Bizden Haberler

23 Aralık 2022

Big picture

Kariyer Gününde Mezunlardan İlham Veren Tavsiyeler20 Aralık, Salı günü, Rehberlik Servisinin Mezunlar Derneği ile iş birliği içinde yürüttüğü; öğrencilerimize meslek seçimi, kariyer gelişim basamakları ve iş yaşamı hakkında bilgi edindirmeyi amaçlayan Geleneksel Kariyer Günü Etkinliği başarıyla gerçekleşti. Her yıl olduğu gibi bu yıl da iş hayatında güçlü ve başarılı 22 mezunumuzun konuk olduğu etkinlikte konuklar çalışma alanları hakkında mesleki bilgiler vermelerinin yanı sıra kişisel kariyer serüvenlerini de paylaşarak öğrencilerimize meslek seçimi konusunda ilham verdiler. 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencilerimizin yararlı bulduğu, özellikle kendileri için uygun alanları keşfetmelerini sağlayan farklı deneyimlerle buluşturan Kariyer Günü’nde her öğrenci, daha önce rehberlik dersinde seçmiş olduğu 4 farklı meslek sunumuna katıldı.


Konuklar, öğretmen ve öğrencilerimizin buluştuğu açılış resepsiyonu ile başlayan etkinlik, açılış töreni ve sonrasında sunumlarla devam etti.


Kariyer gününde öğrencilerimize yetenek, ilgi ve değerlerini fark ederek bunları nasıl geliştirebileceklerini öğretmek hedeflenmektedir. Öğrencilerin de bu sayede gelecekte neler yapmak istediklerini daha kolay bir şekilde planlayabilmeleri sağlanmaktadır.


Mezuniyet yılları 1972 ila 2013 arasında değişen, mezun oldukları Tarsus Amerikan Kolejine yıllar sonra kariyerlerini anlatmak ve öğrencilerimize ilham vermek amacıyla gelen konuklarımız gün boyunca öğrencilerimizle bir aradaydı. Konuklarımız, mezuniyetlerinden seneler sonra genç TAC’lilerle bir araya gelmenin; öğrencilerimiz de kendi yürüdükleri yollardan yıllar önce geçmiş olan büyüklerini dinlemenin heyecanını yaşadılar. Gün sonunda öğrenci, öğretmen, idareci ve konuklarımızla birlikte tüm TAC Ailesinin yüzlerindeki memnuniyeti görmek, öğrencilerimizden ve mezunlarımızdan olumlu geri dönüşler almak bizleri çok mutlu etti.

Big picture
Big picture
Big picture
Big picture

Geleneksel Görücü Usulü Kitap ŞenliğiTAC hazırlık sınıfı öğrencileri bu yıl beşincisi gerçekleşen Görücü Usulü Kitap Şenliği ile muhteşem bir gün yaşadı. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretmenlerinden Aslı Akın ve Sevil Ceber öncülüğünde gerçekleşen bu etkinlikte amaç öğrencilere kitapların yazılı birer edebi eser olmaktan öte anlamlar taşıyan varlıklar olduğunu göstermekti. Festivale üç farklı kategoride hazırlanan öğrenciler, kitaplar ile aslında ne çok şey tasarlanabileceğini öğrendiler.


Hazırlık sınıfı öğrencilerinin her birinin senenin başından itibaren bir kitap okuması sağlandı. Öğrenciler sonrasında; kitapların kapaklarını yeniden yarattı, içerisinde yer alan bir kahramanın kostümünü tasarladı ve kitaba yönelik bir fragman oluşturdular. Yazar ve kitap isimleri açıklanmadan etkinlik günü Sadık Paşa’da sergilenen kitaplardan tasarımını beğendiklerini seçtiler.


Üç farklı kategori için üç farklı jüri kararı ile Talas Oditoryum’da yapılan törende “En İyi Kitap Kapağı Tasarımı” kategorisinde Umut Alaltun, “En Yaratıcı Kostüm Tasarımı” kategorisinde Adar Yankı Şener ve “En İyi Video” kategorisinde ise Alisa Damla Ateş birincilik ödülüne layık görüldü.


Birbirinden çarpıcı kostümler ve kitaplar tasarlayan hazırlık sınıfı öğrencileri etkinlik sonundaki resepsiyon ve Stickler önündeki fotoğraf çekimi ile günü tamamladılar.

