עבודה בתנ"ך - דוד וגולית

מגישות : תהל אשכנזי , יובל אושקי .

אומנות :

דמות : דוד .

בחרנו בתמונה זו מכיוון שבתמונה זו מייצגת את דוד קטן וחלש ורק עם "כלי נשקו" -רוגטקה עם אבן ,

מסתכל כלפי מעלה אל גולית הגובה החסון והחזק שבא להילחם מולו .

הציטוט המתאים לתיאורו של דוד : " ויִּקַּח מַקְלוֹ בְּיָדוֹ, וַיִּבְחַר־לוֹ חֲמִשָּׁה חַלֻּקֵי־אֲבָנִים מִן־הַנַּחַל וַיָּשֶׂם אֹתָם בִּכְלִי הָרֹעִים אֲשֶׁר־לוֹ וּבַיַּלְקוּט וְקַלְּעוֹ בְיָדוֹ; " - פירוש הפסוק : הוא לקח את מקל הרועים שלו, בחר חמש אבני נחל חלקות, הניח אותן בתיק הרועים שלו, אחז בקלע וניגש אל הפלשתי.

Big image

דמות : גולית .

בחרנו בתמונה זו מכיוון שתמונה זו מייצגת את כוחו של גולית הענק מול דוד הקטן שבא להילחם מולו , גולית היה בטוח בעצמו שהניצחון בקרב מובטח לו , שראה את דוד ידע שהוא לא יכול לנצח אותו .

הציטוט המתאים לתיאורו של גולית : " וַיֹּאמֶר הַפְּלִשְׁתִּי אֶל־דָּוִד; לְכָה אֵלַי, וְאֶתְּנָה אֶת־בְּשָׂרְךָ, לְעוֹף הַשָּׁמַיִם וּלְבֶהֱמַת הַשָּׂדֶה׃" - פירוש הפסוק : ואמר: "בוא אליי ואתן את גופך מאכל לעופות ולחיות הבר!".

Big image

מקרא :

מהו מוסר ההשכל העולה ממלחמת דוד וגולית ?

מוסר ההשכל העולה מן הסיפור של דוד וגוליית הוא :
גוליית - איש ענק , איש מלחמה וחזק מול דוד-רועה צאן , קטן וחלש לעומת גוליית .
גוליית הגיע למלחמה מול דוד עם מגנים, כלי מתכת , ביטחון עצמי ואילו דוד שהיה רק רועה צאן הגיע עם קלע ואבנים ואמונה גדולה שה' איתו ולכן ניצח את הקרב . ציטוט :
דוד אמר לו: ’אתה בא אלי בחרב, בחנית ובכידון, ואני בא אליך בשם יהוה. היום הזה יתן אותך יהוה בידי ואפיל אותך’.
בניצחון של דוד אנו למדים :
-הגודל אינו קובע .
-אמונה מנצחת כוח גדול .
-החלש והקטן מסוגל לנצח את הענק .

מדוע דוד מתנדב למשימה זו למרות שדוד לא היה לוחם בצבא הסדיר של שאול ?

דוד מתנדב למשימה זו למרות שלא היה מן הצבא הסדיר של שאול מפני שדוד שאל כמה מן החיילים: "מה יקבל האיש שיהרוג את הפלישתי הזה ויציל את ישראל מן הבושה והחרפה הזאת?"שאול יתן לאיש הזה עושר רב’" ענו לו החיילים. "והוא יתן לו גם את בתו לאשה".

כלומר דוד מתנדב במשימה זו כי הוא יודע מה הוא יקבל בתמורה להרג של הפלישתי הענק , כלומר באותה תקופה מי שהיה נשוי לבת של מלך היה יכול לרשת את המלוכה בזה שדוד יצא למלחמה נגד הפלישתי הוא עשה צעד למלוכה .

מפה של מקום הקרב:

Big image
Big image
כוורת - גוליית

השיר שבחרנו הוא גוליית-מכוורת.

גוליית הוא שירה של להקת כוורת שנכתב על ידי אלון אוליארציק ודני סנדרסון והולחן על ידי דני סנדרסון. השיר

מתאר את מלחמת דוד וגולית פורסם באלבום צפוף באוזן של הלהקה.

הדומה והשונה בין הסיפור המקראי לשיר גולית-כוורת

גוליית מתואר בתנ"ך כענק שגובהו שש אמות וזרת גם בשיר גוליית מתואר כענק אשר מגיל קטן מטיל את

מוראו על יתר האנשים:


"בגנון אמר שלום
ילדים עברו לדום,
בן חמש וכבר הספיק
להביא הביתה סלע."בהמשך השיר מתואר ניצחונו של דוד על גוליית בעזרת רוגטקה:


דוד מלך התעצבן
"הרוגטקה תנגן!"
אבן לעברו ירה
קלע לו בול בפוני.תיאור זה מקביל לתיאור התנכ"י: "וַיִּשְׁלַח דָּוִד אֶת יָדוֹ אֶל הַכֶּלִי וַיִּקַּח מִשָּׁם אֶבֶן וַיְקַלַּע וַיַּךְ אֶת הַפְּלִשְׁתִּי אֶל מִצְחוֹ וַתִּטְבַּע הָאֶבֶן בְּמִצְחוֹ וַיִּפֹּל עַל פָּנָיו אָרְצָה". בנוסף, מילות השיר בסופו"כל התנ"ך אמר תודה והתרגש" מזכירות את חגיגות היהודים לאחר הניצחון על הפלשתים.

