Viirused

Mis on arvutiviirused?

Arvutiviirus on programm, mis pole orienteeritud arvuti kasutajale ja mille tegevus ei lähtu arvutikasutaja huvidest.

Viirus on mõeldud häirima arvuti tööd, rikkuma kettale salvestatud andmeid, tekitama juurdepääsuõigusi teistele kasutajatele/häkkeritele, koguma paroole ja saatma neid edasi ning tegema muud sarnast.

Samuti halvavad viirused arvutivõrgu tööd, tekitades üleliigset liiklust võrgus.

Meili (e-posti) teel levivad viirused saadavad suvalisele aadressile suvalise saatjanimega viirusega nakatatud kirju.

Levinud on ka mitmed suhtlusvõrgustikke kasutavad viirused, mis levivad kasutades erinevat suhtlustarkvara (Skype, Facebook jne.).

Pahalane levitab ennast suhtluvõrgustiku kaudu kontaktidele linke saates, jättes mulje, justkui tahaks sõber mõnda huvitavat linki või faili saata.

Tegelikult laetakse lingile vajutades alla kahjurprogramm, mis uuristab oma käigud arvuti tagatubadesse ja hakkab nakatunud arvutist teistele kontaktidele viirust edasi saatma.

Mida teevad arvutiviirused?

  • Häirib arvuti tööd
  • Rikub kettale salvestatud andmeid
  • Tekitab juurdepääsu teistele kasutajatele/häkkeritele
  • Kogub paroole
  • Saadab edasi paroole

Kuidas levivad arvutiviirused?

Erinevalt gripiviirusest levivad arvutiviirused igal aastaajal ja igasuguse ilmaga.Nad levivad koos failidega USB pulkadel ja CD-del, samuti arvutivõrgu kaudu e-posti teelvõi viirusesse nakatunud veebilehti külastades.

Kuidas hoiduda arvutiviirustest?

Kontrolli, et sinu Windows-il või ka muul operatsioonisüsteemil oleksid peal värskeimad paigad ehk update'id.

Kontrolli, et sinu arvutis oleks lubatud Automatic Updates. Selleks ava Control Panel-is Automatic Updates ja veendu et seadistustes oleks valitud Automatic (ei kehti domeenis olevate arvutite kohta).

Ussviirus

Nii nagu müütiline trooja hobune nägi välja nagu kingitus, kuid sisaldas Kreeka sõdureid, kes Trooja linna vallutasid, on tänapäeva trooja hobused arvutiprogrammid, mis näivad kasulikud, kuid tegelikult ohustavad teie turvalisust ja võivad teha palju hävitustööd.

http://neleruttibirgit.blogspot.com.ee/2012/03/mis-on-ussviirus.htmlChromeHTML/Shell/Open/Command


Botnet

Botnetiks ehk robotvõrguks (robot network) nimetatakse küberkurjategijate poolt kontrollitavat arvutikogumit, mis, samal ajal kui pahaaimamatud omanikud mängivad, surfavad või muid igapäevaseid toimetusi teevad, pommitab mõnd veebiserverit tühiste päringutega, kuni see enam koormuse all vastu ei pea, serveerib porno- või piraattarkvarakollektsiooni, nakatab uusi arvuteid ja saadab laiali spämmi. Kontrolli alla saamiseks rünnatakse arvutit kas mõne turvaaugu kaudu (eriti kui arvutis on vananenud ja paikamata tarkvara), sagedamini aga pahavara abil, mis satub teie arvutisse kas kiirsuhtlusprogrammi või elektronposti kaudu või siis kuritahtlikke veebilehti külastades. Kui operatsioonisüsteemil on sisse lülitatud mingisugusedki turvaseaded, vajab pahavara arvutisse installeerumiseks tavaliselt kasutaja otsest kaasabi, nii et enne “Yes” või “Ok” nupu vajutamist on alati kasulik lähemalt uurida, millega nõus ollakse.

http://www.arvutikaitse.ee/arvutikaitse-algtoed/botnet/ChromeHTML/Shell/Open/Command

Võlts-tõrjeprogrammid

Võlts-nuhkvara või –viirusetõrjed seevastu teatavad, et arvutis on äärmiselt ohtlik viirus(ed), mis kas hävitab kõik arvutisolevad failid, lubab häkkeritel tagaukse kaudu (Backdoor) koheselt sissepääsu leida jne.