1 2 ו- 3 : הצלבנים נותנים בראש

~~ שחר בראודה ותומר בורשן ~~

מסעות הצלב- מהם?

מסעי הצלב הם סדרת מסעות צבאיים שיזמו האפיפיורים הנוצריים בין המאה ה-11 והמאה ה-13. הם החלו כניסיונות לכבוש את ירושלים מן המוסלמים ולהביאה תחת שלטון נוצרי, אך הפכו למלחמות טריטוריאליות (על שטחים). התקיימו 9 מסעות צלב שונים.
Big image

מפת מסעות הצלב

קישור לסרטון - הסבר על הצלבנים

פרק 1: יומן שלום, היום במסגרת ועדת קלרמון, האפיפיור אורבנוס קרא לי ולכל חבריי, והכריז לנו שאנחנו עומדים לצאת למסע, לפזר ולספר על הנצרות בכל העולם, להחזיר את ירושלים וקברו של ישו מידי המוסלמים ובעצם להפיץ את דתנו.

הגורמים:

יש להבדיל בין מסע הצלב הראשון למסעות הצלב שבאו אחריו, כאשר הראשון התחיל בעיקר מתוקף נסיבות כלכליות ואילו אלו שבאו אחריו היו מניעיהם בדרך כלל דתיים-פוליטיים.

הגורם הראשון שתרם להחלטתם לצאת למסע הצלב היה ההזדמנות להגר מאירופה כי באותה תקופה גדלה מאוד אוכלוסיית אירופה ותושביה נזקקו לאיזורי התיישבות חדשים שיספקו להם מקורות מחייה נוספים.


לכן הגורמים הדמוגרפיים היו הגורם הראשון שדחף אותם לצאת למסע כי גידול האוכלוסייה גרם לתושביה לחפש מקומות התיישבות חדשים.

הגורם השני שנובע מהגורם הראשון תרם להחלטה לצאת למסע הצלב הוא התקווה של האיכרים מחד להשיג אדמות חדשות ולזכות בחירות ובאדמות, והסוחרים היו מעוניינים למצוא במזרח שווקים לסחורות ומצד שני להביא סחורות מהמזרח למכירה באירופה.

לכן גורם הכלכלי הוא הגורם השני שדחף אותם לצאת למסע. הגורמים הכלכליים כוללים:

חיפוש אחר מקורות מחייה חדשים.

חיפוש אחר סחורות מהמזרח.

חיפוש אחר שווקים חדשים.

הגורם השלישי שתרם להחלטתם לצאת למסע היה הקשר החזק שחשו למקומות המקודשים להם בארץ ישראל כמו בית לחם, נצרת ,כנסיית הקבר הקדוש ומי הירדן. הם ראו במשימה מלחמת קודש בלא מאמינים בייחוד כאשר הובטח להם שבתמורה למסע יכופרו חטאיהם וחובותיהם יידחו עד שובם ממנו.

אומנם הנצרות אינה מחייבת את מאמיניה לבקר במקומות המקודשים לנוצרים כמו הדת המוסלמית, אך למרות זאת חשו צורך לצאת למסע לגאולת הקבר הקדוש.


לכן הגורמים הדתיים הבאים הם שדחפו אותם לצאת למסע.

אמונה דתית עמוקה.

רצון להציל את המקומות הקדושים.

תקווה לזכות בגמול רוחני.

IMG 0057

פרק 2 :אחרי הועדה חברי שאל אותי : "למה בכלל כדי לנו להחזיר את ירושלים" ? , עניתי לו:

זוהי ההזדמנות להגר מאירופה כי אוכלוסיית אירופה גדולה מאוד ותושביה נזקקים לאיזורי התיישבות חדשים שיספקו להם מקורות מחייה נוספים.

בנוסף , זוהי התקווה של האיכרים מחד להשיג אדמות חדשות ולזכות בחירות ובאדמות, והסוחרים מעונינים למצוא במזרח שווקים לסחורות ומצד שני להביא סחורות מהמזרח למכירה באירופה.

יתר על כן, הקשר החזק שאנו חשים למקומות המקודשים להם בארץ ישראל כמו בית לחם, נצרת ,כנסיית הקבר הקדוש .