נקודות שוני:

רבות נקודות השוני בין השיר לבין הסיפור המקראי. ראשית, סיפור דוד וגוליית הונצח בחברה הישראלית כסיפור המראה את חוסנו של העם היהודי ואילו פתיחת השיר טוענת בהומור כי:


זהו שיר מאוד עצוב
הנושא כזה כאוב,
אם תשים תחבושת
לא יעזור לך שנתיים.לידתו וגדילתו של גוליית המתוארים בשיר אינם מוזכרים בתנ"ך. גם נסיבות הקרב שונות לחלוטין: בסיפור המקראי מבקש שאול המלך מתנדב להילחם בגוליית ודוד מתנדב, ואילו בשיר דוד וגוליית נפגשים באקראיות, כאשר הקרב ניצת בעקבות התגרות של דוד בגוליית: "בא אלי גליית נחמד, שב אצלי על כף היד" שורה זאת מבוססת על שורה מהשיר "בא אלי פרפר נחמד" מאת פניה בריגשטיין

בשירו של סנדרסון, דוד השתמש ברוגטקה, בניגוד לתיאור התנכ"י שבה מתואר דוד משתמש בקלע. גלית גם מוצג בשיר כאשקלוני ("ככה מדברים? שאל גלית באשקלונית"), ואילו בתנ"ך מצוין שגלית התגורר בגת. ייתכן שסנדרסון מתייחס לכך שבתנ"ך מוזכרת השפה 'אשדודית' (בספר עזרא).

פיזיקה-מתמטיקה

האם חוקי הפיזיקה לפי דבריו של המרצה השפיעו על ניצחון דוד ?

חוקי הפיזיקה לפי דבריו של המרצה השפיעו על ניצחון דוד בכך שהמרצה טוען שאנרגיית המהירות של הקלע יכול להרוג בן אדם ובמקרה זה הרג את גולית .

כשדוד מסובב את הקלע כך, הוא מסובב את הקלע בערך בשש או בשבע סיבובים לשניה, וזה אומר שכשהאבן משתחררת, היא טסה קדימה ממש מהר, סביר להניח שבמהירות של 35 מטר לשניה. - מהירות האבן פגעה בגולית .

יתירה מזאת, האבנים בעמק האלה לא היו אבנים רגילות, הן היו מבריום גופריתי, שהמשמעות היא שיש להן צפיפות כפולה מזו של אבנים רגילות. - האבן הייתה קטנה וקלה והיא הייתה המהירות שיא לכן פגעה בגולית והרגה אותו .

עצמת העצירה של האבן שנורתה מהקלע של דוד, היא מקבילה לעוצמת העצירה של קליע מאקדח בקוטר 0.45. זה נשק בעל עוצמה אדירה.

שדוד מתקרב והוא לא במרחק 200 מטר מגוליית, הוא למעשה די קרוב לגוליית כשהוא מתקרב ויורה את האבן לעבר גוליית, יש לו כוונה וציפיה מלאה לפגוע בגוליית בנקודה הפגיעה ביותר שלו בין העיניים. אם תבדקו בהיסטוריה של מלחמות בעת העתיקה, תראו ששוב ושוב הקלעים היו הכח המכריע נגד לוחמי החי"ר בקרבות שונים.

האם קיים חוק פיזיקאלי או משוואה מתמטית המחזקת או סותרת את הסופר המקראי ?

החוק הפיזיקאלי אשר סותר את הסופר המקראי הוא :

שהמרצה מציג שדוד אמיץ ובעל ביטחון עצמי גבוה , בנוסף לכך מראה שדוד לא כזה גיבור כמו שהיום אומרים. מראה חוקים פיזיקאליים המראים שדוד ניצח לא בעזרת רוח אלוהים אלא בשל מהירות הקלע ובגלל המחלה בה לקה גולית .

דעתנו על מסקנותיו של המרצה :

המרצה הסיק מן הסרטון שדוד ניצח לא בזכות רוח ה' אלא בזכות המחלה של גוליית , אנו לא מסכימות עם המרצה כי אנו מאמינות ברוח ה' ולמה שהיא מסוגלת כלומר ניצחון דוד .

האם אתה מקבל או לא מקבל את טענותיו של החוקר ?

אנו לא מקבלות את אענותיו של החוקר משום שהוא הוכיח את זה שיש חוקי פיזיקה ולא אלוהים גדול בשמיים שדאג לזה שדוד ינצח .