Blake's first day at School

By Brooke Bailey

Pencils

Blake went to buy his pencils at Walmart. A package of 14 pencils costs $2.00 plus tax of 0.50¢. How many packages of pencils can Blake buy with $10.00?
Big image

Cross Country Teams

Blake wanted to run Cross Country next year. He figured out that there are 8 total varsity and JV Cross Country Teams at School for 7th and 8th grade. There are a total of 7 varsity Cross Country runners plus 3 alternatives. On the 4 JV cross country teams, there are 20 people on each team along with 2 backups. Use distributive property to determine the total number of people on the 7th grade cross country teams and 8th grade cross country teams.
Big image

Science Class

Blake went to science class with Mr. Boykin, but, Beaker 1 and Beaker 2 both have leaks. Beaker 1 hold 800mL of water and is leaking at 6mL per minute. Beaker 2 holds 1000mL of water and is leaking at 10mL per minute. How many minutes will it take for both beakers to have the same amount of water?
Big image

Classroom Supplies

Mrs. Bossmann, Blake's math teacher, needs markers for her class. One pack of markers costs $4 plus tax of 0.50¢ . How many packages of markers can Mrs. Bossmann buy with $28.00?
Big image