מגישה ליה נחום

החיים שלנו!

לפני שנתחיל בואו נדבר קצת על האדם

"האדם אינו רק האדם היעיל. זהו גם האדם הצודק, ההוגן והמוסרי. זהו האדם הדואג לעצמו, לזולתו ולציבור, ואף כל אלה אינם משקפים את מלוא מורכבותו. עם זאת, האדם הסביר אינו האדם המושלם. זהו האדם המשקף את מורכבות חיינו, על מעלותיהם וחסרונותיהם"


מה נלמד???

תזונה בריאה

תזונה היא תחום מדעי בו נחקר הקשר שבין המזון שאותו האדם צורך לבין מצב בריאותו ומחלותיו. תזונה נכונה חשובה לבריאות האדם באותה מידה כמו פעילות גופנית. תזונה נכונה חשובה עוד יותר לאלה המקיימים פעילות גופנית מתאימה, זאת כדי לסייע לגוף להתאושש מן הפעילות. כאשר תזונה נכונה אינה נשמרת, הגוף נכנס למצב של הרעבה ומכלה את שומני הגוף לשם הישרדות. בטווח שבין שתי הקצוות: בריאות מושלמת מחד ומוות מאידך כתוצאה מרעב או תזונה לקויה, קיים מגוון של מחלות היכולות להיגרם או להחמיר כתוצאה מתזונה לא נכונה. מחסור במזון מתאים, עודף במזון ומזון לא מאוזן עלולים להשפיע באופן שלילי על הבריאות ולגרום מחלות שונות, בהן צפדינה, השמנה, דלדול עצם וכן בעיות התנהגותיות ופסיכולוגיות. במחקרים שנעשו בתחום התזונה נמצא כי דיאטות חוזרות עלולות להשפיע באופן שלישוני על ההורמונים המופרשים מבלוטת התריס


לא בריא \בריא , לא משמין\משמין

"דברנו בכתבות רבות באתר על מה מזיק באוכל ואיך להימנע מחומרים מזיקים לבריאות גופנו. חומרים משמרים, תוספים מלאכותיים, צבעי מאכל ומחמצנים, מעכבים, בשרים מעובדים, אוכל מטוגן, רמות גבוהות מידי של שומנים בתפריט היומי, סוכרים ועוד, והנה אנו באים לחשב לתפריטנו מה הרכיבים הקיימים במזון שחשובים לנו לבריאות הגוף מבלי לפגוע בו ולהיפך לתת את הערכים התזונתיים בשלמותם עם כמה שפחות לפגוע בהם.

שיטות בישול לא ממושך, הפחתה וקיצור זמני טיגון ושימוש נכון בשמן המתאים בעל נקודת הרתיחה הנכונה, יכולים לסייע לנו לקבל את המינרלים, הויטמינים, נוגדי החימצון החיוניים לגופנו.

נשמע לכם גרנדיוזי להפוך את המטבח שלכם לאוכל בריא?

לא כל כך מפחיד כמו שזה נשמע. נתחיל מכך שקודם כל אתם לא מכניסים אוכל מוכן הביתה.

אתם מפסיקים לקנות בשר קפוא, מעובד, נקניקיות, המבורגרים תוצרת קנויה במרכול או ברשתות, אוכל מטוגן הנמכר כאוכל מוכן באריזות בסופר, ומשקאות ממותקים, עוגות עתירות סוכר, ריבות עתירות סוכר, לחמים עתירי תוספים מלאכותיים."


פעילות גופנית

פעילות גופנית היא פעילות פיזית שמבצע אדם במסגרות שונות, כמו ספורט או כפעילות שגרתית כמו עלייה במדרגות, הרמת משאות, הליכה ורכיבה על אופניים. פעילות גופנית יכולה גם להעשות למטרות שונות, כגון: משחק, פנאי, הישרדות, שיפור הכושר הגופני, היכולות האתלטיות ועוד.

הפעילות הגופנית מעלה את קצב חילוף החומרים וייצור החום הנפלט מהגוף לסביבה. הפעילות הגופנית נמדדת על פי כמה מאפיינים: רמת האינטנסיביות, קבוצות השרירים הפועלות, משך הפעילות ומטרתה. בעת ביצוע פעילות זו, מתחוללים שינויים פיזיולוגיים כמעט בכל מערכות הגוף ומרבית האיברים מתגייסים לביצועה.ישנם שני סוגים עיקריים של פעילות גופנית, הנבדלים זה מזה לפי אופן הפקת האנרגיה: פעילות אירובית ופעילות אנאירובית.


גוף האדם

גוף האדם, בדומה לאורגניזמים מורכבים אחרים, מכיל עשרות טריליונים של תאים.‏[1] תאים אלה, המהווים את יחידות החיים הבסיסיות, פועלים יחד ובצורה מבוקרת על מנת לקיים את עצמם ואת המערכת הגדולה אליה הם שייכים, גוף האדם. לבד מתאי הגוף השונים, מורכב הגוף מהנוזל החוץ-תאי ומהמשתית החוץ-תאית (extracellular matrix) העשויה מחלבונים שונים (חלקם מחוברים לסוכרים מורכבים) ומינרלים.

תאי הגוף מאורגנים כרקמות שונות - רקמת עצב, רקמת שריר, רקמת חיבור ורקמת אפיתל, המרכיבות את איברי הגוף. ניתן לקבץ איברים שונים למערכות גוף הממלאות תפקידים שונים. תפקידן של מערכות הגוף הוא שימור ההומאוסטזיסבסביבת התאים (בנוזל החוץ-תאי). כך, למשל, מערכת הנשימה מורכבת מפה ואף, מקנה הנשימה והסמפונות ומהריאות. כל אחד מאיברים אלו עשוי הרכב אחר של רקמות תאים. פעולתם המשותפת של איברי מערכת הנשימה מביאה לשמירה על רמה מתאימה של חמצן בנוזל החוץ-תאי ולסילוק רמה עודפת של פחמן דו-חמצני. מערכות גוף אחרות מאפשרות שמירה של תנאים ייחודיים בסביבת התאים או מבקרות ושולטות על פעולת התאים והמערכות.

דרך נוספת לקבץ את איברי הגוף היא חלוקת הגוף לאזורים. אזורים אלו מוגדרים על פי מראהו החיצוני של הגוף ועל פי חלוקת החללים הפנימיים בגוף.