רובין הוד

רקע

גיבור עממי אנגלי, פורע חוק. קשת וסיף מוכשר, אשר על פי הגרסאות בנות ימינו של סיפור עם זה, נהג לגנוב מהעשירים ולתת לעניים בעזרת חבורת פורעי חוק הידועים כ"אנשים העליזים". באופן מסורתי, מוצגים אנשי רובין הוד כלבושים בצבעי ירוק. יש הסוברים כי מקור האגדה בפורעי חוק אמיתיים או בבלדות וסיפורים על פורעי חוק. רובין הוד הפך לדמות עממית פופולרית החל מתקופת ימי הביניים והמשיך בספרות המודרנית, סרטים וטלוויזיה. במקורות המוקדמים ביותר, רובין הוד הוא איכר חופשי, אבל לעתים קרובות הוא מצויר כאציל שאיבד את אדמותיו באופן לא הוגן בגלל שריף חסר מצפון ונעשה פורע חוק.

היסטוריה

בתרבות הפופולרית רובין הוד ואנשיו העליזים שוכנים ביער שרווד, בנוטינגהמשייר, שם מתרחשות עלילות בלדות מוקדמות רבות. בתיעודים הללו מתוארת תמיכתו של רובין הוד במעמד הנמוך, הכבוד שרחש לנשים, יכולותיו כקשת מוכשר, התנגדותו למוסד הכנסייתי והטינה שרחש לשריף מנוטינגהם.

בתרבות העממית רובין הוד מצטייר כבן זמנו ותומכו של ריצ'רד לב הארי. רובין יוצא מחוץ לחוק בעקבות שלטונו המושחת של ג'ון, מלך אנגליה כאשר ריצ'רד נמצא במסע הצלב השלישי.

עלילה וסיבות למרד

רובין הוד מרד מרד רה-אקטיבי ומה שאפיין אותו הוא שרובין הוד וחבורתו נהגה לגנוב מן העשירים רכוש ולתת אותם לעניים .

היו שתי סיבות עיקריות שהניעו את רובין הוד למרוד והן :

רובין הוד גורש מאדמותיו על ידי שריף נוטינגהאם הנבל.

ביער שרווד הוא פגש אנשים אשר גורשו מבתיהם עקב אי יכולתם לשלם את המיסים לנסיך ג'ון .

תוצאות המרד הן : רובין הוד משחרר את המלך ריצ'ארד שהיה בשבי והמלך מביס את הנסיך ג'ון והשריף הנורא

סצנת קרב מהסרט רובין הוד

Robin Hood (10/10) Movie CLIP - Beach Battle (2010) HD

הקשרים לתנ"ך ומרד אבשלום

ניתן לראות את מרד אבשלום כדומה למרד שמרד רובין הוד שכמו אבשלום רובין הוד גורש מאדמותיו ורק באמצעות כוח חזר אליהם .

הבדל גדול ביניהם הוא שרובין הוד פעל לטובת הכלל בניגוד לאבשלום שפעל לטובתו האישית.

אבשלום "גנב את לב העם" בדרכים שונות על מנת להשיג תומכים ולהסיתם כנגד דוד. אבשלום התחיל במרד מתוך ייאוש,שכן ראה את אדישות אביו כלפי אונס תמר. בנוסף, אבשלום מרד כי רצה לקחת את המלוכה שהובטחה לשלמה.

לעומתו, רובין הוד פעל למען השוויון והצדק, שכן מרד כנגד השריף שהגן על העשירים וניסה לתפוס את אנשי היער.בנוסף,רובין הוד פעל כנגד הכנסייה המושחתת. רובין הוד גנב למען העניים מהעשירים.

מות אבשלום

Big image