עבודת סיכום באזרחות

הזכות לחיים ולביטחון

הזכות לחיים ולבטיחון

הזכות לחיים ולביטחון אומרת שכל אדם יש זכות להגנה מפני פגעיות גופניות ונפשיות.

כל פגיעה שקורא היא אסורה. כל אדם עובר על זכות זה מקבל עונשים חמורים. גם המדינה מחוייבת על ביטון והגנה על כל אדם ואדם, המדינה משתמשת בצבא ובמשטרה כדי להגן על כל אזרח.

הזכות לחיים ולביטחון היא נחשבת לזכות מאוד בסיסית, שבלי חיים אדם לא יכול לממש בשאר הזכויות.

פיגוע דריסה בבנימין: חשש לחיי חייל שנפצע קשה

מחבל עם רכב טרנזיט דרס שלושה חיילים מגדוד דוכיפת של חטיבת כפיר באזור היישוב דולב בבנימין. בבית החולים שיבא נאבקים הרופאים על חיי חייל שנפצע קשה ופונה מזירת הפיגוע במסוק. מצבם של הפצועים האחרים שפונו להדסה עין כרם מוגדר קל. לוחם שלא נפגע חיסל את המחבל, תושב מחנה הפליטים קלנדיה  • פיגוע דריסה:

    שלושה חיילי צה"ל נפגעו הערב (יום ג') ממכונית בכניסה לעין עריק סמוך למחסום הפרסה באזור היישוב דולב שבבנימין. אחד הפצועים במצב קשה, ושני האחרים במצב קל. הודעה נמסרה למשפחות החיילים. המחבל, אחמד שחאדה (36) ממחנה הפליטים קלנדיה, נורה למוות.

  • חובשים ופרמדיקים של מגן דוד אדום העניקו טיפול לנפגעים, בהם צעיר בן 20 שנפצע קשה. ממד"א נמסר כי הצעיר בהכרה מעורפלת וסובל מפגיעה רב-מערכתית. הוא פונה במסוק לבית החולים שיבא בתל השומר. שני הפצועים האחרים פונו לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים.

  • ד"ר יורם קליין, מנהל מערך הטראומה בבית החולים שיבא, עדכן כי "הגיע אלינו במסוק לוחם צה"ל פצוע קשה בעקבות פיגוע דריסה. יש לו פגיעה רב-מערכתית בפלג גופו העליון. הוא יזדקק לטיפול ארוך ונשקפת סכנה לחייו. נקווה שנוכל לייצב אותו בימים הקרובים".ד"ר באלה מיקלוש, מנהל יחידת הטראומה בהדסה עין כרם, סיפר כי "אלינו הגיעו שני חיילים עם פגיעות גפיים שאופייניות לפיגוע דריסה. הם עוברים בדיקות הדמיה וסי.טי. מצבם קל ויציב, לא נשקפת להם סכנה"

הפגיעה בזכות הייתה שערבי רצה לדרוס חייל ורצה לקחת חיים ממנו בגלל הוא היה חייל ויותר חשוב שהיה יהודי.

"האוטובוס מהפיגוע" - בעצרת של חמאס והנייה

דגם של אוטובוס קו 12 של אגד מהפיגוע בירושלים הוצב בעצרת האלפים שבה נאם מנהיג חמאס בעזה ואיים באינתיפאדה: "מחויבים להתנגדותבכיר חמאס מאיים באינתיפאדה, כשמאחוריו דגם אוטובוס אגד מספר 12 - קו האוטובוס שבו בוצע פיגוע ההתאבדות בשבוע שעבר.

בעצרת גדולה של חמאס אתמול (יום ה') ברצועת עזה, עצרת שאליה הגיעו אלפי תומכים, נאם איסמעיל הנייה - אבל את מירב תשומת הלב משך מיצג השנאה החדש של ארגון הטרור.

צפו בסרטון ובתמונות.


מאחורי דוכן הנואמים הוצב אוטובוס ירוק ועליו המילים "מספר" ו-"12", כמספרו של האוטובוס שבו התפוצץ מטען החבלה שנשא איש חמאס. תמונת הר הבית ניצבה מאחור, ובמהלך העצרת שחקן נכנס לכלוב כשהוא מדמה אסיר פלסטיני שסביבו חיילים ישראלים. בעצרת השנאה, שבה נכחו גם חמושים מהזרוע הצבאית של חמאס - עז א-דין אל-קסאם - רקדו צעירות, וילדים צפו בעניין.
הנייה על דוכן הנואמים(צילום: רויטרס)


האוטובוס בעצרת(צילום: AF

התרחש לי בעבודה זה שאפילו זה זכות או אפילו חוק שאסור לקחת חיים או לפגוע בביטחון יש המון אנשים שעדיין עושים זאת ושום דבר לא קורא להם. במיוד הערבים שרק לוקחים חיים ולא חושבים פעמיים ואי אפשר להפסיק אותם.


בחרתי בזכות הזו בגלל זה משהו ששומעים עליו הרבה במיוחד בחדשות על פיגועים וכו'.


אהבתי העבודה הזו היא המחקר שעשיתי שזה לא קורא בפעם ו- אלא זה קורא המון במיוחד בתקופה האחרונה.