Big picture
Big picture
Big picture

Anne Yemeklerinin Sunulduğu ‘’Geleneksel Yatılı Öğrenci Akşam Yemeği’’

Okul Aile Birliği Toplantısı sonrasında, Okul Aile Birliğinin tüm üyelerinin katılımlarıyla bu yılın ilk “Yatılı Öğrenci için Anne Yemekleri” etkinliği gerçekleşti.


Okul Aile Birliğimizin ve velilerimizin de destekleriyle büyük bir özveriyle hazırlanan akşam yemeğinde, okulumuzdaki yatılı öğrencilerimiz ile yeniden bir araya gelindi.


Geleneksel hale gelen bu güzel etkinlikteki yemeklerin hepsi öğrencilerin istekleri doğrultusunda hazırlandı. Birbirinden farklı ev yemeğinin bir arada olduğu masalara yatılı öğrencilerimiz büyük ilgi gösterdi. Öğrencilerimiz için sevgiyle hazırlanan lezzetli ikramları keyifle ve iştahla yedikleri gözlerden kaçmadı.


Özenle hazırlanmış bu güzel yemekler ve emekleri için tüm Okul Aile Birliği üyelerimizle birlikte katkıda bulunan tüm velilerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Big picture

TAC Erkek Basketbol Takımı Finallerde

Mersin Okullar Arası Lise Genç A Basketbol kategorisinde Erkek Basketbol Takımımız final grubunda son oynadığı iki maçını da kazanarak dörtlü finallere kalmayı başardı. Mersin Servet Tazegül Spor Salonunda oynanan müsabakalarda, 20 Aralık Salı günü Gelecek Kolejine karşı 103 – 40, 22 Aralık Perşembe günü Yenilik Akademi Anadolu Lisesine karşı 100 – 39 luk skorlarla üstünlük sağladı.

Mersin finalleri gelecek hafta yine 7500 kişilik Servet Tazegül Spor Salonunda oynanacak. Lise erkek basketbol takımımız 27 Aralık Salı günü saat 10:00'da İçel Anadolu Lisesi ile yarı final, 29 Aralık Perşembe günü ise saat 11:30'da Mersin finalini oynamaya hazırlanmakta. Final müsabakalarında sporcularımıza başarılar diliyor, bu maçlarda TAC Ailesini aramızda görmekten onur duyacağımızı paylaşmak istiyoruz.


Big picture
Big picture

Bir Öğretmen, Bir Kitap Sohbet Etkinlikleri Devam Ediyor


Aralık: Çağrı Solak / Fareler ve İnsanlar


“Bir Öğretmen, Bir Kitap” sohbet etkinlikleri, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Çağrı Solak’ın seçtiği Amerikan edebiyatının önde gelen yazarlarından John Steinbeck’in Fareler ve İnsanlar adlı eseri ile devam ediyor.


Kitap 1930 Büyük Bunalım döneminde geçiyor. Umut, hayaller, yalnızlık, kadercilik ve geleceğe güvenle bakabilme temalarının işlendiği romanda iki tarım işçisi olani George ve hafif zeka engeli olan arkadaşı Lennie’nin yaşam mücadelesini anlatıyor.


Kitabı okuyan, okumak isteyen tüm kitapseverleri “Bir Öğretmen, Bir Kitap” söyleşi etkinliğimize davet etmekten mutluluk duyarız.

Big picture

IB Broşürümüz güncellenmiştir


Güncellenmiş IB Broşürü için görsele tıklamanız yeterli.

Aylık YKS Bülteni


Aylık YKS çalışmalarının detayları için lütfen aşağıdaki görsele tıklayınız.

TAC'de YKS Hazırlık Çalışmaları


YKS Çalışmalarımızı anlatan videoyu izlemek için lütfen aşağıdaki görsele tıklayınız. (sadece türkçe)

Tarsus Amerikan Kolejini Sosyal Medyada Takip Ediyor musunuz?

Aşağıdaki adreslere tıklayarak incelemek istediğiniz sosyal medya kanalına ulaşabilir, hesaplarımızı takip ederek etkinliklerimizden haberdar olabilirsiniz.

Big picture