מערכת הלב

לירון קאיקוב ט 3

מבוא:

הלב הוא אחד האיברים החשובים ביותר בגוף האדם. אנחנו משתמשים בו כל יום, ללא מודעות או רצון, כדי לנשום ולבצע את הפעילויות שאנחנו עושים בחיינו. בחרתי לחקור על הלב מכיוון שהוא איבר קריטי לחיים ובלעדיו אי אפשר להתקיים. הנושא הזה חשוב בשבילי מפני שאני חפץ בחיים בריאים וארוכים וכדי לממש את רצוני, עליי לשפר את יכולות הלב.

הלב

Big image

מערכת כלי הדם

Big image

מחלת לב כלילית

מחלת לב כלילית היא תפקוד לקוי או נזק לשריר הלב, הנגרם בגלל היצרות או סתימה בעורק כלילי אחד או יותר. העורקים הכליליים, שהם עורקים המובילים דם לשריר הלב עצמו, נפגעים מתהליך הנקרא טרשת עורקים, בו במהלך השנים הולך העורק ונסתם. היצרותו של העורק הכלילי גורמת לשתי בעיות: האחת, ירידה בנפח הדם שהוא מסוגל להזרים. השנייה, ירידה בגמישותו וביכולתו להתרחב במצב של דרישה לאספקת חמצן מוגברת בשריר הלב. הירידה בנפח הדם המוזרם וכן הירידה בגמישות העורק גורמות לירידה באספקת דם לשריר, וכתוצאה אספקת חמצן מופחתת. דבר זה הוא הגורם למחלת הלב הכלילית.

השפעות של המחלה הם רבות, החולה לא יוכל לבצע פעילויות כמו כל אדם רגיל ויתקשה בביצוע תנועות. כתוצאה מחוסר החמצן השרירים לא מתפקדים כראוי.

כיצד ניתן לשפר את הלב?

כדי לשפר את הלב יש לעסוק בפעילויות גופניות אירוביות. בפעילויות אירוביות הגוף משתמש בחמצן. כתוצאה מהפעילות עולה ריכוז פחמן הדו החמצני וריכוז החמצן יורד. במטרה להשלים את הפערים הלב מגדיל את מספר הפעימות לדקה כדי לספק בקצב מהיר יותר חמצן וכך להמשיך בפעילות. בעקבות ההגדלה של מספר הפעימות והגברת מהירות הלב, הלב כמו כל שריר אחר, מתחזק. לאחר הפעילות יכולת ההתכווצות של הלב חזקה יותר.

ביצוע פעילויות אירוביות אכן ישפר את הלב ויביא לאריכות ימים.

Big image