Global Network

5th November, 2013

Mobile Phones

How did we get it ?

  • Me : My dad bought it for my birthday .
  • My mom : She got her phone from my brother .
  • My dad : He bought new one himself .
  • My brother : Dad bought him a new one for his studies .

How much did it cost ?

  • Mine : My phone cost about 600 Lt.
  • My mom's : My mom's cost about 200 Lt.
  • My dad's : Dad's cost about 300 Lt.
  • My brother's : His phone cost about 800 Lt.

What plan do we use ?

  • Me : I am using LABAS .
  • My mom : She is using TELEDEMA .
  • My dad : Uses the same as my mom .
  • My brother : Uses the same as our parents and LABAS as well .


How much do we pay per month ?

  • Me : I pay from 5 Lt to 20 Lt monthly.
  • My mom , dad and brother has the same plan , so they pay about 120 Lt. monthly .


What is the use of a mobile phone for us?

  • We all use it for contacting each other and I am using it for playing games and chatting with my friends .