מניעי מסעות הצלבהמניע הגלוי - מסעות הצלב הוא לשחרר את קבר ישו מהכובשים המוסלמים בארץ ישראל. מסעות הצלב התקיימו עקב סכסוך בין הדת הנוצרית לדת המוסלמית. מטרתו הייתה להפיץ ולהלל את הדת הנוצרית. סיבה נוספת הייתה להדגיש את לחימתם למען ישו והנצרות.


המניע הסמוי - היה הסכסוך בין האפיפיור לקיסר גרמניה, היינריך, הרב

יעי, והאפיפיור האמין שמסע כזה יסיע לו לבסס את כוחה של הכנסייה

ולהחליש את קיסר גרמניה. האפיפיור קווה שהמסע למזרח יסייע לו

להרחיב את השפעתו גם על הנוצרים שבמזרח, שלא ראו בו מנהיג דתי.

המונח "מסעות הצלב"

"מסעי הצלב" מעולם לא נקראו בשם זה על ידי משתתפיהם. הצלבנים התייחסו לעצמם בשמות שונים - "נאמני פטרוס הקדוש", "אבירי ישו". הם ראו עצמם כצליינים, על אף שבדרך כלל נאסר על הצליינים לשאת נשק. כצליינים נדרו הצלבנים נדר, שהיה עליהם להגשימו משהגיעו לירושלים, וניתן להם צלב שתפרו ללבושם. לקיחת הצלב לירושלים הייתה מטרת המסע. המונח "מסע צלב" התפתח מנוהג זה. מאז המאה ה-17 ניתנה למונח זה משמעות של "מסע צודק" על מנת "לשרש את הרוע", או להלחם למען מטרה צודקת.
IMG 0074
IMG 0080

מסע הצלב הראשון

מסע הצלב הראשון (1096 – 1099) - הראשון במסעי הצלב לארץ ישראל. מטרתו הייתה כיבוש ארץ ישראל וגאולת כנסיית הקבר. צבאות הצלבנים צעדו לעבר ירושלים, כבשו אותה, וטבחו באוכלוסייה היהודית והמוסלמית שבה. כתוצאה ממסע הצלב הראשון הוקמה ממלכת ירושלים הצלבנית בארץ ישראל, וכן ממלכות צלבניות נוספות במזרח.

התגובה לנאום אורבן השני הייתה מפתיעה ביותר: באזורים שונים בצרפת ובגרמניה קמו אלפי איכרים ואבירים והחליטו לצאת למסע לארץ ישראל.

המשתתפים בו היו בני אספסוף ריקים ופוחזים ובראשם עמדו ברונים ודוכסים צרפתיים. הצלבנים הגיעו לא"י דרך קושטא ואסיה הקטנה. רוב הערים במישור החוף שיתפו פעולה עם הצלבנים ואפשרו לצלבנים להגיע לירושלים ללא הפרעה. עקב הפרוד ששרר בקרב המוסלמים , הצליחו הצלבנים לאחר מצור שנמשך כחמישה שבועות לכבוש את ירושלים ב-15 ביולי 1099, תוך כדי התעללות בערבים וביהודים החיים בעיר. ירושלים היתה לבירתה של ממלכה צלבנית נוצרית, שנקראה "ממלכת ירושלים". את מקומם של התושבים היהודים והמוסלמים תפסו נוצרים מערביים, בני אירופה ונוצרים בני המזרח. תרבות המערב תפסה בעיר מקום מרכזי. הצלבנים השיבו לירושלים את הצביון הנוצרי, שיקמו ובנו כנסיות ומנזרים. כנסיית הקבר הקדוש, יעדו החשוב ביותר של מסע הצלב, שוקמה בבניית אבן מוצקה ומפוארת.

בעת מסע הצלב הראשון היו שלושה כוחות עיקריים שהיה להם חלק במסעי הצלב או השפעה עליהם:
-האימפריה הביזנטית
-המוסלמים
-הנוצרים במערב אירופה

המסע הראשון הצליח בעיקר בזכות התלהבות המשתתפים בו, אך גם בגלל העובדה שהאזור שאליו נכנסו הצלבנים היה מפוצל מאוד והיה חסר בו שלטון מרכזי.

פרק 3: שלום יומני , אני מבקש ממך סליחה שלא כתבתי לך תקופה ארוכה יחסית. לא יכלתי לכתוב לך כי עד לפני כמה ימים היינו במסע.

