בסימן עברית

ידיעון הפיקוח על הוראת העברית

טבת תשע"ה, ינואר 2015

משולחן המפמ“ר

לציבור מורי העברית,

הלמידה המשמעותית כאן, והיא כאן כדי להישאר. רבים תוהים ושואלים מה עתיד לקרות כשיתמנה שר חדש. כמובן, אינני יודע, אך כשם שהלמידה המשמעותית שרתה בשיעורינו טרם הוכרז עליה כמהפכה, כך היא תישאר גם אם תתרגש עלינו מהפכה חדשה. עקרונות של למידה משמעותית: הנאה וחוויה, ערך, מעורבות ורלוונטיות, חייבים לעמוד בבסיסה של כל יחידת הוראה בעברית. לאחרונה ביקרתי במוסדות לימוד רבים, וצפיתי הן בשיעורי עברית והן במיזמים ייחודיים אחרים במסגרת לימודי העברית. נוכחתי לדעת שהעקרונות הללו מחלחלים ומוטמעים, ונפעמתי מהיצירתיות ומאיכות השיעורים שבהם צפיתי. בגיליון זה ובגיליונות הבאים אחריו אציג מעט מן הדברים.

בברכת העברית,

תומר בוזמן

ערב העברית בישיבת "מקור חיים" בגוש עציון

המורה והמחנך, חיים שוורץ, בחר לקיים ערב שיא תחת הכותרת למה (והאם) צריך ללמוד עברית. הערב התקיים בישיבת "מקור חיים" בגוש עציון, ובמהלכו נפגשו התלמידים עם תומר בוזמן, מפמ"ר עברית ועם הרב ד"ר חנוך גמליאל, מרצה ללשון עברית במכללת הרצוג.

המורה שהפכה את לימודי הלשון לכיף אמיתי

עינת גז-כהן, מורה ללשון ודקדוק בבית הספר "גלים" שבחוף הכרמל, החליטה להתמודד ראש בראש עם הרתיעה של תלמידיה מהמקצוע. לצורך כך הגתה את הפרויקט שזכה לכינוי "גלים קורא לך", בו התלמידים מקריאים וממחיזים סיפורים בגני ילדים, תוך כדי למידת השפה: "המטרה היא ללמד אותם ללמוד".


מעבר לכתבה המלאה

מכתב מתלמידה

את הדברים הבאים כתבה תניה קאהן, תלמידת כיתה י"ב באולפנה סגולה בקריית מוצקין למדריכה המחוזית, גב' רחל אפשטיין.

לזכרה של מרווה בביאן

מרווה בביאן, תלמידת כיתה י"ב מקיבוץ עלומים בעוטף עזה, נפטרה ממחלת הסרטן באמצע חודש נובמבר. מרווה שאפה כל ימי מחלתה לא לתת למחלה להשפיע על מהלך חייה: "אינני חולה, אני נערה עם מחלה" – נהגה לומר. בזמן הטיפולים וביניהם הצטרפה מרווה לכל פעילויות הכיתה ובית הספר, שקדה על לימודיה והשלימה חובותיה לבגרות, ביניהן שקדה על השלמת תיק העבודות במסגרת מיזם הכתיבה בעברית. בכוחות דלים וכשהיא מכתיבה לסבתהּ, טובה זאבי, מי ששימשה שנים רבות מדריכה בפיקוח על הוראת העברית וממקימות אתר "לשונט", את מאמר הסיום, השלימה מרווה את חובותיה. שלושה ימים אחר כך נפטרה ממחלתה.

במלאת שלושים לפטירתה העניק יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, ד"ר ניר מיכאלי, להוריה של מרווה חוברת זיכרון המלקטת מדבריה האחרונים שנכתבו במסגרת תיק העבודות.

Big image
ד"ר ניר מיכאלי, יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, מעניק להוריה של מרווה בביאן חוברת זיכרון.
יחידות הוראה ללמידה משמעותית

באתר המפמ"ר מופיעות יחידות הוראה לחטיבת הביניים ולחטיבה העליונה.

תמונות מתערוכת עבודות תלמידי חטיבת הביניים "הראשונים" מהוד השרון

שיעור מקוון וחי לרגל יום העברית

ביום שני, כ"א בטבת תשע"ה, 12 בינואר 2015, יצוין יום העברית במערכת החינוך. בין הפעילויות המיוחדות שייערכו בבתי הספר, אנו מזמינים אתכם להקדיש שעת לימוד אחת שבמסגרתה ישתתפו התלמידים בשיעור מקוון בשידור חי באמצעות המרשתת.

הזמנה לשיעור

פעילויות נוספות ליום העברית

ערכה והפיקה דקלה ירדן