מידעון ועוד הרב תחומי עמק חרוד

5-12.12.2020

Big picture

דבר המנהלת

"על הניסים ועל הנפלאות"....
במהלך השבועיים האחרונים הצלחנו לפגוש את תלמידנו בביה"ס. השימחה הייתה גדולה ותחושה אמיתית של נס חנוכה שהתגשם. בשבועיים האלו הפעילו תלמידי הכיתות הבוגרות את כיתות חט"ב בפעילויות חברתיות, התבצעו טיולים לגבעה לטיפוח השביל ונטיעת עצים, תלמידים בוגרים עזרו לתלמידים צעירים במרכז הלימודי, מחנכי הכיתות נפגשו איתכם ההורים בפגישות אישיות וועד ההורים יחד עם תלמידי ביה"ס דאגו לציון מכובד ומפנק לצוות ביה"ס לכבוד יום המורה.
וכך למרות תכתיבי המציאות מצאנו את הדרך להדליק את הנר החבוי בכל אחד/ת מבאי ביה"ס שיחד מדליק אבוקה גדולה שמאירה עולם ומלואו.


כפי שאמר הרב קוק -

אור הנר/ על פי הרב אברהם יצחק הכהן קוק

צָרִיךְ שֶׁכָּל אִישׁ יֵדַע וְיָבִין
שֶׁבְּתוֹךְ תּוֹכוֹ דּוֹלֵק נֵר
וְאֵין נֵרוֹ כְּנֵר חֲבֵרוֹ
וְאֵין אִישׁ שֶׁאֵין לוֹ נֵר

וְצָרִיךְ שֶׁכָּל אִישׁ יֵדַע וְיָבִין
שֶׁעָלָיו לַעֲמֹל וּלְגַלּוֹת
אוֹר הַנֵּר בָּרַבִּים
וּלְהַדְלִיקוֹ לַאֲבוּקָה גְּדוֹלָה
וּלְהָאִיר לְעוֹלָם כֻּלּוֹ.

אני מאחלת לכם ולבני משפחותיכם להנות מהביחד ולאפשר לסמלי החג המיוחד הזה של אור, נתינה ואחדות לקרב את הלבבות. אני מאמינה שמעט מן האור דוחה הרבה מן החושך.

נצלו את החופשה למנוחה, לריענון השורות ולאגירת כוחות, נזדקק להם.

בברכת חג אורים שמח וחופשה נעימה,


לילך.

כנס מועצת התלמידים הארצית של החינוך ההתיישבותי

שלושה מתלמידינו - יגל בבלי ט3, אלמוג שטרית ט5 ומתן בוחבוט משנתון י"ב השתתפו בכנס של מועצת התלמידים הארצית של החינוך ההתיישבותי שהתקיים ב- 2.12.

יגל בבלי, תלמידת ט'3 מספרת -

"היום היה הכנס הראשון של מועצת התלמידים הארצית. נפגשנו בזום עם יותר ממאה תלמידים מבתי ספר בארץ. כשנכנסתי לזום הייתי לחוצה מפני שאני חדשה בכל העניין, וחשבתי שיהיה לי קשה להתחבר עם כולם ושלהם יהיה קשה להתחבר איתי. אולם לא כך זה היה. המשפחתיות שהם הפגינו הפתיעה אותי, הפתיחות והחום שהם העניקו הרגיעו אותי, היה ממש כיף ומעניין. חולקנו לקבוצות קטנות ובהם שיחקנו משחקי היכרות. בהמשך אחד מבוגרי המועצה הצטרף אלינו לזום וסיפר לנו את הסיפור שלו, שהיה מאוד מעניין. התנהלו בחירות לתפקידים מסויימים בתוך המועצה ונתנו לנו החדשים לקחת חלק בהם, מה שמאוד ריגש אותי, מפני שלמרות שרק הצטרפנו בכל זאת מתנהגים אלינו בשוויון והיה להם חשוב לשמוע את קולנו ודעתינו. מאוד נהניתי ואני שמחה ומחכה לקחת חלק בפרוייקטים הצפויים במהלך השנה, וגם להכיר ילדים נוספים מהארץ".

זיר לוז - המורה הוותיק בארץ בשעור לתלמידים על הזכרונות שלו מכ"ט בנובמבר

התאריך החשוב הזה, היום בו הכירה משפחת העמים בזכותו של עם ישראל לחזור ולהקים מדינה משלו בארץ אבותיו, לא זוכה משום מה להבלטה גדולה במדינה.

בביה"ס אנו משתדלים להזכיר את המאורע בכיתות, ולדון עם התלמידים במשמעותו הרבה.

