נייר חדרה

המובילה בתעשיית הנייר ומוצריו בישראל

Big image

מציגים

יואל דחוח הלוי, אלעד קפוסטה

מיקום גיאוגרפי

המפעל ממוקם באזור התעשייה בחדרה, עיר במחוז חיפה שבשרון הצפוני, שנמצאת על חופיו של הים התיכון.

בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20, חדרה הייתה נמצאת בקרבת ביצות, לכן ננטעו עצי אקליפטוס על מנת לייבשן. מבצע זה נכשל, נשארו יערות של עצי אקליפטוס באזור, והיה צורך לנצל זאת לייצור נייר.

היסטוריית היישוב

חדרה הוקמה כמושבה על ידי אנשי העלייה הראשונה ב-1891, והוכרזה כעיר בשנת 1952.

הביצות בסביבתה של חדרה הקשו על התושבים הראשונים להתיישב באזור. בעזרת כספי הברון רוטשילד, ניטעו עצי אקליפטוס רבים בקרבת הביצות בתקווה כי אלה ייבשו אותן. לאחר שהתברר כי לא היה ביכולת האקליפטוס לייבש אותן, נותרה חדרה מוקפת ביערות אקליפטוס.

אוכלוסיית היישוב

האוכלוסייה בחדרה עמדה על 85,300 נפשות נכון לסוף שנת 2013.

93% יהודים והשאר אחרים.

שכר חודשי ממוצע - סך הכל 7,236 ש"ח.

גילאי 0 - 4 8.3%

גילאי 5 - 9 7.2%

גילאי 10 - 14 6.9%

גילאי 15 - 19 6.7%

גילאי 20 - 29 14.6%

גילאי 30 - 44 19.8%

גילאי 45 - 59 17.0%

גילאי 60 - 64 5.7%

גילאי 65 ומעלה 13.7%

התעשייה

המפעל "נייר חדרה" משתייך לקטגוריה של תעשייה קלה - עתירת ידיים עובדות. המפעל ממוקם בקרבת חומר הגלם - עצי האקליפטוס.

יש במפעל כ-2,900 עובדים, והם מייצרים 350 אלף טון נייר בשנה.

מידע כללי על המפעל

חברת "נייר חדרה" היא הגדולה ביותר בישראל בתחומי הנייר השונים, כאשר הינה חברת בת של כלל תעשיות (שבעליה הם ליאונרד בלווטניק). החברה נוסדה בשנת 1951 תחת השם "מפעלי נייר אמריקאים ישראלים בע"מ", לאחר שכשנה לפני כן פנחס ספיר שכנע תעשייני נייר יהודיים - יוסף מייזר (ניו יורק), אסטורה מאייר (איטליה), ליאון פפר (ברזיל) ומקס פרייליך (אוסטרליה), שיש להקים מפעל נייר בארץ באזור חדרה. השם הנוכחי של החברה שונה בשנת 2008 מאחר שהשם "נייר חדרה" השתרש בפי הציבור.

הפעילות ורווחי המפעל

תחילה, הממשלה ניסתה לחזק את החברה על ידי איסור יבוא סוגי הנייר אשר המפעל תכנן לייצר, אך המחירים היו גבוהים בכ-20% מאשר נייר מיובא כתוצאה מחוסר תחרות, וכן רבים טענו שאיכות הנייר עצמו ירודה. לכן ננקטו כמה צעדים ובראשם הגדלת מספר פסי הייצור בשנת 1957, כך שכושר הייצור יגדל לכ-35,000 טון לשנה (תהליך אשר הסתיים בשנת 1960). לאחר הוספת קווי ייצור ומכונות נוספות, בשנת 1976 המפעל נקלע לקשיים כלכליים וכתוצאה מכך בעלי המפעל העלו דרישה להגביל את יבוא הנייר (וכך להגדיל את נתח השוק שלו) על מנת לסייע למפעל להשתקם, אך לאחר כשנה וחצי המפעל שב להיות רווחי.

בשנת 1978 כושר הייצור עלה לכ-105,000 טון.

כיום, החברה גם מחזיקה במניות רבות בחברת חוגלה ודפניר וחברות נוספות, ומחזור המכירות של "נייר חדרה" לבדו מגיע לכשני מילארדי ש"ח בשנה. החברה רווחית ביותר (למרות שהיו מעט קשיים לאורך הדרך) וכיום היא בין השולטות בתחום הנייר בארץ.

השפעת המפעל על היישוב והמשק

  • החברה מחזיקה בזכויות הפחתת פחמן שאותה היא מוכרת לחברה בריטית בעקבות הסכם שנחתם בין השניים, אשר משפיע על הפעילות הסביבתית והירוקה של המפעל. מכירת זכויות הפחתת הפחמן התאפשרה לנייר חדרה בעקבות הסבת תחנת האנרגיה של הקבוצה באתר המפעל בחדרה לגז טבעי ידידותי לסביבה. מהלך זה מפחית את הזיהום הנפלט לאוויר באופן ניכר, חוסך לחברה בעלויות ומאפשר לה ולשאר האזור ליהנות מהאוויר ומהפיתוח הנקי. החברה אף זכתה בפרס "הגלובוס הירוק" בעקבות מהלך זה.


  • "על אף ההתראות כי מוזרמים שפכים לנחל חדרה בחריגה מאיכות הקולחים המותרת כנקוב בתנאים לרישיון העסק, מפעלי נייר חדרה לא הפסיקו את עבודת מכונה 8 שגרמה לכך. כך עולה מכתב האישום שהוגש נגד המפעל ושלושה מבכיריו בשבוע שעבר"

חברת נייר חדרה גורמת באופן עקבי כבר שנים לזיהום נחל חדרה על ידי הזרמת שפכים, מי קולחין וחומרים מזהמים נוספים. המפעל מחזיק במתקן לטיהור שפכים אשר גורם לזיהום מי הנחל ופגיעה בחי ובצומח באזור.


  • בנוסף, להלן בעיות ועניינים של תושבי העיר אשר פורסמו באתר היישוב חדרה:

מפעלי נייר חדרה מהווים מטרד סביבתי לתושבי שכונת נווה חיים.

השפעת הרגלי הנסיעה של עובדי מפעלי נייר חדרה בשעות העומס בבוקר על הרגלי הנסיעה של תושבי שכונת נווה חיים בשעות אלו.