תקופה ספר וסיפור – המהפכה התעשייתית

20 אלף מיל מתחת למים

שם מגישה: נלה שטיינברג


כיתה: ח'7


הספר הנבחר: "20 אלף מיל' מתחת למים"


1. לאחר קריאת הספר במלואו, תאר בקצרה את הסיפור:

בשנת 1866, ב-20 ביולי, נמצא עצם מסתורי ענקי המפיץ אור זוהר במעמקי הים. הוא נמצא כחמישה מיל ממזרח לחופי אוסטרליה, על ידי אוניית הקיטור "גברנר היגינסון". הוא מתואר כגוף ארוך, דמוי פגז, לעתים מאיר כזרחן, גדול ומהיר לאין שיעור יותר מן הלוויתן. אוניית מלחמה אמריקנית נשלחת לצוד ולמגר את המפלצת, כשעל סיפונה פרופסור פייר ארונה, מדען צרפתי מפורסם, קונסיי - משרתו האמיץ - ונד לנאד, תייד לווייתנים נועז. לאחר חודשים ארובכים בלב הים, כשהספינה נתקלת בעצם המסתורי, השלושה מושלכים אל הים ונאספים אל סיפון של כלי שיט מסוג לא מוכר - הנוטילוס - צוללת משוכללת להפליא, המופעלת בכוח החשמל. הם מתוודעים לקפטן נמו, מפקד הצוללת, גאון מסתורי שניתק את יחסיו עם האנושות, ומתלווים אליו במסעו מתחת למים. קפטן נמו מציג את עצמו מול חבורתו ואומר שניתק את קשריו עם החברה ומבקש שלא יזכירו את חוקיה בצוללת. בהמשך, הם יוצאים למסע ארוך מתחת למים: למסעות ציד ביערות תת-מימיים, נמלטים מאוכלי אדם פראיים, מבקרים בעיר האבודה "אטלנטיס", עוברים בתעלה מסתורית המחברת את ים סוף עם הים התיכון, נאבקים בתמנוני ענק רצחניים, מגלים את הקוטב הדרומי וכמעט נלכדים תחת קרחוני הקוטב. לאחר שבעה חודשים, הצוללת מגיעה לים הצפוני והם מבקשים לעזוב את הצוללת. מפקדה משיב להם: "מי שבא לצוללת אינו יוצא לעולם." הם מכינים סירה במטרה לברוח לממנה. הצוללת נסחפת למערבולות, הסירה נחלצת ממנה, ומגיעה לחופי נורווגיה יחד עם הגיבורים.

מאפיינים של המהפכה התעשייתי המופיעים בסיפור:

בספר, מוזכרת הצוללת "נוטילוס". על הצוללת, הפרופסור וחבורתו נתקלים בתבשילים לא מוכרים, ובדים לא מוכרים. זהו מאפיין של המהפכה התעשייתית, משום שהמהפכה התעשייתית הייתה הגורם המרכזי לשינוי מסיבי בשיטות התחבורה והייצור, מה שאפשר המצאות כמו הרכבות, הרכב הפרטי, פס הייצור, אוניית הקיטור, ועוד. בנוסף, השפיעה המהפכה התעשייתית על תחומי תעשייה רבים כמו אריגה והפקת כותנה.


בנוסף לכך, הצוללת המסוימת הזו מפיקה חשמל בעצמה בתהליכים פיזיים וכימיים. זהו גם מאפיין של המהפכה התעשייתית, משום שהמהפכה התעשייתית מאופיינת במיכון בעזרת מקור האנרגיה חיצוני בעזרת דלקים פוסילים שהמרכזי בהם הוא פחם ושימוש באותם דלקים להנעת מנועי בעירה חיצונים שהמרכזי בהם הוא מנוע הקיטור, מה שאיפשר לראשונה בהיסטוריה לנצל אנרגיה שמקורה אינו במזון בשרירים או בבעל חיים אחר.

א. לפי דעתי, הספר הזה מייצג את המהפכה התעשייתית משום שהוא מראה את השינוי הנורא ברור שאנשים לא היו רגילים אליו באותה תקופה. הוא מראה כמה שונה התקופה לפני המהפכה ואחריה, וכמה דברים ומוצרים נראו שונים.


ב. ההבדלים בין החיים שלי כיום ובין החיים של ילדים מהמאה ה-19 במהפכה התעשייתית הם שהיום הכל נורא מתקדם והטכנולוגיה כל הזמן ממשיכה להתפתח, וכמעט אין דבר שלא שיפרו כדי להפוך לנוח יותר, או נגיש יותר. אז, הכל היה צריך לעשות בעבודת יד, לדוגמה: תלמידים הכינו את כל שיעורי הבית שלהם ביד, בלי שופ אופציה להקליד במחשב או להדפיס, את הבגדים והתלבושות הכינו ותפרו ביד, מה שלקח הרבה יותר זמן מפשוט ללככת לחנות ולקנות בגד ופחות מקום ומשאבים ליצירתיות, וכו'. הכל אצלי נגיש, והמון דברים טכנולוגיים פשוטים כמו מכשיר טלפון נייד שלא היו אפשריים במאה ה19, אפשריים עכשיו וביכולתי המלאה להשתמש בהם.