Bizden Haberler

30 Aralık 2022

Big picture

TAC Erkek Basketbol Takımı Mersin Şampiyonu Oldu


29 Aralık Perşembe günü Mersin Servet Tazegül Spor Salonunda oynanan Mersin Lise Genç A Erkek Basketbol Final müsabakasında TAC Basketbol Takımımız, Mersin Toros Kolejine karşı 74 – 61 skorla üstünlük sağlayarak şampiyon olmayı başardı. Okul Basketbol Takımımız 07 – 11 Şubat 2023 tarihlerinde oynanacak Okul Sporları Bölge Şampiyonasında okulumuzu ve ilimizi temsil etme gururunu yaşayacak. Şampiyon öğrencilerimizi tebrik ediyor Bölge Şampiyonasında başarılarının devamını diliyoruz.

Big picture

TAC Kız Voleybol Takımımız Mersin Finallerinde Okulumuzu Başarıyla Temsil Etti


28 Aralık Çarşamba günü Mersin 1000 Kişilik Spor Salonunda oynanan Mersin Lise Genç A Kız Voleybol Final müsabakası sonucunda kızlarımız Mersin ikincisi olarak bizleri gururlandırdı. TAC Voleybol takımımız 11 – 14 Ocak 2023 tarihlerinde Adana’da oynanacak Okul Sporları Bölge Şampiyonasında okulumuzu ve ilimizi temsil edecekler. Kızlarımızı tebrik ediyor, tüm TAC Ailesini Bölge Şampiyonası turnuvasında takımımızı desteklemeye bekliyoruz.

Big picture

TAC Öğrencileri Uluslararası Bilgi Yarışması’nda Büyük Başarılara İmza Attılar


11 IB öğrencilerimizden 7 öğrencinin katıldığı Rusya merkezli Urfodu yarışmasına katılan Cem Sağlam, Cenk Sağlam, Naz Kurtuluş, Alpartun Günhan, Yağmur Serin, Benan Güneş ve Melis Ata yarışmanın ilk etabını geçmeyi başardılar.


Cem İngilizce, Almanca, Fizik, Kimya, Biyoloji ve Matematik; Cenk İngilizce, Almanca, Biyoloji, Kimya ve Matematik; Naz Biyoloji, Kimya, Matematik; Alpartun Fizik ve İngilizce; Yağmur Serin İngilizce, Fizik ve Matematik; Benan ve Melis ise Biyoloji alanındaki yarışmalara katıldılar ve 1. etapta katıldıkları tüm branşlarda başarılı olarak final etabına katılmaya hak kazandılar.


Urfodu Yarışması, Rusya tarafından düzenlenen ve Rusya’nın kardeş ülkelerinden Belarus, Kazakistan, Tacikistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkiye’deki 5. ve 11. sınıf arasındaki öğrencilerin Biyoloji, Kimya, İngilizce, Fransızca, Coğrafya, Almanca, Matematik ve Fizik branşlarında katılabileceği uluslararası bir yarışma olup iki etaptan oluşmaktadır. Birinci etap web sitesi üzerinden online olarak, ikinci etap ise isteğe bağlı olarak uluslararası test merkezinde ya da online gerçekleşmekte. Birinci etapta başarılı olan öğrenciler ikinci etaba katılmaya hak kazandılar.


Bu üstün başarılarından dolayı öğrencilerimizle gurur duyuyor, yarışmanın 2.etabında başarılarının devamını diliyoruz.

Big picture

TAC Bears Robotik Takımı ‘’Innovate Award Ödülü’’nü Aldı24-25 Aralık tarihleri arasında Robotik Kulübü öğrencilerimizin oluşturduğu ‘’TAC Bears Robotik Takımı’’, İstanbul Hisar Okullarının ev sahipliğinde gerçekleşen ‘’Vex Robotics Lise Turnuvası’’na katıldı. Öğrencilerimiz, robot tasarım sürecinin anlatıldığı, mühendislik defterinin incelendiği turnuvada, jüri görüşmelerinin ardından ‘’Innovate Award Ödülü’’nü almayı başardılar.


Aldıkları bu ödül ile 25-26 Şubat 2023 tarihlerinde gerçekleşecek olan Türkiye Ulusal Finaline katılmaya hak kazandılar. Öğrencilerimizi tebrik ediyor, finalde başarılarının devamını diliyoruz.