זהו היה מסע הצלב הראשון שלנו, מסע זה הסתיים בהצלחה וירושלים נכבשה בידיינו. אנו כבשנו את כנסיית הקבר והקבר הקדוש שבתוכה.

הבדלים : איכרים - אבירים

איכרים :


להפתעות הכל , ובכלל זה האפיפיור עצמו , נעו במהרה לבקשתו לא רק הלוחמים שנקראו למסעות הצלב, אלא גם המוני האיכרים. לכן כונה המסע הראשון גם " מסע הצלב של האיכרים " ( 1096 ). הם לקחו את משפחותיהם עמם, את חפציהם העמיסו על עגלות ויצאו למזרח , בלא כל אגון וסדר. כאשר התקרבו לטירה או לעיר כלשהי , הם שאלו מתוך תקווה והתלהבות אם זוהי ירושלים , מאחר שלא ידעו היכן נמצאת ירושלים ואיך היא נראת.

אבירים:


ההכנות ליציאה למסע היו ממושכות ורבות, הצלבנים היו זקוקים לכסף רב כדי לממן את הוצאת הדרך , והאבירים שביניהם היו צריכים לממן גם סוס , כלי נשק , קסדה , חרבות ומגנים. לכן בעלי האדמות שביניהם מכרו חלק מאדמותיהם או החכירו אותן , וחסרי הרכוש עבדו וחסכו כסף כדי להשתתף במסע.

קשיי המסע:

במהלך כל מסעם של הצלבנים, הם עברו תלולות וקשיים רבים ולא נתנו להמשיך במסעם, הגורם הגדול ביותר אשר בו הם נתקלו היו המוסלמים.

IMG 0096
IMG 0083
IMG 0084
IMG 0085

כיבוש ירושלים

כיבוש ירושלים בשנת 1099 הוא מצור שערכו הצלבנים על ירושלים במסגרת מסע הצלב הראשון.

המצור ארך חמישה שבועות ובסופו נכבשה העיר ותושביה נטבחו על ידי הצלבנים. כיבוש העיר היה נקודת השיא והשגת המטרה שלשמה יצא מסע הצלב מאירופה, ותחילתה של ממלכת ירושלים הצלבנית. עם פריצת הצלבנים לעיר הם נתקלו בהתנגדות מאורגנת מועטה בלבד, הצלבנים החלו לטבוח בתושבי העיר ולבזוז את רכושם. ריימון מאגילר, צלבן שהשתתף במסע הצלב הראשון וכיבוש העיר סיפר‏:

"

עם נפילת ירושלים ומגדליה ניתן היה לראות מעשי פלא. פגנים אחדים נערפו בחסד אחרים נפגעו מחיצים שנורו ממגדלים, אחרים נתענו למשך זמן רב משנשרפו למוות בלהבות המעכלות. ערימות של ראשים, ידיים ורגליים היו מונחות בבתים וברחובות. אבירים ואנשים רצו ברחובות הלוך ושוב כשהם דורכים על גופות."

IMG 0088
IMG 0091

מבצר מונפור- מבצר צלבני

מבצר המונפור הוא אתר ארכיאולוגי מתקופת ימי הביניים ובו שרידי מבצר צלבני מתקופת ממלכת ירושלים בארץ ישראל.


המבצר עצמו נבנה בעיקר כמקלט עבור אבירי המסדר הטבטוני כנגד פגיעתם של חברי המסדרים הצבאיים הנוצריים האחרים ששלטו בעכו - הבירה של ממלכת ירושלים הצלבנית בסוף המאה ה-13 ולא כעמדה אסטרטגית כנגד אויבי ממלכת ירושלים המוסלמים.


חפירות ארכיאולוגיות אשר נערכו במבצר וסביבותיו העלו ממצאים למן תקופת שלטון האימפריה הרומית באזור ועד לתום התקופה הביזנטית במאה ה-7.


מבדיקה של אבני הבניין של המבצר עולה כי הן נחצבו בתקופת בית שני, ככל הנראה לצורך בנייתה של מצודה רומית אשר שרידיה מצויים מדרום למבצר של ימינו.

›

›

חלקים עיקריים במבצר -

שרידי חפירה

מגדל העוז

האזור המנהלתי

כנסייה

רפקטוריום - אולם האבירים

מרתפים

המגדל הצפוני

שרידי החומה החיצונית

Big image
המלחמה
המלחמה