השבוע תלמידי הסטוריה הרחבה שנתון י"ב, זכו בשעת חסד- היה לנו הכבוד להזמין לכיתה את המורה הותיק ביותר בבית-הספר, בארץ ובעולם- את זיר לוז.

זיר סיפר לנו מחוויותיו באותו יום, בשנת 1947

זיר מספר שבאותו זמן עבד במכוורת של עין-חרוד. הם העבירו כוורות סמוך לקיבוץ גבעת השלושה. כמו כל הישוב היהודי באותו ערב, הם ישבו צמודים למקלט הרדיו, וחיכו במתח עצום, בתקוה שהאו"ם יאשר את החלטת החלוקה, ברוב המיוחס הנדרש- שני שליש מכל המדינות החברות באו"ם.

כאשר שמעו yes מהמדינה, שהשלימה לשני-שליש את המדינות שאומרות "כן", זיר וחבריו לא חיכו לסוף הספירה, ולהכרזה על ההחלטה, אלא קפצו על הטנדר, ודהרו לתל-אביב, כדי להצטרף להמוני הרוקדים ברחובות. הריקודים נמשכו עד אור הבוקר. חלום אלפיים שנות גלות התגשם !

עוד הוסיף וסיפר זיר, שבעין-חרוד עצמה, לא כולם כל כך שמחו, ובכלל לא רקדו, במצוות "הרב" יצחק טבנקין, שהיה מחסידי ארץ ישראל השלמה, והתנגד להקמת המדינה הערבית לצידה של המדינה היהודית.

כאשר החבר'ה שאלו את זיר "איך חגגתם את ה' באייר באותה שנה?" זיר השיב: "חגגנו? מה פתאום, לא חגגנו, היינו עסוקים במלחמה..."

נ.ב.

זיר השתתף בקרבות רבים במלחמת העצמאות. יומיים אחרי הכרזת העצמאות ה' באייר, הדפו זיר, גדעון ברוידא ועוד קומץ מבני העמק את הצבא העיראקי מכוכב הירדן, וכשבוע אח"כ נפצע זיר בקרב על ג'נין.

רשם: חגי דורון

Big picture
זיר לוז מספר על כ"ט בנובמבר

מעורבות חברתית- פרגרוטראלי

בשישי האחרון (4.12) נערך ברמת השרון מרוץ פראגרוטראלי, שבו לכל ילד נכה מצוות צוות שבונה ומתאים לו כלי בהתאם לחלום/ אהבה של הילד.

רחל ידן מורה בביה"ס הייתה חלק מצוות אילאיל (נערה מכפר יחזקאל), אילאיל אוהבת סוסים, לכן גייסתי את אורן המוכשר שייצר סוסים ושלט לצוות, ושתי בנות מקסימות מיא' אורי סקל ואליה צרטר, שצבעו בסדנת אומנות של רקפת בהרב. ואודות לעזרה שלהם אילאיל ונער נוסף נהנו מרכב מקושט ויפה.

Big picture
Big picture

מעורבות חברתית - תלמידים חונכים

בימים אלה של קורונה תלמידים משנתוני י-י"ב מגיעים ליום פעילות מרכז הלימודי ועוזרים לתלמידי חט"ב בלמידה מרחוק.

Big picture

פעלויות לחנוכה

כיתה י"א7

במהלך ימים שלישי וחמישי, הפעילו תלמידי כיתה י"א7 את תלמידי שנתון ח' במשימות יצירתיות, הפעלות ספורטיביות וחברתיות וחידונים בנושא חג החנוכה.

בתום כל תחנת משימה, קיבלו התלמידים קוד, שהקנה להם חלק מפאזל. לאחר סיום כל המשימות בהצלחה והכי חשוב עם המון הנאה, זכו בשקית מטבעות שוקולד.

כיתה י"א 8

י:א8 הלידרים עשו פעילות לחנוכה לכיתות ז . חידונים. קהאוט,משחק אפליקציה תו השעה ועוד. היה מהנה עם טעם של עוד
Big picture

הפעלה של כיתה יב7 לשנתון ז'

בימים ראשון ושני השבוע הפעילה כיתה יב7 את שנתון ז' בפעילות חנוכה מקסימה. הקפסולות נעו בארבע תחנות ובכל תחנה הוצגה להם משימה : השלמת ריצה באצטדיון, חידות חנוכה, יצירת חנוכיה מהטבע ומשחק חברתי הדורש שיתוף פעולה. התלמידים מאוד נהנו הן הבוגרים והן הצעירים.
Big picture
Big picture

שנתון י

השבוע התקיימו לשנתון י' שתי הרצאות השראה, שגוללו 2 סיפורים של עשייה, נתינה ושליחות ייחודית.

1. - דודי מלול- יצא לשליחות באתיופיה מטעם helppap - מרכז למשלחות סיוע הומניטריות וסייע בהקמת בית ספר חדש בטנזניה, בעיר הימו במחוז קלימנג'רו.

