Çevremiz İçin Neler Yapıyoruz?

Dünya Çevre Günümüz Kutlu Olsun!

Temiz ve yaşanabilir bir çevre için hepimizin yapması gerekenler var!

Anel Grup olarak, yaşadığımız çevreye ve dünyaya karşı sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Konu ile ilgili yürürlükteki tüm yasa ve yönetmeliklere uygun hareket ederken, olanaklarımız doğrultusunda, doğal kaynakları korumaya ve çevreye yönelik olumsuz etkileri en az seviyeye indirmeye yönelik çalışmalar yürüttük ve yürütmeye devam ediyoruz.

Enerji ihtiyacımızın bir kısmını güneş enerjisinden sağlıyoruz

Elektrik enerjisine talep artarak devam ediyor. Tüketmek zorunda olduğumuz enerjinin büyük bir kısmı fosil yakıtlarından, geri kalanı ise nükleer ve yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanıyor. Sonsuz bir enerji kaynağı olan güneşi elektrik enerjisine dönüştürerek enerji üretme konusunda, Grup şirketimiz AnelEnerji ile Anel İş Merkezi için özel çözümler ürettik. Bir yandan da, akıllı bina sınıfındaki Anel İş Merkezi’nin çatı ve terasında kurduğumuz solar PV kurulumu ile binamız için enerji üretiyoruz. Binanın enerji ihtiyacının ve iç ortam aydınlatmasının bir kısmını bu kurulumlar sayesinde güneş enerjisinden faydalanarak sağlıyoruz.

Big image
Big image

Yaklaşık 20 evin yıl boyunca elektrik enerjisini sağlayacak güçte enerji ürettik

Anel İş Merkezi'nde 27 kWp kurulu güce sahip güneş panelleri tesis ettik. Yıllık ortalama 30.000 kWh elektrik enerjisi ürettik. Örneklendirirsek, bu enerji ile ortalama tüketim gerçekleştiren yaklaşık 20 evin yıl boyunca elektrik enerjisi sağlanabilir.

Yılda yaklaşık 80 ağacın temizleyebileceği gaz salınımını engelliyoruz

Elektrik üretimi ile şebekeden kullanılan elektrik tüketimi ve bağlantılı olarak bu elektriğin üretiminde kullanılan birincil enerji kaynaklarının tüketimi azalıyor. Anel İş Merkezi'nde güneşten ürettiğimiz enerji ile yılda yaklaşık 80 ağacın temizleyebileceği gaz salınımını engelliyoruz.

Big image

Yeni projemiz ile yılda yaklaşık 150 ağacın temizleyebileceği gaz salınımını engelleyeceğiz

Grup şirketimiz AnelEnerji ile 2016 yılının ikinci çeyreğinin başında faaliyete geçireceğimiz proje ile üretim kapasitemiz %85 artarak kurulu gücümüz 50 kWp’ye ulaşacak. Bu artırım ile yaklaşık olarak aşağıdaki değerlerde üretim gerçekleştirecek ve karbon salınımını önleyerek yılda yaklaşık 150 ağacın temizleyebileceği gaz salınımını engelleyeceğiz.

Big image

Mümkün olduğunca az atık üreterek atıklarımızı geri dönüştürüyoruz

2015 itibariyle, Grup şirketimiz AnelDoğa işbirliği ile, hem Anel İş Merkezi’nin hem de tüm şantiyelerimizdeki atıkların daha sistematik geri dönüşüme tabi tutulmasını sağlamaya başladık.

Big image

Binamıza plastik, cam, metal, kağıt, kablo, tahta, elektronik vb. malzemeleri geri dönüştürebilmek için geri dönüşüm kutuları yerleştirdik. Bu kutular ile, Anel İş Merkezi'nden ve şantiyelerimizden topladığımız atıkları geri dönüştürüyoruz. 2015 yılında bu yolla 210 ton malzemeyi doğaya geri kazandırdık. Daha çok atığın geri dönüştürülmesi için tüm Anel İş Merkezi çalışanlarının desteğine ihtiyacımız var.

Gri su geri dönüşümü ile yılda 3.500 ton suyun geri dönüşümünü hedefliyoruz

Anel İş Merkezi'nde kurulu gri su dönüşüm sistemi ile su tüketimini azaltıyoruz. Yeni projemiz ile sistemi modernize ederek kapasiteyi arttıracağız.

Gri Su Dönüşüm Sistemi
Big image

Enerji verimliliği için binamızda güçlü bir altyapı kurduk

Akıllı bina kategorisinde yer alan Anel İş Merkezi, enerji verimliliğine yönelik altyapı sistemlerini barındırıyor. Bu sistemlerin kullanımına yönelik işletme prosedürlerini oluşturup faaliyete geçirdik.


Enerji verimliliğine yönelik altyapımız:


  • Otomasyon sistemleri ile mekanik sistemlerini ihtiyaç duyulduğunda devreye girecek şekilde tasarladık.
  • Aydınlatma otomasyonu ile ortak alan ve çevre aydınlatmalarını ihtiyaca göre devreye girecek şekilde tasarladık.
  • Pompa ve klima santralinin fanlarını invertörlü sistemler ile destekledik.
  • Aydınlatmada mekanik balastları yenileyerek elektronik balast altyapısını kurduk.
  • Otopark aydınlatmada varlık sensörleri kullandık. İleride LED aydınlatma projesini hayata geçirmeyi planlıyoruz.

2015 yılında 8.958 adet fidan diktik

Temiz ve yaşanabilir bir doğa için, 2013 yılı itibariyle, faaliyetlerimiz sonucunda atmosfere saldığımız karbon miktarını hesaplıyoruz. Sera gazı emisyonlarını azaltmak/nötrlemek üzere aksiyonlar alıyoruz. Bu kapsamda, 2015 yılında küresel iklim değişikliğiyle mücadele ve doğaya salınan karbonu tutmak amacıyla, TEMA işbirliği ile Çanakkale Biga Çınardere’de Anel Grup 30. Yıl Hatıra Ormanı'nı oluşturarak 8.958 adet fidan diktik.

Big image

Çevremizin yeşillendirilmesine de destek veriyoruz

Anel İş Merkezi’ni çevreleyen ve kullanıma yeni açılan caddeler için Ümraniye Belediyesi’ne götürdüğümüz ağaçlandırma proje teklifinin ardından, katkılarımızla, Belediye tarafından ağaçlandırma çalışmaları yapıldı. Ağaçlar büyüdüğünde çevremizde ıhlamur ve akçaağaçlarla bezeli yemyeşil caddeler olacak.

Temiz ve yaşanabilir bir çevre için hepimizin görevleri var. Bu bilinçle çalışmalarımızı sürdürürken, sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.


Sevgi ve Saygılarımızla,