Anthony Wayne-Penta FFA
FFA Banquet
The Anthony Wayne - Penta FFA Banquet looked a little different this year, as it was held over 5 days on social media with videos from our current FFA officers. Here are the highlights!
President: Jake Zajkowski
Vice President of Growing Leaders: Oliver Aldridge
Secretary: Anna Wright
Treasurer: Mikalyn D'Amore
Reporter: Vesta Miller
This year we are also excited to announce the addition of a leadership team. The team includes:
CDE Student Advisor: Megan Burke
SAE Student Advisor: Nolan Sadowski
Building Communities Student Advisor: Maddie Rea
Growing Leaders Student Advisor: Jaden Moosman
Strengthening Agriculture Student Advisor: Summer Muhlenkamp
Assistant Reporter: Harrison Smith
Star Greenhand
Star Greenhand
Star Chapter Member
Outstanding Junior
Outstanding Senior
Les Disher Leadership Award
110% Award
Mr. Volunteer
Miss Volunteer
District, State & National Recognition
Tayler Common: 1st individual District 1 Dairy Cattle Evaluation CDE
Ag Communications Team of Maggie Burkett, Reegan Kehres, Anna Wright & Jake Zajkowski: 3rd in state
Jake Zajkowski: 1st Division 3 Plant Systems Ohio FFA Agriscience Fair
Jake Zajkowski: 1st Divison 3 Plant Systems National FFA Agriscience Fair
Additional Awards
Top Scholars:
Senior: Reegan Kehres
Junior: Genevieve Mackey
Sophomore: Anna Wright
Freshman: Nick Wacha
8th Grader: Summer Muhlenkamp
State Degrees: Jake Zajkowski, Lydia Swartz
American Degree: Louis Pawliski, Marleigh Kerr, Kalie Anderson
Outstanding Record Keeping: Lydia Swartz
WLC Scholarship: Anna Wright
4-Year Senior Scholarship: Maggie Burkett, Lila Common, Tayler Common, Reagan Flowers, Reegan Kehres, Patrick Miller, Emily Queen, Hailey Ruetz, Paige Schultt, Allison Sparks, Skyann Stram
FFA Participation Award: Reegan Kehres, Maggie Burkett, Jake Zajkowski, Patrick Miller, Anna Wright, Kaytlin Carlson, Megan Burke, Lily Croy, Harrison Smith, Vesta Miller
A in Ag Award: Oliver Aldridge, Ronald Bischoff, Mikalyn D'Amore, Winn Sharp, Alyssa Dean, Lily Croy, Zach Jones, Shelby Navarre, Vesta Miller, Elayna Sonnenberg, Olivia Sulcia, Jake Zajkowski, Maggie Burkett, Dekker Thourot, Lila Common, Sean Wiese, Tayler Common, Lily Fries, Raegan Flowers, Kylie Hanneman, Alli Sparks, Alex Kwiatkowski
Honorary Chapter FFA Degrees: DJ Gase, Andrew Teet
Thank you to our Banquet Sponsors!
Lucas County Farm Bureau
AW Tire & Auto
Lonnie Perry Farms
Beck Family Show Lambs
Klumm Brothers
Doris Disher
Weimer Farms
Contact and Follow us on Social Media!
Visit our Website at: http://sites.google.com/a/anthonywayneschools.org/ffa/
Anthony Wayne FFA/Agricultural Education is a satellite program of Penta Career Center.