2. שירן בן זאב - שירן עוסק בחקר ובגידול ייחודי בארץ -הטף האתיופי- הדגן האפריקאי, קמח ללא גלוטן ונחשב "סופר פוד" ומצויין לצליאקים ולכל מי שחשוב לו לאכול בריא.

תודה רבה לשירן ודודי על הרצאות מעניינות ומרתקות.

תחרות חנוכיות

שלל חנוכיות יצירתיות הגיעו אלינו, ואנו שמחים להודיע שהכיתה הזוכה היא ז'1 עם המחנכת עדי אסור. התלמידים יצרו חנוכיה בה הקנים הם בצורת אלכוג'ל והלהבות בצבע סגול בהשראת התו הסגול. כל הכבוד!

צוות החינוך החברתי.

Big picture
Big picture
Big picture

תחרות סביבונים - זכו שי חנוכי ואורן שגב

Big picture

אורן שגב חרט אותיות c v w h- Corona virus was here

Big picture

הרחבת כימיה י''ב

חזרנו למעבדת בית ספר ויצאנו למרתון מעבודות חקר מתקדמות. בין לבין הפוגה לקראת החנוכה עם מעבדת חקר בנושא שמרים ופינוק קטן- ממטעמי החג (לפי כללי תו הסגול כמובן).

מאחלים חג חנוכה שמח לכל צוות בית הספר והתלמידים

Big picture
Big picture

יום המורה

לרגל יום המורה חברו יחד ועד ההורים וכיתה י"א1 והכינו הפתעה לצוות ביה"ס.
ביום ה' האחרון ערכו המורים שולחן יפה בכניסה לביה"ס ועליו חולצה מקסימה (ראו תמונה), ברכות תודה וסופגניות ברוח חנוכה.
כל הכבוד על הרעיון, הביצוע ותשומת הלב!


ג'סי קורן - מורה לאנגלית בביה"ס וותיקת המורים בחדר המורים שיתפה את המורים לרגל יום המורה
מה גורם לה לקום כל יום בבוקר ולהגיע ללמד בביה"ס. להלן הדברים:


חנוכה 2021 תשפ"א

הבוקר צפרא ביקשה ממני שאספר לכם על מעשי גבורה או על נס חנוכה, אבל כמו רחל המשוררת, "רק על עצמי לספר ידעתי". ולכן, אשתף אתכם בשאלה שאני שואלת את עצמי מדי פעם- מה מניע אותי לקום מוקדם כל בוקר על מנת להגיע לבית הספר?

מ1973 אני עומדת על יד הלוח, (פעם עם גיר ביד, עכשיו עם עכבר). הייתי כ10 שנים סגנית מנהלת, אבל האהבה הגדולה שלי היא בהוראת אנגלית. כל השנים האלה אני מלמדת באופן רצוף, בלי לצאת לשבתון מלא או לחל"ת. אני דומה לרכבת שיוצאת ליעד, וממשיכה לנסוע בלי לעצור באף תחנה. ומה הסיבה?

קודם כל, התלמידים. כיף ללמד את הכי חכמים, אבל ליבי עם התלמידים החלשים, שלא חוו הצלחות, שלא מאמינים בעצמם. הם עושים לי את היום.

וחוץ מהתלמידים, אני מאוהבת בכם, צוות המורים. אני יודעת כמה קשה לכם, כמה אתם עמוסים, וכיף לי לעזור לכם, להגיד לכם מילה טובה, והכי חשוב, ללמוד מכם. מצאתי שמורים חדשים עוזרים לי הכי הרבה, בגלל הרעיונות היצירתיים שלהם.

והנה כמה עצות איך להישרד כמעט 50 שנה:


  • בסוף יום העבודה שלכם, תנסו לחשוב איך הצלחת ולא איך נכשלת. איך גרמת לתלמיד אחד לחייך, לא
    משנה שהשיעור היה בלגן, תתרכז במה היה טוב.
  • תהיו גמישים. התוכנית שהכנת אינו קדוש.
  • תקשיבו לתלמידים. השיעור לא הולך? תשאלו את התלמידים מה הם רוצים ללמוד או באיזה אופן. תדברו עם התלמידים בהפסקות או שרואים אותם בפרוזדור.
  • חוש הומור – תכינו בנק של בדיחות או חידות בעיקר כשהשיעור לא הולך.
  • והכי חשוב – אתם לא נכנסים לקרב כשנכנסים לשיעור. תירגעו ותנמיכו ציפיות.


לסיכום: תדעו שאני גאה להיות חלק מהצוות הנפלא הזה כי אתם באמת האור שלי. חג שמח

Big picture