מרצ- בחירות 2015

מרצ- השמאל של ישראל

טיפה על מרצ

בשנת 1973 הקימה שולמית אלוני את מפלגת רצ. המפלגה עמדה על כך שצריך להפריד בין הדת למדינה, וכן על נושא זכויות האדם והאזרח. מרצ אינה מגדירה את עצמה כמפלגה ליברלית, אפילו שתפיסת העולם שלה מבוססת בתחומים רבים על התפיסה הליברלית בכל מה שנוגע לזכויות האדם.

עד 1992 רצ הייתה מפלגה עצמאית, אך מאוחר יותר היא חברה למפלגות מפ"ם ושינוי. ככה הוקמה מרצ. מאז ועד היום מרצ היא הינה המפלגה החברתית הכי חשובה בכנסת.

שולמית אלוני, המייסדת של מרצ, זכתה בפרס ישראל בשנת 2000 בקטגוריה של תרומה לקהילה. משנת 2012 מכהנת זהבה גלאון כראש המפלגה. בינואר 2014 נפטרה שולמית.

כמה היבטים בהם 'מרצ' עוסקת

*תחום תרבותי- "כדי שכל אזרחי ואזרחיות המדינה יוכלו לחיות בכבוד, חיים טובים יותר, צריכים לשרור בחברה, שכולנו שותפים בה, שוויון וצדק. בחברה צודקת לא מפלים אנשים בגלל מוצאם, דתם, מינם או העדפותיהם המיניות."

מרצ פועלים למען הנכים והחלשים בחברה. הם מעודדים העסקת עובדים עם מוגבלות. מטרתם היא לסייע בצמצום הפערים החברתיים בישראל, והם קידמו חוק אשר אומר שהמעסיקים מתחייבים להעסיק עובדים מחלקים מוחלשים בחברה הישראלית.


*תחום כלכלי- "לא ייתכן שהעשירים יקבלו את רוב העוגה, גברים ונשים עובדים לא יסיימו את החודש, והעניים יסתפקו בפירורים. במדינת ישראל מספר קטן מאד של אנשים מחזיק בחלק עצום מן ההון הלאומי..."

מרצ מציעה שורה של צעדים לצמצום ההוצאה הפרטית על חינוך ובריאות, להגברת התחרות ולפירוק הריכוזיות, שיחסכו למשפחה 1500 ₪ מהוצאות הדיור, המזון, המים, החשמל, החינוך, הבריאות ושירותי הבנקאות. בנוסף הם תומכים לעלות את שכר המינימום לרמה של כ-5000 ש"ח בחודש.


*תחום בטחוני- "כדי שתהיה פה מדינה דמוקרטית וצודקת, עלינו להגיע לדו קיום בשלום עם העמים האחרים החיים באזור ובעיקר עם הפלסטינים. מאז מלחמת ששת הימים ישראל שולטת על מיליוני פלסטינים. היא יוצאת למלחמות בתכיפות הולכת וגדלה...מדינת ישראל לא עשתה את כל שביכולתה כדי להגיע להסדר. היא צריכה ויכולה להכריז על רצונה לסיים את השליטה בפלסטינים."

צריך להגיע לשלום ולחיות בדו קיום עם העמים אשר מקיפים אותנו, ככה נוכל למנוע מלחמות שעלולות לפרוץ. בנוסף מרצ מוסיפה להיאבק בגידול המאסיבי בתקציב הביטחון ובהיעדר השקיפות בגיבושו. ח”כ, ניצן הורוביץ הוביל בכנסת האחרונה מוביל מאבק ויוזמת חקיקה לשקיפות בתקציב הביטחון, (שנתקלה בהתנגדות והופלה על ידי הקואליציה).


*תחום סביבתי- "צריך לשמור על הסביבה שאנחנו חיים בה. הסביבה בישראל הוזנחה בגלל שילוב של אדישות ואינטרסים. לזהם את הסביבה זה כמו לזרוק את הזבל שלך בבית שלי. לזהם את הסביבה זה לתת לילדינו עולם טוב פחות, בריא פחות ויפה פחות. אנחנו מאמינים שהסביבה היא נכס של כולנו. צריך לשמור עליה בשביל כולנו. אנחנו מאמינים ומאמינות בהגנת הסביבה."

מרצ הובילה התנגדות לבקשות בז"ן להרחיב את את בתי הזיקוק בחיפה- תהליך שצפוי להרחיב את הזיהום והתחלואה באזור המפרץ. בנוסף הם הציעו חוק אשר אומר שחובה להתקין אביזרים חוסכי מים בכל המבנים המשמשים כמבנים ציבוריים.


*תחום חברתי- "אנחנו במרצ לא מאמינים בהכחשה. הפליה מרתיחה אותנו. אנחנו מאמינים ומאמינות בשוויון. כדי שכל אזרחי ואזרחיות ישראל יוכלו לחיות חיים טובים יותר, חייב לשרור בה צדק חברתי שיתקן את עוולות העבר וימנע את הישנותן."

מרצ פועלת רבות למען הקהילה. היא מאמינה בשיווין בין הקהילות והתרבויות, ונאבקת בגזענות. מרצ תומכת בהכרה של המיעוט הערבי בארץ ואף תומכת בזכויות הנשים בחברה ובעבודה. חברי הכנסת של מרצ הוסיפו בשנתיים האחרונות לפעול להתמודדות עם גלי האלימות והגזענות כלפי ערבים בישראל ולהגנה על זכויות המיעוט הערבי בישראל "כי דמוקרטיה היא המשטר היחיד המאפשר שוויון. אנחנו מאמינים ומאמינות בשוויון."


בשנה האחרונה מרצ הצליחה לשנות הרבה במדינה, הנה כמה דוגמאות-

~הם פעלו לקביעת חוק של איסור אפליה על רקע נטיה מינית.

~הובילו מהפכה ביחסן של רשויות החוק כלפי קהילת הטרנסג'נדרים

~יזמו חופשת לידה בלעדית לאבות, לראשונה בישראל.

~ביטלו את הגבייה הכפולה בתחבורה הציבורית להורים עם עגלת תינוקות.

~סייעו למיצוי זכויות של אלפי אנשים עם מוגבלות.

~אסרו ניסויים בבעלי חיים בבתי ספר וניצול חיות בר בקרקסים.

ועוד...

מהפך עם מרצ בתוך הממשלה | קליפ בחירות 2015 | שמאל זה מרצ
מצב האומה – העדה המרכזית זהבה גלאון