עבודה בספרות "שני ירחים"

מגישות: מאי,שיר, אלמוג ויובל .

משימה מספר 1

הילדה המספרת את הסיפור היא סלמנקה או בכינויה סאל. קוראים לה סלמנקה כי ההורים שלה התבלבלו, הם חשבו שזה שם של שבט אינדיאני : "ההורים שלי חשבו שסלמנקה זה שם השבט האינדיאני של סבתא של סבתא שלי"

(עמוד 17) .אך אף אחד לא קורא לה ככה , רק אמא שלה.

סבא וסבתא שלה קוראים לה אפרוחציקית ובשביל רוב האנשים היא פשוט סאל.

אמא של סאל עזבה את הבית . עכשיו היא יוצאת למסע בעקבות אמא שלה וביחד איתה יוצאים גם סבא וסבתא שלה , ההידלים.

בסיפור יש שתי עלילות: העלילה הראשונה היא מסע שעורכים ההידלים עם סלמנקה בעקבות צעדיה האחרונים של אמה. העלילה השנייה היא סיפור שסאל מספרת לסבה וסבתה, סיפור אשר "יעביר" את משך המסע הארוך, ומספר על פגישתה עם פיבי והיכרותה עם מרגרט ועוד סיפורים שהתחברו אחד לשני ויצרו סיפור מרכזי.

הקשר של סאל ושל סבה וסבתה היה קשר טוב, שמח, תומך ואוהב.. הם אהבו לשמוע את סיפוריה והיא אהבה לשמוע את סיפורם. סאל סיפרה להם את מה שעובר עליה והם התעניינו ושאלו שאלות על מצבה.

"הסבים שלי, ההידלים, הם ההורים של אבא שלי, והם מלאים מכף רגל ועד ראש בטוב לב ומתיקות ויחד עם כל זאת מעורבבת לה גם כמות גדולה מאוד של מוזרות"( עמוד 15-16).


סאל הייתה ילדה שקטה למרות שאמה עזבה אותה בלי להיפרד אך השאירה לה מכתב: "היא השאירה לי מכתב שבו היא הסבירה שאם היא הייתה אומרת שלום, זה היה יותר מדי מכאיב וזה היה נשמע יותר מדי סופי"(עמוד 132), בנוסף היא לא היתה חושפת את רגשותיה והיה לה קשה לסמוך על אנשים חדשים ,גם לא שיתפה את חבריה בסיפורה.להיעלמות אמה יש גם השפעה על היחסים בין האב ובתו סאל. היחסים האלה התערערו בעקבות עזיבת האם. האב מסוגר בעצמו בתוך מחשבותיו ומתגעגע אל האם. קשה לו להתגבר על נטישת אשתו.

סאל כעסה בתחילה על אביה שהם עוזבים את החווה ואת ביתם, כי האמינה שאמה תשוב אל הבית." לא הסכמתי לעזוב את המקום שאליו הייתי משוכנעת שאמא שלי יכלה לחזור."(עמוד 134) בנוסף הכעס שלה גובר לאחר שאביה מבלה שעות עם גברת קדבר, ואפילו נראה מאושר איתה. סאל חוששת שאולי גברת קדבר מנסה לתפוס את מקום אמה..כל ניסיונות האב להסבר הקשר שלו ושל גברת קדבר אינם צולחים. "קיוויתי שמר בירקויי מאוהב בגברת קדבר , ושהוא יתחתן איתה וייקח אותה איתו, ואז אבא שלי ואני נוכל לחזור לבייבנקס." (עמוד 138)

בעקבות זאת היחסים בין סאל לאביה מתוחים.

במהלך הסיפור אמא של פיבי נעלמת גם מבלי להודיע ובלי סיבה בדיוק כמו אמא של סאל:"ליד הדלת, פיבי אמרה, אמא שלי נעלמה. סאל, אל תגידי לאף אחד. אל תספרי לנפש חיה."(עמוד 151), מה שגורם לסאל לסערת רגשות ולהיזכר באמא שלה ,ולכעוס על אמא של פיבי שעזבה את ביתה בלי להפרד (כמו אמא של סאל), לכן היא יודעת איך לעזור לפיבי לעבור את עזיבתה של אמה.

לסיכום...

הכרנו ילדה חזקה ואמיצה שעברה מצבים קשים בחייה ולמרות זאת התגברה עליהם.

שמחנו להכיר את הדמות , הספר היה מעניין מותח ומרגש המתחבר למציאות .