Big picture

Avrupa Gençlik Parlamentosu (EYP) Kulübü öğrencilerimiz EYP Türkiyeʼnin düzenlediği Eğitime Katıldılar!


Okulumuzun Avrupa Gençlik Parlamentosu (EYP) Kulübü öğrencileri 24-25 Aralık 2022 tarihleri arasında Gebzeʼde TEV İnanç Türkeş Özel Lisesiʼnde gerçekleşen Avrupa Gençlik Parlamentosu 101 ve 201 eğitimlerine katıldılar.


Eğitim süresince öğrencilerimiz birçok becerilerini geliştirirken, aynı zamanda akademik, organizasyon ve medya alanında çeşitli modüller aldılar. Öğrencilerimiz bu eğitimle birlikte Avrupa Gençlik Parlamentosu Türkiyeʼnin resmi üyesi oldular ve gelecek dönemlerde Avrupaʼnın dört bir yanında farklı konferanslar ve eğitimlere katılım sağlayacaklar. Öğrencilerimizle gurur duyuyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Big picture

Tarsus'un Kurtuluşu Geleneksel 16. Satranç Turnuvası'nda Birincilik Ödülü

Tarsus Belediyesi tarafından Tarsus’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 101.Yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen, ‘Tarsus’un Kurtuluşu Geleneksel 16.Satranç Turnuvası’nda’ öğrencimiz Taylan Rüzgar turnuvayı 1. olarak tamamladı.


Müsabakalar çekişmeli anlara sahne olurken, satranç heyecanı akşam saatlerine kadar sürdü ve Taylan ödülünü Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan’dan teslim aldı.


Öğrencimizi tebrik ediyor Başarılarının devamını diliyoruz.

Big picture

TAC’li Toplum Liderleri Öğrencilerinden Hastanede Tedavi Gören Küçük Kardeşlerine Yeni Yıl Sürprizi


11 IB sınıfı öğrencilerin liderliğinde 9, 10, 11 ve 12 sınıf seviyelerinden oluşan bir grup öğrencinin hazırladığı yeni yıl hediye paketleri, Tarsus’ta bulunan hastanede tedavi gören çocuklara teslim edildi. Yeni yılı hastanede geçirecek çocukların biraz olsun yeni yıl heyecanını yaşamaları ve eğlenmelerini hedefleyen bu ziyaretleri sırasında, öğrenciler hem hasta çocuklarla, hemde onlarla gönülden ilgilenen sağlık personeli ile sohbet etme imkanı buldular. Ziyaretleri sırasında tedavi gören kardeşlerinin gözlerindeki ışıltıyı görmeleri her şeye değdi.


Her alanda ihtiyacı olanların yanında olmanın verdiği manevi huzuru yaşamalarına imkan sunan bu çalışmalarda, her bir öğrencinin bu bilinci yaşam felsefesi haline getirmeleri hedeflenmektedir. Öğrencilerimize bu özverili çalışmalarından dolayı çok teşekkür ediyor, geleceğin toplum liderleri olma yolunda başarılar diliyoruz.

Big picture

TAC Öğrencileri ‘’Sürdürülebilir Hayat Toprakla, Üretmeyle Başlar” Diyor“Sürdürülebilirlik Toprakta Başlar” diyen TAC öğrencileri, tarımsal çalışmalarına başladılar. Üretmek için öncelikle toprakla iç içe olmayı gerektiren bu çalışmalara, toprağı kazmayla, ilk bakla, tere, roka, maydonoz gibi farklı ürünlerin tohumlarını ekme ile başladılar. Bu çalışmadaki hedefleri yetişecek ürünlerin satışından elde ettikleri geliri toplum hizmetinde de değerlendirebilmek.


Öğrencilerin tarım çalışmalarında tecrübe edinmelerinin sağlanmasının yanı sıra, tüm bu süreçte özen ve sabırın da gerekliliğinin farkına varmalarını hedeflenmekte.


Hem üreten, hem de toplum bilinci yüksek öğrencilerimizle gurur duyuyor, bu çalışmanın amacına ulaşmasını diliyoruz.

11. Sınıf Ulusal Program Öğrencileri Köy Okulundaki Kardeşlerinin Yeni Yılını KutladıToplum hizmetini gönülden yapmaya hazırlık sınıfında başlayan 11. sınıf öğrencileri yeni yılı Demirhisar Köyü İlkokulu kardeşleriyle birlikte kutladı.


