שליטה עצמית של האדם. בנסוף, חלה ירידה במוטיבציה וקושי להתמודד עם מיכשולים.

4. השלכות בריאותיות - הסמים משפיעים על קצב הנשימה של המשתמש בכך שהנשימה מאיטה את הקצב לאיטית יותר ובלתי סדירה, רוב מקרי המוות משימוש יתר נובעים מכשל נשימתי , ההתמכרות מביאה לעליה בחום הגוף , קצב הלב ולחץ הדם, הזעה, תחושת אופוריה.

5. השלכות פליליות - אדם המורשע בעברת סמים עלול להכנס ל20 שנות מאסר בנוסף עלול לאבד את רכושות ואת רישיון הנהיגה שלו ולשלם כנס.

איך להיגמל ?

  • גמילה פיזית, ניתן למכורים במסגרת אשפוזיות לגמילה פיזית. האשפוזיות מיועדות לגמילה הפיזית של המכורים לסמים קשים. האשפוזיות מיועדת לתת מענה לצרכים של מכורים אשר מעוניינים לעבור גמילה פיזית מהסם. הגמילה הפיזית היא השלב הראשון של תהליך הגמילה.
  • מרכזים אמבולטוריים לטיפול תרופתי ממושך. מכורים מקבלים טיפול במסגרת מרכזי חלוקת טיפול תרופתי.

כשהמכור פונה לעזרה, בשלב הראשון יש לוודא כי הוא מכיר בבעיית ההתמכרות כמחלה. יש לבצע פגישת היכרות ראשונית על מנת לבנות תוכנית טיפול אישית. כמו כן, יש לתת משקל לאישיות המכור ולאנשים בסביבתו הקרובה . אחד הטיפולים היעילים ביותר הוא טיפול משולב. המטרה היא לעזור למתמכרים להיגמל ולגרום לכך שלא יחזרו להשתמש בסם לטווח הארוך. ההתערבות הטיפולית נעשית ברמה האישית, קבוצתית ומערכתית. טיפול קבוצתי נחשב כשיטה יעילה לטיפול במכורים. כאשר מטופל נמצא בקבוצה, הוא מפסיק להתמקד בעצמו ובבעייתו.

תסמיני הגמילה :

נפשיים - דכדוך, ירידה במצב הרוח, דיכאון, עייפות , הפרעות בשינה, עצבנות וחרדה.

גופניים- כאב ראש, כאבי בטן ושרירים , חשיבה איטית ובעיה בריכוז.

" אין סמים קלים ואים סמים טובים, כל הסמים רעים, והיות סם אחד רע מקודמו אינו הופך את הסם האחר לסם קל או סם טוב " ( מתוך אתר הרשות )