במחשבה תחילה

ידיעון מורות ומורי מחשבת ישראל, גיליון #4, נובמבר 2018

דבר המפמ"ר החדש למקצוע מחשבת ישראל, טליה אפיק-גרוסמן

אני שמחה להצטרף אליכם, להובלה משותפת של תחום הדעת מחשבת ישראל, שאותו גם אני זכיתי ללמד ולרכז, ובו אני מאמינה בכל לבי.

מחשבת ישראל בעיני הוא אחד מן המקצועות החשובים במערכת החינוך, ויתרונו הגדול הוא במתן אפשרות לגיבוש זהותם של התלמידים, בחקירה ובנתינת מענה לשאלות מהותיות המתעוררות בהם: כיהודים, כישראלים, כבני אדם.

ייחודו הגדול של מקצוע זה הוא בהיותו דינמי, מה שמאפשר לתלמידים ליצור שיח משתנה ומותאם לאתגרי התקופה הנוכחית, ובכך טמון קסמו. מי כמוכם יודע, שהוא אינו קופא על השמרים, ומספק לתלמידים ולמוריהם שיח כנה, מורכב ודיאלוגי: לעיתים סוער ורוגש, אבל תמיד רלוונטי.

עם כניסתי לתפקיד אני מזמינה כל אחד ואחד מכם, קהילת מורי מחשבת ישראל, להיות עמנו בקשר רציף: בין אם בהשתלמויות השונות והמגוונות (מקוונות או פנים אל פנים), בין אם בימי עיון המותאמים במיוחד עבורכם, בין אם בקשר עם המדריכים שלנו, בין אם בקהילת הפייסבוק של המורים, ובין אם בקשר מולי במייל.

קוטנו של המקצוע, והיותו מעין "מקצוע בוטיק" מאפשר לנו להתנהל בקהילה ולגבש עבורכם את מיטב הפיתוח המקצועי וההעשרה, ולהיות איתכם בקשר מתמיד. אני מאחלת לנו המשך הצלחה, ושמחה להימנות עם צוות מורים, רכזים ומדריכים, כה מיוחד ומסור.


אני מודה לאסף דה-פריס, ששימש בשנה וחצי האחרונה, מלבד תפקידו כמדריך ארצי, גם בתפקיד ממלא מקום מפמ"ר, ועשה את הדבר בהצלחה, בנועם הליכות ובצורה מקצועית לעילא. אני שמחה להמשיך ולפעול איתו, כמו גם עם שאר המדריכים, על מנת שנמשיך ונוביל את המקצוע בהצלחה גם בשנים הבאות.

בברכה,

טליה אפיק- גרוסמן

כתובת דוא"ל:
taliaag@education.gov.il

השתלמות מותאמת לצרכי המורה! בפסג"ה מודיעין...בואו בהמוניכם!

השתלמות פנים אל פנים בפסג"ה מודיעין - לראשונה, אנו מעוניינים לפתוח השתלמות המותאמת לצרכים הספציפיים של המשתלמים! מתקשים בפיצוח של פרק מסוים ב"את שאהבה נפשי" ? צריכים עזרה בהוראת "המשתה"? מסתבכים עם הוראה יצירתית של מושג "ההעדר"? משהו אחר? זו בדיוק ההשתלמות בשבילכם!
פתיחה משוערת של ההשתלמות: ינואר 2019.
ההרשמה ממשיכה כאן.

ימי עיון למורים

גם השנה נקיים מספר ימי עיון וסיור לימודי.
חשוב לזכור: מורה שמגיע\ה לכל ימי העיון ולסיור הלימודי זכאי לגמול של 30 שעות.

1. יום העיון הארצי המשותף למורי תנ"ך, מחשבת ישראל ותורה שבע"פ יתקיים ביום שני, 10 בדצמבר, האוניברסיטה העברית, קמפוס הר הצופים ירושלים (פרטים נוספים בהזמנה. ניתן להגדיל בלחיצת כפתור). לרישום ליום העיון לחצו כאן. שימו לב- בשביל הסעות מאורגנות יש להירשם עד יום ראשון הקרוב, ה18.11!

* במידה ואתם מתכוונים להשתתף השנה בכל ימי העיון ובסיור הלימודי, ציינו בטופס הרישום כי אתם מגיעים ליום העיון במסגרת ההשתלמות "גיוון דרכי הוראה ולמידה במחשבת ישראל".

2. סיור לימודי למורים בנושא המגזר החרדי - קווים לדמותו, אתגרים ותמורות. הסיור יתקיים בירושלים, בתאריך 25.3, יום שני. שמרו את התאריך! טופס הרשמה מסודר יישלח בהמשך.