TAC öğrencileri özenle hazırladıkları hediyeleri Demirhisar Köyü İlkokulu kardeşlerine tek tek takdim ettiler. Heyecanla açtıkları hediye paketlerinden çıkan montlara oldukça mutlu olan öğrenciler, TAC Kampüsünde çok keyifli zaman geçirdiler.Öğrencilerle eğlenceli zaman geçirmenin yanı sıra kısıtlı yabancı dil eğitimi görmeleri sebebiyle TAC’li abi ve ablalarından ingilzce dersi almaları önem kazanmakta.


11. sınıf tebrik ediyor, çevresine duyarlı, yardımsever TAC geleneğini en iyi şekilde temsil ettikleri için teşekkür ediyoruz.

Geleneksel TAC Toplum Hizmetleri Yeni Yıl Partisi 28 Aralık Günü Kutlandı“Çok Çalış, Çok Gül, Birbirine Sıkı Bağlan” temasıyla gerçekleşen toplum hizmetlerinin en eğlenceli etkinliklerinden biri olan ‘’Yeni Yıl Partisi’’ 10, 11 ve 12. sınıf öğrencilerinin organizasyonu ile gerçekleşti. Demirhisar Köyü ve Kanberhöyüğü Köyü İlkokullarından gelen kardeşleriyle yaptıkları etkinlikler minik kardeşleri kadar TAC’lileride eğlendirdi.


İngilizce dersinde ‘’Yeni Yıl’’ temalı kelimeler öğrenen, kısa film izleyip analiz eden minik öğrenciler bir kez daha TAC kampüsünden yüzlerinde gülümseme ve kalplerinde umutla ayrıldılar.


Organizasyonu gerçekleştiren IB ve Ulusal programdaki bütün TAC öğrencilerine teşekkür ediyor, bu alanda destek veren öğretmenlerine saygılarımızı sunuyoruz.

Big picture
Big picture

Fen Derslerinde Deneyler Hız Kesmeden Devam Ediyor

Serbest düşme ivmesinin belirlenmesi

10 IB HL sınıfı öğrencileri fizik deneyinde Photogate sensör ve logger pro 3 programı kullanılarak bir cismin belirli seviyelerde ki düşüş ivmesini hesapladılar.

Fotosentetik pigmentlerin kromatografi ile ayrılması

10 IB ve 11 IB sınıfı öğrencileriyle birlikte biyoloji dersinde ıspanak yaprağının aseton çözücüsü içerisinde ekstre işlemi yapılarak, yaprağın içerisinde ki pigmentlerin kromatografi kağıdı kullanarak ayrıştırılması sağlandı. Pigmentler ışığın farklı dalga boyu aralıklarını emdikleri için deneyde farklı renkler gözlemlendi.

12 IB sınıfları, Kimya laboratuvarında Asit-baz deneyleri kapsamında, zayıf ve kuvvetli asitlerdeki iletkenlik farkını “conductivity probe” ile, Ph değerlerini “pH probe” ve “pH kağıdı” ile belirleme çalışmaları yaptılar. Bunun yanı sıra, güçlü ve zayıf asitlerle magnezyum reaksiyonunu gerçekleştirdiler. Öğrencilerimiz, metallerle, zayıf asit ve kuvvetli asit kullanımının farkıyla açığa çıkan gaz kabarcıklarını inceleyerek daha iyi gözlemle şansı elde ettiler.

Big picture

IB Broşürümüz güncellenmiştir


Güncellenmiş IB Broşürü için görsele tıklamanız yeterli.

Aylık YKS Bülteni


Aylık YKS çalışmalarının detayları için lütfen aşağıdaki görsele tıklayınız.

TAC'de YKS Hazırlık Çalışmaları


YKS Çalışmalarımızı anlatan videoyu izlemek için lütfen aşağıdaki görsele tıklayınız. (sadece türkçe)

Tarsus Amerikan Kolejini Sosyal Medyada Takip Ediyor musunuz?

Aşağıdaki adreslere tıklayarak incelemek istediğiniz sosyal medya kanalına ulaşabilir, hesaplarımızı takip ederek etkinliklerimizden haberdar olabilirsiniz.

Big picture