יד שרה - התנדבות

חותר לשיפר איכות חייו של אדם המתמודד עם קשיים תפקודיים

מהי יד שרה?

יד שרה היא מעמותות ההתנדבות הגדולות בישראל. היא מעניקה מגוון שירותים לאנשים עם לקויות ומחלות במטרה לצמצם את ההשפעה על תפקודם ועצמאותם.

יד שרה פועלת כדי לאפשר לכל אדם להמשיך באורח החיים שהוא בחר בו, בביתו עם משפחתו וקהילתו ולא להיאלץ לעבור למוסד סיעודי, כי היא משוכנעת שהשארתו של החולה והאדם בעל הלקות בסביבתו הטבעית חשובה לשיפור התפקוד ולהחלמה פיזית ונפשית לעצמו כפרט וחשובה גם מבחינה תרבותית וכלכלית לחברה ולמדינה.

אז איך הכל התחיל?

בשנת תשל"ו (1976) עברו אורי ומיכל לופוליאנסקי לגור בירושלים. החורף הקשה בשנה זו גרם לבעיות נשימה אצל תינוקות רבים שנזקקו למכשירי אדים. בכדי להקל על מצוקתם קנה לופוליאנסקי מספר מכשירי אדים ופתח בביתו גמ"ח (גמילות חסדים) להשאלה.

באותה תקופה יצא אביו של אורי, לגמלאות. הוא ביקש להנציח את שם אימו שרה, שנספתה בשואה. כך נוסדה יד שרה כשלמילה "יד" כפל משמעות: "יד" כזיכרון לשרה לופוליאנסקי ו"יד" פיזית המושטת לעזרה.עם השנים נפתחו סניפים נוספים בירושלים וברחבי הארץ, לצד הסניף הביתי שקיים עד היום. לצד עשרות סוגי המכשירים המושאלים נוספו שירותים רבים, אשר יחד מעניקים לחולים, קשישים ומוגבלים את האפשרות להמשיך ולחיות בבתיהם, במסגרת הקהילה לה הורגלו.

Big image

מה יש בסמל?

בסמל מצויר ציור של "נחש הנחושת" שעל פי המסורת היהודית היה צורת נחש שמשה חישל בנחושת על פי הוראת ה' בכדי להפסיק את ההרג בעם היהודי בעקבות מכת נחשים, לפי האמונה כל מי שהוכש על ידי נחש הסתכל על נחש הנחושת ונרפא, יש האומרים שהנחש היה על מטהו של משה ולכן הנחש בסמל עוטף מקל כלשהוא.

מי הם המנדבים ביד שרה?

המתנדבים ביד שרה הינם מכל חלקי החברה הישראלית: נשים וגברים, יהודים ולא יהודים, צעירים ומבוגרים, דתיים וחילונים, ותיקים עולים חדשים ונוער.

כמה מתנדבים יש ביד שרה?

בשנת 2015 מונה יד שרה כ-6,000 מתנדבים המפעילים מערך שירותים ב-107 סניפים ברחבי הארץ .

מאיזה גיל מותר להתנדב ליד שרה?

מותר להתנדב ליד שרה מגיל 15 ואילך

משרות ההתנדבות

ביד שרה ישנם המון תפקידים אליהם ניתן להתנדב ובשל כך שבארגון מאמינים בעשייה בכיף ובאהבה הם נותנים למתנדב לבחור את תפקידו על פי אופיו ותחומי עינייניו.

לבני הנוער יש מספר תפקידים מתאימים:

  • מזכיר/ה או עזרה מזכירותית
  • ביקור בית
  • מוקדנים
יד שרה -- בכל מקום מכל הלב