3. כנס ארצי למורי ומורות מחשבת ישראל - ל"ג בעומר, בתאריך ה- 23.5. שמרו את התאריך! טופס הרשמה מסודר יישלח בהמשך.


4. יום עיון בסימן סיכום תשע"ט והיערכות לשנת הלימודים הבאה. יתקיים בתאריך ה- 23.6. שמרו את התאריך! טופס הרשמה מסודר יישלח בהמשך.

ימי עיון לתלמידים - ההרשמה החלה!

כמיטב המסורת, גם השנה נקיים שני ימים עיון לתלמידי מחשבת ישראל, בתמיכתה הנדיבה של קרן פוזן:

א. יום עיון לתלמידי שכבת י' - .יום ג', 29.1.2019 , מוזיאון בית התפוצות, ת"א. היום יעסוק בשאלה מהי תרבות יהודית וכיצד היא באה לידי ביטוי בחברה הישראלית ובככל. להרשמה לחצו כאן!

ב. יום עיון לתלמידי שכבות י"א -י"ב - הודעה מסודרת תצא בנפרד ובקרוב.

ג. הזמנה מיוחדת למושב הנוער בכנס הרמב"ם של הספרייה הלאומית! 30 מקומות נותרו!
יום רביעי 12/12/18, הספרייה הלאומית, גבעת רם, ירושלים.
מושב הנוער יכלול:

16:30-17:30 הרצאה: פרופ' משה הלברטל: אהבה ויראה בפילוסופיה של הרמב"ם

17:30-18:00 הפסקה, כיבוד קל וסיור בתערוכה (החלל קטן - יהיה מדריך והתלמידים יכנסו ויצאו)

18:00-19:00 קבוצות לימוד- לימוד בקבוצות של 20 , כל קבוצה תלמד עם מנחה טקסט מהגותו של הרמב"ם

19:10-20:00 הרצאה: פרופ' מאיר בר אשר: יחסו רב הפנים של הרמב"ם לאיסלאם

מורה שמעוניין להגיע יחד עם תלמידי המגמה שלו מוזמן לפנות לאסף דה פריס במייל.

המלצה לשיעור! פרק ב', שמונה פרקים לרמב"ם

רבים מאיתנו מלמדים כעת או ממש זה עתה לימדו את פרק ב' במסגרת לימודי שמונה פרקים לרמב"ם. כאמור, פרק ב' עוסק בשאלה מהם חלקי הנפש שהם מקורות הציות והעבירה, כלומר שבהם בכלל ניתן לדבר על מושגי אתיקה, ציות ועבירה. בסרטוני ההשתלמות שלנו על פרק זה, אריאל אביב עומד יפה על ההבחנות השונות בין החלקים, הרלוונטיות שלהם לתחום הדיון המוסרי, וגם למיקום של התחום הדתי בתוך הנפש (במילים אחרות: כשהתורה פונה לאדם עם ציוויים ואיסורים, לאיזה חלק בדיוק בנפש היא פונה?).

ברצוני להציע דיון נוסף, ראשוני בלבד, על בסיס הבחנות הרמב"ם בפרק זה.
לאחר שעמדנו על כך ש"הדרמה המוסרית\הדתית" מתרחשת למעשה בחלק השואף (ובחלק החש באופן משני), וקבענו שהחלק המדמה הוא פאסיבי ולא נתון לבחירה (על כך ראוי כמובן לתהות ולהתדיין בכיתה) ניתן לקיים דיון על מקומה של האמונה הדתית בנפש האדם.
האם אמונה באלוהים היא אמונה בסיפור אודות אלוהים, היא רגש פנימי כלפי נשגבות כלשהי או אולי ידיעה בלתי אמצעית על מושג האלוהים?

הצעה לניהול הדיון (כשיעור):
- לחלק את הלוח לטורים ("מדמה", "שואף", "שכלי", "חש")
- לבקש מן התלמידים למקם את האמונה באלוהים באחד\יותר מן הטורים ולנמק מדוע. כלומר, מה הם רואים או מבינים באמונה באלוהים שיש בה כדי למקם אותה בחלק זה ולא אחר...
- ניתן לבקש מן התלמיד למקם את האמונה האישית שלו, או את איך שהם מנתחים ומבינים את תופעת האמונה מן הצד.

