דוד וגולית- שמואל א' פרק י'ז

טליה משכני וליאור דואק

אומנות

- אנו בחרנו בתמונה זו משום שהיא מתארת ומדגישה את כוחו של דוד שניצח את גולית על אף גודלו ועוצמתו הרבה של גולית ועל אף שהיה חמוש במיטב התחמושת והמגנים.


  • - התמונה אכן מתאימה לסיפור המקראי כי ראשית רואים שגולית גדול ומצוייד יותר מאשר דוד ושבכל זאת דוד מביס אותו וכל הפלישתים שבצידי התמונה בורחים, בדיוק כפי שבסיפור המקראי: "גָּבְהוֹ, שֵׁשׁ אַמּוֹת וָזָרֶת. ה וְכוֹבַע נְחֹשֶׁת עַל-רֹאשׁוֹ, וְשִׁרְיוֹן קַשְׂקַשִּׂים הוּא לָבוּשׁ; וּמִשְׁקַל, הַשִּׁרְיוֹן--חֲמֵשֶׁת-אֲלָפִים שְׁקָלִים, נְחֹשֶׁת. ו וּמִצְחַת נְחֹשֶׁת, עַל-רַגְלָיו; וְכִידוֹן נְחֹשֶׁת, בֵּין כְּתֵפָיו. ז וחץ (וְעֵץ) חֲנִיתוֹ, כִּמְנוֹר אֹרְגִים, וְלַהֶבֶת חֲנִיתוֹ, שֵׁשׁ-מֵאוֹת שְׁקָלִים בַּרְזֶל; וְנֹשֵׂא הַצִּנָּה, הֹלֵךְ לְפָנָיו."
  • "נא וַיָּרָץ דָּוִד וַיַּעֲמֹד אֶל-הַפְּלִשְׁתִּי וַיִּקַּח אֶת-חַרְבּוֹ וַיִּשְׁלְפָהּ מִתַּעְרָהּ, וַיְמֹתְתֵהוּ, וַיִּכְרָת-בָּהּ, אֶת-רֹאשׁוֹ; וַיִּרְאוּ הַפְּלִשְׁתִּים כִּי-מֵת גִּבּוֹרָם, וַיָּנֻסוּ."

Big image

מקרא

- מוסרי ההשכל העולה ממלחמת דוד בגולית הם:

הגדל לא קובע

מוח יכול לנצח כוח

אף פעם אסור לזלזל ביריב שלך

לא תמיד החזק מנצח ולא תמיד מי שנראה חלש מפסיד

- דוד מתנדב למשימה למרות שלא היה לוחם בצבאו הסדיר של שאול ממספר סיבות:

דוד רצה להציל את כבודם של עם ישראל ואלוהי ישראל- "כִּי מִי הַפְּלִשְׁתִּי הֶעָרֵל הַזֶּה כִּי חֵרֵף מַעַרְכוֹת אֱלֹהִים חַיִּים."

דוד אהב מלחמות- "כִּי לְמַעַן רְאוֹת הַמִּלְחָמָה יָרָדְתָּ"

דוד מעוניין בפרס שהובטח למי שיכה את גולית- המלך יעשירו בעושר גדול, ייתן לו את ביתו (דבר זה יכול גם לקרב את דוד לבית שאול ולערער את מעמדו של שאול ולקחת ממנו את המלוכה) וישחרר את משפחתו מהמסים ומהעבודות אשר האזרחים מחוייבים לקיימם. "מַה-יֵּעָשֶׂה לָאִישׁ אֲשֶׁר יַכֶּה אֶת-הַפְּלִשְׁתִּי הַלָּז "

-מפת מקום הקרב:

Big image

ספרות

- שיר העוסק בעבודתנו- "גוליית"\ להקת כוורת.

- https://www.youtube.com/watch?v=B0xWYu3zasE

- הדומה והשונה בין השיר לסיפור המקראי:

Big image

פיזיקה מתמטיקה

- http://www.ted.com/talks/malcolm_gladwell_the_unheard_story_of_david_and_goliath?source=email&language=he

- חוקי הפיזיקה על פי דבריו של המרצה אכן השפיעו על ניצחונו של דוד בכך שדוד סובב את הקלע בערך שישה או שבעה סיבובים לשניה, וזה אומר שכשהאבן השתחררה היא טסה קדימה ממש מהר, סביר להניח שבמהירות של 35 מטר לשניה.

יתירה מזאת, האבנים בעמק האלה לא היו אבנים רגילות, הן היו מבריום גופריתי, מה שאומר שהייתה להן צפיפות כפולה מזו של אבנים רגילות.

- אכן קיים חוק פיזיקלי המחזק את הסיפור המקראי בכך שאם מחשבים את החישובים הבליסטיים, של עצמת העצירה של האבן שנורתה מהקלע של דוד, מגלים שהיא מקבילה לעוצמת העצירה של קליע מאקדח בקוטר 0.45. זה נשק בעל עוצמה אדירה. ידוע מרשומות היסטוריות שקלעים מנוסים יכלו לפגוע ולנטרל, ואפילו להרוג מטרה במרחק של כמעט 200 מטר. כשדוד מתקרב -- והוא לא במרחק 200 מטר מגוליית, הוא למעשה די קרוב לגוליית --כשהוא מתקרב ויורה את האבן לעבר גוליית, יש לו כוונה וציפיה מלאה לפגוע בגוליית בנקודה הפגיעה ביותר שלו בין העיניים.

- דעתינו על מסקנותיו של המרצה היא שמסקנותיו אכן נכונות אך הוא לא התייחס בהרצאתו לצד של האמונה האלוהית שהייתה לדוד שגם בזכותה הוא ניצח, ולא רק בזכות הכוחות הפיזקליים.

- אנו מקבלות את טעונותיו מפני שכל מה שאמר על הכוחות הפיזיקליים אשר תרמו לנצחונו של דוד היה נכון מאוד והגיוני מאוד מבחינה פיזיקלית ומתמטית, אך שוב, לא הסתכל על הצד האמונתי שבעניין הניצחון.