DO YOU KNOW?

What it cost to produce live-stock meat

Big image

To produce one pound of beef, farmers need about:

- 16 pounds of wheat and soy

- 2,500 gallons of water

That's equivalent to:

- Few months of healthy Wheat breakfast for us

- and 7-minutes shower daily for six entire months!

Think about it!

your $5 Happy Meal may seems attractive and tasty, but the impact that it could do to our environment is priceless! Find out more how you can help us sustain the environment by adopting a sustainable lifestyle! "Eat Lower on Food Chain"
Big image