דיון שכזה בטיפוסי אמונה שונים, עם דגשים שונים, מרחיב את היריעה לתלמידים. בשלב כזה, לאחר שלמדו בפרק א' כי החלק השכלי הוא "צורת האדם", סביר להניח שהתלמידים יודעים כבר שהרמב"ם רואה את הקשר הראוי לאלוהים כקשר שכלי. עם זאת, כדאי לקרוא איתם את המשפט הפותח של ספר המדע במשנה תורה, הנמצא גם בספר הלימוד ("לידע שיש שם מצוי ראשון"). ניתן אף להנגיד אותו לדברי הפתיחה של החבר בספר הכוזרי ("אֲנַחְנוּ מַאֳמִינִים בֵּאלהֵי אַבְרָהָם יִצְחָק וְיַעֲקב הַמּוצִיא אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרַיִם בְּאותות וּבְמופְתִים וּבְמַסּות, וְהַמְכַלְכְּלָם בַּמִּדְבָּר, וְהַמַּנְחִילָם אֶת אֶרֶץ כְּנַעַן, אַחַר אֲשֶׁר הֶעֱבִירָם אֶת הַיָּם וְהַיַּרְדֵּן בְּמופְתִים גְּדולִים, וְשָׁלַח משֶׁה בְתורָתו, וְאַחַר כָּךְ כַּמָּה אַלְפֵי נְבִיאִים אַחֲרָיו מַזְהִירִים עַל תּורָתו, מְיַעֲדִים בִּגְמוּל טוב לְשׁומְרָהּ, וְענֶשׁ קָשֶׁה לַמַּמְרֶה אותָהּ. וַאֲנַחְנוּ מַאֲמִינִים בְּכָל מַה שֶּׁכָּתוּב בַּתּורָה, וְהַדְּבָרִים אֲרֻכִּים. ")

בקיום דיון שכזה השגנו מספר מטרות:
א. חידוד ההבנה על חלקי הנפש

ב. שיתוף של תלמידים בתפיסות האישיות שלהם לגבי אמונה (כאנשי אמונה או לאו)
ג. הכנת הקרקע לדיון בפרק החמישי העוסק בתכלית חיי האדם- ידיעת את האל.


מניסיון, מומלץ!
אסף דה פריס


מזמינים אתכם/ן לשלוח לנו חוויות,שיעורים,סיורים מעוררי השראה..

שווה קריאה!

ספרה החדש של פרופ' דליה מרקס "בזמן - מסעות בלוח השנה היהודי-ישראלי" הוא ספר נפלא למורי מחשבת ישראל ולמחנכים בכלל. ניתן לחשוב עליו גם כמתנה פרידה לבוגרי המגמה שלכם. הספר מאגד מחשבות ומקורות על חודשי השנה העברית, בשפה נגישה, תוך מתן זוויות שונות על לוח השנה העברי, עם הקשרים אקדמיים-היסטוריים, הלכתיים, פיוטיים ועוד.

פרטים נוספים וקטעים מן הספר, ניתן למצוא כאן.

קישורים מומלצים!

אלכסון הוא כתב־עת דיגיטלי המפרסם מאמרים עבריים ומתורגמים בתחומי מדעי החברה, מדעי הרוח, ההגות, התרבות והאמנות. מאמרים רבים מעוררי חשיבה, חלקם גם ניתן לערוך ולהביא לכיתה בהקשרים שונים.
לאתר אלכסון לחצו כאן

"כתיב" - האוסף הבינלאומי של כתבי יד עבריים דיגיטליים

לאור ההתפתחויות הטכנולוגיות המהירות שמאפשרות שימור, הצגה ונגישות לתוכן דיגיטלי, פתחה הספרייה הלאומית בתהליך של חידוש האוסף של צילומי כתבי היד העבריים. מיזם "כתיב" נועד להפוך את כתבי היד העבריים לנגישים לכל אדם מכל מקום בעולם. בלחיצת כפתור ניתן להגיע לכתבי יד מקוריים של הרמב"ם, הרמב"ן, רבי יהודה הלוי, איבן עזרא ועוד..לאתר כתיב לחצו כאן

"לשון אחרת" - בלוג של נדב ברמן-שיפמן, חוקר ומורה בתחומי היהדות. ברמן-שיפמן כותב על ענייני השעה, עתידנות והיחס לטכנולוגיה, מזווית פילוסופית וגם מתוך מקורות המחשבה היהודית. לבלוג של נדב, לחצו כאן.


"המובן מאליו" הוא פודקאסט חביב ביותר, מבית היוצר של כאן - תאגיד השידור הישראלי. שלל קטעי מוקלטים על התופעות הכי מובנות מאליהן בחיינו שמסתבר שכלל אינן מובנות מאליהן. לא בדיוק קשור למחשבת ישראל, אך מצחיק ומסקרן!


"שלושה שיודעים" - עוד פודקאסט חביב (ביותר!), גם מבית היוצר של כאן- תאגיד השידור הישראלי. דודו ארז משוחח על נושאים שונים עם ידענים בתחום הרלוונטי. מהיחס בין דת ומדע, דרך מהו בעצם המעשה החינוכי, ועד לתכנית על ההיסטוריה של ירושלים.